Zasady przyznawania fachowym pracownikom służby zdrowia ryczałtu za używanie własnych pojazdów do celów służbowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 stycznia 1972 r.
w sprawie zasad przyznawania fachowym pracownikom służby zdrowia ryczałtu za używanie własnych pojazdów do celów służbowych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1971 r. w sprawie stworzenia warunków niezbędnych do zapewnienia bezpłatnej opieki zdrowotnej osobom prowadzącym gospodarstwa rolne (Monitor Polski Nr 60, poz. 401) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fachowym pracownikom służby zdrowia, zatrudnionym w zakładach opieki zdrowotnej otwartej i placówkach terenowych tych zakładów, w aptekach otwartych i punktach aptecznych oraz żłobkach położonych na obszarze gromad, osiedli lub miast liczących do 2.000 mieszkańców, przysługuje ryczałt za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych.
2.
Przez wymienione w ust. 1 cele służbowe rozumie się wyjazdy związane z:
1)
wizytami domowymi u chorych,
2)
wizytami patronażowymi i środowiskowymi,
3)
dojazdami do żłobków, przedszkoli, szkół i zakładów pracy dla przeprowadzania przeglądów i badań lekarskich,
4)
dojazdami do najbliższego szpitala na szkolenie lub specjalizację.
§  2.
1.
Wysokość ryczałtu ustala się przez pomnożenie przyznanego limitu przebiegu kilometrów pojazdu przez stawkę określoną w § 17 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 12 marca 1968 r. w sprawie używania pojazdów samochodowych do celów służbowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 78).
2.
Limit przebiegu kilometrów ustala się w granicach do 700 km miesięcznie dla samochodu osobowego oraz do 600 km dla motocykla lub motoroweru. W uzasadnionych wypadkach limit przebiegu może być wyższy, jednak nie więcej niż o 25%.
3.
Ryczałt nie przysługuje za okres urlopu wypoczynkowego, choroby trwającej powyżej 6 dni oraz w razie braku możliwości dysponowania sprawnym pojazdem w okresie ponad 6 dni.
§  3.
Wysokość limitu miesięcznego przebiegu pojazdu w danym roku kalendarzowym ustala kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium powiatowej rady narodowej - na wniosek zainteresowanego pracownika - biorąc pod uwagę zakres wykonywanych zadań, rozległość obszaru rejonu i liczbę jego mieszkańców.
§  4.
Ryczałt wypłaca się miesięcznie z góry w wysokości odpowiadającej ustalonemu miesięcznemu limitowi przebiegu kilometrów.
§  5.
Pracownik, który zaprzestał używania własnego pojazdu do celów służbowych, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium powiatowej rady narodowej.
§  6.
Pracownik, który pobiera ryczałt, obowiązany jest w razie skorzystania ze służbowego pojazdu samochodowego zwrócić koszty jego użycia obliczone według stawek, które stanowiły podstawę ustalenia ryczałtu.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024