Rozporządzenie wykonawcze 2022/2177 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/2177
z dnia 8 listopada 2022 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (UE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) W dniu 25 lipca 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") wydał w imieniu Unii oświadczenie zdecydowanie potępiające egzekucję prodemokratycznych przywódców opozycji w Mjanmie/Birmie. Wysoki Przedstawiciel oświadczył również, że te politycznie umotywowane egzekucje stanowią kolejny krok w kierunku całkowitej eliminacji praworządności oraz stanowią dalsze rażące naruszenie praw człowieka w Mjanmie.

(3) Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona trwającą eskalacją przemocy i ewolucją w kierunku przedłużającego się konfliktu o skutkach regionalnych. Unia Europejska potępia trwające poważne naruszenia praw człowieka, w tym tortury oraz przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, stałe prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy oraz ataki na ludność cywilną, w tym mniejszości etniczne i religijne, dokonywane przez siły zbrojne Mjanmy.

(4) Wobec braku szybkich postępów w sytuacji w Mjanmie/Birmie Unia wielokrotnie wyrażała gotowość do przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

(5) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 należy dodać 19 osób i jeden podmiot.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 listopada 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się następujące zmiany:
1)
do wykazu "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujące wpisy:
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"66. Kan Zaw (alias: Dr

Kan Zaw)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

11.10.1954;

Miejsce urodzenia: powiat Salin, region Magwe, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Od dnia 19 sierpnia 2022 r. Kan Zaw jest ministrem ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą. Został mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy/Birmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Został on wcześniej mianowany przez Państwową Radę Administracyjną audytorem generalnym Związku po zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą odpowiada za ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji w Mjanmie/Birmie oraz współpracę z partnerami zagranicznymi. Pełniąc tę funkcję, Kan Zaw odgrywa aktywną rolę we wspieraniu starań wojska na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, przyczyniając się w ten sposób do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie; jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto jest on powiązany z kilkoma osobami zajmującymi wysokie stanowiska w reżimie wojskowym, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem.

8.11.2022
67. Htun Htun Oo

(alias: Tun Tun Oo)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

28.7.1956;

Płeć: mężczyzna

Htun Htun Oo jest prezesem Sądu Najwyższego w Mjanmie/Birmie, co zostało potwierdzone przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga w dniu 2 lutego 2021 r., w następstwie zamachu stanu z 1 lutego 2021 r.

Sąd Najwyższy pod przywództwem Htuna Htun Oo był zaangażowany w ściganie demokratycznie wybranych przywódców i opozycjonistów i nie wypełnił swoich obowiązków jako najwyższej jurysdykcji odpowiedzialnej za utrzymanie praworządności i zagwarantowanie niezawisłości sądownictwa. W związku z tym, jako prezes Sądu Najwyższego, Htun Htun Oo jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto, od czasu jego zatwierdzenia na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego jest on powiązany z kilkoma osobami zajmującymi wysokie stanowiska w reżimie wojskowym, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem.

8.11.2022
68. Swe Swe Aung, (alias: Dr. Swe Swe Aung) Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1960;

Płeć: kobieta

Swe Swe Aung jest dyrektorem generalnym Departamentu Śledczego w Ministerstwie Sprawiedliwości, mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 31 marca 2022 r.

Departament Śledczy pod przywództwem Swe Swe Aung był zaangażowany w kilka spraw sądowych przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom i opozycjonistom, które były prowadzone z pogwałceniem prawa do obrony i prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym w postępowania prowadząc do egzekucji czterech działaczy prodemokratycznych. W związku z tym, jako prezes Sądu Najwyższego, Swe Swe Aung jest zaangażowana w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto jest ona powiązana z kilkoma osobami w Państwowej Radzie Administracyjnej i osobami oraz przywódcami powołanymi przez wojsko, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem i prokuratorem generalnym dr Thidą Oo.

8.11.2022
69. Zaw Min

(alias: U Zaw Min)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1970;

Płeć: mężczyzna

Zaw Min jest dyrektorem generalnym Departamentu Więziennictwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 4 lutego 2021 r. Pełniąc tę funkcję, jest odpowiedzialny za zarządzanie więzieniami w Mjanmie/Birmie.

Departament Więziennictwa pod przywództwem Zaw Mina był zaangażowany w kilka przypadków złego zarządzania więzieniami, a zatrzymani byli ofiarami przemocy, pobicia, tortur i innego nieludzkiego traktowania w więzieniach. Ponadto władze więzienne naruszały prawo do obrony osób zatrzymanych. W związku z tym, jako dyrektor generalny Departamentu Więziennictwa, Zaw Min jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto jest on powiązany z kilkoma osobami w Państwowej Radzie Administracyjnej i osobami oraz przywódcami powołanymi przez wojsko, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem i ministrem spraw wewnętrznych generałem broni Soe Htutem.

8.11.2022
70. U Zaw Lin Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

U Zaw Lin Aung jest byłym wojskowym i zastępcą dyrektora Departamentu Więziennictwa regionu Rangun od końca 2021 r. Ponadto U Zaw Lin Aung kieruje więzieniem w Insein.

Pod jego kierownictwem więźniowie polityczni przetrzymywani w więzieniu w Insein byli ofiarami przemocy, pobicia, tortur i innego nieludzkiego traktowania ze strony personelu więziennego.

W związku z tym, jako zastępca dyrektora Departamentu Więziennictwa regionu Rangun, U Zaw Lin Aung jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022
71. U Than Swe Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1957 lub 1965;

Płeć: mężczyzna

U Than Swe jest przewodniczącym Komisji Antykorupcyjnej, mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 19 sierpnia 2022 r.

Komisja Antykorupcyjna, pod przewodnictwem U Thana Swe, realizuje politykę mającą na celu legitymizację wojskowego zamachu stanu, w tym udziału tej komisji w postępowaniach przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom, takich jak wniesienie zarzutów o korupcję przeciwko radczyni stanu Daw Aung San Suu Kyi. W związku z tym, jako przewodniczący Komisji Antykorupcyjnej, U Than Swe jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022
72. Ko Ko Lwin Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1972 lub 1982;

Płeć: mężczyzna

Ko Ko Lwin jest członkiem Związkowej Komisji Wyborczej (UEC), mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 1 kwietnia 2022 r. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Ko Ko Lwin był bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 8.11.2022
73. Min Min Oo Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1962 lub 1967;

Płeć: mężczyzna

Min Min Oo jest członkiem Związkowej Komisji Wyborczej (UEC), mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 2 maja 2022 r. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Min Min Oo był bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 8.11.2022
74. Htun Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1967;

Płeć: mężczyzna

Generał Htun Aung jest głównodowodzącym sił powietrznych Mjanmy/Birmy, mianowanym

12 stycznia 2022 r. przez głównodowodzącego sił zbrojnych Mjanmy/Birmy, generała dywizji Min Aunga Hlainga. Pełniąc tę funkcję, Htun Aung dowodzi siłami powietrznymi w Mjanmie/Birmie i kontroluje je.

Siły powietrzne Mjanmy/Birmy przeprowadziły ataki na cele cywilne w Mjanmie/Birmie, zabijając i raniąc cywilów, w tym dzieci i osoby należące do mniejszości etnicznych i religijnych. Celem były również szkoły, miejsca kultu i placówki publicznej opieki zdrowotnej.

Jako dowódca sił powietrznych Mjanmy/Birmy generał Htun Aung odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto generał Htun Aung uczestniczy w zarządzaniu MEHL, konglomeratem będącym własnością wojska, który dostarcza wojsku Mjanmy/Birmy zasoby gospodarcze i materialne umożliwiające jego działalność.

Jest zatem odpowiedzialny za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
75. Phone Myat Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Phone Myat jest dowódcą 3 Biura Operacji Specjalnych (BSO 3) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od kwietnia 2021 r.

Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w okresie od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r., a w okresie od maja 2019 r. do lipca 2020 r. był dowódcą dowództwa zachodniego.

Jako dowódca BSO 3, Phone Myat dowodzi siłami wojskowymi dowództwa południowozachodniego (Ayeyarwaddy), dowództwa południowego (Bago i Magway) oraz dowództwa zachodniego (Arakan i Chin) i kontroluje je.

Pod jego dowództwem siły wojskowe dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, zbrodni i aktów okrucieństwa, w tym zabójstw, ataków na ziemi i z powietrza na ludność cywilną oraz masakr w regionie Magway, w stanie Chin i w regionie Bago.

Jako dowódca BSO 3 Phone Myat jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
76. Aung Soe Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Aung Soe jest dowódcą 4 Biura Operacji Specjalnych (BSO 4) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od stycznia 2021 r. Poprzednio był wiceministrem spraw wewnętrznych do marca 2018 r., a następnie szefem 6 Biura Operacji Specjalnych.

Jako dowódca BSO 4, Aung Soe dowodzi siłami wojskowymi Dowództwa Przybrzeżnego w dywizji Tanintharyi oraz dowództwa południowowschodniego w Mon i stanie Karen i kontroluje je.

Pod jego dowództwem siły wojskowe dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, zbrodni i aktów okrucieństwa, w tym zabójstw, ataków na ziemi i z powietrza na ludność cywilną, nielegalnych zatrzymań i stosowania ognia artyleryjskiego. W stanie Kayin/Karen, jednym z regionów pod dowództwem Aung Soe, odnotowano 3993 brutalne incydenty od czasu zamachu stanu do lipca 2022 r.

Jako dowódca BSO 4 jest on odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
77. Thet Pon Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Thet Pon jest dowódcą 5 Biura Operacji Specjalnych (BSO 5) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od czerwca 2020 r. Poprzednio, do 2017 r. był dowódcą dowództwa północnozachodniego, a w okresie od 2017 r. do czerwca 2020 r. dowódcą regionalnym w Rangunie.

Jako dowódca BSO 5 Thet Pon dowodzi siłami wojskowymi i trybunałami wojskowymi w regionie Rangunu i kontroluje je.

W marcu 2021 r. Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w Mjanmie/Birmie, przekazując władzę wykonawczą i sądowniczą szefom odpowiednich regionalnych dowództw wojskowych. Do lipca 2022 r. trybunały wojskowe w regionie Rangunu skazały na śmierć 119 osób, wiele z nich z przyczyn politycznych, w tym czterech członków opozycji demokratycznej, którzy zostali straceni w regionie Rangunu.

Ponadto 14 marca 2021 r. siły zbrojne w regionie Rangunu popełniły przeciwko pokojowym demonstrantom akty przemocy i zabójstwa, takie jak użycie śmiercionośnej siły podczas protestów przeciw juncie w powiecie Hlaing Tharyar w regionie Rangunu.

Jako dowódca BSO 5 Thet Pon jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
78. Htein Win Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htein Win jest dowódcą południowego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw). Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionach Bago i Magway i kontroluje je.

Siły zbrojne w tych regionach dopuściły się ataków powietrznych, nalotów, podpaleń, licznych zabójstw i wykorzystania żywych tarcz. Region Magway jest szczególnym punktem brutalnych operacji antyopozycyjnych prowadzonych przez wojsko z wykorzystaniem strategii »Kill All, Burn All, Loot All« (»zabić wszystkich, spalić wszystko, splądrować wszystko«).

Jako dowódca dowództwa południowego Htein Win jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
79. Htin Latt Oo Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htin Latt Oo jest dowódcą zachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od lipca 2020 r. Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionach zachodniego Arakanu i Chin i kontroluje je.

Siły zbrojne w tych regionach dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka i zbrodni, w tym nalotów powietrznych, zgwałceń, wykorzystania żywych tarcz, palenia domów, masakr i bezprawnych aresztowań.

Jako dowódca dowództwa zachodniego Htin Latt Oo jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
80. Than Htike Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Wojskowy numer identyfikacyjny:

Kyi-28146

Generał brygady Than Htike jest dowódcą północnozachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od 6 stycznia 2022 r. Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionie Sagaing i kontroluje je.

Siły wojskowe pod jego dowództwem dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, nadmiernego użycia siły i brutalnych działań przeciwko ludności cywilnej, w tym ataku wojskowego na szkołę w powiecie Depeyin w regionie Sagaing, zabijając co najmniej 13 osób, w tym 11 dzieci. Od czasu wojskowego zamachu stanu siły wojskowe spaliły ponad 20 000 domów w regionie Sagaing.

Jako dowódca dowództwa południowozachodniego Than Htike jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
81. Nyunt Win Swe Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htein Win jest dowódcą regionu Rangunu w siłach zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od czerwca 2020 r. Pełniąc tę funkcję, Nyunt Win Swe dowodzi siłami wojskowymi w regionie Rangunu i kontroluje je, a wraz z szefem 5 Biura Operacji Specjalnych, generałem broni Thet Ponem, nadzoruje trybunały wojskowe w regionie Rangunu.

W marcu 2021 r. Krajowa Rada Administracji Publicznej wprowadziła stan wojenny w Mjanmie/ Birmie, przekazując władzę wykonawczą i sądowniczą szefom odpowiednich regionalnych dowództw wojskowych. Do lipca 2022 r. trybunały wojskowe w regionie Rangunu skazały na śmierć 119 osób, wiele z nich z przyczyn politycznych, w tym czterech członków opozycji demokratycznej, którzy zostali straceni w regionie Rangunu.

Ponadto 14 marca 2021 r. siły zbrojne w regionie Rangunu popełniły przeciwko pokojowym demonstrantom akty przemocy i zabójstwa, takie jak użycie śmiercionośnej siły podczas protestów przeciw juncie w powiecie Hlaing Tharyar w regionie Rangunu.

Jako dowódca regionu Rangunu Nyunt Win Swe jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
82. U Tay Za Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia:

18.7.1964;

Miejsce urodzenia: Rangun, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

U Tay Za jest założycielem i prezesem Htoo Group of Companies, prywatnego konglomeratu działającego w różnych sektorach, w tym handlu, bankowości, górnictwa, turystyki i lotnictwa. U Tay Za jest ściśle powiązany z najwyższym przywództwem sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw).

Za pośrednictwem Htoo Group of Companies U Tay Za udzielił wsparcia finansowego Tatmadaw w 2017 r. podczas wydarzenia gromadzącego fundusze w związku z »operacjami oczyszczania« w Arakanie. Ponadto U Tay Za pośredniczył w dostarczaniu sprzętu wojskowego wykorzystywanego przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, U Tay Za udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
83. Aung Moe Myint Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia:

9.6.1971 lub 28.9.1969

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: 12/SAKHANA(N) 006981

Aung Moe Myint jest dyrektorem Dynasty International Company Ltd (DICL) - spółki działającej w sektorze handlu. Jest konsulem honorowym Republiki Białorusi w Mjanmie/Birmie. Ze względu na swoją pozycję handlową i osobistą, w tym na bliskie więzi polityczne i handlowe z Białorusią, Aung Moe Myint ułatwiał zakup broni, uzbrojenia, produktów objętych ograniczeniami i towarów podwójnego zastosowania dla wojska Mjanmy/Birmy, które zostały wykorzystane przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Aung Moe Myint udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022
84. Naing Htut Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia:

27.1.1968;

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: 12/MAKAYA 118765

Naing Htut Aung jest dyrektorem International Group of Companies (IGGC) - spółki działającej w sektorze handlu.

Za pośrednictwem IGGC Naing Htut Aung udzielał wsparcia finansowego Tatmadaw w 2017 r. podczas wydarzenia gromadzącego fundusze w związku z »operacjami oczyszczania« w Arakanie. Ponadto Naing Htut Aung działał jako importer i pośrednik w handlu bronią, sprzętem wojskowym i produktami podwójnego zastosowania dla wojska Mjanmy/Birmy, które były wykorzystywane przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Naing Htut Aung udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022"
2)
do wykazu "B. Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujący wpis:
Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"11. Państwowa Rada Administracyjna (SAC) Rodzaj podmiotu: publiczny;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma

Państwowa Rada Administracyjna (SAC) jest podmiotem publicznym utworzonym 2 lutego 2021 r. w następstwie wojskowego zamachu stanu w Mjanmie/Birmie 1 lutego 2021 r. W ramach tego zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu Minowi Aungowi Hlaingowi. W celu pełnienia tych funkcji utworzono Państwową Radę Administracyjną pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga.

Dzięki uprawnieniu do sprawowania funkcji państwowych Państwowa Rada Administracyjna jest odpowiedzialna za polityki i działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna przyjęła decyzje, które doprowadziły do represji wobec ludności cywilnej i opozycji politycznej, okrucieństw i poważnych naruszeń praw człowieka popełnianych przez siły bezpieczeństwa Mjanmy/Birmy. Jest zatem odpowiedzialna za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022"
1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024