united kingdom
ukraine

Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 października 1950 r.
w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

W celu zabezpieczenia zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia przed szkodliwymi następstwami, jakie może spowodować niewłaściwe obchodzenie się z materiałami łatwopalnymi, wybuchowymi, trującymi, żrącymi, duszącymi i zakaźnymi, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Materiały łatwopalne, wybuchowe, trujące, żrące, duszące i zakaźne, zwane dalej w skrócie "materiałami niebezpiecznymi", należy w czasie przewożenia, przeładunku i przechowywania w magazynach zabezpieczyć przed możliwością szkodliwego działania na zdrowie i życie ludzkie, oraz mienie, przez zastosowanie wszelkich środków i sposobów usuwających niebezpieczeństwo, a w szczególności przez przestrzeganie niżej podanych postanowień.
§  2.
1.
Opakowanie materiałów niebezpiecznych powinno być:
1)
szczelne, aby wykluczało wszelką możliwość wydostania się na zewnątrz jego zawartości;
2)
dostosowane do właściwości materiału i dostatecznie odporne na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne, wynikające z czynności, wykonywanych przy przewożeniu, przeładunku i magazynowaniu.
2.
Opakowanie zwrotne (cysterny, tankowce, zbiorniki, beczki itp.) powinny być niezwłocznie po opróżnieniu uszczelnione i zaplombowane oraz zaopatrzone w napisy i znaki, o których mowa w § 3.
§  3.
1.
Opakowanie, zawierające materiały niebezpieczne oraz środki służące do ich przewożenia jak: cysterny kolejowe i samochodowe, wagony kolejowe, samochody, butle do gazów itp., powinno być zaopatrzone w napisy określające cechy zawartego materiału i podające zasadnicze środki ostrożności przy manipulowaniu oraz ogólnie przyjęte znaki ostrzegawcze.
2.
Wszelkie dokumenty, dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych jak: listy przewozowe, przekazowe, konosamenty rzeczne, zlecenia central dla spedytora, dyspozycje spedytora i inne, powinny być oznaczone naklejkami lub pieczątkami ostrzegawczymi i zaopatrzone uwagami wskazującymi na niebezpieczne cechy materiału.
§  4.
1.
Przewóz materiałów powinien odbywać się z zachowaniem wszelkich wymogów i rygorów, wynikających z przepisów ruchowych i bezpieczeństwa pracy.
2.
Przy przewozach materiałów z zagranicy powinna być dokonana na ustalonych punktach celnych kontrola, mająca na celu sprawdzenie, czy opakowanie i sposób transportu odpowiadają wymaganiom niniejszej uchwały; w razie stwierdzenia niezgodności powinny być dokonane odpowiednie uzupełnienia oraz umieszczone znaki ostrzegawcze w języku polskim.
§  5.
Przy przeładunku materiałów na stacjach kolejowych, w miejscach przeładunku samochodowego oraz w portach morskich i rzecznych powinny być przestrzegane następujące zasady:
1)
w portach morskich i rzecznych przeładunek na statki, tankowce i barki powinien być dokonywany w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych; w razie niemożności dokonania przeładunku w miejscach do tego przeznaczonych, należy dokonać przeładunku w innym miejscu z zachowaniem wszelkich środków ostrożności;
2)
tereny i obiekty, przeznaczone do przeładunku, powinny być zabezpieczone i znajdować się pod stałą ochroną;
3)
przeładunek powinien się odbywać przy użyciu takich urządzeń i takiego rodzaju odzieży, sprzętu ochronnego i przeładunkowego, które by w pełni gwarantowały bezpieczeństwo pracy i obiektów;
4)
przeładunku powinien dokonywać personel odpowiednio przeszkolony i przed przeładunkiem poinstruowany.
§  6.
1.
Magazyny przejściowe, w szczególności w portach i na stacjach przeładunkowych, powinny odpowiadać warunkom, zabezpieczającym materiały przechowywane i wykluczającym zagrożenie sąsiednich obiektów oraz składowanych towarów.
2.
Kierownictwo magazynów powinno:
1)
zaopatrzyć magazyny w szczegółową instrukcję, dotyczącą manipulacji i przechowywania materiałów;
2)
odpowiednio przeszkolić zatrudniony personel;
3)
zapewnić stalą kontrolę;
4)
zaprowadzić oddzielny rejestr materiałów niebezpiecznych.
§  7.
1.
W celu zapewnienia wykonania postanowień niniejszej uchwały, zainteresowani ministrowie, każdy w swoim zakresie, wydadzą w terminie do dnia 15 listopada 1950 r. niezbędne doraźne zarządzenia i nakażą przeszkolenie pracowników w tej dziedzinie. Wykonanie wydanych zarządzeń należy ponadto zabezpieczyć przez zwrócenie uwagi na odpowiedzialność karną, jaka grozi za nieprzestrzeganie przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia (art. 217 k. k. i inne przepisy). W zarządzeniach ministrowie wskażą też osoby odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie nałożonych obowiązków.
2.
W celu opracowania całokształtu zagadnień wynikających z uchwały, a w szczególności przeprowadzenia rewizji wszystkich ustaw, zarządzeń, rozporządzeń, regulaminów i instrukcji, dotyczących rodzaju opakowania, przewozu, przeładunku i magazynowania materiałów Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych powoła do dnia 1 grudnia 1950 r. Komisję, składającą się z rzeczoznawców zainteresowanych resortów i instytucji.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-109.1373

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.
Data aktu: 04/10/1950
Data ogłoszenia: 16/10/1950
Data wejścia w życie: 16/10/1950