united kingdom
ukraine

Ustalenie granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 12 grudnia 1964 r.
w sprawie ustalenia granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój tworzy się tymczasowy okręg ochrony górniczej o następujących granicach: począwszy od punktu 1 usytuowanego na granicy państwowej na wzgórzu "Borówkowa" o rzędnych wysokościowych 899,5 m n.p.m. granica okręgu przebiega wzdłuż granicy Państwa w kierunku południowo-wschodnim i dochodzi do punktu 2, usytuowanego na wzgórzu "Szewczyk", stąd biegnie w kierunku południowym na długości 1.458 m i dochodzi do punktu 3 usytuowanego nad brzegiem rzeki Biała Lądecka w miejscowości Nowy Gierałtów. Od tego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim wzdłuż rzeki Biała Lądecka i dochodzi do punktu 4, usytuowanego o około 500 m od miejsca ujścia potoku Młynówka do rzeki Białej Lądeckiej w miejscowości Goszów. Stąd biegnie w kierunku zachodnim na długości 716 m i dochodzi do punktu 5 o rzędnych wysokościowych 675 m n.p.m., dalej granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 2.190 m, osiągając punkt 6 usytuowany w punkcie triangulacyjnym o rzędnych wysokościowych 598,0 m n.p.m. Stąd biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 2.288 m dochodząc do punktu 7 usytuowanego na wzgórzu "Siniak" o rzędnych wysokościowych 658,2 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północnym na długości 1.119 m i osiąga punkt 8 usytuowany obok drogi polnej Kąty Bystrzyckie - Ugór, stąd dalej granica biegnie na długości 2.116 m do punktu 9 usytuowanego na wzgórzu o rzędnych wysokościowych 565,0 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 2.554 m i dochodzi do punktu 10 usytuowanego na wzgórzu "Rasztowiec", skąd biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 1.428 m i dochodzi do punktu 11, dalej w kierunku północno-wschodnim na długości 1.035 m osiągając punkt 12 usytuowany na wzgórzu "Orłówka". Od tego punktu granica biegnie w kierunku wschodnim na długości 918 m i dochodzi do punktu 1 zamykając w ten sposób obwodnicę okręgu ochrony górniczej.
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, budowlanych, a w szczególności kopanie studzien, prowadzenie prac geologicznych, badanie przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego oraz wznoszenie wszelkich obiektów i budowli może być dokonywane zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) - po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój.
§  3.
W razie napotkania przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 wypływu wody leczniczej (mineralnej), jednostka wykonująca i zlecająca te roboty obowiązana jest natychmiast powiadomić o tym właściwy okręgowy urząd górniczy i przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Lądek-Zdrój, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  4.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej zabrania się bez zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój, wykonywania robót ziemnych poniżej 5 m, licząc od powierzchni terenu.
§  5.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej eksploatacja wód wgłębnych może być prowadzona pod warunkiem wykorzystania naturalnych przelewów. Eksploatacja innych ujęć wody dopuszczalna jest jedynie na podstawie zezwolenia, udzielonego przez właściwy organ administracji państwowej, w zakresie ustalonym w tym zezwoleniu.
§  6.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej prace melioracyjne oraz regulacja rzek i potoków mogą być dokonywane pod warunkiem uzyskania zgody odpowiednich organów administracji państwowej, poprzedzonej opinią okręgowego urzędu górniczego.
§  7.
Dopuszcza się dalszą eksploatację kamieniołomów "Lutynia" i "Lądek Orłowiec" pod następującymi warunkami:
a)
prowadzenie robót strzałowych może odbywać się jedynie krótkimi otworami o głębokości nie przekraczającej 3 m,
b)
rodzaj stosowanych środków strzałowych, wielkość ładunków w jednym otworze oraz ilość otworów w jednej serii każdorazowo ustala okręgowy urząd górniczy,
c)
roboty strzałowe (w caliźnie i rozszczepkowe) mogą być prowadzone nie częściej niż dwa razy w tygodniu, przy czym czas strzelania zostanie każdorazowo ustalony w planie ruchu,
d)
w odniesieniu do kamieniołomu "Lutynia" dopuszcza się prowadzenie eksploatacji jedynie do pierwszego poziomu, tj. warstwicy + 130 m, według planu obszaru górniczego tego kamieniołomu,
e)
w studzienkach kontrolnych, zlokalizowanych w pobliżu kamieniołomu "Lutynia", które wykona ten kamieniołom, mają być prowadzone przez przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Lądek-Zdrój obserwacje poziomu wód gruntowych, a wyniki tych obserwacji wraz z ewentualnymi wnioskami przedstawiane właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu w okresach kwartalnych.
§  8.
W wymienionym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej, dla którego ustala się następujące granice: począwszy od punktu I, usytuowanego w punkcie triangulacyjnym o rzędnych wysokościowych 691,0 m n.p.m. na północ od miejscowości Lądek-Zdrój, granica biegnie w kierunku wschodnim na długości 2.432 m i dochodzi do punktu II usytuowanego na wzgórzu "Szwedzkie Szańce" obok kamieniołomu "Lutynia". Stąd biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 552 m dochodząc do punktu III usytuowanego na granicy Państwa pomiędzy PRL a CSRS w miejscu położenia punktu triangulacyjnego o rzędnych wysokościowych 711,1 m n.p.m. Od tego punktu granica biegnie w kierunku południowym na długości 3.246 m do punktu IV, usytuowanego na wzgórzu "Królówka". Stąd granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim na długości 417 m i osiąga punkt V. Dalej biegnie w kierunku południowo-zachodnim na długości 2.833 m, dochodząc do punktu VI usytuowanego przy torze kolejowym Stronie Śląskie - Lądek-Zdrój. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 954 m i dochodzi do punktu VII, usytuowanego na wzgórzu "Siedlica" obok miejscowości Stojków. Stąd granica biegnie w kierunku północnym na długości 2.315 m, osiągając punkt VIII usytuowany obok ratusza w Lądku-Zdroju. Stąd biegnie dalej w kierunku północnym na długości 878 m i dochodzi do punktu IX. Od tego punktu granica biegnie dalej w kierunku północnym na długości 857 m, dochodząc do punktu I i w ten sposób zamykając obwodnice ścisłego okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Lądka-Zdroju.
§  9.
W wymienionym w § 8 ścisłym okręgu ochrony górniczej zabrania się bez zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Lądek-Zdrój, wykonywania wszelkich prac ziemnych i fundamentowych o głębokości poniżej 3 m, licząc od powierzchni terenu.
§  10.
Szczegółowy przebieg granic okręgu ochrony górniczej, o których mowa w §§ 1 i 8, przedstawia mapa okręgu ochrony górniczej w skali 1:10.000.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.5.16

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie granic okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Lądek-Zdrój w województwie wrocławskim.
Data aktu: 12/12/1964
Data ogłoszenia: 27/01/1965
Data wejścia w życie: 27/01/1965