Obsada stanowisk inspektorów.

ZARZĄDZENIE NR 125
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1952 r.
w sprawie obsady stanowisk inspektorów.

W związku z wątpliwościami przy kwalifikowaniu pracowników administracji państwowej na stanowiska inspektorów wykonujących czynności inspekcji, nadzoru i rewizji w jednostkach organizacyjnych, uprawnionych do wykonywania tego rodzaju czynności - ustalam następujące wytyczne obowiązujące przy mianowaniu, przyjęciu lub awansowaniu na te stanowiska pracowników zatrudnionych we władzach naczelnych i urzędach centralnych, organach podległych bezpośrednio tym władzom i urzędom oraz w terenowych organach jednolitej władzy państwowej:
1.
Podstawowymi kryteriami dla zakwalifikowania pracownika na jedno z trzech stanowisk inspekcyjnych przewidzianych w tabelach stanowisk władz i organów administracji państwowej są:
1)
charakter powierzonych pracownikowi czynności, które powinny polegać na:
a)
bezpośrednim powiązaniu z funkcjami inspekcji, nadzoru i rewizji wynikającymi z zadań jednostki zatrudniającej pracownika na stanowisku inspekcyjnym,
b)
połączeniu z odpowiedzialnością za określony odcinek działalności nadzorowanej jednostki, c)

bezpośrednim kontakcie z nadzorowaną jednostką,

d)
pełnieniu funkcji inspekcji, nadzoru i rewizji poza stałym miejscem pracy, z warunkiem przebywania w terenie określonego czasu, w zasadzie nie mniej niż jednej trzeciej czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków służbowych;

przy równoczesnym zachowaniu wszystkich wskazanych wyżej wytycznych inne okoliczności towarzyszące zwykle formom pracy inspektora, jak ilość i częstotliwość wyjazdów w teren, tryb normujący sprawozdawczość z przebiegu prac inspekcyjnych itp., nie mają decydującego znaczenia dla zakwalifikowania do grupy stanowisk inspekcyjnych;

2)
zakres funkcji i odpowiedzialności zależny od stopnia wyrobienia społeczno-politycznego, kwalifikacji fachowych, stopnia znajomości zadań, struktury i form pracy nadzorowanej jednostki oraz stopnia opanowania techniki pracy inspekcyjnej.
2.
W szczególności na stanowisko starszego inspektora zakwalifikowany może być pracownik, który bądź pełni we władzach naczelnych czynności, związane z inspekcją, nadzorem i rewizją określonego odcinka działalności ministrów i urzędów centralnych, bądź kieruje pracą zespołu inspektorów.
3.
Dla zapewnienia dopływu nowej kadry do służby inspekcyjnej powinno być w szerszym niż dotychczas zakresie wykorzystane stanowisko młodszego inspektora, ustanowione w tabeli stanowisk władz naczelnych, ministerstw i urzędów centralnych zarządzeniem Nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-35, poz. 439). Do stanowiska tego mogą być zakwalifikowani pracownicy, którym zlecane są najprostsze czynności inspekcji, nadzoru i rewizji, wykonywane pod kierunkiem odpowiedzialnych pracowników.
4.
Wytyczne powyższe nie dotyczą inspektorów kontroli państwowej, kontroli finansowej, kontroli wewnętrznej i Państwowej Inspekcji Handlowej, których zakres czynności został unormowany odrębnymi przepisami, a mianowicie:
1)
inspektorów kontroli państwowej - instrukcją o sposobie wykonywania kontroli przez organy Najwyższej Izby Kontroli (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1137), wydaną na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74);
2)
inspektorów kontroli finansowej - rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 61);
3)
inspektorów kontroli wewnętrznej - uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r. i równobrzmiącą uchwałą Rady Państwa z dnia 5 maja 1948 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz o jej współpracy z kontrolą państwową i społeczną (Monitor Polski Nr 51, poz. 292 i 293) i ogłoszonymi w Monitorze Polskim zarządzeniami Prezesa Rady Ministrów, wydanymi na podstawie pkt 7 przytoczonych uchwał Rady Ministrów i Rady Państwa w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach;
4)
inspektorów Państwowej Inspekcji Handlowej - dekretem z dnia 21 września 1950 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 396).
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-56.867

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obsada stanowisk inspektorów.
Data aktu: 07/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952