Rozporządzenie wykonawcze 2022/2229 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/2229
z dnia 14 listopada 2022 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 269/2014.

(2) Unia nadal niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Reżim irański wspiera wojskowo niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie. W dniu 20 października 2022 r. Rada przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1985 2 .

(4) Z uwagi na powagę sytuacji, Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 należy dodać dwie osoby i dwa podmioty uczestniczące w rozwoju i dostawie na rzecz Rosji bezzałogowych statków powietrznych.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 269/2014 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 listopada 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"1266. Hossein SALAMI

Data urodzenia: 1960

Miejsce urodzenia: Golpayagan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał dywizji

Stanowisko: dowódca Korpusu

Strażników Rewolucji Islamskiej

Generał dywizji Hossein Salami jest dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który nadzoruje rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), a także przekazywanie dronów za granicę. Pełniąc tę funkcję, generał dywizji Hossein Salami jest odpowiedzialny za współpracę w dziedzinie obronności dotyczącą dronów, obejmującą również dostarczanie dronów Federacji Rosyjskiej w celu ich wykorzystywania w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Generał dywizji Hossein Salami ponosi zatem odpowiedzialność za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022
1267. Amir Ali HAJIZADEH

(alias Amir Ali Haji ZADEH)

Data urodzenia:

28.2.1962

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Stanowisko: dowódca sił powietrznych i kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

Generał brygady Amir Ali Hajizadeh jest dowódcą sił powietrznych i kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który nadzoruje rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), a także przekazywanie dronów za granicę. Pełniąc tę funkcję, Amir Ali Hajizadeh jest odpowiedzialny za współpracę w dziedzinie obronności dotyczącą dronów, obejmującą również dostarczanie dronów Federacji Rosyjskiej w celu ich wykorzystywania w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Generał brygady Amir Ali Hajizadeh ponosi zatem odpowiedzialność za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022"

Podmioty

Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"120. Siły powietrzne i kosmiczne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

(IRGC ASF)

(alias siły powietrzne IRGC)

Siły powietrzne i kosmiczne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC ASF) są odpowiedzialne za rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), w tym dronów Shahed-136 i Mohajer-6, które są wykorzystywane przez Federację Rosyjską w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Będąc głównym operatorem irańskiej floty dronów, IRGC ASF odgrywa ważną rolę w dostarczaniu dronów międzynarodowym sojusznikom Iranu, w tym Federacji Rosyjskiej. IRGC ASF ponosi zatem odpowiedzialność za materialne wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022
121. Qods Aviation Industries (zakłady przemysłu lotniczego Qods)

(alias Qods Aeronautics Industries)

Qods Aviation Industries to irańskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Jest spółką zależną Irańskiej Organizacji Przemysłu Lotniczego (Iran Aviation Industries Organisation - IAIO), przedsiębiorstwa państwowego podległego irańskiemu Ministerstwu Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (Ministry of Defense and Armed Forces Logistics - MODAFL). Qods Aviation Industries wytwarza drony Mohajer-6, które zostały dostarczone Federacji Rosyjskiej i są wykorzystywane w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Przedsiębiorstwo Qods Aviation Industries ponosi zatem odpowiedzialność za materialne wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022"
1 Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6.
2 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2022/1985 z dnia 20 października 2022 r. wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz.U. L 272 I z 20.10.2022, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.293I.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/2229 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających
Data aktu: 14/11/2022
Data ogłoszenia: 14/11/2022
Data wejścia w życie: 14/11/2022