Dodatki na roboty wykonywane w warunkach zimowych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.

UCHWAŁA Nr 51
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 stycznia 1955 r.
w sprawie dodatków na roboty wykonywane w warunkach zimowych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe. *

Ze względu na utrudnione warunki pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych w warunkach zimowych Prezydium Rządu w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Dla robotników budowlano-montażowych przyznaje się do zarobku akordowego, obliczonego zgodnie z obowiązującymi katalogami norm i stawek jednostkowych na roboty budowlano-montażowe, w przypadku wykonywania ich w warunkach zimowych dodatki wynikające z zastosowania współczynników poprawkowych, wyszczególnionych w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Współczynniki poprawkowe, o których mowa w § 1, stosuje się przy robotach wykonywanych na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych nie ogrzewanych, przy temperaturze średniej miesięcznej mierzonej na zewnątrz wynoszącej 0° C i poniżej.
2.
Sposób stosowania współczynników poprawkowych oraz ustalenia temperatur określa załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Niniejsza uchwała anuluje wszystkie współczynniki i dodatki zawarte w obowiązujących katalogach norm i stawek jednostkowych odnośnie do robót wykonywanych w warunkach zimowych, z wyjątkiem współczynników wynikających ze zmian strukturalnych gruntu zachodzących na skutek obniżonej temperatury.
§  4. 1
(uchylony).
§  5.
Przekroczenia kwartalnych limitów funduszów płac wynikłe z tego tytułu traktuje się z mocy niniejszej uchwały jako usprawiedliwione i zalegalizowane i w związku z tym nie wymagają one decyzji określonych w § 4 uchwały nr 294 Prezydium Rządu z dnia 18 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasad i trybu kontroli bankowej (Monitor Polski Nr A-41, poz. 494).
§  6.
Wypłata środków z tytułów określonych w §§ 1 i 4 dokonywana będzie przez banki specjalne na podstawie specjalnych oświadczeń podpisywanych przez kierownika zakładu i głównego (starszego) księgowego, określających wysokość środków, zgodność tej wysokości z odpowiednimi pozycjami list płac oraz przepisami niniejszej uchwały.
§  7.
Upoważnia się zainteresowanych ministrów i kierowników centralnych urzędów do wydania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego instrukcji w sprawie sposobu obliczania zarobku wynikającego ze stosowania współczynników poprawkowych.
§  8.
Traci moc uchwała nr 94 Prezydium Rządu z dnia 23 lutego 1954 r. w sprawie stosowania dodatków do robocizny w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych dla robót wykonywanych w warunkach zimowych.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów, wszystkim zainteresowanym ministrom oraz Dyrektorowi Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

WSPÓŁCZYNNIKI POPRAWKOWE DO NORM CZASU I STAWEK JEDNOSTKOWYCH ROBÓT BUDOWLANO-MONTAżOWYCH WYKONYWANYCH W WARUNKACH ZIMOWYCH

Wskazówki ogólne.
1.
Na budowach wszystkich resortów należy stosować współczynniki poprawkowe do zarobku akordowego obliczonego na podstawie obowiązujących norm czasu i stawek jednostkowych robót budowlano-montażowych, wykonywanych w warunkach zimowych przy temperaturze 0° C i poniżej, na otwartym powietrzu i w pomieszczeniach nie ogrzewanych.
2.
Współczynniki uwzględniają wykonywanie w warunkach zimowych robót budowlanych i montażowych odpowiadających ściśle warunkom technicznym wykonania i odbioru tych robót z uwzględnieniem wpływu następujących czynników:
a)
utrudnienie ruchów robotnika w ciepłej odzieży,
b)
obniżenie widoczności na miejscu pracy w czasie zimowym,
c)
niewygoda pracy w rękawicach, szczególnie przy konieczności dotykania zimnego metalu (montaż zbrojenia żelbetu, stali konstrukcyjnej itp.),
d)
utrudnienie w pracy w związku z występowaniem na miejscu pracy lodu i śniegu oraz oblodzenia obuwia, materiałów, narzędzi itp.,
e)
dodatkowa strata czasu na okresowe usuwanie śniegu ze stanowiska pracy, materiałów itp.,
f)
utrudnienie pracy na skutek zmian w procesach technologicznych spowodowanych niską temperaturą (np. utrudnienie pracy przez stosowanie ocieplonych urządzeń transportowych itp.),
g)
utrudnienie pracy przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak wiatr, śnieżyce,
h)
krótkie przerwy w pracy dla ogrzania się robotników podczas wykonywanych czynności,
i)
inne nie wymienione wyżej czynniki o podobnym charakterze.
3.
Współczynniki poprawkowe nie uwzględniają przerw w pracy, jak również całkowitego przerwania robót z powodów określonych w § 4 uchwały. Przy przerwaniu robót robotnicy powinni otrzymać pracę w pomieszczeniach ogrzewanych. W przypadku niemożności przydzielenia pracy w pomieszczeniach ogrzewanych robotnikom, którzy zgłoszą się w danym dniu do pracy, jak również w przypadku skrócenia dnia pracy wypłaca się za nie przepracowane godziny 50% stawki dniówkowej odpowiednio do kategorii osobistego zaszeregowania.
4.
Praca przy ogrzewaniu materiałów i składników zapraw, wykonywaniu ociepleń i osłon od wiatru, oczyszczaniu terenu ze śniegu, skuwaniu lodu z drabin, rusztowań i dookoła budynku - nie jest uwzględniona współczynnikami i opłaca się ją odrębnie.
5.
Współczynniki poprawkowe i dodatki do norm czasu i stawek jednostkowych na wykonanie robót w okresie zimowym, umieszczone w niektórych katalogach norm i stawek jednostkowych na roboty budowlano-montażowe, a także przyjęte przez różne resorty na pozostałe roboty budowlano-montażowe, tracą moc prawną z chwilą wprowadzenia niniejszych współczynników, z wyjątkiem współczynników wynikających ze zmian strukturalnych gruntu, zachodzących na skutek obniżonej temperatury.
6.
Niniejsze współczynniki poprawkowe należy stosować do zarobków akordowych obliczonych na podstawie katalogów norm i stawek jednostkowych jednolitych i branżowych oraz tych norm zakładowych, które opracowano dla robót wykonywanych w temperaturze powyżej 0° C.
7.
Roboty wykonywane w cieplakach można w uzasadnionych przypadkach uważać za wykonywane w warunkach utrudnionych (ciasnota) i stosować do nich dodatki zgodnie z układem zbiorowym.
8.
Przez pomieszczenia nie ogrzane należy rozumieć pomieszczenia osłonięte ścianami i nakryte dachem, których nie ogrzewa się stale ani też prowizorycznie, niezależnie od tego, czy otwory zewnętrzne tych pomieszczeń zostały zamknięte.
9.
Współczynniki stosuje się do zmian roboczych, podczas trwania których panowała średnia temperatura 0° C i poniżej, natomiast wyłącza się z obliczeń zmiany robocze, jeżeli temperatura w tym okresie wynosiła powyżej 0° C. Wysokość współczynników, według których będą obliczane dodatki do zarobków, będzie zależna od średniej temperatury miesięcznej zmiany roboczej (tj. nie różnicuje się współczynników w zależności od temperatury, jaka panowała w poszczególnych dniach). Dla pomieszczeń nie ogrzanych temperaturę określa się według temperatury zewnętrznej.
10.
Średnie temperatury miesięczne dla każdej ze zmian roboczych ustalane będą przez Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny dla poszczególnych województw, a w szczególnych przypadkach dla części województw i podane będą w formie miesięcznego komunikatu do wiadomości zainteresowanych ministerstw dnia drugiego każdego miesiąca. Odpowiednie dane ministerstwa przekażą drogą najszybszą podległym sobie budowom. Przy ustalaniu średniej temperatury miesięcznej dla poszczególnej zmiany roboczej brane będą pod uwagą jedynie te dni, w których średnia temperatura na tej zmianie roboczej wynosiła 0° C i poniżej.

Współczynniki poprawkowe.

Lp. Rodzaje robót Współczynniki przy temperaturze (według Celsjusza)
od 0°

do -10°

poniżej

-10°

1 2 3 4
I. Rozbiórki i odgruzowania.
1 Wszelkie roboty rozbiórkowe w konstrukcjach betonowych i żelbetowych, z cegły, kamienia i drewna, pokryć dachowych, posadzek, licowań ścian, pieców i instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na wolnym powietrzu na wysokości do 15 m 1,10 1,15
2 Wszelkie roboty rozbiórkowe jak wyżej wykonywane na wysokości ponad 15 m 1,15 1,20
II. Roboty transportowe i takelunkowe.
3 Wszelkie roboty transportowe i takelunkowe wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,10 1,20
4 Wszelkie roboty transportowe i takelunkowe wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości ponad 15 m 1,15 1,30
III. Roboty ziemne i wiertniczo-strzelnicze.
5 Wszelkie roboty ziemne i wiertniczo-strzelnicze wykonywane na otwartym powietrzu 1,10 1,15
IV. Roboty murarskie, kamieniarskie i zduńskie.
6 Wszelkie roboty murarskie, zduńskie i kamieniarskie wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,20
7 Wszelkie roboty murarskie, zduńskie i kamieniarskie wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,15 1,30
8 Wszelkie roboty murarskie, zduńskie i kamieniarskie wykonywane na wysokości ponad 15 m 1,20 1,40
V. Roboty ciesielskie.
9 Wszelkie roboty ciesielskie wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,15
10 Wszelkie roboty ciesielskie wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,10 1,20
11 Wszelkie roboty ciesielskie wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości ponad 15 m 1,15 1,30
VI. Roboty stolarskie.
12 Wszelkie roboty stolarskie wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na otwartym powietrzu 1,10 1,20
VII. Roboty betonowe i żelbetowe.
13 Wszelkie roboty betonowe i żelbetowe wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych, w tym: układanie i montaż zbrojenia, przygotowanie i układanie betonu 1,10 1,20
14 Wszelkie roboty betonowe i żelbetowe wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,10 1,20
15 Wszelkie roboty betonowe i żelbetowe wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości ponad 15 m 1,15 1,30
VIII. Wykonanie konstrukcji stalowych.
16 Wszelkie rodzaje wykonawstwa konstrukcji stalowych, jak: trasowanie, składanie, rozbiórka, nitowanie, obróbka metalowych części w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,25
17 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,15 1,30
IX. Montaż konstrukcji stalowych.
18 Montaż, podnoszenie, łączenie elementów konstrukcji, nitowanie itp. wykonywane na wysokości do 15 m w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,15 1,35
19 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,20 1,40
20 Montaż, podnoszenie, łączenie elementów konstrukcji, nitowanie itp. wykonywane na wysokości ponad 15 m 1,25 1,50
X. Roboty spawalnicze.
21 Wszelkie roboty spawania i cięcia metalu przy przygotowaniu elementów konstrukcyjnych, wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,25
22 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1 15
23 Wszelkie roboty spawania i cięcia metalu przy montażu konstrukcji metalowych, wykonywane na wysokości do 15 m 1,20 1,40
24 Jak wyżej, lecz na wysokości ponad 15 m 1,25 1,50
XI. Roboty elektromontażowe.
25 Wszelkie roboty elektromontażowe przy budowie linii słaboprądowych i niskiego napięcia, wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na otwartym powietrzu 1,15 1,30
26 Wszelkie roboty elektromontażowe przy budowie linii wysokiego napięcia, konstrukcji radiowych oraz układanie kabli przez rzeki i zbiorniki wodne 1,20 1,40
27 Wszelkie roboty elektrowniane, jak: montaż kotłów, turbin parowych, turbozespołów wodnych i urządzeń kotłowych, urządzenia przygotowania pyłu, filtrów elektrostatycznych i pozostałych urządzeń kotłowni 1,15 1,30
XII. Roboty tynkarskie, malarskie i szklarskie.
28 Wszelkie roboty tynkarskie, malarskie i szklarskie wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,10 1,20
29 Wszelkie roboty tynkarskie, malarskie i szklarskie wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości ponad 15 m 1,15 1,30
XIII. Roboty blacharskie i dekarskie.
30 Wszelkie roboty blacharskie przygotowawcze wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,15
31 Wszelkie roboty blacharskie i dekarskie wykonywane na otwartym powietrzu na wysokości do 15 m 1,15 1,30
32 Jak wyżej, lecz na wysokości ponad 15 m 1,20 1,40
XIV. Roboty palowe.
33 Roboty palowania wszelkich systemów oraz ścianki szczelne 1,15 1,25
XV. Roboty przy montażu rurociągu sieci zewnętrznej oraz magistrali wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, cieplnej, naftowej.
34 Wszelkie roboty, w tym: układanie rurociągów z rur stalowych, żeliwnych, azbestowo-cementowych, ceramicznych, betonowych itp. Wykonywanie studzienek, fundamentowanie oraz zestawianie gotowych części studzienek i inne roboty 1,15 1,30
35 Układanie rurociągów przez rzeki i zbiorniki wodne 1,20 1,40
XVI. Roboty przy montażu rurociągów sieci wewnętrznej (centralnego ogrzewania, wodociągów, kanalizacji i gazu).
36 Wszelkie roboty przy wykonywaniu instalacji rurowych w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,15 1,35
37 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,20 1,40
XVII. Roboty ślusarsko-kowalskie.
38 Wszelkie roboty ślusarsko-kowalskie wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,05 1,15
39 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,10 1,20
XVIII. Roboty kolejowe i drogowe.
40 Układanie, przesuwanie oraz rozbiórka torów kolejowych i rozjazdów, balastowanie torów i rozjazdów, roboty nawierzchniowe, brukarskie, układanie chodników, roboty drogowe oraz pozostałe roboty wykonywane na otwartym powietrzu 1,15 1,30
XIX. Roboty wiertnicze.
41 Wszelkie roboty wiertnicze, jak: wiercenie, obudowa otworów wiertniczych, montaż i demontaż wież wiertniczych, wyciąganie rur i inne 1,10 1,20
XX. Montaż, demontaż i naprawa sprzętu.
42 Montaż, demontaż i naprawa sprzętu budowlanego w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,10 1,25
43 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,15 1,30
XXI. Montaż urządzeń przemysłowych.
44 Montaż, składanie, próba i demontaż wyposażenia technologicznego 1,15 1,30
XXII. Roboty izolacyjne.
45 Wszelkie roboty izolacyjne wykonywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych 1,05 1,15
46 Jak wyżej, lecz na otwartym powietrzu 1,10 1,20
XXIII. Roboty morskie i rzeczne.
47 Wszelkie roboty budownictwa morskiego 1,15 1,30
48 Przygotowanie materiałów faszynowych i kamienia do regulacji rzek i potoków 1,10 1,20
XXIV. Murowanie pieców przemysłowych i kominów fabrycznych.
49 Murowanie pieców martenowskich, obracalnych mieszalników, pieców elektrycznych, wytopu stali, kadzi surówkowych, pieców kuziennych, suszarek wielokomorowych grzewczych, pieców przemysłu szklarskiego, palenisk, obmurza kotłów, murowanie rekuperatorów i regeneratorów, masywów i wkładzin palenisk wysuwanych, układanie armatury piecowej, przygotowanie zapraw, spoinowanie powierzchni muru, murowanie cegłą ogniotrwałą wszelkiego rodzaju obmurza kotłów, murowanie pieców komorowych, kanałów, przewodów gazowych i powietrznych, murowanie wszelkich pieców cegłą czerwoną, murowanie kominów fabrycznych 1,20 1,40
50 Murowanie wielkich pieców, nagrzewnic, baterii koksowniczych, pieców rurowych, chemicznych, piekarniczych, całopalonych, rozbiórki murów, demontaż szkieletów, armatury i przyborów, przesiewanie materiałów sproszkowanych, znakowanie i przycinanie cegły 1,15 1,30
51 Murowanie kominów fabrycznych na wysokości ponad 15 m 1,25 1,50
* Z dniem 7 marca 1958 r. przestają obowiązywać przepisy nin. uchwały w stosunku do pracowników, do których odnoszą się przepisy §§ 4, 5, 6 i 9 uchwały nr 50 z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (M.P.58.20.125), zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 10 powołanej uchwały.
1 § 4 uchylony przez § 11 uchwały nr 13 z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa w okresie zimy 1956/57 roku (M.P.57.4.27) z dniem 22 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024