Zasady premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 10 grudnia 1955 r.
w sprawie zasad premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Na podstawie art. 19 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o projekcie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć projekt pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
2.
Za pomoc techniczną uważa się:
1)
pomoc przy opracowaniu teoretycznym projektu wraz z odpowiednimi szkicami i obliczeniami oraz przy obliczaniu korzyści gospodarczych w oparciu o elementy techniczne projektu;
2)
pomoc przy sporządzaniu rysunków technicznych, przy przeprowadzaniu prób i badań oraz przy produkcji doświadczalnej, w której projekt ma być zastosowany.
§  2.
Udzielenie pomocy technicznej następuje na podstawie pisemnego zlecenia kierownika zakładu pracy właściwego do dokonania oceny projektu.
§  3.
1.
Kierownik zakładu pracy przyznaje osobom, które udzieliły pomocy technicznej określonej w § 1 ust. 2 pkt 1, premię w wysokości do 25% kwoty wynagrodzenia należnego twórcy projektu.
2.
Jeżeli premia w wysokości określonej na podstawie ust. 1 byłaby niewspółmiernie niska w stosunku do pracy włożonej przez udzielającego pomocy technicznej, premię należy obliczyć według obowiązujących norm na podstawie ilości godzin pracy rzeczywiście zużytych przez udzielającego pomocy.
§  4.
1.
Wypłata premii następuje po przyjęciu projektu do wykorzystania. W razie gdy decyzja kierownika zakładu pracy o przyjęciu projektu do wykorzystania powinna być zatwierdzona przez organ nadrzędny, wypłata premii następuje po zatwierdzeniu tej decyzji.
2.
W razie odrzucenia projektu wysokość premii ustala się szacunkowo.
§  5.
1.
Kierownik zakładu pracy przyznaje osobom, które udzieliły pomocy technicznej określonej w § 1 ust. 2 pkt 2, wynagrodzenie według obowiązujących norm na podstawie ilości godzin pracy rzeczywiście zużytych przez udzielającego pomocy.
2.
Wypłata wynagrodzenia następuje po wykonaniu pracy przewidzianej w zleceniu i po przyjęciu jej przez zakład pracy. Wynagrodzenie wypłaca się niezależnie od tego, czy projekt został przyjęty, czy odrzucony.
§  6.
1.
Premia i wynagrodzenie, o których mowa w §§ 3 i 5, mogą być wypłacone, jeżeli praca została wykonana w godzinach pozasłużbowych i osoba udzielająca pomocy nie została w inny sposób wynagrodzona.
2.
Premię i wynagrodzenie określa i wypłaca zakład pracy, który zlecił udzielenie pomocy technicznej.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie we wszystkich sprawach w zakresie unormowanym tym zarządzeniem, rozpoczętych na podstawie dotychczasowych przepisów, w których premia lub wynagrodzenie nie zostały wypłacone do dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych wydadzą, każdy w swoim zakresie działania, w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów, przepisy mające na celu dostosowanie przepisów niniejszego zarządzenia do struktury organizacyjnej jednostek i zakładów pracy podległych tym ministrom.
§  9.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 sierpnia 1951 r. w sprawie premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-82, poz. 1137).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.122.1598

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.
Data aktu: 10/12/1955
Data ogłoszenia: 21/12/1955
Data wejścia w życie: 21/12/1955