Rozporządzenie wykonawcze 2022/2397 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1183/2005 w sprawie środków ograniczających wobec Demokratycznej Republiki Konga

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/2397
z dnia 8 grudnia 2022 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1183/2005 w sprawie środków ograniczających wobec Demokratycznej Republiki Konga

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1183/2005 z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie środków ograniczających wobec Demokratycznej Republiki Konga 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 18 lipca 2005 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 1183/2005.

(2) Po dokonaniu oceny istotnych okoliczności i z uwagi na powagę sytuacji w Demokratycznej Republice Konga Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku Ia do rozporządzenia (WE) nr 1183/2005 należy dodać osiem osób.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik Ia do rozporządzenia (WE) nr 1183/2005,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku Ia do rozporządzenia (WE) nr 1183/2005 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 grudnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Następujące osoby zostają dodane do wykazu zawartego w części A ("Osoby") załącznika Ia do rozporządzenia (WE) nr 1183/2005:

Osoby
Imię i nazwisko Dane identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"10 Ruvugayimikore PROTOGÈNE alias Ruhinda, Gaby Ruhinda, Zorro Midende

Data urodzenia: 1968 lub 1969 r.

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: przywódca Demokratycznych Sił Wyzwolenia Rwandy - Forces Combattantes Abacunguzi (FDLR-FOCA); Przywódca grupy Maccabé (dawniej Commando de recherche et d'action en profondeur (CRAP)) w ramach FDLR-FOCA

Ruvugayimikore Protogène jest przywódcą zbrojnego skrzydła (Forces Combattantes Abacunguzi) Demokratycznych Sił Wyzwolenia Rwandy (FLDR- FOCA), pozarządowej grupy zbrojnej działającej we wschodniej części DRK. Dowodzi w szczególności grupą Maccabé (dawniej znaną jako Commando de recherche et d'action en profondeur (CRAP)) w ramach FDLR-FOCA.

FDLR-FOCA, w tym grupa Maccabé, przyczynia się do konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK, w szczególności poprzez przemoc i poważne naruszenia praw człowieka, w tym ataki na ludność cywilną, zabójstwa, przemoc wobec dzieci, gwałty i inne akty przemocy seksualnej.

Z uwagi na zajmowane czołowe stanowisko w FDLR-FOCA, Ruvugayimikore Protogène bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu. Jest również odpowiedzialny za podtrzymywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności i braku bezpieczeństwa w DRK.

8.12.2022
11 Meddie NKALUBO alias Mohammed Ali Nkalubo, Abul Jihad, Punny Boy

Data urodzenia: 1991, 1992 lub 1993 r.

Obywatelstwo: ugandyjskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: przywódca wyższego szczebla Sojuszu Sił Demokratycznych

Meddie Nkalubo jest wyższego szczebla przywódcą Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), pozarządowej grupy zbrojnej działającej w Ugandzie i wschodniej części DRK. Uznano go za osobę pełniącą różne obowiązki w ramach ADF, w tym w zakresie komunikacji i propagandy, rekrutacji, produkcji broni i zbliżenia z ISIL (Daisz).

ADF przyczynia się do konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK (głównie w prowincjach Ituri i Kiwu Północne), w szczególności poprzez przemoc i poważne naruszenia praw człowieka, w tym ataki na ludność cywilną, zabójstwa i uprowadzenia.

Z uwagi na zajmowane czołowe stanowisko wyższego szczebla i pełnienie różnych obowiązków w ramach ADF, Meddie Nkalubo bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu. Jest również odpowiedzialny za podtrzymywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności i braku bezpieczeństwa w DRK.

8.12.2022
12 Justin BITAKWIRA alias Bihona-Hayi

Data urodzenia:

5.12.1960

Miejsce urodzenia: Lemera, DRK

Obywatelstwo: DRK

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: polityk, były krajowy minister i przewodniczący Sojuszu na rzecz Republiki i Świadomości Narodowej

Justin Bitakwira jest kongijskim politykiem, byłym ministrem rządu i członkiem partii politycznej »Unia na rzecz Narodu Kongijskiego«.

W swoich publicznych przemówieniach wielokrotnie nawoływał do przemocy oraz zachęcał do dyskryminacji i wrogości wobec społeczności Banyamulenge, która była celem ataków ugrupowań zbrojnych.

Te podburzające przemówienia i narracje przyczyniają się do podsycania konfliktu i przemocy w DRK, w szczególności w regionie Hauts-Plateaux, w którym występują konflikty między społecznościami.

Justin Bitakwira jest zatem odpowiedzialny za podtrzymywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności i braku bezpieczeństwa w DRK poprzez nawoływanie do przemocy.

8.12.2022
13 Joseph Nganzo Olikwa TIPI alias pułkownik Tipi Ziro Ziro, Joseph Ngadjole, Joseph Nganzole Olikwa

Data urodzenia:

10.11.1977

Miejsce urodzenia: Bunia Fataki, DRK

Obywatelstwo: DRK

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik FARDC

Stanowisko: zastępca dowódcy 12. Brygady Szybkiego Reagowania w Minembwe, były dowódca 312. batalionu 31. Głównej Brygady Obrony

Wojskowy dokument tożsamości: 1-77-96-32692-76

Joseph Nganzo Olikwa Tipi do stycznia 2022 r. był dowódcą 312. batalionu 31. Głównej Brygad Obrony Sił Zbrojnych Demokratycznej Republiki Konga (FARDC).

Siły 312. batalionu pod jego dowództwem i odpowiedzialnością dokonały ataków na ludność cywilną i poważnych naruszeń praw człowieka, w szczególności gwałtów na kobietach w okresie między czerwcem a grudniem 2021 r.

Joseph Nganzo Olikwa Tipi pozostaje wysokim rangą oficerem FARDC jako pułkownik i zastępca dowódcy 12. Brygady Szybkiego Reagowania w Minembwe (Kiwu Południowe).

Z racji pełnionych funkcji jest odpowiedzialny za niedawne przypadki łamania praw człowieka przez FARDC.

Joseph Nganzo Olikwa Tipi bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu.

8.12.2022
14 Désiré LONDROMA

NDJUKPA

alias Désiré Lokana Lokanza

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: urzędnik ds. obrony

CODECO URDPC (»charge of defence«)

Désiré Londroma Ndjukpa jest przywódcą Spółdzielni na rzecz Rozwoju Konga / Unii Rewolucjonistów na rzecz Obrony Ludu Konga (CODECO URDPC), wskazanym jako urzędnik ds. obrony (»charge of defence«) i współprzywódca skrzydła politycznego.

CODECO URDPC jest pozarządową grupą zbrojną działająca we wschodniej części DRK i przyczyniającą się do konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK, w szczególności poprzez przemoc i poważne naruszenia praw człowieka, w tym zabójstwa, przemoc seksualną i ataki na ludność cywilną, takie jak przeprowadzone od połowy listopada 2021 r. do lutego 2022 r. ataki na obozy dla osób wewnętrznie przesiedlonych, których celem była przede wszystkim społeczność Hema.

Z uwagi na zajmowane czołowe stanowisko w CODECO URDPC Londroma Ndjukpa bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu. Jest również odpowiedzialny za podtrzymywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności i braku bezpieczeństwa w DRK.

8.12.2022
15 Willy NGOMA alias Major Willy NGOMA

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: rzecznik Ruchu 23

Marca / Kongijskiej Armii Rewolucyjnej (M23/ARC)

Willy Ngoma zajmuje czołowe stanowisko rzecznika Ruchu 23 Marca / Kongijskiej Armii Rewolucyjnej (M23/ARC), pozarządowej grupy zbrojnej działającej we wschodniej części DRK.

M23/ARC przyczynia się do konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK, w szczególności poprzez przemoc i poważne naruszenia praw człowieka, w tym zabójstwa, ataki i przemoc seksualną wobec ludności cywilnej.

Z uwagi na zajmowane czołowe stanowisko w M23/ARC Willy Ngoma bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu. Jest również odpowiedzialny za podtrzymywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności i braku bezpieczeństwa w DRK.

8.12.2022
16 William YAKUTUMBA Data urodzenia: 1970 r.

Miejsce urodzenia: Lunbondia, Kiwu Południowe, DRK

Obywatelstwo: DRK

Płeć: mężczyzna

Stanowisko lub zawód: przywódca Coalition

Nationale du Peuple pour la Souverainite du Congo - CNPSC; założyciel i przywódca bojówki Mai-Mai Yakutumba

William Yakutumba jest sekretarzem generalnym i dowódcą Coalition Nationale du Peuple pour la Souverainite du Congo (CNPSC), koalicji tzw. bojówek Mai-Mai w Kiwu Południowym, DRK. Jest założycielem i przywódcą jednej z największych bojówek tej koalicji, Mai-Mai Yakutumba.

Mai-Mai Yakutumba przyczynia się do konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK, w szczególności poprzez przemoc i poważne naruszenia praw człowieka, w tym masakry w wioskach, ataki na ludność cywilną, gwałty i inne akty przemocy seksualnej.

Mai-Mai Yakutumba kontroluje również kopalnie złota we wschodniej części DRK wraz z członkami CNPSC, którzy kontrolują szlaki górnicze. Czerpią oni korzyści z nielegalnej eksploatacji złota i handlu nim. Mai-Mai Yakutumba wykorzystuje uzyskane z tego handlu zyski do finansowania swojej działalności zbrojnej.

Z uwagi na zajmowane czołowe stanowisko w CNPSC i w bojówkach Mai-Mai Yakutumba, William Yakutumba bierze zatem udział w planowaniu czynów w DRK stanowiących poważne przypadki łamania lub naruszania praw człowieka, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu. Jest również odpowiedzialny za podtrzymywanie i wykorzystywanie konfliktu zbrojnego, niestabilności oraz braku bezpieczeństwa w DRK, w tym poprzez nielegalną eksploatację zasobów naturalnych i handel nimi.

8.12.2022
17 Alain François Viviane GOETZ Data urodzenia:

24.4.1965

Miejsce urodzenia: Deurne, Antwerpia, Belgia

Obywatelstwo: belgijskie

Płeć: mężczyzna

Alain Goetz jest przedsiębiorcą, który jest beneficjentem rzeczywistym i byłym dyrektorem African Gold Refinery Ltd., spółki zarejestrowanej w Ugandzie.

Od 2016 r. African Gold Refinery Ltd. otrzymuje, nabywa, rafinuje i sprzedaje nielegalne złoto pochodzące z kopalni w DRK kontrolowanych przez pozarządowe grupy zbrojne, w tym Mai-Mai Yakutumba i Raia Mutomboki, które uczestniczą w działaniach destabilizujących w prowincji Kiwu Południowe.

Alain Goetz wykorzystuje zatem konflikt zbrojny, niestabilność oraz brak bezpieczeństwa w DRK poprzez nielegalną eksploatację zasobów naturalnych i handel nimi.

8.12.2022"
1 Dz.U. L 193 z 23.7.2005, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.316I.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/2397 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1183/2005 w sprawie środków ograniczających wobec Demokratycznej Republiki Konga
Data aktu: 08/12/2022
Data ogłoszenia: 08/12/2022
Data wejścia w życie: 08/12/2022