Decyzja 3/2022 (2022/2550) ustanawiająca listę osób, które wyrażają chęć pełnienia funkcji członków trybunału arbitrażowego na mocy umowy o handlu i współpracy i są do tego zdolne

DECYZJA NR 3/2022 RADY PARTNERSTWA USTANOWIONEJ UMOWĄ O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 21 grudnia 2022 r.
ustanawiająca listę osób, które wyrażają chęć pełnienia funkcji członków trybunału arbitrażowego na mocy umowy o handlu i współpracy i są do tego zdolne [2022/2550]

RADA PARTNERSTWA,

Uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 1  ("umowa o handlu i współpracy"), w szczególności jej art. 752 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 752 ust. 1 umowy o handlu i współpracy Rada Partnerstwa sporządza listę osób, które wyrażają chęć pełnienia funkcji członków trybunału arbitrażowego i są do tego zdolne. Lista obejmuje co najmniej 15 osób i składa się z trzech części:

a) jednej części listy osób utworzonej na podstawie propozycji Unii;

b) jednej części listy osób utworzonej na podstawie propozycji Zjednoczonego Królestwa; oraz

c) części listy osób niebędących obywatelami żadnej ze Stron, które pełnią funkcję przewodniczącego trybunału arbitrażowego.

(2) Każda część listy zawiera nazwiska co najmniej pięciu osób.

(3) Zgodnie z art. 741 umowy o handlu i współpracy wszyscy arbitrzy są osobami o niekwestionowanej niezależności, które posiadają kwalifikacje wymagane do powołania na wysokie stanowiska w wymiarze sprawiedliwości w swoich odpowiednich krajach lub są prawnikami o uznanych kompetencjach. Posiadają oni wiedzę fachową w dziedzinie prawa i handlu międzynarodowego, w tym w konkretnych kwestiach objętych częścią drugą dział pierwszy tytuły I-VII, tytuł VIII rozdział 4, tytuł IX-XII lub częścią drugą dział szósty, lub w dziedzinie prawa i wszelkich innych kwestii objętych przedmiotową umową lub jakąkolwiek umową uzupełniającą, a w przypadku przewodniczącego mają również doświadczenie w procedurach rozstrzygania sporów.

(4) Zgodnie z art. 752 ust. 3 umowy o handlu i współpracy lista nie obejmuje osób będących członkami, urzędnikami lub innymi pracownikami instytucji Unii, rządu państwa członkowskiego lub rządu Zjednoczonego Królestwa.

(5) Właściwe jest, aby na podstawie propozycji Unii i Zjednoczonego Królestwa Rada Partnerstwa uzgodniła dwie części listy obejmujące sześć osób na stanowiska członków trybunału arbitrażowego oraz jedną część listy obejmującą osiem osób na stanowisko przewodniczącego trybunału arbitrażowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Lista osób, które wyrażają chęć pełnienia funkcji arbitra na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, i są do tego zdolne, została określona w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej przyjęciu.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 21 grudnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

a)
Część listy osób utworzona na podstawie propozycji Unii:

Laurence BOISSON DE CHAZOURNES

Irina BUGA

Hélčne RUIZ FABRI

Michael HAHN

Crenguta LEAUA

Peter Leo Henri VAN DEN BOSSCHE

b)
Część listy osób utworzona na podstawie propozycji Zjednoczonego Królestwa:

Lorand Alexander BARTELS

Lawrence COLLINS

Jean E. KALICKI

Surya P. SUBEDI

David UNTERHALTER

Janet M. WHITTAKER

c)
Część listy osób, które miałyby pełnić funkcję przewodniczącego trybunału arbitrażowego:

Leora BLUMBERG

Thomas COTTIER

William J. DAVEY

Gavan GRIFFITH

Valerie HUGHES

Campbell MCLACHLAN

Penelope Jane RIDINGS

J. Christopher THOMAS

1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.328.154

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 3/2022 (2022/2550) ustanawiająca listę osób, które wyrażają chęć pełnienia funkcji członków trybunału arbitrażowego na mocy umowy o handlu i współpracy i są do tego zdolne
Data aktu: 21/12/2022
Data ogłoszenia: 22/12/2022
Data wejścia w życie: 22/12/2022