Warunki korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych za niektóre usługi łączności pocztowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 15 września 1986 r.
w sprawie warunków korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych za niektóre usługi łączności pocztowej.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
Paczki z drukami lub innymi nośnikami informacji dla ociemniałych są zwolnione od opłat taryfowych, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w ordynacji pocztowej dla paczek pocztowych, a ponadto:
1)
książki dla ociemniałych są nadawane przez Bibliotekę Centralną Polskiego Związku Niewidomych lub do tej biblioteki,
2)
książki dla ociemniałych opakowane są w przeszyty woreczek z materiału zabezpieczony plombą; opakowuje i zabezpiecza je Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych lub pocztowa placówka nadawcza, umieszczając na paczce nalepkę adresową "Wolne od opłaty" (nakładu Polskiego Związku Niewidomych),
3)
nagrana na taśmach magnetofonowych korespondencja ociemniałych (listy mówione), nadawana przez ociemniałych, zawiera na stronie adresowej napis "przesyłka ociemniałych - wolne od opłaty pocztowej" oraz numer legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Niewidomych.
§  2.
1.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych lub służby okresowej, mogą nadawać zwolnione od opłat taryfowych przesyłki pocztowe w liczbie dwóch zwykłych listów o masie do 20 g lub dwóch zwykłych kartek pocztowych miesięcznie.
2.
Listy i kartki pocztowe, o których mowa w ust. 1, mogą być nadawane wyłącznie za pośrednictwem jednostki wojskowej, która umieszcza na ich stronie adresowej odcisk pieczęci z napisem "Wojskowa - bezpłatna" i nadaje je w placówce pocztowej.
3.
Listy i kartki pocztowe z napisem "Wojskowa - bezpłatna":
1)
wrzucone do skrzynek pocztowych,
2)
nadane w liczbie lub masie większej od określonych w ust. 1,
3)
opatrzone napisem "polecone" lub określeniem innego świadczenia dodatkowego

uznaje się za nie opłacone i pobiera się za nie opłaty taryfowe.

§  3.
1.
Żołnierz (szeregowy, podoficer) w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej może wysłać oraz odebrać jedną paczkę z odzieżą, zwolnione od opłat taryfowych; paczki te nadaje się jako paczki z podaną wartością.
2.
Żołnierz może nadać paczkę, o której mowa w ust. 1, wyłącznie za pośrednictwem jednostki wojskowej, która umieszcza na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego odcisk pieczęci "Wojskowa - bezpłatna" i nadaje ją w placówce pocztowej.
3.
Jednostka wojskowa nadaje paczki z odzieżą zwolnione od opłat taryfowych na podstawie sporządzonej listy nadanych paczek z odzieżą.
4.
Żołnierz może odebrać paczkę z odzieżą, o której mowa w ust. 1, pod warunkiem uprzedniego uzyskania pisemnego zezwolenia z podanym terminem ważności i opatrzonego podpisem dowódcy jednostki wojskowej; nadawca paczki powinien na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego umieścić napis "Wojskowa - bezpłatna" i wręczyć zezwolenie wraz z paczką pracownikowi pocztowemu.
5.
Jeżeli żołnierz będący adresatem paczki zmienił miejsce pobytu, nie pobiera się opłat za dosłanie paczki do nowego miejsca jego pobytu.
§  4.
Zakłady pracy i organizacje społeczne mogą nadawać paczki z podarunkami dla żołnierzy zwolnione od opłat taryfowych pod warunkiem umieszczenia na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego napisu "Wojskowa - bezpłatna. Podarunek dla żołnierza".
§  5.
Warunki korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych przy nadawaniu:
1)
przesyłek poczty polowej - określają odrębne przepisy,
2)
przesyłek pocztowych jeńców wojennych, osób internowanych lub traktowanych na równi z jeńcami albo przeznaczonych dla jeńców lub tych osób - określają konwencje Światowego Związku Pocztowego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024