Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 października 1950 r.
w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

W celu zabezpieczenia zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia przed szkodliwymi następstwami, jakie może spowodować niewłaściwe obchodzenie się z materiałami łatwopalnymi, wybuchowymi, trującymi, żrącymi, duszącymi i zakaźnymi, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Materiały łatwopalne, wybuchowe, trujące, żrące, duszące i zakaźne, zwane dalej w skrócie "materiałami niebezpiecznymi", należy w czasie przewożenia, przeładunku i przechowywania w magazynach zabezpieczyć przed możliwością szkodliwego działania na zdrowie i życie ludzkie, oraz mienie, przez zastosowanie wszelkich środków i sposobów usuwających niebezpieczeństwo, a w szczególności przez przestrzeganie niżej podanych postanowień.
§  2.
1.
Opakowanie materiałów niebezpiecznych powinno być:
1)
szczelne, aby wykluczało wszelką możliwość wydostania się na zewnątrz jego zawartości;
2)
dostosowane do właściwości materiału i dostatecznie odporne na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne, wynikające z czynności, wykonywanych przy przewożeniu, przeładunku i magazynowaniu.
2.
Opakowanie zwrotne (cysterny, tankowce, zbiorniki, beczki itp.) powinny być niezwłocznie po opróżnieniu uszczelnione i zaplombowane oraz zaopatrzone w napisy i znaki, o których mowa w § 3.
§  3.
1.
Opakowanie, zawierające materiały niebezpieczne oraz środki służące do ich przewożenia jak: cysterny kolejowe i samochodowe, wagony kolejowe, samochody, butle do gazów itp., powinno być zaopatrzone w napisy określające cechy zawartego materiału i podające zasadnicze środki ostrożności przy manipulowaniu oraz ogólnie przyjęte znaki ostrzegawcze.
2.
Wszelkie dokumenty, dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych jak: listy przewozowe, przekazowe, konosamenty rzeczne, zlecenia central dla spedytora, dyspozycje spedytora i inne, powinny być oznaczone naklejkami lub pieczątkami ostrzegawczymi i zaopatrzone uwagami wskazującymi na niebezpieczne cechy materiału.
§  4.
1.
Przewóz materiałów powinien odbywać się z zachowaniem wszelkich wymogów i rygorów, wynikających z przepisów ruchowych i bezpieczeństwa pracy.
2.
Przy przewozach materiałów z zagranicy powinna być dokonana na ustalonych punktach celnych kontrola, mająca na celu sprawdzenie, czy opakowanie i sposób transportu odpowiadają wymaganiom niniejszej uchwały; w razie stwierdzenia niezgodności powinny być dokonane odpowiednie uzupełnienia oraz umieszczone znaki ostrzegawcze w języku polskim.
§  5.
Przy przeładunku materiałów na stacjach kolejowych, w miejscach przeładunku samochodowego oraz w portach morskich i rzecznych powinny być przestrzegane następujące zasady:
1)
w portach morskich i rzecznych przeładunek na statki, tankowce i barki powinien być dokonywany w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych; w razie niemożności dokonania przeładunku w miejscach do tego przeznaczonych, należy dokonać przeładunku w innym miejscu z zachowaniem wszelkich środków ostrożności;
2)
tereny i obiekty, przeznaczone do przeładunku, powinny być zabezpieczone i znajdować się pod stałą ochroną;
3)
przeładunek powinien się odbywać przy użyciu takich urządzeń i takiego rodzaju odzieży, sprzętu ochronnego i przeładunkowego, które by w pełni gwarantowały bezpieczeństwo pracy i obiektów;
4)
przeładunku powinien dokonywać personel odpowiednio przeszkolony i przed przeładunkiem poinstruowany.
§  6.
1.
Magazyny przejściowe, w szczególności w portach i na stacjach przeładunkowych, powinny odpowiadać warunkom, zabezpieczającym materiały przechowywane i wykluczającym zagrożenie sąsiednich obiektów oraz składowanych towarów.
2.
Kierownictwo magazynów powinno:
1)
zaopatrzyć magazyny w szczegółową instrukcję, dotyczącą manipulacji i przechowywania materiałów;
2)
odpowiednio przeszkolić zatrudniony personel;
3)
zapewnić stalą kontrolę;
4)
zaprowadzić oddzielny rejestr materiałów niebezpiecznych.
§  7.
1.
W celu zapewnienia wykonania postanowień niniejszej uchwały, zainteresowani ministrowie, każdy w swoim zakresie, wydadzą w terminie do dnia 15 listopada 1950 r. niezbędne doraźne zarządzenia i nakażą przeszkolenie pracowników w tej dziedzinie. Wykonanie wydanych zarządzeń należy ponadto zabezpieczyć przez zwrócenie uwagi na odpowiedzialność karną, jaka grozi za nieprzestrzeganie przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia (art. 217 k. k. i inne przepisy). W zarządzeniach ministrowie wskażą też osoby odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie nałożonych obowiązków.
2.
W celu opracowania całokształtu zagadnień wynikających z uchwały, a w szczególności przeprowadzenia rewizji wszystkich ustaw, zarządzeń, rozporządzeń, regulaminów i instrukcji, dotyczących rodzaju opakowania, przewozu, przeładunku i magazynowania materiałów Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych powoła do dnia 1 grudnia 1950 r. Komisję, składającą się z rzeczoznawców zainteresowanych resortów i instytucji.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024