Warunki ukończenia studiów II stopnia na uniwersytetach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 31 grudnia 1953 r.
w sprawie warunków ukończenia studiów II stopnia na uniwersytetach.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz art. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem ukończenia studiów II stopnia, otrzymania dyplomu oraz uzyskania tytułu magistra na uniwersytetach jest:
1)
uzyskanie wszystkich zaliczeń przewidzianych w planie studiów;
2)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym wszystkich egzaminów przewidzianych w planie studiów;
3)
uzyskanie zaliczenia wszystkich praktyk przewidzianych w planie studiów;
4)
uzyskanie przyjęcia pracy magisterskiej;
5)
złożenie egzaminu magisterskiego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
2.
Dopuszczenie do egzaminu magisterskiego nastąpić może po spełnieniu warunków wymienionych w ust. 1 pkt 1-4.

I.

Egzaminy z ostatniego semestru.

§  2.
1.
Studenci studiów II stopnia obowiązani są złożyć wszystkie przewidziane w planie studiów ostatniego semestru egzaminy w czasie odbywającej się w tym semestrze sesji egzaminacyjnej, tj. w okresie od 21 stycznia do 10 lutego albo w okresie od 1 do 30 czerwca, w zależności od czasu trwania studiów.
2.
Egzaminy poprawkowe powinny się odbyć, w zależności od daty sesji egzaminacyjnej, w ostatnim semestrze, w okresie od 1 do 15 marca bądź w okresie od 10 do 25 września.
§  3.
Do egzaminów poprawkowych dopuszczeni mogą być studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną nie więcej niż z jednego przedmiotu.
§  4.
Nie usprawiedliwione niestawienie się na egzamin powoduje wpisanie oceny niedostatecznej.
§  5.
1.
W wypadkach losowych dziekan może wyznaczyć indywidualne dodatkowe terminy egzaminów. W żadnym jednak razie składanie egzaminów w dodatkowych terminach nie jest możliwe po upływie 6 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nieprzystąpienia do egzaminów.
2.
Wyznaczenie indywidualnego terminu z powodu danego wypadku losowego może nastąpić tylko raz.
§  6.
1.
Jeżeli student nie uzyskał zaliczeń, otrzymał ocenę niedostateczną z więcej niż jednego przedmiotu lub otrzymał oceną niedostateczną z egzaminu poprawkowego zostaje skreślony z listy studentów i otrzymuje nakaz pracy. Osoba skreślona z listy studentów może za zgodą dziekana powtórnie składać egzaminy w terminach wyznaczonych przez dziekana. Uzyskanie zaliczeń jest warunkiem dopuszczenia do egzaminów.
2.
Złożenie egzaminów z ostatniego semestru na zasadzie ust. 1, napisanie pracy magisterskiej i złożenie egzaminu magisterskiego nie może nastąpić później niż w ciągu 12 miesięcy od daty poprzednio wyznaczonego terminu egzaminów semestralnych lub zakończenia sesji egzaminacyjnej, w której osoba skreślona z listy studentów składałaby egzaminy semestralne, gdyby uzyskała zaliczenia. Wypadków losowych, które by nastąpiły w nowowyznaczonym terminie, nie bierze się pod uwagę.

II.

Praca magisterska.

§  7.
1.
Temat pracy magisterskiej wyznacza kierownik katedry tej specjalizacji, w której zakresie student zamierza pisać pracę. Wydając temat pracy magisterskiej kierownik katedry bierze pod uwagę zainteresowania naukowe studenta. Pracą magisterską kieruje kierownik katedry lub inny samodzielny pracownik nauki, wyznaczony przez kierownika katedry.
2.
Temat pracy magisterskiej powinien być wydany na piśmie i zgłoszony radzie wydziału.
§  8.
1.
Praca magisterska powinna być złożona w terminie wyznaczonym przez samodzielnego pracownika nauki kierującego pracą magisterską, nie później niż na 30 dni przed terminem egzaminu magisterskiego.
2.
Niezłożenie pracy magisterskiej w terminie przewidzianym w ust. 1 lub jej nieprzyjęcie powoduje niedopuszczenie do egzaminu magisterskiego.
3.
Prawo ponownego złożenia pracy magisterskiej przysługuje tylko raz, w terminie wyznaczonym przez dziekana, nie dłuższym niż 6 miesięcy licząc od terminu poprzedniego.
4.
Niezłożenie lub nieprzyjęcie pracy magisterskiej w następnym terminie powoduje skreślenie z listy studentów oraz utratę prawa do ubiegania się o tytuł magistra. W przypadkach tych osoba skreślona z listy studentów otrzymuje nakaz pracy.
5.
Jeżeli niezachowanie terminów przewidzianych w ust. 1 i 3 spowodowane było wypadkiem losowym, dziekan może wyznaczyć dodatkowy, indywidualny termin złożenia pracy magisterskiej. W żadnym jednak razie złożenie pracy magisterskiej nie może nastąpić po upływie 6 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny niezłożenia pracy.
§  9.
1.
W pracy magisterskiej student powinien wykazać opanowanie literatury naukowej przedmiotu oraz umiejętność stosowania metod naukowych.
2.
Oceny pracy magisterskiej dokonuje samodzielny pracownik nauki kierujący pracą magisterską studenta (referent) oraz drugi samodzielny pracownik nauki wyznaczony przez dziekana (koreferent).
3.
W przypadku rozbieżności oceny o przyjęciu pracy magisterskiej decyduje dziekan, który może zasięgnąć opinii trzeciego samodzielnego pracownika nauki tej samej specjalności, w razie potrzeby z innej uczelni.

III.

Egzamin magisterski.

§  10.
1.
Egzamin magisterski odbywa się na sesji egzaminacyjnej, podczas której student składa egzaminy przewidziane w planie studiów w ostatnim semestrze.
2.
Jeżeli student w terminie określonym w ust. 1 nie przystąpił do egzaminu magisterskiego z powodu niezłożenia pracy lub jej nieprzyjęcia, powinien przystąpić do egzaminu w ciągu 3 miesięcy po uzyskaniu przyjęcia pracy złożonej na podstawie § 8 ust. 3 lub 5.
§  11.
1.
Egzamin magisterski jest ustny.
2.
Na egzaminie magisterskim student powinien wykazać znajomość całości materiału przedmiotu kierunkowego dla danej specjalizacji oraz znajomość aktualnej literatury naukowej w zakresie tematu pracy magisterskiej, przy czym w toku egzaminu powinna odbyć się dyskusja nad pracą magisterską.
§  12.
Dla określenia wyniku egzaminu stosuje się oceny: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie. Ocen pośrednich nie stosuje się.
§  13.
Egzamin magisterski obywa się przed komisją powołaną przez rektora, w której skład wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan wydziału jako przewodniczący;
2)
dwóch samodzielnych pracowników nauki, w tym samodzielny pracownik nauki kierujący pracą magisterską studenta (referent pracy).
§  14.
Z egzaminu sporządza się protokół oddzielny dla każdej osoby składającej egzamin na druku według ustalonego wzoru (protokół komisji egzaminu dyplomowego).
§  15.
1.
Po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem co najmniej dostatecznym absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów II stopnia i tytuł magistra zgodnie z uchwałą nr 758 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie wykazu szkół wyższych uprawnionych do nadawania dyplomów o ukończeniu studiów drugiego stopnia lub równorzędnych oraz warunków i trybu ich nadawania w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-80, poz. 1295 i z 1953 r. Nr A-1, poz. 16) i zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułu magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291).
2.
Komisja przydziału pracy skieruje absolwenta do pracy wydając nakaz stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  16.
1.
W razie złożenia egzaminu magisterskiego z wynikiem niedostatecznym lub nieprzystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 10 student zostaje skreślony z listy studentów i otrzymuje nakaz pracy.
2.
Składanie egzaminu magisterskiego w nowym terminie możliwe jest tylko raz na najbliższej sesji egzaminacyjnej, z wyjątkiem wypadków, gdy nieprzystąpienie do egzaminu spowodowane było zdarzeniem losowym. W żadnym jednak razie składanie egzaminu magisterskiego nie jest możliwe po upływie 3 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nieprzystąpienia do egzaminu magisterskiego.

IV.

Przepisy końcowe.

§  17.
Decyzję o skreśleniu studenta z listy studentów wydaje dziekan. Decyzja dziekana wymaga zatwierdzenia przez rektora.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024