Utworzenie w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.

UCHWAŁA NR 707
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 sierpnia 1952 r.
w sprawie utworzenia w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.

W celu stworzenia bazy produkcyjnej oraz montażowo-remontowej maszyn młyńskich, spichrzowych i piekarniczych dla zaspokojenia potrzeb kraju w tym zakresie – Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Tworzy się w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarząd Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych z siedzibą w Poznaniu, zwany w dalszym ciągu uchwały "Zarządem".
§  2.
Zadaniem Zarządu jest operatywny nadzór, kontrola i ogólne kierownictwo zakładów produkcyjnych jak też dokonywających montażu oraz remontów maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych, a w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw;
2)
opracowywanie procesów technologicznych i organizacja produkcji;
3)
dbanie o stały postąp techniczny i racjonalizację;
4)
ulepszanie i kontrola jakości produkcji;
5)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw w zakresie produkcji, zaopatrzenia i zbytu;
6)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej;
7)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych;
8)
regulowanie zagadnień pracy i płacy;
9)
planowanie inwestycji i nadzór nad ich wykonaniem;
10)
nadzór nad konserwacją i remontami maszyn, urządzeń, sprzętu i budowli;
11)
nadzór nad eksploatacją majątku przydzielonego przedsiębiorstwom.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do:
1)
Zorganizowania w terminie do dnia 1 października 1952 r. Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych z siedzibą w Poznaniu i podporządkowania mu zakładów produkcyjnych, montażowych i remontowych przemysłu drobnego, wymienionych w załącznikach nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały;
2)
utworzenia Biura Konstrukcyjnego Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych, podporządkowanego Zarządowi;
3)
opracowania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 listopada 1952 r. projektu uchwały Prezydium Rządu w sprawie produkcji, montażu i remontów maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w latach 1953–1955 oraz odpowiednich wniosków inwestycyjnych. Projekt wymienionej uchwały powinien w szczególności przewidywać konkretne zadania produkcyjne na poszczególne lata 1953–1955 dla zakładów podległych Zarządowi, w oparciu o zapotrzebowania ustalone w sposób przewidziany w § 5.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Maszynowego do przekazania Zarządowi z dniem 1 października 1952 r. zakładów, wymienionych w załączniku nr 2, wraz z pełnym urządzeniem oraz kredytami obrotowymi i inwestycyjnymi.
2.
Wszyscy pracownicy zatrudnieni w przekazywanych zakładach przechodzą do pracy w przedsiębiorstwach podległych Zarządowi na tych samych warunkach płacy i premiowania, jakie obowiązują w innych zarządach podległych Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  5.
1.
Zobowiązuje się właściwych ministrów, których nadzorowi podlegają przedsiębiorstwa i zakłady młyńskie, spichrzowe i piekarnicze, a w szczególności Ministrów: Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego oraz Państwowych Gospodarstw Rolnych, jak również Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do przedstawienia do dnia 30 września 1952 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego szczegółowego zapotrzebowania maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w zakresie swoich resortów na poszczególne lata 1954 i 1955.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przekaże Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w terminie do dnia 31 października 1952 r. po sprawdzeniu:
a)
dane wstępnego bilansu maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych na r. 1952 i 1953;
b)
dane wymienione w ust. 1.
3.
Przy opracowywaniu projektu uchwały Prezydium Rządu, o której mowa w § 3, Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła uwzględni dane wymienione w ust. 2.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do powiększenia zdolności produkcyjnej, montażowej i remontowej przemysłu maszyn i urządzeń młyńskich, spichrzowych i piekarniczych w celu zapewnienia pełnego pokrycia potrzeb krajowych w drodze: podnoszenia zdolności produkcyjnej zakładów przydzielonych Zarządowi do prowadzenia, przydzielania Zarządowi dalszych zakładów podporządkowanych Ministrowi, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, oraz w razie potrzeby do zaprojektowania budowy zakładów nowych.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zapewnienia w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła kredytów niezbędnych do zorganizowania i prowadzenia w 1952 r. Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.
§  8.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do przydzielenia Zarządowi na wniosek Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła niezbędnej ilości etatów osobowych.
§  9.
Zobowiązuje się Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu do okazania władzom Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych niezbędnej pomocy w zakresie przydziału mieszkań dla pracowników.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz innym właściwym Ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ZAKŁADÓW PODLEGŁYCH MINISTERSTWU PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, KTÓRE ZOSTANĄ PODPORZĄDKOWANE ZARZĄDOWI PRZEMYSŁU MASZYN I URZĄDZEŃ MŁYŃSKICH, SPICHRZOWYCH I PIEKARNICZYCH

Nazwa zakładu Dotychczasowa przynależność organizacyjna
1 Fabryka Maszyn Młyńskich i Odlewnia Żeliwa w Ostrowiu Wlkp. Zarząd Przemysłu Maszynowego
2 Brzeskie Zakłady Przemysłowe w Brzegu, woj. opolskie Zarząd Przemysłu Maszynowego
3 Fabryka Maszyn Rolniczych "Rolnik" w Lewinie Brzeskim, woj. opolskie Zarząd Przemysłu Maszynowego
4 Poznańska Wytwórnia Pieców "Polski Piec", Poznań Zarząd Przemysłu Sprzętu Gospod., Warszawa
5 Wytwórnia Urządzeń Czyszczących "Siew" w Brzegu WZPT – Opole
6 Zakład Mechaniczny i Odlewnia Metali w Kluczborku WZPT – Opole
7 Zakład Mechaniczny i Odlewnia Metali w Grodkowie WZPT – Opole
8 Wytwórnia Maszyn Młyńskich Zakład MT14 w Poznaniu WZPT – Poznań
9 Fabryka Maszyn i Kamieni Młyńskich, dawn. Hartwig Łęgiewski – Warszawa Stoł. Z.P.T. – Warszawa
10 Zakład Budowy Maszyn i Urządzeń Młyńskich WZPT – Wrocław
11 Państwowy Zakład Mechaniczny Nr 1 w Olsztynie WZPT – Olsztyn
12 Przedsiębiorstwo Remontowo-Montażowe Urządzeń Spichrzowych Poznań.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ZAKŁADÓW PODLEGŁYCH MINISTERSTWU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO, KTÓRE ZOSTANĄ PODPORZĄDKOWANE ZARZĄDOWI PRZEMYSŁU MASZYN I URZĄDZEŃ MŁYŃSKICH, SPICHRZOWYCH I PIEKARNICZYCH

Nazwa zakładu Dotychczasowa przynależność organizacyjna
1 Pomorskie Zakłady Budowy Maszyn w Bydgoszczy Zakłady: Nr 2 i 2a Centralny Zarząd Ogólnego Budownictwa Maszynowego
2 Wielkopolska Fabryka Maszyn Młyńskich w Rogoźnie Wlkp., woj. poznańskie Centralny Zarząd Przemysłu Maszyn Rolniczych

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-73.1163

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie w Ministerstwie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła Zarządu Przemysłu Maszyn i Urządzeń Młyńskich, Spichrzowych i Piekarniczych.
Data aktu: 08/08/1952
Data ogłoszenia: 30/08/1952
Data wejścia w życie: 30/08/1952