Regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

UCHWAŁA Nr 95
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1969 r.
w sprawie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zakres i sposób działania Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz liczbę członków i tryb ich powoływania określa regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom sprawującym nadzór nad szkołami wyższymi oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  3.
Traci moc uchwała nr 387 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 83, poz. 437 i z 1963 r. Nr 28, poz. 143).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY GŁÓWNEJ SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Zakres działania.

§  1.
1.
Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, zwana dalej "Radą", jest organem doradczym i opiniodawczym Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego we wszystkich istotnych sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, a w szczególności w sprawach:
1)
ogólnych założeń perspektywicznego rozwoju szkolnictwa wyższego,
2)
stanu i perspektyw rozwoju poszczególnych kierunków i rodzajów studiów, prowadzonych w szkołach wyższych,
3)
pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkołach wyższych, planu studiów i ramowych programów nauczania, regulaminów studiów oraz pomocy naukowych,
4)
planu rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej w poszczególnych dziedzinach nauk i typach szkół wyższych,
5)
rozwoju badań naukowych w szkołach wyższych oraz współpracy szkół z innymi instytucjami w tym zakresie,
6)
zasad organizacji i struktury oraz rozmieszczenia szkół wyższych.
2.
Na wniosek ministrów sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi lub samodzielnymi placówkami typu naukowo-dydaktycznego Rada w zakresie swej właściwości określonej przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach naukowych i tytułach naukowych udziela opinii w sprawach:
1)
przedstawiania kandydatów do tytułu naukowego,
2)
zatwierdzania uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego,
3)
powoływania z inicjatywy ministra na stanowisko docenta kandydata, który nie posiada stopnia naukowego doktora habilitowanego,
4)
założenia przez ministra sprzeciwu co do uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora,
5)
uprawnienia jednostek organizacyjnych szkół wyższych i samodzielnych placówek typu naukowo-dydaktycznego do nadawania stopni naukowych,
6)
przeniesienia do innej szkoły profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, docenta - który nie wyraził na to zgody,
7)
wyrażenia zgody na założenie i prowadzenie szkoły wyższej niepaństwowej lub cofnięcia tej zgody,
8)
przyznania szkole wyższej niepaństwowej prawa nadawania tytułów, o których mowa w art. 46 ustawy o szkolnictwie wyższym, oraz stopni naukowych,
9)
odwołania od uchwały rady wydziału (rady naukowej) w wypadkach określonych przepisami dotyczącymi warunków i trybu przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
3.
Rada działa także w innych sprawach osobowych na wniosek ministra, sprawującego nadzór nad szkołą wyższą.

Skład Rady oraz tryb powoływania jej członków.

§  2.
1.
Przewodniczącym Rady jest Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. W razie nieobecności Ministra funkcje przewodniczącego Rady pełni zastępujący go podsekretarz stanu.
2.
Członkami Rady są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajna i docenci, reprezentujący główne kierunki i rodzaje studiów w szkołach wyższych.
3.
Rada składa się z 99 członków, w tym 66 członków wybranych na zebraniach elektorów i 33 członków powoływanych przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
4.
Liczbę mandatów dla członków Rady z wyboru, reprezentujących główne kierunki i rodzaje studiów w poszczególnych typach szkół, ustala Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z ministrami, którzy sprawują nadzór nad szkołami wyższymi, działającymi na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz na podstawie ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym.
§  3.
Elektorów, o których mowa w § 2 ust. 3, w liczbie ustalonej przez ministrów sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi, wybierają senaty szkół wyższych spośród profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych, docentów, starszych wykładowców i wykładowców szkoły wyższej. Tryb wyboru elektorów ustala rektor.
§  4.
1.
Zebrania elektorów dla wyboru członków Rady zwołują i tryb przeprowadzania wyborów ustalają ministrowie sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi.
2.
Właściwy minister może zarządzić przeprowadzenie wyborów członków Rady na ogólnokrajowym zebraniu profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych, docentów, starszych wykładowców i wykładowców, zatrudnionych w podległych szkołach. Zebranie zwołuje i tryb przeprowadzenia wyborów ustala właściwy minister.
3.
Protokoły zebrań wyborczych, o których mowa w ust. 1 i 2, przekazuje się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  5.
1.
Kadencja członków Rady trwa 3 lata, licząc od chwili ukonstytuowania się Rady.
2.
W razie wygaśnięcia w okresie trwania kadencji mandatu członka Rady, Prezydium Rady dokooptowuje do składu Rady nowego członka spośród profesorów lub docentów szkół wyższych.
3.
Mandat członka dokooptowanego do składu Rady wygasa z upływem jej kadencji.

Sposób działania Rady.

§  6.
Rada działa na plenarnych posiedzeniach oraz przy pomocy swoich organów.
§  7.
1.
Plenarne posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący Rady z własnej inicjatywy w porozumieniu z sekretarzem Rady lub - gdy uzna to za konieczne - w porozumieniu z Prezydium Rady. Przewodniczący Rady jest obowiązany zwołać plenarne posiedzenie Rady, jeśli zażąda tego co najmniej 1/3 ogólnej liczby jej członków.
2.
W plenarnych posiedzeniach Rady biorą udział z głosem doradczym przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz władz naczelnych organizacji młodzieżowych. Przewodniczący Rady może zaprosić na plenarne posiedzenie Rady także inne osoby z głosem doradczym.
§  8.
1.
Organami Rady są Prezydium i sekcje oraz powoływane w razie potrzeby, w trybie określonym w § 12, komisje i zespoły rzeczoznawców.
2.
W skład Prezydium wchodzą przewodniczący Rady oraz członkowie Prezydium Rady, powoływani w trybie określonym w § 9.
§  9.
1.
Rada na pierwszym plenarnym posiedzeniu dokonuje wyboru spośród siebie członków Prezydium Rady: sekretarza i 5 członków. Przewodniczący Rady powołuje spośród członków Rady dalszych 3 członków Prezydium Rady.
2.
Przewodniczący Rady przy udziale członków Prezydium, o których mowa w ust. 1:
1)
powołuje sekcje według zasad określonych w § 11,
2)
wyznacza termin zwołania przez sekcje pierwszego posiedzenia dla dokonania wyboru przez członków sekcji spośród siebie przewodniczącego sekcji.
3.
Przewodniczący sekcji wchodzą w skład prezydium Rady.
4.
Jeżeli dla szkół określonego typu nie została powołana odrębna sekcja, przewodniczący Rady może powołać na członka Prezydium Rady jednego z reprezentantów tych szkół spośród członków Rady.
§  10.
1.
Prezydium Rady wykonuje pomiędzy plenarnymi posiedzeniami czynności należące do zakresu działania Rady oraz:
1)
ustala roczny plan pracy Rady,
2)
ustala zadania i wytyczne dla pracy sekcji i komisji oraz rozpatruje ich wnioski i sprawozdania z działalności,
3)
wykonuje inne czynności określone przepisami niniejszego regulaminu.
2.
Prezydium Rady na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona zastępcę sekretarza Rady.
3.
W posiedzeniach Prezydium Rady mogą brać udział na zaproszenie przewodniczącego przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, władz naczelnych organizacji młodzieżowych oraz inne osoby z głosem doradczym.
4.
Pracą Prezydium Rady organizuje sekretarz Rady, który koordynuje z ramienia Prezydium Rady działalność wszystkich jej organów oraz dysponuje środkami finansowymi Rady w ramach przyznanych na ten cel kredytów.
§  11.
1.
Sekcje powołuje się dla poszczególnych typów szkół albo grup dyscyplin naukowych. W skład sekcji wchodzą członkowie Rady reprezentujący dany typ szkoły lub dyscypliną naukową. Członek Rady może być członkiem więcej niż jednej sekcji. Sekcja nie może liczyć mniej niż 3 osoby. W uzasadnionych wypadkach Prezydium Rady może powołać dla określonego typu szkół, nie posiadających odpowiedniej liczby reprezentantów w Radzie, sekcję włączając do jej składu członków innych sekcji.
2.
Sekcje opiniują sprawy dotyczące problematyki poszczególnych typów szkół i grup dyscyplin zgodnie z zakresem zadań i wytycznymi ustalonymi przez Prezydium Rady.
3.
Sekcje mogą podejmować prace także z własnej inicjatywy w sprawach dotyczących reprezentowanych przez nie szkół i grup dyscyplin naukowych zgodnie z zakresem działania Rady.
4.
Posiedzenia sekcji zwołują ich przewodniczący.
5.
Przy omawianiu odpowiednich spraw i problemów na posiedzenia poszczególnych sekcji mogą być zapraszani przedstawiciele innych sekcji, a także osoby nie będące członkami Rady.
§  12.
1.
Prezydium Rady może powoływać w obrębie sekcji lub poza sekcjami komisje Rady, wyznaczając przewodniczącego i członków komisji.
2.
Przewodniczący sekcji w porozumieniu z sekretarzem Rady może powołać w obrębie sekcji zespoły rzeczoznawców. Zespoły te działają zgodnie z wytycznymi sekcji.
3.
Na przewodniczących komisji powoływane są osoby spośród członków Rady.
4.
Na członków komisji oraz przewodniczących i członków zespołów rzeczoznawców mogą być powoływane osoby spoza Rady.
§  13.
1.
Obsługę kancelaryjną Rady i jej organów wykonuje Biuro Sekretariatu Rady w Ministerstwie Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
2.
Skład Biura Sekretariatu Rady stanowią pracownicy, Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przydzieleni do pracy w Biurze przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.

Finansowanie działalności Rady.

§  14.
Wydatki związane z działalnością Rady i jej organów pokrywane są z budżetu Państwa w części dotyczącej Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  15.
1.
Członkowie Rady oraz inne osoby zaproszone do udziału w pracach Rady i jej organów otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według zasad ustalonych przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
2.
Osobom zamiejscowym przysługuje ponadto zwrot kosztów podróży, należność za noclegi oraz diety według zasad obowiązujących pracowników państwowych.
§  16.
Sekretarz Rady i jego zastępca pobierają stałe wynagrodzenie zryczałtowane w wysokości ustalonej przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  17.
Opracowania merytoryczne określonych zagadnień objętych działaniem Rady mogą być zlecane rzeczoznawcom, na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Rzeczoznawcą może być członek Rady lub osoba spoza jej grona. Wysokość wynagrodzenia określa sekretarz Rady według zasad stosowanych ogólnie za tego rodzaju pracę.
§  18.
Przepisy regulaminu dotyczące ministrów, sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi, stosuje się odpowiednio do Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta obra

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 20.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.23.178

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Data aktu: 03/06/1969
Data ogłoszenia: 13/06/1969
Data wejścia w życie: 13/06/1969