Rozliczenia z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywanie strat państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym.

UCHWAŁA NR 206
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1952 r.
w sprawie rozliczeń z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym.

DZIAŁ  I

Zasady dokonywania wpłat z zysku i pokrywania strat.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały stosuje się do objętych uchwałą Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284) - przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego i zakładów działających według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Postanowienia uchwały stosuje się również do państwowych przedsiębiorstw i zakładów podlegających innym władzom, o ile wchodzą wpłatami z zysków do budżetu terenowego.

Rozdział  2.

Obowiązek wpłat z zysku.

§  2.
1.
Obowiązkowi wpłat z zysku podlegają:
1)
przedsiębiorstwa jednozakładowe działające według zasad rozrachunku gospodarczego;
2)
przedsiębiorstwa wielozakładowe działające według zasad rozrachunku gospodarczego z tytułu zysków osiągniętych przez zakłady nie objęte pkt 3;
3)
zakłady wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych (pkt 2) rozliczające się z budżetami terenowymi bezpośrednio.
2.
Wymienione w ust. 1 przedsiębiorstwa i zakłady zwane będą w dalszym ciągu niniejszej uchwały "przedsiębiorstwami".

Rozdział  3.

Zasady odprowadzania do budżetów wpłat z zysku.

§  3.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są uiszczać do oddziału Narodowego Banku Polskiego na rachunek dochodów budżetowych właściwej rady narodowej część zysku, pozostałą po potrąceniu kwot przeznaczonych na uzupełnienie środków obrotowych do wysokości normatywów oraz na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach o podziale zysków - nie mniej jednak niż 10% zysku bilansowego.
2.
Za właściwą radę narodową w rozumieniu ust. 1 uważa się radę narodową, której budżetem przedsiębiorstwo jest objęte.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są uiszczać na poczet należności, wynikającej z § 3:
1)
wpłaty z zysku planowego;
2)
wpłaty z zysku ponadplanowego:
a)
kwartalne - na podstawie bilansów na koniec I, II i III kwartału,
b)
wstępną roczną - na podstawie sporządzonego bilansu rocznego, jeżeli termin dla sporządzenia tego bilansu nie wykracza poza datę 25 marca roku następnego; w przeciwnym przypadku wstępną roczną wpłatę z zysku ponadplanowego dokonuje się na podstawie prowizorycznego obliczenia rocznego.
2.
Ostateczne rozliczenie z tytułu uiszczonych w myśl ust. 1 wpłat z zysków następuje na podstawie zatwierdzonych bilansów rocznych.
§  5.
Przedsiębiorstwa obowiązane są uiszczać wpłaty z zysku planowego w terminie do dnia 25 każdego miesiąca za dany miesiąc w wysokości 1/3 planowej wpłaty na dany kwartał ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa. Do czasu zatwierdzenia planów, wpłaty powinny być dokonywane na podstawie projektów planów.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie do dnia 5 drugiego miesiąca po upływie I, II i III kwartału dokonać rozliczeń z zysku na podstawie bilansu sporządzonego na koniec kwartału (bilansu kwartalnego).
2.
Wstępne rozliczenie roczne z zysku - na podstawie sporządzonego bilansu rocznego - powinno być dokonane w ciągu 5 dni po upływie terminu przewidzianego we właściwych przepisach dla sporządzenia bilansu; wstępne rozliczenie roczne - na podstawie prowizorycznego obliczenia sporządzonego na koniec roku - powinno być dokonane do dnia 30 marca roku następnego.
§  7.
1.
Jeżeli z bilansu kwartalnego wynika, że zysk od początku roku jest wyższy od zysku planowego, przedsiębiorstwo obowiązane jest uiścić w terminie przewidzianym w § 6 osiągnięty zysk ponadplanowy, pomniejszony o 25% oraz o kwoty przypadające na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach o podziale zysków, przy zachowaniu jednak zasady, iż odprowadzona do budżetu terenowego kwota nie może wynosić mniej niż 10% osiągniętego zysku bilansowego.
2.
Przewidzianego w ust. 1 pomniejszenia o 25% wpłat z zysku ponadplanowego nie stosuje się przy dokonywaniu wpłat z zysku przy wstępnym rozliczeniu rocznym (§ 6); kwoty potrącone przez przedsiębiorstwo z tego tytułu w I, II i III kwartale podlegają rozliczeniu łącznie z wstępną wpłatą roczną.
§  8.
1.
Jeżeli wynikający z bilansu kwartalnego zysk od początku roku jest niższy od zysku planowego za ten okres, przypadająca od przedsiębiorstwa wpłata z zysku wynosi taki procent zysku, jaki wynika ze stosunku planowej wpłaty z zysku do planowego zysku za tenże okres.
2.
Nadpłaty, wynikłe w przypadku przewidzianym w ust. 1, zarachowuje się na poczet wpłat bieżących przedsiębiorstw, jednakże na wniosek przedsiębiorstwa nadpłacona kwota podlega zwrotowi.
§  9.
Przedsiębiorstwo, które nie sporządzi bilansu kwartalnego przed upływem terminu podanego w § 6, obowiązane jest uiścić w tym terminie - niezależnie od dokonanych wpłat planowych - tytułem wpłaty z zysku ponadplanowego kwotę odpowiadającą 10% planowej wpłaty kwartalnej. Rozliczenie dokonywanych w ten sposób wpłat nastąpi na podstawie złożonego przez przedsiębiorstwo najbliższego bilansu kwartalnego.
§  10.
1.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku powinno być dokonane przez przedsiębiorstwo w terminie dwóch tygodni od daty zatwierdzenia bilansu rocznego.
2.
Jeżeli ustalona na podstawie bilansu rocznego należna wpłata z zysku jest wyższa od sumy wpłat dokonanych (§§ 5 i 6), różnica powinna być wpłacona w terminie przewidzianym w ustępie poprzednim, w przypadku zaś powstałej nadpłaty stosuje się odpowiednio przepis § 8.
§  11.
W przypadku niedokonania w terminie wpłat, o których mowa w §§ 5, 6, 9 i 10, bank finansujący dokona na wniosek organu finansowego przelewu na rachunek budżetu odpowiedniej sumy w ciężar rachunku rozliczeniowego (operacyjnego) przedsiębiorstwa; organ finansowy powinien przesłać odpis wniosku zainteresowanemu przedsiębiorstwu.

Rozdział  4.

Zasady pokrywania strat.

§  12.
1.
Straty planowe przedsiębiorstw wymienionych w § 2 pokrywane są co miesiąc w formie dotacji budżetowej przez prezydium rady narodowej (§ 3 ust. 2) na wniosek organu finansowego (§ 15 ust. 5) do wysokości 1/3 planowej straty ustalonej na dany kwartał w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa.
2.
Dotacje na pokrycie planowych strat przedsiębiorstw powinny być przekazane na rachunek rozliczeniowy (operacyjny) przedsiębiorstwa w terminie do dnia 5 miesiąca, za który straty mają być pokryte.
3.
Wysokość udzielonych dotacji może być uzależniona od wykonania przez przedsiębiorstwo planu produkcji (usług) lub obrotu towarowego. Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali, w jakich przypadkach dotacje będą uzależnione od wykonania planu, oraz określi zasady, sposób i tryb dotowania oraz rozliczenia tych przedsiębiorstw.
§  13.
1.
Dotacje, udzielane z budżetu na pokrycie planowych strat przedsiębiorstw, podlegają rozliczeniu na podstawie bilansów kwartalnych w terminie przewidzianym w § 6.
2.
Jeżeli z bilansu kwartalnego wynika, iż faktycznie poniesiona przez przedsiębiorstwo strata od początku roku jest niższa od straty planowej, kwota nadmiernie udzielonej dotacji ulega potrąceniu z przysługującej przedsiębiorstwu dotacji na okres następny bądź też może być zarządzony przez prezydium rady narodowej (§ 3 ust. 2) na wniosek organu finansowego (§ 15 ust. 5) zwrot nadmiernie przekazanych kwot. W przypadku niezastosowania się przedsiębiorstwa do zarządzenia bank finansujący dokona przelewu do budżetu odpowiedniej sumy w ciężar rachunku rozliczeniowego (operacyjnego) przedsiębiorstwa.
3.
Prezydium rady narodowej (§ 3 ust. 2) na wniosek organu finansowego (§ 15 ust. 5) może zarządzić comiesięczne rozliczenie udzielonych dotacji na pokrycie strat, jeżeli przedsiębiorstwo sporządza bilanse miesięczne.
4.
Prezydium rady narodowej (§ 3 ust. 2) na wniosek organu finansowego (§ 15 ust. 5) przysługuje prawo zmniejszenia lub wstrzymania udzielania dalszych dotacji na pokrycie strat, jeżeli uzasadnia to wynik finansowy przedsiębiorstwa.
§  14.
1.
Nieplanowe straty przedsiębiorstw mogą być pokryte na wniosek organu finansowego (§ 15 ust. 5) w formie dotacji budżetowej przez prezydia rad narodowych, którym przedsiębiorstwa podlegają, za zgodą:
1)
Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrem - co do strat przedsiębiorstw podległych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym m. st. Warszawy i m. Łodzi);
2)
prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej i wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego - co do strat przedsiębiorstw podlegających innym radom narodowym.
2.
Udzielanie dotacji budżetowych, o których mowa w ust. 1, następuje na zasadzie obowiązujących przepisów budżetowych.

DZIAŁ  II

Sprawozdawczość i kontrola.

§  15.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są przedkładać właściwym organom finansowym zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały):
1)
wyników (zysków lub strat);
2)
wpłat z zysku lub dotacji na pokrycie strat;
3)
funduszu płac.
2.
Zestawienie powinno być złożone przez przedsiębiorstwa - w oparciu o zatwierdzone plany finansowe - w terminie do dnia 5 stycznia, a w przypadku gdy plan finansowy nie został do tego czasu zatwierdzony - w oparciu o projekt planu.
3.
Przedsiębiorstwa powstałe w ciągu roku kalendarzowego obowiązane są złożyć zestawienia, o których mowa w ust. 1, w terminie dni 10 od daty sporządzenia planów (projektów).
4.
Przedsiębiorstwa, w przypadku zmiany ich planów finansowych (ewent. projektów planów), obowiązane są o dokonanej zmianie zawiadomić organ finansowy w terminie dni 10 od daty zmiany planów (projektów).
5.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych, Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz referaty finansowe prezydiów miejskich lub gminnych rad narodowych, których budżetem przedsiębiorstwo jest objęte.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie przewidzianym dla dokonywania wpłat z zysków (§§ 5, 6, 9 i 10) przedkładać organom finansowym (§ 15 ust. 5) deklaracje, wykazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawy jej obliczenia bądź rozliczenia; w deklaracji należy podać datę i Nr czeku przelewowego. Do deklaracji kwartalnej należy ponadto dołączyć rachunek wyników na koniec danego kwartału.
2.
Przedsiębiorstwa wykazujące w poszczególnych okresach straty obowiązane są do przedkładania organom finansowym (§ 15 ust. 5) w terminie wskazanym w § 6 deklaracje wraz z załącznikami, stwierdzającymi poniesioną stratę.
§  17.
1.
Organa finansowe (§ 15 ust. 5) obowiązane są kontrolować, czy dokonane przez przedsiębiorstwa wpłaty z zysków obliczone są prawidłowo i zgodnie z niniejszą uchwałą.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy sporządza właściwe obliczenie z przypadającej wpłaty z zysków i wzywa do dokonania dodatkowej wpłaty lub zawiadamia o wysokości nadpłaty.
3.
Dodatkowa wpłata powinna być uiszczona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania organu finansowego.
4.
Postanowienia art. 1, 2 i 3 mają również odpowiednie zastosowanie do kontroli prawidłowości udzielonych przedsiębiorstwom dotacji na pokrycie strat.
§  18.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali sposób rozstrzygania sporów wynikłych między organami finansowymi a przedsiębiorstwami na tle prawidłowości dokonanych wpłat z zysków i pokrywania strat.
§  19.
Minister Finansów ustali wzory deklaracji, zestawień i wykazów, o których mowa w niniejszej uchwale.

DZIAŁ  III

Przepisy szczególne i końcowe.

§  20.
Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, które wchodzą do budżetów terenowych na rok 1952 wynikami rocznymi netto (zysk lub strata), mogą uzyskać na pokrycie planowej straty danego kwartału:
1)
na wniosek zaopiniowany przez organ finansowy - kredyt przejściowy w banku finansującym z grupy "inne kredyty";
2)
z mocy decyzji organu finansowego - zwrot w pierwszym miesiącu kwartału, dla którego przewiduje się planową stratę, wniesionych do budżetu w poprzednich kwartałach wpłat z zysku.
§  21.
Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na okres 1952 r. i 1953 r. do ustalania odmiennego sposobu i trybu obliczania i rozliczania miesięcznych i kwartalnych wpłat z zysku i udzielonych dotacji, jak również do zmiany terminów wpłat z zysku i udzielania dotacji na pokrycie strat.
§  22.
Minister Finansów może poruczyć kontrolę niektórych przedsiębiorstw w zakresie rozliczeń wpłat z zysku i pokrywania strat innym jednostkom poza wymienionymi w § 17 ust. 1.
§  23.
Upoważnia się Ministra Finansów po porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wprowadzenia w stosunku do niektórych przedsiębiorstw objętych budżetami terenowymi obowiązku odprowadzania na rachunek dochodów budżetowych całości zysku i odmiennego trybu uzupełniania środków obrotowych do wysokości normatywów.
§  24.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszej uchwały mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506).
§  25.
Z chwilą utworzenia branżowych zarządów przemysłu państwowego, o których mowa w § 12 uchwały Nr 76 Prezydium Rządu z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr A-13, poz. 181), zarządy te należy traktować jako jednostki centralne w rozumieniu uchwały Nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225).
§  26.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc te przepisy uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych podległych władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284), które są sprzeczne z niniejszą uchwałą.
§  27.
Traci moc uchwała Nr 246 Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-31, poz. 388).
§  28.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  29.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024