Zasady inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą:
1)
państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego;
2)
przedsiębiorstw budowlano-montażowych mających formę spółek prawa handlowego, w których Państwo, przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielnie posiadają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego, oraz wykonujących roboty budowlano-montażowe przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych przez organizacje społeczne;
3)
innych niż budowlano-montażowe przedsiębiorstw państwowych, spółdzielczych lub mających formę spółek prawa handlowego, w których Państwo, przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielcze posiadają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego, które wykonują roboty budowlano-montażowe na potrzeby własne lub na rzecz obcych jednostek.
§  2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu użyto określenia:
1)
"przedsiębiorstwo" – należy przez to rozumieć jednostki wymienione w § 1;
2)
"dyrektor przedsiębiorstwa" – oznacza ono w odniesieniu do jednostek organizacyjnych spółdzielczości zarządy organizacji spółdzielczych, a w odniesieniu do organizacji społecznych, które prowadzą działalność gospodarczą – zarząd główny organizacji społecznej;
3)
"minister" – oznacza ono także kierownika urzędu centralnego oraz zarząd główny centralnej organizacji spółdzielczej;
4)
"roboty w toku" – należy przez to rozumieć roboty budowlano-montażowe w toku;
5)
"zarządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r." – oznacza ono zarządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 102, poz. 546 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 128 i Nr 72, poz. 304).
§  3.
Przedsiębiorstwa obowiązane są ustalać w drodze inwentaryzacji stan robót w toku co najmniej cztery razy do roku według stanu na ostatni dzień każdego kwartału.
§  4.
1.
Do robót w toku, o których mowa w § 3, zalicza się zlecone przez zamawiającego w obowiązującym trybie:
1)
rozpoczęte elementy robót;
2)
zakończone, lecz nie odebrane elementy robót;
3)
odebrane przez zamawiającego, lecz przekraczające 90% wartości kosztorysowej obiektu elementy robót lub roboty, o ile nie nastąpił jeszcze odbiór końcowy całości robót w obiekcie.
2.
Do robót w toku nie zalicza się 10% wartości wykonanych robót, potrącanej od faktur częściowych, wystawianych systemem narastającym na koniec każdego miesiąca. Równowartość tych robót traktuje się jako dochód ze sprzedaży robót, a jednocześnie jako należność od zamawiającego.
3.
W przypadku elementu zakończonego, którego wartość po doliczeniu do niej wartości wszystkich uprzednio zakończonych i odebranych elementów obiektu przekracza 90% wartości kosztorysowej obiektu, za robotę w toku uważa się część elementu przekraczającą 90% wartości kosztorysowej obiektu.
§  5.
Inwentaryzację robót w toku przeprowadza komisja inwentaryzacyjna, której zakres działania regulują §§ 30–32 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  6.
1.
Stan ilościowy robót w toku ustala się w drodze spisu z natury, tj. spisu zawierającego ilości wykonanych robót w technicznych jednostkach obmiaru.
2.
Spis z natury robót w toku należy przeprowadzić w obecności kierownika budowy (robót) lub osoby przez niego upoważnionej oraz przedstawiciela zamawiającego (np. inspektora nadzoru).
3.
W razie gdy roboty w toku dotyczą robót wykonywanych w charakterze podwykonawcy, przy spisie z natury robót w toku powinien także uczestniczyć – obok przedstawicieli podwykonawcy i zamawiającego – przedstawiciel generalnego wykonawcy.
4.
O terminie dokonania spisu z natury robót w toku przedstawiciel zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) powinien być powiadomiony pisemnie lub telefonicznie nie później niż na 5 dni przed tym terminem. Na dowód zawiadomienia zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) należy dokonać stosownego wpisu do dziennika budowy o terminie inwentaryzacji robót w toku co najmniej na pięć dni przed tym terminem.
5.
Jeżeli przedstawiciel zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) nie zgłosi się w wyznaczonym dniu w celu uczestniczenia w spisie robót w toku, spis przeprowadza się bez jego udziału, dokonując odpowiedniej wzmianki w arkuszu spisowym, o czym przedsiębiorstwo powinno powiadomić pisemnie zamawiającego (generalnego wykonawcę).
6.
Przepisy ust. 1–5 dotyczą także robót w toku wykonywanych na potrzeby własne, z tym że zamiast przedstawiciela zamawiającego przy ustalaniu robót w toku uczestniczy przedstawiciel właściwej komórki przedsiębiorstwa, która zleciła wykonanie tych robót i została upoważniona przez dyrektora przedsiębiorstwa do ich odbioru.
§  7.
1.
Po stwierdzeniu stanu ilościowego robót w toku komisja inwentaryzacyjna ustala ich wartość według cen kosztorysowych:
1)
brutto, tj. przed potrąceniem dodatkowych opustów,
2)
netto, tj. po potrąceniu dodatkowych opustów.
2.
Odrębnie ustala się także kwotę dodatków (np. z tytułu robót wykonywanych w okresie zimowym, zatrudnienia ponadnormatywnej liczby pracowników zamiejscowych) przysługujących wykonawcy, o ile dodatki te nie są objęte wartością kosztorysową robót, a dotyczą robót w toku.
3.
Przy wycenie robót w toku według cen kosztorysowych uwzględnia się także ewentualne zmiany cen materiałów, usług i innych składników kosztów, nie uwzględnione w wartości kosztorysowej robót.
§  8.
Wyniki ustalenia stanu ilościowego robót w toku, o którym mowa w § 6, oraz ich wyceny, o której mowa w § 7, komisja inwentaryzacyjna powinna ująć w protokole inwentaryzacji robót w toku według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia. Jeden egzemplarz protokołu powinien być dostarczony przedstawicielowi zamawiającego nie później niż w ciągu 8 dni od ostatniego dnia każdego kwartału.
§  9.
1.
Główny księgowy zarządza sporządzenie zestawienia robót w toku i ustalenie kosztu ich wykonania według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, podpisują: dyrektor, główny księgowy, kierownik działu planowania oraz przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej przedsiębiorstwa.
3.
Roboty w toku wycenia się według kosztu planowanego przez skorygowanie wartości kosztorysowej robót w toku o obowiązujące opusty, wynagrodzenie generalnego wykonawcy (w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców) oraz marżę rentowności wynikającą z ustalonego w planie rocznym średniego wskaźnika rentowności produkcji budowlano-montażowej wykonywanej siłami własnymi.
4.
Zamiast planowanego średniego wskaźnika rentowności, o którym mowa w ust. 3, można przyjąć dla ustalenia kosztu robót w toku – za zezwoleniem właściwego ministra – rzeczywisty wskaźnik rentowności sprzedaży robót budowlano-montażowych, pod warunkiem że nie jest on niższy od średniego wskaźnika rentowności robót, wynikającego z planu rocznego. Koszt własny robót w toku (Rk) wylicza się wówczas według następujących wzorów:

gdzie:

Kj = suma kosztów produkcji przypadająca na złotówkę wartości robót wykonanych siłami własnymi;

Rp = koszty własne robót w toku na początek roku;

K = rzeczywiste koszty produkcji wykonanej siłami własnymi za okres od początku roku do ostatniego dnia kwartału, na którego koniec dokonano inwentaryzacji;

S = wartość sprzedaży robót wykonanych siłami własnymi za okres od początku roku do ostatniego dnia kwartału, na którego koniec dokonano inwentaryzacji, według cen kosztorysowych netto, tj. po potrąceniu opustów, a w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców – także po potrąceniu wynagrodzenia generalnego wykonawcy;

Rks = wartość robót w toku na koniec kwartału według cen kosztorysowych netto, tj. po potrąceniu opustów, a w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców – także po potrąceniu wynagrodzenia generalnego wykonawcy.

§  10.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  11.
Traci moc przepis § 35 ust. 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  12.
Właściwi ministrowie mogą w przypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną podległych lub nadzorowanych przedsiębiorstw, obowiązującymi dla nich zasadami planowania i sprawozdawczości lub innymi potrzebami branżowymi ustalić w drodze zarządzeń odmienne zasady w przedmiocie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, po uzgodnieniu ich z Ministrem Finansów.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PROTOKÓŁ Nr …

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZESTAWIENIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH W TOKU

na dzień …….. 196 … r.

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024