Rozporządzenie delegowane 2022/2300 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i oceny programu Fiscalis na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2300
z dnia 30 sierpnia 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i oceny programu Fiscalis na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające program "Fiscalis" na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania i uchylające rozporządzenie (UE) nr 1286/2013 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wskaźniki na potrzeby sprawozdawczości dotyczącej postępów w realizacji celów szczegółowych programu Fiscalis ustanowionego rozporządzeniem (UE) 2021/847 ("Program"), określonych w art. 3 ust. 2 tego rozporządzenia, wymieniono w załączniku II do rozporządzenia.

(2) Wskaźniki wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/847, choć są odpowiednie do celów corocznego monitorowania realizacji celów, nie są wystarczające, aby umożliwić kompleksowe monitorowanie i ocenę działań w ramach Programu i wyników realizacji jego celów szczegółowych. W związku z tym należy określić dodatkowe wskaźniki, które będą stanowiły element ram monitorowania i oceny. Te dodatkowe wskaźniki powinny służyć do pomiaru realizacji, wyników i oddziaływania programu.

(3) Aby zapewnić efektywne, skuteczne i terminowe gromadzenie danych na potrzeby monitorowania i oceny Programu, należy nałożyć proporcjonalne wymogi w zakresie sprawozdawczości, które pozwolą uniknąć podwójnej sprawozdawczości i zminimalizować obciążenia administracyjne.

(4) Aby zapewnić dostosowanie do początku okresu sprawozdawczego związanego z ramami monitorowania i oceny Programu, niniejsze rozporządzenie delegowane powinno mieć zastosowanie z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2022 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wskaźniki ram monitorowania i oceny oraz wymogi dotyczące sprawozdawczości

1. 
Podczas monitorowania i oceny Programu zgodnie z art. 14 i 15 rozporządzenia (UE) 2021/847 jako część ram monitorowania i oceny stosuje się następujące wskaźniki:
a)
wskaźniki określone w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/847;
b)
wskaźniki określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia, które służą do pomiaru realizacji, wyników i oddziaływania Programu.
2. 
Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, mierzy się corocznie, z wyjątkiem wskaźników oddziaływania, o których mowa w pkt 1 lit. a) i pkt 3 załącznika do niniejszego rozporządzenia, które mierzy się co 2 lata oraz w ramach oceny śródokreso- wej i końcowej zgodnie z art. 15 rozporządzenia (UE) 2021/847.
3. 
Na żądanie Komisji odbiorcy środków pochodzących Programu przekazują Komisji dane i informacje dotyczące wskaźników, o których mowa w ust. 1, istotne jako wkład do ram monitorowania i oceny.
Artykuł  2

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 sierpnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz dodatkowych wskaźników w odniesieniu do ram monitorowania i oceny programu Fiscalis, o których mowa w art. 14 i 15 rozporządzenia (UE) 2021/847

A.
Wskaźniki realizacji
1.
Rozwój wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych:
a)
liczba projektów w zakresie technologii informacyjnych (IT) na etapie początkowym;
b)
liczba projektów w zakresie IT na etapie wykonawczym;
c)
odsetek projektów w zakresie IT, których rzeczywisty koszt jest zgodny z planowanym;
d)
odsetek projektów w zakresie IT ze statusem "zielony" zgodnych z wymogami określonymi w wieloletnim planie strategicznym w dziedzinie podatków (MASP-T).
2.
Dostarczenie wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych:
a)
liczba projektów IT skierowanych do realizacji zgodnie z wymogami prawa Unii;
b)
odsetek wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych dostarczonych zgodnie z harmonogramem MASP-T;
c)
liczba zmian terminów dostarczenia wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych.
3.
Niezawodność europejskich systemów elektronicznych (przepływność wspólnej sieci łączności).
4.
Niezawodność usług wsparcia informatycznego:
a)
odsetek zgłoszeń incydentów rozwiązanych terminowo;
b)
zadowolenie użytkowników ze świadczonych usług wsparcia.
5.
Poziom wsparcia na rzecz budowania zdolności zapewniany w ramach wspólnych działań (jakość wspólnych działań).
6.
Stopień znajomości programów.
B.
Wskaźniki wyników
1.
Poziom spójności przepisów prawa podatkowego i polityki podatkowej oraz ich wdrażania (wkład nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych w ułatwianie spójnego wdrażania prawa i polityki Unii).
2.
Korzystanie z kluczowych europejskich systemów elektronicznych w celu zwiększenia wzajemnych połączeń i wymiany informacji (liczba komunikatów wymienianych między systemami).
3.
Poziom współpracy operacyjnej między organami krajowymi:
a)
wkład nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych w ułatwianie współpracy operacyjnej między organami krajowymi;
b)
liczba aktywnych użytkowników na platformie współpracy online;
c)
liczba interakcji na platformie współpracy;
d)
zadowolenie użytkowników z platformy współpracy online.
4.
Wyniki operacyjne organów krajowych:
a)
wpływ nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych na poprawę wyników operacyjnych organów krajowych;
b)
wpływ wyników działań wspólnych oraz działań w zakresie kompetencji ludzkich na poprawę wyników operacyjnych organów krajowych.
C.
Wskaźniki oddziaływania
1.
Zmiany w zakresie ochrony interesów finansowych i gospodarczych Unii i państw członkowskich:
a)
szacowana luka w podatku od wartości dodanej;
b)
wkład współpracy administracyjnej w ochronę interesów finansowych państw członkowskich.
2.
Wkład w poprawę funkcjonowania rynku wewnętrznego (liczba postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w odniesieniu do opodatkowania oraz liczba takich spraw na etapie przed wszczęciem postępowania).
3.
Zmiany w zakresie konkurencyjności Unii i uczciwej konkurencji w Unii (wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych lub decyzji o wymiarze podatku).
1 Dz.U. L 188 z 28.5.2021, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.305.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2300 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i oceny programu Fiscalis na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania
Data aktu: 30/08/2022
Data ogłoszenia: 25/11/2022
Data wejścia w życie: 28/11/2022, 01/01/2022