Rozporządzenie wykonawcze 2024/964 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/964
z dnia 21 marca 2024 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (Kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
Urządzenie do noszenia na nadgarstku, zasilane baterią (tak zwany smartwatch), składające się z dotykowego kolorowego wyświetlacza AMOLED o przekątnejokoło 2,8 cm i silikonowego paska, pakowane w zestaw do sprzedaży detalicznej wraz z ładowarką.

Urządzenie zawiera również:

- 2 MB pamięci RAM, 32 MB pamięci ROM, - baterię o pojemności 159 mAh, - czujnik akcelerometru, czujnik żyroskopowy, czujnik optyczny tętna,

- łączność Bluetooth 5.1.

Urządzenie nie jest wyposażone w kartę eSIM/SIM i nie można do niego włożyć karty SIM. Nie posiada funkcji komunikacji zbliżeniowej.

Urządzenie niesparowane z innym urządzeniem może być stosowane do następujących celów: - wyświetlania czasu i daty, - pomiaru tętna, - pomiaru czasu faz snu, - pomiaru przebytych kroków, - rejestracji prędkości.

Urządzenie może być sparowane lub połączone z innym urządzeniem, takim jak smartfon ("urządzenie źródłowe") za pośrednictwem Bluetooth. Po sparowaniu mierzone dane są przekazywane do urządzenia źródłowego w celu dalszego przetworzenia (za pośrednictwem aplikacji).

Po sparowaniu urządzenie umożliwia również korzystanie z takich funkcji jak:

- otrzymywanie powiadomień o rozmowie telefonicznej z możliwością ich odrzucenia (nie można odbierać rozmów telefonicznych),

- sprawdzanie powiadomień SMS poprzez wyświetlanie pierwszej części tekstu i reagowanie na wiadomości (urządzenie oferuje funkcję szybkiej odpowiedzi SMS z wcześniej zdefiniowanymi krótkimi tekstami, nie jest jednak możliwe wprowadzenie pełnego własnego tekstu wiadomości),

- obsługiwanie aplikacji odtwarzających muzykę na urządzeniu źródłowym,

- obsługiwanie licznych funkcji powiązanych z programami sprawności fizycznej i zajęć sportowych,

- śledzenie poziomu stresu.

9102 12 00 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b), 3 c) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej("ORI"), uwagę 1 n) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 9102 i 9102 12 00.

Smartwatch i ładowarkę uznaje się za towary pakowane w zestaw do sprzedaży detalicznej zgodnie z ORI 3 b). Smartwatch jest tym elementem, który nadaje całości zasadniczy charakter.

Smartwatch jest artykułem złożonym, przeznaczonym do wykonywania funkcji właściwych dla pozycji 8517 (aparatura do komunikacji), pozycji 9029 (krokomierz), pozycji 9031 (przyrządy pomiarowe lub kontrolne) i pozycji 9102 (zegarek naręczny).

Smartwatch ma wiele funkcji właściwych dla pozycji innych od pozycji 8517, które można wykonywać bez sparowania z innym urządzeniem, takich jak pomiar tętna, pomiar przebytych kroków lub wyświetlanie czasu i daty. Poszczególne funkcje wykonywane przez smartwatch są równie istotne dla jego działania. Wskutek tego nie jest możliwe określenie jego podstawowejfunkcji, tj. elementu, który nadawałby urządzeniu jego zasadniczy charakter w rozumieniu ORI 3 b). Smartwatch nie jest zatem porównywalny z artykułem opisanym w opinii klasyfikacyjnej systemu zharmonizowanego 8517.62/23.

Wskutek tego smartwatch należy klasyfikować do kodu CN znajdującego się w kolejności numerycznej jako ostatni z tych, które jednakowo zasługują na uwzględnienie przez zastosowanie ORI 3 c).

Zatem smartwatch należy klasyfikować do kodu CN 9102 12 00 jako zegarki naręczne, zasilane elektrycznie, nawet ze stoperem, wyłącznie ze wskaźnikiem optoelektronicznym.

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/2022-12-12.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/2023-06-17).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024