Rozporządzenie wykonawcze 2024/1061 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1061
z dnia 10 kwietnia 2024 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 1  oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE, w szczególności jego art. 37 ust. 8 lit. b), d), e) i f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/133 2  ustanowiono wymogi dotyczące formatu i struktury elementów danych świadectw zgodności w formacie elektronicznym, a także wyznaczono europejski system informacji o pojazdach i prawach jazdy ("EUCARIS") 3  do celów wymiany tych danych. W niniejszym rozporządzeniu określono dalsze wymogi w celu zapewnienia bezpiecznej wymiany świadectwa zgodności w formacie elektronicznym poprzez zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa środków identyfikacji elektronicznej oraz ustanowienie środków umożliwiających organom udzielającym homologacji przyznanie dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu.

(2) Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa chroniący przed nieuprawnionym dostępem i uszkodzeniem danych, zagwarantować odpowiedni poziom ochrony danych i uniknąć powielania wymienianych komunikatów i elementów danych, konieczne jest ustanowienie wymogów dotyczących opracowanych przez EUCARIS aplikacji i systemów elektronicznych wykorzystywanych do wymiany komunikatów zawierających wyjściowe informacje o pojeździe (IVI) między producentami a krajowymi punktami dostępu.

(3) Aby zapewnić stosowanie właściwego formatu i struktury komunikatów IVI do wymiany między producentami, krajowymi punktami dostępu i systemem EUCARIS, należy ustanowić proces walidacji tych komunikatów i elementów danych za pośrednictwem odpowiednich aplikacji internetowych i systemów wykorzystywanych do wymiany tych komunikatów IVI.

(4) Aby ułatwić dostęp do ustrukturyzowanych danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym, konieczne jest wprowadzenie niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu, który można łatwo znaleźć i którym oznaczony jest każdy pojazd.

(5) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji udzielanie publicznego dostępu do świadectwa zgodności w formacie elektronicznym wyłącznie do odczytu, należy ustanowić wymogi dotyczące obsługi takiego dostępu za pośrednictwem aplikacji lub systemów internetowych udostępniających świadectwo zgodności w formacie elektronicznym.

(6) Ponieważ w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/133 ustanowiono wymogi dotyczące składu elementów danych w świadectwach zgodności, w celu zapewnienia pewności i jasności prawa należy zmienić to rozporządzenie poprzez wprowadzenie zmian w formacie i strukturze tych elementów danych, tak aby przepisy te były zawarte w tym samym rozporządzeniu. Należy zatem zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/133 w celu uwzględnienia wyłączenia producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach.

(7) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji, organom nadzoru rynku i organom rejestracyjnym państw członkowskich oraz producentom dokonanie niezbędnych zmian w ich systemach elektronicznych i przygotowanie się do stosowania niniejszego rozporządzenia, należy odroczyć datę rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia.

(8) Nie ma potrzeby odraczania daty rozpoczęcia stosowania przepisów dotyczących wyłączenia dla producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach, ponieważ nie potrzebują oni więcej czasu na wdrożenie tych wymogów.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi dotyczące bezpiecznej wymiany danych

1. 
Podczas wymiany danych producenci i krajowe punkty dostępu europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy ("EUCARIS") stosują bezpieczne lokalne łącze internetowe oraz strukturę i zasady schematu Extensible Markup Language (XML).
2. 
Producenci i krajowe punkty dostępu EUCARIS korzystają ze stron internetowych zabezpieczonych kwalifikowanym certyfikatem uwierzytelniania witryn internetowych, spełniającym wymogi określone w załączniku IV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 4 .
3. 
Wymiana komunikatów między producentami a krajowymi punktami dostępu EUCARIS oraz w ramach EUCARIS jest zabezpieczona podpisem elektronicznym w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 910/2014 i protokołami szyfrowania danych.
4. 
Krajowe punkty dostępu EUCARIS i wyznaczony organ operacyjny EUCARIS zapewniają walidację podpisów elektronicznych poprzez weryfikację i potwierdzenie spełnienia wymogów art. 26 rozporządzenia (UE) nr 910/2014 w momencie składania podpisu.
5. 
Krajowe punkty dostępu EUCARIS zapewniają identyfikowalność komunikatów wymienianych za pośrednictwem tego systemu poprzez rejestrowanie informacji na temat tej wymiany oraz zapewniają środki umożliwiające przeglądanie i wyszukiwanie tych informacji.
Artykuł  2

Wymogi dotyczące niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu

1. 
Niepowtarzalnym identyfikatorem pojazdu jest numer identyfikacyjny pojazdu ("VIN").
2. 
Bez uszczerbku dla przepisów art. 12 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/535 5 , VIN musi spełniać wymagania określone w części 2 sekcja A pkt 2 załącznika II do tego rozporządzenia.
Artykuł  3

Dostęp wyłącznie z prawem odczytu

1. 
Do celów art. 37 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2018/858 organ udzielający homologacji każdego państwa członkowskiego zapewnia dostęp do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu za pośrednictwem aplikacji internetowej lub systemu umożliwiającego dostęp do ustrukturyzowanych danych zawartych w świadectwie zgodności w formacie elektronicznym za pomocą niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu, o którym mowa w art. 2.
2. 
Aplikacja internetowa lub system, o których mowa w ust. 1, zapewniają dostęp do świadectwa zgodności w formacie elektronicznym wyłącznie z prawem odczytu z aplikacji internetowych lub systemów ustanowionych przez organy udzielające homologacji typu w dowolnym państwie członkowskim.
Artykuł  4

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/133

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/133 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Wyłączenie dla producentów konkretnych kategorii i typów pojazdów produkowanych w małych seriach

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 i 2, w przypadku producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach elementy danych elektronicznej wersji certyfikatu zgodności wystarczy udostępnić wprowadzając je ręcznie lub ładując plik IVI XML.".

Artykuł  5

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 5 lipca 2025 r.

Art. 4. stosuje się jednak od dnia 1 maja 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 kwietnia 2024 r.

1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133 z dnia 4 lutego 2021 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym (Dz.U. L 42 z 5.2.2021, s. 1).
3 Wersja skonsolidowana traktatu EUCARIS dotyczącego europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS), wraz ze zmianami podpisanymi przez strony w dniu 8 czerwca 2017 r.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 73).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/535 z dnia 31 marca 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 w odniesieniu do jednolitych procedur i specyfikacji technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, w odniesieniu do ich ogólnych cech konstrukcyjnych i bezpieczeństwa (Dz.U. L 117 z 6.4.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1061

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1061 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133
Data aktu: 10/04/2024
Data ogłoszenia: 11/04/2024
Data wejścia w życie: 01/05/2024, 05/07/2025