Wydawanie zaświadczeń stwierdzających pełnienie służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 października 1953 r.
w sprawie wydawania zaświadczeń stwierdzających pełnienie służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R.

Na podstawie pkt 3 i 5 uchwały nr 329 Prezydium Rządu z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie zaliczania do wysługi emerytalnej funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych okresów służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w formacjach polskich na terenie Z.S.R.R. (Monitor Polski Nr A-38, poz. 556) zarządza się, co następuje:
1.
Funkcjonariusze państwowi i zawodowi wojskowi (oficerowie zawodowi, podoficerowie nadterminowi), którzy pełnili służbę wojskową w Armii Radzieckiej albo służbę wojskową w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych po dniu 13 maja 1943 r. na obszarze Z.S.R.R., oraz pozostali po nich członkowie ich rodzin mogą ubiegać się o zaliczenie okresów tych służb do wysługi emerytalnej.
2.
Zaliczenie do wysługi emerytalnej służby wojskowej określonej w ust. 1 następuje na podstawie za świadczenia wydanego w przedmiocie służby pełnionej w stopniu podoficerskim lub szeregowca - przez Sztab Generalny, a w przedmiocie służby pełnionej w stopniu oficerskim - przez Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
3.
W celu zaliczenia do wysługi emerytalnej służby wojskowej wymienionej w ust. 1 osoby zainteresowane powinny wnieść podanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych), który przesyła je stosownie do właściwości określonej w ust. 2 do Sztabu Generalnego bądź do Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Oficerowie zawodowi i podoficerowie nadterminowi składają te podania w drodze służbowej do Sztabu Generalnego lub do Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
4.
Do podań o zaliczenie okresów służb wymienionych w ust. 1 do wysługi emerytalnej należy dołączyć dokładny opis przebiegu tych służb oraz dowody stwierdzające ich odbycie, a w szczególności dokumenty wy stawione przez władze wojskowe Armii Radzieckiej, polskich formacji wojskowych w Z.S.R.R. lub Odrodzonego Wojska Polskiego (np. legitymacje wojskowe, zaświadczenia itp.), z których w sposób niewątpliwy wynika odbycie tych służb i czas, w którym służby te były odbywane.
5.
Zamieszczone w wojskowych dokumentach osobistych wpisy dotyczące przebiegu służby wojskowej w Armii Radzieckiej lub w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R. w braku innego dowodu mogą służyć za podstawę do wydania zaświadczenia wymienionego w ust. 2 w przypadku, jeżeli zostały one dokonane nie na podstawie ustnych zeznań żołnierzy, lecz na podstawie przedstawionych wiarygodnych dokumentów.
6.
W razie niemożności przedstawienia dokumentów wymienionych w ust. 4 należy oprócz dokładnego opisu przebiegu służby w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych w Z.S.R.R. dołączyć do podania inny dokument publiczny lub dokument zastępczy, stwierdzający dane wskazane w opisie przebiegu służby. Do dokumentów zastępczych zalicza się w szczególności zaświadczenia dwóch wiarygodnych świadków, którzy pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznanie stwierdzą prawdziwość danych zawartych w opisie przebiegu służby. Podpisy świadków na tych zaświadczeniach powinny być uwierzytelnione. Świadkowie powinni w zaświadczeniach podać źródło posiadanych wiadomości, a w szczególności zaznaczyć, czy i przez jaki okres czasu pozostawali w służbie z osobą zainteresowaną.
7.
Ocena wiarygodności dokumentów wymienionych w ust. 4-6 należy wyłącznie do uznania Sztabu Generalnego lub Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
8.
W przypadku uznania za wiarygodne przedstawionych dokumentów Sztab Generalny lub Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej wystawia zaświadczenie stwierdzające odbycie służb wymienionych w ust. 1 i czas ich odbywania i przesyła je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych). W odniesieniu do oficerów zawodowych lub podoficerów nadterminowych zaświadczenia te przesyła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zwolnieniu tych oficerów i podoficerów z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, równocześnie z podaniem okresów służb podlegających zaliczeniu do wysługi emerytalnej, wymienionych w ust. 1.
9.
Jeżeli załączone do podania dokumenty nasuwają wątpliwości co do ich wiarygodności albo zawierają niejasności, braki itp., których w toku postępowania wyjaśniającego nie da się usunąć, Sztab Generalny lub Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej odmawia wydania zaświadczenia.
10.
Zarządzenie stosuje się również do tych zwolnionych ze służby po dniu 13 maja 1952 r. funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych, którym przyznano już zaopatrzenie emerytalne, oraz do tych, którzy zgodnie z pkt 4 uchwały nr 329 Prezydium Rządu z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-38, poz. 556) zgłosili wnioski o zaliczenie okresów służb wymienionych w ust. 1, lecz nie uzyskali zaliczenia tych okresów do wysługi emerytalnej z powodu braku zaświadczeń, o których mowa w niniejszym zarządzeniu. W sprawie zaliczenia okresów służb wymienionych w ust. 1 do wysługi emerytalnej osoby zainteresowane mogą wnieść podania wraz z dokumentami wymienionymi w ust. 4 i 6 do Sztabu Generalnego lub Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych).
11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-97.1346

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie zaświadczeń stwierdzających pełnienie służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R.
Data aktu: 13/10/1953
Data ogłoszenia: 28/10/1953
Data wejścia w życie: 28/10/1953