united kingdom
ukraine

Utworzenie Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Przemysłu Chemicznego i zakres działania komórek zaopatrzenia w centralnych zarządach przemysłu i przedsiębiorstwach.

UCHWAŁA NR 365
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie utworzenia Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Przemysłu Chemicznego i zakresu działania komórek zaopatrzenia w centralnych zarządach przemysłu i przedsiębiorstwach.

W celu zapewnienia właściwej koordynacji i dalszego usprawnienia funkcjonowania służby zaopatrzenia w resorcie Ministra Przemysłu Chemicznego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się w ramach Ministerstwa Przemysłu Chemicznego Centralny Zarząd Zaopatrzenia z siedzibą w Gliwicach.
§  2.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu Zaopatrzenia jest:
1)
ustalanie ilościowych limitów materiałowych dla poszczególnych centralnych zarządów przemysłu,
2)
współpraca przy ustalaniu limitów finansowych zaopatrzenia dla poszczególnych przemysłów,
3)
sporządzanie bilansów podstawowych surowców i materiałów,
4)
analiza i korekta przedłożonych przez centralne zarządy przemysłu projektów planu zaopatrzenia oraz sporządzanie projektu zbiorczego planu zaopatrzenia resortu,
5)
nadzór i koordynacja prac przy zawieraniu umów planowych (generalnych, bezpośrednich i szczegółowych), nadzór nad ich wykonaniem oraz koordynacja ustalonych przez centralne zarządy przemysłu harmonogramów ważniejszych dostaw,
6)
rozdział przydziałów materiałowych pomiędzy poszczególne centralne zarządy przemysłu i kontrola ich wykorzystania, gospodarka rezerwami przydziałowymi resortu i dokonywanie zmian przydziałowych,
7)
ustalanie normatywów zapasów dla poszczególnych przemysłów,
8)
analiza ustalonych norm zużycia oraz opracowywanie wniosków w sprawie ich zmiany,
9)
opracowywanie wytycznych metodologicznych i organizacyjnych w zakresie gospodarki materiałowej oraz jej kontrola,
10)
kontrolowanie akcji ujawniania i upłynniania nadmiernych remanentów oraz dokonywanie koniecznych przerzutów materiałowych w ramach resortu,
11)
kontrola realizacji planów zaopatrzenia poszczególnych przemysłów,
12)
sprawozdawczość i statystyka z zakresu zaopatrzenia materiałowego,
13)
opracowywanie wniosków w zakresie szkolenia kadr służby zaopatrzenia,
14)
opracowywanie wniosków w zakresie organizacji służby zaopatrzenia w przemyśle chemicznym.
§  3.
W celu umożliwienia stałej współpracy z departamentami Ministerstwa Przemysłu Chemicznego i Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz w celu koordynacji dostaw z przemysłów i central handlowych mających swe komórki dystrybucyjne w Warszawie Centralny Zarząd Zaopatrzenia tworzy swą Delegaturę z siedzibą w Warszawie.
§  4.
Pracownicy Delegatury pozostają na etacie Centralnego Zarządu Zaopatrzenia.
§  5.
Centralny Zarząd Zaopatrzenia może tworzyć składnice w przepisanym trybie, działające na zasadzie rozrachunku gospodarczego.
§  6.
Centralnemu Zarządowi Zaopatrzenia podlega Zakład Demontażu w Krzystkowicach-Barści działający na zasadach wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego.
§  7.
Mając na względzie postanowienia § 2 niniejszej uchwały ustala się następujący zakres działania działów zaopatrzenia w centralnych zarządach (zarządach) przemysłu:
1)
opracowywanie zbiorczych planów zaopatrzenia materiałowego jednostek podległych,
2)
sporządzanie rozdzielników w ramach uzyskanej puli materiałowej i kontyngentu oraz nadzór i koordynacja ich realizacji,
3)
zawieranie umów planowych zgodnie z wytycznymi Centralnego Zarządu Zaopatrzenia,
4)
opracowywanie normatywów zapasów dla podległych jednostek,
5)
wnioski w sprawie zmian norm zużycia oraz współpraca przy ustalaniu wskaźników zużycia,
6)
nadzór nad gospodarką materiałową jednostek podległych centralnemu zarządowi przemysłu oraz instruktaż w tym zakresie,
7)
opracowywanie harmonogramów i kontrola wykonania ważniejszych dostaw,
8)
prowadzenie sprawozdawczości i statystyki z zakresu zaopatrzenia materiałowego.
§  8.
Zakres działania komórek zaopatrzenia w przedsiębiorstwie jest następujący:
1)
opracowywanie projektu planu zaopatrzenia materiałowego,
2)
zawieranie umów szczegółowych oraz bezpośrednich na zlecenie centralnego zarządu przemysłu,
3)
załatwianie wszelkich spraw związanych z zakupami i dostawą materiałów,
4)
prowadzenie magazynów,
5)
opracowywanie projektów norm zapasów,
6)
kontrola zużycia materiałowego i współpraca przy ustalaniu norm zużycia,
7)
nadzór nad prawidłowością gospodarki materiałowej w magazynach,
8)
prowadzenie prac sprawozdawczo-statystycznych z zakresu zaopatrzenia materiałowego.
§  9.
W organizacji Centralnego Zarządu Zaopatrzenia obowiązuje w pełnej rozciągłości zasada jednoosobowego kierownictwa. W szczególności dyrektor Centralnego Zarządu Zaopatrzenia, jego zastępcy, podlegli im kierownicy komórek organizacyjnych oraz inni pracownicy nie mają uprawnień do wydawania zarządzeń i poleceń służbowych działom zaopatrzenia innych centralnych zarządów lub jednostek równorzędnych bądź działom zaopatrzenia przedsiębiorstw podległych tym jednostkom.
§  10.
1.
Zaopatrzenie aparaturowe dla inwestycji przejmuje służba inwestycyjna na wszystkich szczeblach organizacyjnych.
2.
Zaopatrzenie dla kapitalnych i bieżących remontów wchodzi w zakres działania Centralnego Zarządu Zaopatrzenia, centralnych zarządów przemysłu i przedsiębiorstw.
§  11.
Szczegółową organizację i zakres działania komórek zaopatrzenia w centralnych zarządach przemysłu i przedsiębiorstwach resortu przemysłu chemicznego oraz organizację Centralnego Zarządu Zaopatrzenia określi Minister Przemysłu Chemicznego za zgodą Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  12.
Minister Przemysłu Chemicznego ustali w terminie do dnia 31 maja 1951 r. podział pracowników oraz w porozumieniu z Ministrem Finansów podział majątku trwałego i środków finansowych Centrali Zaopatrzenia Materiałowego Przemysłu Chemicznego w Gliwicach i Centrali Zaopatrzenia Przemysłu Papierniczego w Łodzi pomiędzy Centralny Zarząd Zaopatrzenia, centralne zarządy przemysłu oraz przedsiębiorstwa.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-46.600

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Przemysłu Chemicznego i zakres działania komórek zaopatrzenia w centralnych zarządach przemysłu i przedsiębiorstwach.
Data aktu: 26/05/1951
Data ogłoszenia: 08/06/1951
Data wejścia w życie: 08/06/1951