Rozporządzenie wykonawcze 2022/1630 ustanawiające środki ograniczające rozprzestrzenianie fitoplazmy żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée w obrębie niektórych obszarów wyznaczonych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1630
z dnia 21 września 2022 r.
ustanawiające środki ograniczające rozprzestrzenianie fitoplazmy żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée w obrębie niektórych obszarów wyznaczonych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 1 lit. d) i e) oraz art. 28 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 2  ustanowiono, w części B załącznika II, wykaz agrofagów kwarantannowych dla Unii, których występowanie stwierdzono na terytorium Unii.

(2) Fitoplazma żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée ("określony agrofag") jest włączona do tego wykazu, ponieważ wiadomo, że występuje w niektórych częściach terytorium Unii i ma znaczący wpływ na uprawę roślin Vitis L. ("określone rośliny"), głównego żywiciela tego agrofaga.

(3) Scaphoideus titanus Ball ("określony wektor") został zidentyfikowany jako wydajny wektor określonego agrofaga. Wektor ten odgrywa ważną rolę w zadomowieniu się i dalszym rozprzestrzenianiu fitoplazmy żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée 3  na terytorium Unii, w związku z czym należy ustanowić środki jego identyfikacji i kontroli.

(4) Z kontroli występowania przeprowadzonych na podstawie art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/2031 wynika, że zwalczenie określonego agrofaga na niektórych obszarach wyznaczonych nie jest już możliwe.

(5) W związku z tym należy ustanowić środki ograniczające rozprzestrzenianie określonego agrofaga na tych obszarach wyznaczonych obejmujących strefy zakażone i strefy buforowe. Środki te powinny polegać na zniszczeniu i usunięciu zakażonych określonych roślin oraz zastosowaniu odpowiednich zabiegów w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu określonego agrofaga na pozostałą część terytorium Unii.

(6) Właściwe organy powinny podnosić świadomość społeczną w celu zapewnienia, aby ogół społeczeństwa i podmioty zawodowe, których dotyczą środki ograniczające rozprzestrzenianie na obszarach wyznaczonych, były w tym celu świadome stosowanych środków i granic obszarów wyznaczonych.

(7) Jeżeli jednak występowanie określonego agrofaga zostanie stwierdzone w strefie buforowej otaczającej strefę zakażoną objętą środkami ograniczającymi rozprzestrzenianie określonego agrofaga, powinno to skutkować ustanowieniem przez właściwy organ nowego obszaru wyznaczonego, w którym prowadzone jest zwalczanie.

(8) Należy przeprowadzać coroczne kontrole występowania określonego agrofaga i określonego wektora, jak określono w art. 22 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1231 4 , aby zapewnić wczesne wykrycie określonego agrofaga na obszarach terytorium Unii, na których nie stwierdzono występowania określonego agrofaga. Kontrole te powinny opierać się na karcie kontroli występowania agrofaga dotyczącej określonego agrofaga i jego wektora opublikowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, ponieważ uwzględnia ona najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia środki ograniczające rozprzestrzenianie fitoplazmy żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée w obrębie obszarów wyznaczonych, na których jej zwalczenie nie jest możliwe.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"określony agrofag" oznacza fitoplazmę żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée;
2)
"określone rośliny" oznaczają rośliny Vitis L., inne niż owoce i nasiona;
3)
"określony wektor" oznacza Scaphoideus titanus Ball;
4)
"obszar wyznaczony do celów ograniczania rozprzestrzeniania" oznacza obszar wymieniony w załączniku I, na którym zwalczenie określonego agrofaga jest niemożliwe;
5)
"karta kontroli występowania agrofaga" oznacza publikację "Pest survey card on flavescence dorée phytoplasma and its vector Scaphoideus titanus" ("Karta kontroli występowania agrofaga fitoplazma żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée i jego wektora") 5  Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Artykuł  3

Ustanowienie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania

Właściwe organy ustanawiają obszary wyznaczone do celów ograniczania rozprzestrzeniania określonego agrofaga, składające się ze strefy zakażonej i strefy buforowej o szerokości co najmniej 2,5 km otaczającej strefę zakażoną.

Artykuł  4

Środki w obrębie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania

1. 
W strefach zakażonych właściwe organy zapewniają wprowadzenie następujących środków:
a)
usunięcie i zniszczenie określonych roślin uznanych za zakażone określonym agrofagiem najszybciej jak to możliwe, a najpóźniej przed rozpoczęciem następnego sezonu wegetacyjnego;
b)
zastosowanie odpowiednich zabiegów w celu zwalczania określonego wektora.
2. 
W strefach buforowych właściwe organy zapewniają stosowanie odpowiednich zabiegów w celu zwalczania określonego wektora w przypadku obecności określonego wektora.

W przypadku urzędowego potwierdzenia występowania określonego agrofaga na określonych roślinach w strefie buforowej zastosowanie mają art. 17 i 18 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

3. 
W obrębie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania właściwe organy podnoszą świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z określonym agrofagiem oraz środków wprowadzonych w celu zapobiegania jego dalszemu rozprzestrzenianiu się poza te obszary.

Właściwe organy informują ogół społeczeństwa i zainteresowane podmioty zawodowe o granicach obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania.

Artykuł  5

Kontrole występowania

1. 
Właściwe organy przeprowadzają kontrole występowania, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględniając informacje, o których mowa w karcie kontroli występowania agrofaga.
2. 
Przeprowadzają one coroczne, oparte na analizie ryzyka kontrole występowania określonego agrofaga i określonego wektora na obszarach terytorium Unii, na których nie stwierdzono występowania określonego agrofaga, ale na których może się on zadomowić.
3. 
W strefach buforowych obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania przeprowadzają one coroczne kontrole występowania, o których mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w celu wykrycia obecności określonego agrofaga i określonego wektora.

Te kontrole występowania obejmują:

a)
oceny wizualne określonych roślin w celu wykrycia określonego agrofaga;
b)
pobieranie próbek i badanie w przypadku podejrzenia występowania określonego agrofaga; oraz
c)
odpowiednie odławianie w celu wykrycia określonego wektora.

Te kontrole występowania są bardziej intensywne niż kontrole występowania, o których mowa w ust. 2, obejmują większą liczbę ocen wizualnych oraz, w stosownych przypadkach, pobieranie próbek i przeprowadzanie testów.

Artykuł  6

Sprawozdawczość

Do dnia 30 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przedkładają Komisji i pozostałym państwom członkowskim wyniki kontroli występowania przeprowadzonych w poprzednim roku kalendarzowym na podstawie:

a)
art. 5 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, przy użyciu jednego ze wzorów określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1231;
b)
art. 5 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, przy użyciu jednego ze wzorów określonych w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 września 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wykazy obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania, o których mowa w art. 2
1.
Chorwacja
Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Strefa zakażona Chorwacja Panońska

(żupania bielowarsko-bilogorska, żupania virowiticko-podrawska, żupania pożedzko- slawońska, żupania brodzko-posawska, żupania osijecko-barańska, żupania vukowarsko-srijemska, żupania

karlowacka, żupania sisacko-moslawińska)

Gminy katastralne

Bedenik, Bjelovar, Bojana, Brezovac, Ciglena, Čazma, Dapci, Diklenica, Draganec, Gornje Plavnice, Kapela, Kobasi- čari, Kraljevac, Križic, Orovac, Petrička, Podgorci, Pupelica, Ribnjička, Sišćani, Veliko Korenovo, Veliko Trojstvo, Vrtlinska, Zrinski Topolovac;

Borova, Čačinci, Donja Pištana, Duzluk, Kozice, Krajna, Nova Jošava, Pčelić, Podravska Slatina, Sedlarica, Stara Jošava, Šumede, Turnašica, Virovitica, Vukosavljevica; oraz

Kutjevo, Mitrovac, Venje;

Cernik, Nova Gradiška, Šumetlica;

Draž, Majar, Trnava, Zmajevac I;

Bapska, Grabovo, Ilok, Lovas, Mohovo, Opatovac, Sotin, Šarengrad, Tovarnik, Vukovar;

Belaj, Bratovanci, Breznik, Brlog Ozaljski, Bubnjarci, Donji Lović, Draganić, Duga Resa 2, Dvorište Vivodinsko, Ferenci, Gršćaki, Ilovac, Jurovo, Lišnica, Lović Prekriški, Mala Švarča, Mrzlo Polje Mrežničko, Oštri Vrh Ozaljski, Ozalj, Police Pirišće, Svetice, Svetičko Hrašće, Vivodina, Vrhovac, Zagradci, Zajačko Selo, Zaluka, Žakanje; oraz

Batina, Gornja Jelenska, Ilova, Katoličko Selišce, Kutina, Popovača, Repušnica, Voloder.

Strefa buforowa Chorwacja Panońska

(żupania bielowarsko-bilogorska, żupania virowiticko-podrawska, żupania pożedzko- slawońska, żupania brodzko-posawska, żupania osijecko-barańska, żupania vukowarsko-srijemska, żupania

karlowacka, żupania sisacko-moslawińska)

Gminy katastralne

Bačkovica, Bedenička, Berek, Bjelovar-Sredice, Blatnica, Bosiljevo, Bršljanica, Brzaja, Cerina, Cjepidlake, Cremu- šina, Čadavac, Dapčevica, Daskatica, Dautan, Dereza, Donja Kovačica, Drljanovac, Durdic, Galovac, Gornja Gareš- nica, Gornja Kovačica, Gornje Rovišće, Gudovac, Ivanska, Kakinac, Kaniška Iva, Klisa, Klokočevac, Kostanjevac, Kozarevac Račanski, Križ Gornji, Laminac, Lasovac, Lipovčani, Mala Pisanica, Mali Grdevac, Malo Trojstvo, Marti- nac, Medurača, Miklouš, Mosti, Narta, Nevinac, Nova Rača, Nove Plavnice-Hrgovljani, Obrovnica, Orlovac, Pavlin Kloštar, Pobjenik, PRedavac, Prespa, Prgomelje, Rajić Gudovački, Rašenica, Ravneš, Removac, Rovišće, Ruškovac, Samarica, Sasovac, Severin, Sibenik, Slovinska Kovačica, Sredice Gornje, Srijedska, Stara Plošćica, Stare Plavnice, Šandrovac, Šimljana, Šimljanik, Štefanje, Šušnjara, Tomaš, Topolovica, Trojstveni Markovac, Turčević Polje, Vago- vina, Velika Peratovica, Velika Pisanica, Veliki Grdevac, Višnjevac, Vukovje, Zdelice, Zrinska Žabjak, Ždralovi;

Antunovac, Bačevac, Bakic, Bankovci, Bokane, Brezovljani, Budanica, Budrovac, Lukački, Bušetina, Cabuna, Crnac, Ceralije, Dinjevac, Dobrovic, Dolci, Donja Bukovica, Donje Bazije, Donje Kusonje, Donje Predrijevo, Donji Meljani, Duga Meda, Dugo Selo Lukačko, Duričic, Gacište, Gornja Bukovica, Gornja Pištana, Gornje Bazje, Gornje Kusonje, Gornje Viljevo, Gornji Miholjac, Grabrovnica, Gradina, Gvozdanska, Hum Varoš, Hum Vocinski, Ivan- brijeg,Jasenaš, Kapan, Kapinci, Kladare, Kokočak, Kraskovic, Kutovi, Levinovac, Lozan, Lukač, Lukavac, Macute, Mala Črešnjevica, Manastir Orahovica, Medinci, Mikleuš, Miljevci, Naudovac, Nova Bukovica, Obradovci, Oraho- vica, Orešac, Otrovanec, Paušinci, Pitomača I, Pitomača II, Pivnica, Požari, Pušina, Radosavci, Rezovac, Rijenci, Rogovac, Sladojevci, Slatinskí Drenovac, Slatinskí Lipovac, Slavonske Bare, Sopje, Stari Gradac, Suha Mlaka, Suho- polje, Špišic Bukovica, Turanovac, Vaška, Velika Črešnjevica, Virovitica-centar, Virovitica-city, Vrneševci, Zdenci;

Bektež, Bjelajci, Cerovac, Ciglenik, Cikote, Doljanovci, Duboka, Grabarje, Gradište, Jakšic, Kaptol, Knežci, Kričke, Kula, Lakušija, Latinovac, Lukač, Podgorje, Poreč, Rogulje, Sesvete, Šnjegavic, Šumetlica, Tominovac, Vetovo, Zari- lac;

Adžamovci, Bacin Dol, Banicevac, Bobare, Bodavljaci, Donji Andrijevci, Drežnik, Garčin, Giletinci, Golobrdac, Gorice, Gunjavci, Klokočevik, Kovačevac, Ljupina, Mačkovac, Mašic, Medari, Novo Topolje, Opatovac, Podvrško, Poljane, Prvča, Rešetari, Rogolji, Sičice, Stari Perkovci, Staro Topolje, Šagovina Cernička, Šagovina Mašicka, Širinci, Trnava, Vrbje, Žuberkovac;

Batina, Beljevina, Bokšic, Branjin Vrh, Branjina, Breznica Dakovačka, Dalj, Donja Motičina, Dragotin, Duboševica, Durdenovac, Feričanci, Gajic, Gašinci, Gazije, Gornja Motičina, Gradac Našički, Hrkanovci Dakovački, Kneževi Vinogradi, Kondric, Kotlina, Lapovci, Levanjska Varoš, Mandicevac, Music, Nabrde, Novi Perkovci, Paučje, Podolje, Pridvorje, Selci Dakovački, Seona, Slatinik Drenjski, Slobodna Vlast, Suza, Svetoblažje, Topolje;

Apševci, Banovci, Berak, Bogdanovci, Borovo, Borovo Naselje, Bršadin, Čakovci, Ilača, Lipovača, Marinci, Miklu- ševci, Negoslavci, Nijemci, Pačetin, Petrovci, Podgrade, Srijemske Laze, Stari Jankovci, Svinjarevci, Tompojevci, Trpinja;

Banska Selnica, Barilovic, Blatnica Pokupska, Brajakovo Brdo, Brašljevica, Bukovlje, Cerovac Barilovicki, Cerovac Vukmanički, Donje Mekušje, Donje Pokupje, Donji Budački, Donji Skrad, Donji Zvečaj, Gornje Mekušje, Gornje Prilišce, Gornje Stative, Gornji Zvečaj, Griče, Jarče Polje, Jaškovo, Kamensko, Karlovac I, Karlovac II, Kosijersko Selo, Kozalj Vrh, Ladešici, Lipa, Lipnik, Luka Pokupska, Mahično, Maletici, Malinci, Martinski Vrh, Modruš Potok, Mračin, Mrežnički Novaki, Mrzljaki, Novaki Ozaljski, Piščetke, Podbrežje, Pokupje, Pravutina, Rečica, Ribnik, Rosopajnik, Skakavac, Slapno, Sračak, Šišljavic, Tomašnica, Trg, Turanj, Tušilovic, Velika Jelsa, Vinski Vrh, Vodena Draga, Vukmanic, Zadobarje, Zagrad, Zorkovac; oraz

Banova Jaruga, Bistrač, Bobovac, Cerje Letovanicko, Crkveni Bok, Čaire, Čigoč, Grabrov Potok, Gračenica, Gušce, Husain, KRaljeva Velika, Kratečko, Krivaj, Kutinica, Lipovljani, Lonja, Ludina, Meduric, Mikleuška, Mužilovčica, Okoli, Osekovo, Pešcenica, Piljenice, Potok, Puska, Ruškovica, Selište, Stremen, Stružec, Stupovača, Svinjičko, Šar- tovac, Vidrenjak, Vukojevac, Zbjegovača.

2. Strefa zakażona Chorwacja Adriatycka (żupania istryjska) Gminy katastralne

Bačva, Brkač, Brtonigla, Buje, Donja Mirna, Frata, Grožnjan, Kaldir, Karajba, Kaštel, Kaštelir, Kostajnica, Krasica, Kršete, Labinci, Lovrečica, Materada, Motovun, Nova Vas, Novigrad, Petrovija, Savudrija, Sveti Ivan, Sveti Vital, Umag, Višnjan, Vižinada, Završje, Žbandaj.

Strefa buforowa Chorwacja Adriatycka (żupania istryjska) Gminy katastralne

Baderna, Beram, Brdo, Čepić, Dračevac, Funtana, Fuškulin, Gradina, Grdoselo, Kašćerga, Kringa, Kršikla, Kuberton, Kućibreg, Lim, Lovreč, Marčenegla, Merišće, Momjan, Mugeba, Muntrilj, Mušalež, Novaki Motovunski, Oprtalj, Pazin, Poreč, Rakotule, Rovinj, Rovinjsko Selo, Senj, Sovinjak, Sovišćina, Šterna, Tar, Tinjan, Triban, Trviž, Vabriga, Varvari, Vrh, Vrsar, Zamask, Zrenj, Zumesk.

3. Strefa zakażona Północna Chorwacja z regionem Miasto Zagrzeb

(żupania medzimurska, żupania

varażdińska, żupania kopriwnicko- kriżewczyńska, żupania krapińsko- zagorska, żupania zagrzebska, Miasto Zagrzeb)

Gminy katastralne

Badličan, Bogdanovec, Donji Vidovec, Dragoslavec, Dunjkovec, Gornja Dubrava, Gornji Mihaljevec, Gradiščak, Kotoriba, Lopatinec, Martinuševec, Preseka, Pretetinec, Prhovec, Robadje, Selnica, Slakovec, Stanetinec, Sveta Marija, Sveti Martin na Muri, Sveti Urban, Šenkovec, Štrigova, Štrukovec, Vukanovec, Zasadbreg, Zebanec, Železna Gora;

Babinec, Bednja, Beletinec, Beretinec, Bolfan, Breznica, Butkovec, Cerje Tužno, Čanjevo, Črešnjevo, Čukovec, Donja Višnjica, Donja Voća, Donje Makojišće, Drenovec, Dubrava Križovljanska, Durinovec, Gornja Višnjica, Gornje Ladanje, Gornji Martijanec, Grana, Hrastovec Toplički, Hrastovsko, Ivanec, Jakopovec, Jalžbet, Jerovec, Kamena Gorica, Kamenica, Kaniža, Kelemen, Klenovnik, Ključ, Kneginec, Lepoglava, Ludbreg, Ljubelj Kalnički, Ljubešćica, Mali Bukovec, Marčan, Natkrižovljan, Novakovec, Očura, Podevčevo, Poljana, Radovan, Remetinec, Rinkovec, Segovina, Sigetec Ludbreški, Sudovec, Sveti Ilija, Svibovec, Šaša, Šćepanje, Tuhovec, Tužno, Varaždin Breg, Varaždinske Toplice, Vidovec, Vinica Breg, Vinično, Vinogradi Ludbreški, Visoko;

Apatovec, Bakovčica, Bočkovec, Bojnikovec, Borje, Botinovac, Budrovac, Carevdar, Cirkvena, Cubinec, Čepelovac, Dijankovec, Donja Brckovčina, Dubovec, Durdevac II, Durdic, Erdovec, Finčevec, Fodrovec, Glogovac, Glogov- mca, Gornja Rijeka, Gregurovec, Guščerovec, Hampovica, Hudovljani, Jagnjedovec, Jagnjedovec-grad, Javorovac, Kalinovac, Kalnik, Kamešnica, Kloštar Podravski, Kloštar Vojakovački, Koprivnica, Kozarevac, Križevci, Kunovec, Kunovec Breg, Lemeš, Lukačevec, Majurec, Mala Mučna, Mičetinac, Miholec, Miholjanec, Novi Glog, Novigrad Podravski, Osijek Vojkovački, Plavšinac, Podvinje Miholečko, Pofuki, Potočec, Potok Kalnički, Prkos, Prugovac, Rasinja, Rašćani, Raven, Ruševac, Sokolovac, Subotica Podravska, Suha Katalena, Sveta Helena, Sveti Ivan Žabno, Sveti Petar Čvrstec, Sveti Petar Orehovec, Šemovci, Špiranec, Štrigovec, Trema, Velika Mučna, Veliki Grabičani, Veliki Poganac, Virje, Vojakovac, Vojnovec Kalnički, Zaistovec;

Andraševec, Bedekovčina, Belec, Budinščina, Donja Batina, Donja Stubica, Donja Šemnica, Dubovec, Dubrovčan, Globočec, Gornja Stubica, Gubaševo, Hrašćina, Hrašćinski Kraljevec, Hum Stubički, Jertovec, Jesenje, Klanjec, Komor, Kraljev Vrh, Krapina, Krapina jug, Krapina-city, Laz Bistrički, Mače, Marija Bistrica, Martinci Zlatarski, Mirkovec, Oštrc, Peršaves, Petrova Gora, Poljanica Bistrička, Poznanovec, Purga, Pustodol, Radoboj, Ravno Brezje,

Razvor, Selnica, Slani Potok, Strmec, Strmec Stubički, Stubička Slatina, Stubičko Podgorje, Sveti Križ, Sveti Križ Začretje, Sveti Matej, Šemnica, Špičkovina, Tomaševec, Tugonica, Tuhelj, Veleškovec, Veliko Trgovišce, Veternica, Vojnovec Loborski, Vrtnjakovec, Zabok, Zagorska Sela, Zajezda, Zlatar;

Bedenica, Bešlinec, Blaškovec, Blaževdol, Brckovljani, Caginec, Dijaneš, Donja Lomnica, Dubranec, Dúbrava, Dugo Selo I, Fúka, Gostovic, Gradec, Habjanovac, Haganj, Helena, Hrastje, Hrebinec, Hrnjanec, Hruškovica, Kloš- tar Ivanic, Komin, Kozjača, Krašic II, Kupljenovo, Laktec, Lonjica, Lovrečka Varoš, Lukavec, Mala Gorica, Molvice, Novoselec, Obreška, Orešje, Paukovec, Pluska, Prekrižje, Prozorje, Psarjevo, Rakitje, Stari Glog, Strmec Samoborski, Sveti Nedelja, Šiljakovina, Šumecani, Tkalec, Tomaševec, Velika, Vrbovec, Zelina, Žitomir; oraz

Adamovec, Blaguša, Čučerje, Durdekovec, Glavnica, Gornji Stenjevec, Gračani, Granešina, Kašina, Maksimir, Pod- sused, Remete, Sesvete.

Strefa buforowa Północna Chorwacja z regionem Miasto Zagrzeb

(żupania medzimurska, żupania

varażdińska, żupania kopriwnicko- kriżewczyńska, żupania krapińsko- zagorska, żupania zagrzebska, Miasto Zagrzeb)

Gminy katastralne

Cirkovljan, Čakovec, Črečan, Čukovec, Donja Dubrava, Donji Kraljevec, Donji Mihaljevec, Draškovec, Goričan, Gornji Hrašcan, Gornji Kraljevec, Gornji Pustakovec, Gornji Vidovec, Hemuševec, Hlapičina, Ivanovec, Krištano- vec, Križovec, Kuršanec, Macinec, Mačkovec, Mihovljan, Mursko Središce, Nedelišce, Novo Selo Rok, Oporovec, Orehovica, Peklenica, Podbrest, Prelog, Pribislavec, Pušcine, Savska Ves, Strahoninec, Šandrovec, Totovec, Trno- vec, Vratišinec, Vularija, Žiškovec;

Bela, Bisag, Biškupec, Biškupec II, Čalinec, Črnec Biškupečki, Donje Ladanje, Donji Kucan, Draškovic, Druškovec, Družbinec, Gojanec, Gornja Voca, Gornji Kucan, Hrastovljan, Hrženica, Jalkovec, Kapela Kalnička, Kapela Podrav- ska, Karlovec Ludbreška, Križovljan, Kucan Marof, Leskovec Toplički, Lunjkovec, Majerje, Martijanec, Maruševec, Nedeljanec, Nova Ves Petrijanečka, Novi Marof, Novo Selo Podravsko, Petrijanec, Poljana Biškupečka, Radovec, Selnik, Sesvete Ludbreške, Slanje, Slokovec, Sračinec, Struga, Sveti Durd, Sveti Petar, Šemovec, Trakošcan, Trno- vec, Varaždin, Veliki Bukovec, Vinica, Vratno, Zamlača, Zbelava, Žabnik;

Branjska, Budančevica, Delovi, Drnje, Duga Rijeka, Delekovec, Durdevac I, Ferdinandovac, Gola, Gorica, Heršin, Hlebine, Hrsovo, Imbriovec, Koledinec, Koprivnički Bregi, Koprivnički Ivanec, Kutnjak, Kuzminec, Legrad, Lepa Greda, Lepavina, Marinovec, Meda, Mikovec, Molve, Novačka, Novo Virje, Petranec, Podravske Sesvete, Selnica Podravska, Severovci, Sigetec, Sirova Katalena, Srijem, Sveta Ana, Torčec, Veliki Otok, Vojakovečke Sesvete, Zablatje, Ždala;

Cigrovec, Črešnjevec, Čret, Desinic, Donja Pačetina, Durmanec, Gorjakovo, Gornja Pačetina, Gornja Čemehovec, Gotalovec, Gusakovec, Hlevnica, Jelenjak, Jezero Klanječko, Klokovec, Konjščina, Košnica, Kraljevec na Sutli, Kra- pinske Toplice, Lepa Ves, Lovrečan, Mala Erpenja, Mihovljan, Miljana, Modrovec, Mokrice, Novi Dvori Klanječki, Oroslavje, Pešceno, Petrovsko, Plemešcina, Podgrade Bistričko, Poljana Sutlanska, Pregrada, Putkovec, Radakovo, Selno, Sopot, Sušobreg, Svedruža, Škaricevo, Švaljkovec, Velika Erpenja, Velika Horvatska, Velika Ves, Vinagora, Vrbanec;

Andrilovec, Badinec, Bistransko Podgorje, Bolč, Brčevec, Brdovec, Breška Greda, Brezine, Brezje, Brlenic, Bukov- čak, Cerje Samoborsko, Cerovski Vrh, Cugovec, Cvetkovic, Cvetkovic Brdo, Čeglje, Črnkovec, Desinec, Domago- vic, Domaslovec, Donja Bistra, Donja Kupčina, Donja Zelina, Drežnik Podokicki, Dubravica, Dugo Selo II, Farka- ševac, Glagovo, Gornja Bistra, Gornja Kupčina, Gornji Hruševec, Gornji Vinkovec, Grabar, Gradici, Gustelnica, Hrastilnica, Hrušcica, Hudovo, Ivanic-Grad, Jakovlje, Jastrebarsko, Ježevo, Kabal, Kalinovica, Kalje, Kerestinec, Klinča Sela, Klokočevec, Klokočevec Samoborski, Konšcica, Kosnica, Kostanjevac, Kraj, Krašic I, Kravarsko, Križ, Kupinec, Kupljenovo-novo, Kurilovec, Lazina Čička, Lekneno, Leprovica, Lepšic, Lučelnica, Lepšic, Lučelnica, Luka, Lukinic Brdo, Lupoglav, Mahovljic, Marinkovac, Mičevec, Mirkovoplje, Mlaka, Mraclin, Mrzlo Polje Žumbe- račko, Negovec, Nova Kapela, Nova Marča, Novaki, Novo Brdo, Novo Čiče, Novo Mjesto, Obrezina, Obrež, Okeši- nec, Okic, Okunšcak, Opatinec, Ostrna, Otok Samoborski, Paruževac, Pecno, Petrovina, Pirakovec, Pleso, Podjales, Podvornica, Pojatno, Poljana, Poljanski Lug, Posavski Bregi, Prečec, Preseka, Pribic, Prosinec, Pušca, Radoišce, Rakov Potok, Rakovec, Rakovica, Roženica, Rude, Rugvica, Salnik, Samobor, Samoborec, Slavetic, Sošice, Staro Čiče, Stupnik, Šarampov, Šcitarjevo, Širinec, Šušnjari, Topolje, Trebovec, Tučenik, Valetic, Velika Buna, Velika Gorica, Velika Jamnička, Velika Mlaka, Vinkovec, Volavje, Vrbovec, Vrbovec 1, Vukomeric, Vukovina, Vukšinac, Zabrde, Zaprešic, Zdenčina, Zetkan, Zvonik, Željezno Žumberačko, Žumberak; oraz

Blato, Brezovica, Centar, Čehi, Črnomerec, Demerje, Dragonožec, Dubrava, Goranec, Gornje Vrapče, Granešina Nova, Horvati, Jakuševec, Klara, Lučko, Lužan, Markuševec, Mikulici, Odra, Odranski Obrež, Peščenica, Planina, Resnik, Rudeš, Sesvetski Kraljevec, Starjak, Stenjevec, Šašinovec, Šestine, Trešnjevka, Trnje, Trpuci, Vrapče, Vugro- vec, Vurnovec, Zaprudski Otok, Žitnjak.

2.
Węgry

Rozszerzenie na terytorium Węgier stref buforowych obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania w Chorwacji i Słowenii:

Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Strefa buforowa Komitat Bács-Kiskun Powiat Baja Hercegszántó
Strefa buforowa Komitat Baranya Powiat Mohács Kölked, Homorúd
2. Strefa buforowa Komitat Zala Powiat Letenye Tótszerdahely, Molnári
3. Strefa buforowa Komitat Zala Powiat Lenti Bödeháza, Nemesnép, Lendvajakabfa, Márokföld, Szentgyörgyvölgy
4. Strefa buforowa Komitat Zala Powiat Lenti Lendvadedes
3.
Włochy

Rozszerzenie na terytorium Włoch stref buforowych obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania w Słowenii:

Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne (częściowo)
1. Strefa buforowa Friuli-Wenecja Julijska Prowincja Gorycja Dolegna Del Collio, Gorizia, San Floriano Del Collio, Savogna D'isonzo
2. Strefa buforowa Friuli-Wenecja Julijska

Prowincja Triest

Duino-Aurisina, Monrupino, Muggia, San Dorligo Della Valle - Dolina, Sgonico, Trieste
3. Strefa buforowa Friuli-Wenecja Julijska Prowincja Udine Prepotto
4.
Portugalia
Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Strefa zakażona Północna Portugalia Alijó, Amarante, Amares, Baião, Barcelos, Braga, Cabeceiras de Basto, Castelo de Paiva, Celorico de Basto, Cinfães, Esposende, Fafe, Felgueiras, Guimarães, Lousada, Maia, Marco de Canaveses, Monção, Mondim de Basto, Paços de Ferreira, Paredes, Paredes de Coura, Penafiel, Peso da Régua, Ponte de Lima, Póvoa de Lanhoso, Póvoa de Varzim, Ribeira de Pena, Sabrosa, Santa Marta de Penaguião, Santo Tirso, Trofa, Valença, Valongo, Vieira do Minho, Vila do Conde, Vila Nova de Famalicão, Vila Pouca de Aguiar, Vila Real, Vila Verde i Vizela;

Część następujących gmin:

Arcos de Valdevez, Ponte da Barca, Terras de Bouro oraz Viana do Castelo.

Strefa buforowa Północna Portugalia Mesão Frio;

Część następujących gmin:

Arcos de Valdevez, Armamar, Arouca, Boticas, Caminha, Chaves, Carrazeda de Ansiães, Gondomar, Lamego, Matosinhos, Melgaço, Montalegre, Murça, Porto, Ponte da Barca, Resende, Santa Maria da Feira, São João da Pesqueira, Tabuaço, Terras de Bouro, Valpaços, Viana do Castelo, Vila Nova de Cerveira, Vinhais.

Centralna Portugalia Część gminy Castro Daire.
5.
Słowenia
Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Strefa zakażona Zachodnia Słowenia Ankaran, Koper, Izola i Piran; oraz

Sežana, Komen (z wyjątkiem gminy katastralnej Brestovica - ID 2408) i Renče-Vogrsko.

Strefa buforowa Zachodnia Słowenia Brda, Nova Gorica, Miren-Kostanjevica, Šempeter-Vrtojba, Ajdovščina, Vipava, Divača i Hrpelje-Kozina oraz gmina katastralna Brestovica (ID 2408) w gminie Komen.
2. Strefa zakażona Południowo-wschodnia Słowenia Dolenjske Toplice, Straža, Mirna peč, Novo mesto (z wyjątkiem gmin katastralnych Črešnjice - ID 1458 i Herinja vas - ID 1459).
Strefa buforowa Południowo-wschodnia Słowenia Žužemberk, Trebnje, Mirna, Šentrupert, Sevnica, Krško, Brežice, Mokronog-Trebelno, Šmarješke Toplice, Škocjan, Šentjernej, Kostanjevica na Krki, Semič, Črnomelj i Metlika oraz gminy katastralne w gminie Novo mesto: Črešnjice (ID 1458) i Herinja vas (ID 1459).
3. Strefa zakażona Północno-wschodnia Słowenia Dobrovnik i Lendava;

Trnovska vas, Destrnik, Sveti Jurij ob Ščavnici, Sveti Tomaž;

następujące gminy katastralne w gminie Ljutomer: Desnjak (ID 262), Bučkovci - ID 252, Drakovci - ID 253, Moravci - ID 254, Godemarci - ID 255, Presika (ID 271, Nunska Graba (ID 270), Rinčetova Graba (ID 269), Kamenščak (ID 260), Stara cesta (ID 261), Mekotnjak (ID 263), Radomerje (ID 264), Gresovščak (ID 265), Pleši- vica (ID 266), Ilovci (267), Slamnjak (ID 268) oraz część Globoka (ID 274);

część gminy katastralnej Globoka należąca do gminy Razkrižje; oraz

gminy katastralne w gminie Ormož: Vičanci (ID 322), Senešci (ID 323), Sodinci (ID 324), Velika Nedelja (ID 331), Šardinje (ID 321), Hum (ID 314), Lahonci (ID 290), Žvab (ID 291), Runeč (ID 292), Stanovno (ID 293), Ivanjkovci (ID 294), Žerovinci (ID 295), Cerovec Stanka Vraza (ID 296), Veličane (ID 297), Mali Brebrovnik (ID 299), Veliki Brebrovnik (ID 300), Vinski vrh (ID 301), Miklavž (ID 302), Hermanci (ID 303), Gomila (ID 304), Kog (ID 305), Vuzmetinci (ID 306), Kajžar (ID 307), Zasavci (ID 308), Lačaves (ID 309), Jastrebci (ID 310), Vitan (ID 312), Pav- lovski vrh (ID 315), Pavlovci (ID 317), Hardek (ID 318), Ormož (332) i Ključarovci pri Ormožu (ID 287).

Strefa buforowa Północno-wschodnia Słowenia Cankova, Rogašovci, Kuzma, Grad, Gornji Petrovci, Šalovci, Puconci, Moravske Toplice, Hodoš, Kobilje, Tišina, Murska Sobota, Beltinci, Turnišče, Odranci, Velika Polana, Črenšovci;

Razkrižje, z wyjątkiem części gminy katastralnej Globoka;

Ljutomer, z wyjątkiem następujących gmin katastralnych: Desnjak (ID 262), Bučkovci (ID 252), Drakovci (ID 253), Moravci (ID 254), Godemarci (ID 255), Presika (ID 271), Nunska Graba (ID 270), Rinčetova Graba (iD 269), a part of Globoka (ID 274), Kamenščak (ID 260), Stara cesta (ID 261), Mekotnjak (ID 263), Radomerje (id 264), Gresovščak (ID 265), Plešivica (ID 266), Ilovci (267) i Slamnjak (ID 268);

Ormož, z wyjątkiem następujących gmin katastralnych: Vičanci (ID 322), Senešci (ID 323), Sodinci (ID 324), Velika Nedelja (iD 331), Šardinje (ID 321), Hum (ID 314), Lahonci (ID 290), Žvab (ID 291), Runeč (ID 292), Sta- novno (ID 293), Ivanjkovci (ID 294), Žerovinci (ID 295), Cerovec Stanka Vraza (ID 296), Veličane (ID 297), Mali Brebrovnik (ID 299), Veliki Brebrovnik (ID 300), Vinski vrh (ID 301), Miklavž (ID 302), Hermanci (ID 303), Gomila (ID 304), Kog (ID 305), Vuzmetinci (ID 306), Kajžar (ID 307), Zasavci (ID 308), Lačaves (ID 309), Jas- trebci (ID 310), Vitan (ID 312), Pavlovski vrh (ID 315), Pavlovci (ID 317), Hardek (ID 318), Ormož (332) i Ključa- rovci pri Ormožu (ID 287); oraz

Središče ob Dravi, Maribor, Duplek, Lenart, Cerkvenjak Kungota, Pesnica, Šentilj, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveta Ana, Apače, Benedikt, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Gornja Radgona, Radenci, Križevci, Veržej, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Juršinci, Ptuj, Dornava, Gorišnica, Miklavž na Dravskem polju, Starše, Kidričevo, Hajdina, Markovci, Hoče-Slivnica, Rače-Fram, Zreče, Oplotnica, Slovenska Bistrica, Majšperk, Žetale, Podlehnik, Videm, Cirkulane, Zavrč, Vojnik, Slovenske Konjice, Poljčane, Makole, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek, Kozje i Bistrica ob Sotli.

6.
Hiszpania

Rozszerzenie na terytorium Hiszpanii stref buforowych obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania w Portugalii:

Numer/ nazwa obszaru wyznaczonego (OW) Strefa OW Region Gminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Strefa buforowa Galicja

Prowincja Pontevedra

A cañiza:

Część parafii Valeixe (Santa Cristina),

Arbo:

Parafie Barcela (San Xoán) i Cequeliños (San Miguel), część parafii Arbo (Santa María), Cabeiras (San Sebastián), Mourentán (San Cristovo) i Sela (Santa María),

Crecente:

Parafie Albeos (San Xoán), Quíntela (San Caetano) i Ribeira (Santa Mariña)

Część parafii Crecente (San Pedro), O Freixo (San Roque), Sendelle (Santa Cruz) i Vilar (San Xorxe),

Tomiño:

Parafie Amorín (San Xoán) i Currás (San Martiño).

Część parafii Piñeiro (San Salvador), Sobrada (San Salvador) i Taborda (San Miguel), Tui:

Parafie Baldráns (Santiago), Caldelas de Tui (San Martiño), Paramos (San Xoán) i Tui (O Sagrario).

Część parafii Areas (Santa Mariña), Guillarei (San Mamede), Pazos de Reis (O Sagrario), Pexegueiro (San Miguel), Randufe (Santa María da Guía) i Rebordáns (San Bartolomeu), As Neves:

Parafie As Neves (Santa María), Liñares (Santa María), Setados (Santa Euxenia) i Vide (Santa María).

Część parafii Rubiós (San Xoán), San Cibrán de Ribarteme (San Cibrán), Santiago de Ribarteme (Santiago) i Tortoreos (Santiago),

Salvaterra do Miño:

Parafie Arantei (San Pedro), Oleiros (Santa María) i Porto (San Paulo).

Część parafii Alxén (San Paio), Cabreira (San Miguel), Fiolledo (San Paio), Meder (Santo Adrián), Pesqueiras (Santa Mariña) i Salvaterra (San Lourenzo),

Salceda de Caselas:

Część parafii Entenza (Santos Xusto e Pastor) i Soutelo (San Vicente).

Galicja

Prowincja Orense

Padrenda:

Część parafii Crespos (San Xoán), Desteriz (San Miguel), O Condado (Santa María) i Padrenda (San Cibrán).

ZAŁĄCZNIK  II

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania wyników corocznych kontroli występowania przeprowadzonych na podstawie art. 6 lit. b)

CZĘŚĆ A
1.
Wzór formularza na potrzeby przekazywania wyników corocznych kontroli występowania
1. Opis obszaru wyznaczonego (OW) 2. Początkowa wielkość OW (ha) 3. Wielkość OW po aktualizacji (ha) 4. Podejście 5. Strefa 6. Miejsca, w których prowadzone są kontrole występowania 7. Zidentyfikowane obszary ryzyka 8. Poddane inspekcji obszary ryzyka 9. Materiał roślinny/towar 10. Wykaz gatunków roślin żywicielskich 11. Harmonogram 12. Szczegóły kontroli występowania

A) Liczba ocen wizualnych

B) Całkowita liczba pobranych

próbek

C) Rodzaj pułapek (lub inne alternatywne metody, np. czerpaki entomologiczne)

D) Liczba pułapek (lub innych metod

chwytania)

E) Liczba miejsc, w których

założono pułapki (jeżeli inna niż dane przedstawione w lit. D))

F) Rodzaj testów (np. identyfikacja

mikroskopowa, PCR, ELISA itp.)

G) Łączna liczba testów

H) Inne środki (np. psy tropiące,

drony, śmigłowce, kampanie informacyjne itp.)

I) Liczba innych środków

13. Liczba poddanych analizie próbek wykazujących objawy

i: Ogółem ii: Dodatnie iii: Ujemne iv: Nieokreślone

14. Liczba poddanych analizie próbek niewykazujących objawów

i: Ogółem ii: Dodatnie iii: Ujemne iv: Nieokreślone

15. Numer powiadomienia o pojawię agrofagów przekazanego, w stosownych przypadkach, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1715 16. Uwagi
Nazwa Data założenia Opis Liczba Liczba Data
A B C D E F G H I i ii iii iv i ii iii iv
2.
Instrukcje dotyczące sposobu wypełniania formularza

Jeżeli wypełniono niniejszy formularz, nie należy wypełniać formularza w części B niniejszego załącznika.

Kolumna 1: należy podać nazwę obszaru geograficznego, numer pojawu agrofaga lub wszelkie informacje umożliwiające zidentyfikowanie tego obszaru wyznaczonego (OW) oraz datę jego ustanowienia.

Kolumna 2: należy podać wielkość OW przed rozpoczęciem kontroli występowania.

Kolumna 3: należy podać wielkość OW po kontroli występowania.

Kolumna 4: należy wskazać podejście: Ograniczanie rozprzestrzeniania (C). W zależności od liczby OW przypadającej na agrofaga i zastosowanego na nich podejścia należy dodać nie zbędną liczbę wierszy.

Kolumna 5: należy wskazać strefę OW, w której przeprowadzono kontrolę występowania, dodając niezbędną liczbę wierszy: Strefa zakażona (SZ) lub strefa buforowa (SB), w oddzielnych rzędach. W stosownych przypadkach wskazać obszar SZ, na którym przeprowadzono kontrolę występowania (np. ostatnie 20 km przylegające do SB, wokół szkółek itp.), w oddzielnych wierszach.

Kolumna 6: należy podać liczbę i opis miejsc, w których prowadzone są kontrole występowania, wybierając jeden z następujących wpisów w opisie:

1. na otwartej przestrzeni (obszar produkcji):

1.1. grunty (orne, pastwisko); 1.2. sad/winnica; 1.3. szkółka; 1.4. las;

2. na otwartej przestrzeni (inne):

2.1. ogród prywatny; 2.2. miejsca publiczne; 2.3. obszar ochrony; 2.4. rośliny dzikie na obszarach innych niż obszary ochrony; 2.5. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny, tereny podmokłe, sieć nawadniająca i odwadniająca itp.);

3. warunki zamknięte fizycznie:

3.1. szklarnia; 3.2. miejsce prywatne inne niż szklarnia; 3.3. miejsce publiczne inne niż szklarnia; 3.4. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny).

Kolumna 7: należy wskazać obszary ryzyka rozpoznane na podstawie biologii danego agrofaga/danych agrofagów, obecności roślin żywicielskich, warunków ekoklimatycznych oraz zagrożonych lokalizacji.

Kolumna 8: należy wskazać obszary ryzyka uwzględnione w kontroli występowania, spośród tych określonych w kolumnie 7.

Kolumna 9: należy wskazać: rośliny, owoce, nasiona, glebę, materiał opakowaniowy, drewno, maszyny, pojazdy, wodę, inne, aby określić konkretny przypadek.

Kolumna 10: Proszę podać wykaz gatunków/rodzajów roślin objętych kontrolą występowania, jeden wiersz na gatunek/rodzaj roślin.

Kolumna 11: należy wskazać miesiące w danym roku, w których przeprowadzono kontrolę występowania.

Kolumna 12: należy podać szczegóły kontroli występowania w zależności od szczególnych wymogów prawnych dotyczących każdego agrofaga. Jeżeli informacje z danej kolumny nie mają zastosowania, należy wpisać "Nie dotyczy".

Kolumny 13 i 14: należy wskazać wyniki, w stosownych przypadkach, podając dostępne informacje w odpowiednich kolumnach. Próbki "nieokreślone" to poddane analizie próbki, w przypadku których - z powodu różnych czynników (np. próbka poniżej poziomu wykrywalności, próbka nieprzetworzona - niezidentyfikowana, próbka stara) - nie uzyskano żadnych wyników.

Kolumna 15: należy wskazać powiadomienia o pojawie agrofagów w roku, w którym przeprowadzono kontrolę występowania, w odniesieniu do stwierdzenia występowania w SB. Nie ma potrzeby podawania numeru powiadomienia o pojawie agrofagów, jeżeli właściwy organ uznał, że ustalenie jest jednym z przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 2 lub art. 16 rozporządzenia (UE) 2016/2031. W tym przypadku należy wskazać powód niepodawania tych informacji w kolumnie 16 ("Uwagi").

CZĘŚĆ B

1.
Wzór formularza na potrzeby przekazywania wyników corocznych kontroli występowania opartych na danych statystycznych
2. Początkowa wielkość OW (ha) 3. Wielkość OW po aktualizacji (ha) 4. Podejście 5. Strefa 6. Miejsca, w których prowadzone są kontrole występowania 7. Harmonogram A. Definicja kontroli występowania (parametry wejściowe na potrzeby RÍBESS+) B. Nakład pracy związany z pobieraniem próbek c. Wyniki kontroli występowania 25. Uwagi
1. Opis obszaru wyznaczonego (OW) 8. Populacja docelowa 9. Jednostki epidemiologiczne 10. Metody wykrywania 11. Skuteczność pobierania próbek 12. Czułość metody 13. Czynniki ryzyka (działania, lokalizacje i obszary) 14. Liczba skontrolowanych jednostek epidemiologicznych "S

Ö 73 g i s o o

N .U

16. Liczba próbek 17. Liczba pułapek 18. Liczba miejsc, w których założono pułapki 19. Liczba testów 20. Liczba innych środków 21. Wyniki 22. Numer powiadomi enia o pojawię agrofagów przekazane go, w stosownych przypadkac h, zgodnie z rozporządź eniem wykonawcz ym (UE) 2019/1715 23. Osiągnięty poziom ufności 24. Szacowane nasilenie
Nazwa Data założenia Opis Liczba Gatunki żywicielskie Obszar (w ha lub innej bardziej odpowiedniej jednostce) Jednostki kontrolne O Jednostki Oceny wizualne Zakładanie pułapek ž Inne metody Czynnik ryzyka Poziomy ryzyka Liczba lokalizacji Ryzyko względne Odsetek populacji żywicielskiej Dodatnie Ujemne Nieokreślone Liczba O
2.
Instrukcje dotyczące sposobu wypełniania formularza

Jeżeli wypełniono niniejszy formularz, nie należy wypełniać formularza w części A niniejszego załącznika.

Należy wyjaśnić założenia leżące u podstaw zaplanowania kontroli występowania według pojedynczych agrofagów. Podsumowanie i uzasadnienie:

- populacja docelowa, jednostka epidemiologiczna i jednostki kontrolne,

- metoda wykrywania i czułość metody,

- czynniki ryzyka wskazujące poziomy ryzyka i odpowiadające im ryzyko względne oraz odsetek populacji roślin żywicielskich.

Kolumna 1: należy podać nazwę obszaru geograficznego, numer pojawu agrofaga lub wszelkie informacje umożliwiające zidentyfikowanie tego obszaru wyznaczonego (OW) oraz datę jego ustanowienia.

Kolumna 2: należy podać wielkość OW przed rozpoczęciem kontroli występowania.

Kolumna 3: należy podać wielkość OW po kontroli występowania.

Kolumna 4: należy wskazać podejście: Ograniczanie rozprzestrzeniania (C). W zależności od liczby OW przypadającej na agrofaga i zastosowanego na nich podejścia należy dodać niezbędną liczbę wierszy.
Kolumna 5: należy wskazać strefę OW, w której przeprowadzono kontrolę występowania, dodając niezbędną liczbę wierszy: strefa zakażona (SZ) lub strefa buforowa (SB) - w oddzielnych wierszach. W stosownych przypadkach wskazać obszar SZ, na którym przeprowadzono kontrolę występowania (np. ostatnie 20 km przylegające do SB, wokół szkółek itp.), w oddzielnych wierszach.
Kolumna 6: należy podać liczbę i opis miejsc, w których prowadzone są kontrole występowania, wybierając jeden z następujących wpisów w opisie:

1. na otwartej przestrzeni (obszar produkcji):

1.1. grunty (orne, pastwisko); 1.2. sad/winnica; 1.3. szkółka; 1.4. las;

2. na otwartej przestrzeni (inne):

2.1. ogrody prywatne; 2.2. miejsca publiczne; 2.3. obszar ochrony; 2.4. rośliny dzikie na obszarach innych niż obszary ochrony; 2.5. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny, tereny podmokłe, sieć nawadniająca i odwadniająca itp.);

3. warunki zamknięte fizycznie:

3.1. szklarnia; 3.2. miejsce prywatne inne niż szklarnia; 3.3. miejsce publiczne inne niż szklarnia; 3.4. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny).

Kolumna 7: należy wskazać miesiące w danym roku, w których przeprowadzono kontrole występowania.
Kolumna 8: należy wskazać wybraną populację docelową, podając odpowiednio wykaz gatunków/rodzajów żywicielskich i obszar. Populację docelową definiuje się jako zbiór jednostek kontrolnych. Jej wielkość jest określana zwykle na potrzeby użytków rolnych w hektarach, ale mogą to być działki, pola, szklarnie itp. Należy uzasadnić swój wybór w podstawowych założeniach. Należy wskazać jednostki kontrolne objęte kontrolą występowania. "Jednostka kontrolna" oznacza rośliny, części roślin, towary, materiały, wektory agrofagów, które zostały poddane ocenie w celu zidentyfikowania i wykrycia agrofagów.
Kolumna 9: należy wskazać poddane kontroli występowania jednostki epidemiologiczne wraz z ich opisem i jednostką miary. "Jednostka epidemiologiczna" oznacza jednorodny obszar, na którym interakcje między agrofagiem, roślinami żywicielskimi oraz czynnikami i warunkami abiotycznymi i biotycznymi doprowadziłyby do tej samej sytuacji epidemiologicznej w przypadku wystąpienia agrofaga. Jednostki epidemiologiczne są elementami podziału populacji docelowej, które są jednorodne pod względem epidemiologii i obejmują co najmniej jedną roślinę żywicielską. W niektórych przypadkach cała populacja żywicielska w danym regionie/na danym obszarze/w danym państwie może zostać określona jako jednostka epidemiologiczna. Mogą to być regiony wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS), obszary miejskie, lasy, ogrody różane lub gospodarstwa rolne bądź hektary. Wybór jednostek epidemiologicznych musi być uzasadniony w leżących u jego podstaw założeniach.
Kolumna 10: należy wskazać metody stosowane podczas kontroli występowania, w tym liczbę czynności wykonanych w każdym przypadku, w zależności od szczególnych wymagań prawnych dotyczących każdego z agrofagów. Wskazać "brak", kiedy informacje w określonej kolumnie nie są dostępne.
Kolumna 11: należy podać szacunkową ocenę skuteczności pobierania próbek. Skuteczność pobierania próbek oznacza prawdopodobieństwo wyboru zakażonych części zakażonej rośliny. W przypadku wektorów jest to skuteczność metody pod względem wychwycenia wektora dodatniego, gdy wektor taki jest obecny na obszarze objętym kontrolą występowania. W przypadku gleby jest to skuteczność wyboru próbki gleby zawierającej agrofaga, gdy agrofag taki jest obecny na obszarze objętym kontrolą występowania.
Kolumna 12: "czułość metody" oznacza prawdopodobieństwo prawidłowego wykrycia występowania agrofaga w ramach danej metody. Czułość metody definiuje się jako prawdopodobieństwo, że test na rzeczywiście dodatnim żywicielu da wynik dodatni. Wartość tę uzyskuje się przez pomnożenie wartości określającej skuteczność pobierania próbek (tj. prawdopodobieństwo wyboru zakażonych części zakażonej rośliny) przez wartość określającą czułość diagnostyczną (uzyskaną na podstawie oceny wizualnej lub badania laboratoryjnego wykorzystywanego w procesie identyfikacji).
Kolumna 13: należy podać czynniki ryzyka w różnych wierszach, wypełniając tyle wierszy, ile jest konieczne. Dla każdego czynnika ryzyka należy wskazać poziom ryzyka i odpowiadające mu ryzyko względne oraz udział populacji żywicielskiej.
Kolumna B: należy podać szczegóły kontroli występowania w zależności od szczególnych wymogów prawnych dotyczących każdego agrofaga. Jeżeli informacje z danej kolumny nie mają zastosowania, należy wpisać "Nie dotyczy". Informacje, które należy przedstawić w tych kolumnach, są związane z informacjami zawartymi w kolumnie 10 "Metody wykrywania".
Kolumna 18: należy wskazać liczbę miejsc, w których założono pułapki, jeżeli liczba ta różni się od liczby pułapek (kolumna 17) (np. ta sama pułapka jest wykorzystywana w różnych miejscach).
Kolumna 21: należy wskazać liczbę próbek, w przypadku których stwierdzono wynik dodatni lub ujemny lub w przypadku których wynik jest nieokreślony. Próbki "nieokreślone" to poddane analizie próbki, w przypadku których - z powodu różnych czynników (np. próbka poniżej poziomu wykrywalności, próbka nieprzetworzona - niezidentyfikowana, próbka stara) - nie uzyskano żadnych wyników.
Kolumna 22: należy wskazać powiadomienia o pojawie agrofagów w roku, w którym przeprowadzono kontrolę występowania. Nie ma potrzeby podawania numeru powiadomienia o pojawie agrofagów, jeżeli właściwy organ uznał, że ustalenie jest jednym z przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 2 lub art. 16 rozporządzenia (UE) 2016/2031. W tym przypadku należy wskazać powód niepodawania tych informacji w kolumnie 25 ("Uwagi").
Kolumna 23: należy wskazać czułość kontroli występowania zgodnie z międzynarodowym standardem dla środków fitosanitarnych (ISPM) 31. Tę wartość osiągniętego poziomu ufności w odniesieniu do niewystępowania agrofaga oblicza się na podstawie przeprowadzonych badań (lub pobranych próbek), biorąc pod uwagę czułość metody i szacowane nasilenie.
Kolumna 24: należy wskazać szacowane nasilenie na podstawie szacunków przed kontrolą występowania dotyczących prawdopodobnego rzeczywistego nasilenia agrofaga na danym polu. Szacowane nasilenie określa się jako cel kontroli występowania i odpowiada ono kompromisowi, który ustalają osoby zarządzające ryzykiem pomiędzy ryzykiem wystąpienia agrofaga a zasobami dostępnymi na potrzeby kontroli występowania. Zazwyczaj na potrzeby kontroli wykrywającej przyjmuje się wartość równą 1 %.
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).
3 EFSA PLH Panel (panel EFSA ds. zdrowia roślin), 2014. Opinia naukowa w sprawie kategoryzacji agrofaga fitoplazma żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée. Dziennik EFSA 2014; 12(10):3851, 31 s. doi:10.2903/j.efsa.2014.3851.
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1231 z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie formatu i instrukcji dotyczących sprawozdań rocznych z wyników kontroli występowania i formatu wieloletnich programów kontroli występowania oraz praktycznych ustaleń, przewidzianych odpowiednio w art. 22 i 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 (Dz.U. L 280 z 28.8.2020, s. 1).
5 Pest survey card on flavescence dorée phytoplasma and its vector Scaphoideus titanus ("Karta kontroli występowania agrofaga fito- plazma żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée i jego wektora"). Dodatkowa publikacja EFSA 2020:EN-1909. 36 s. doi:10.2903/ sp.efsa.2020.EN-1909.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.245.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/1630 ustanawiające środki ograniczające rozprzestrzenianie fitoplazmy żółtaczki winorośli typu Flavescence dorée w obrębie niektórych obszarów wyznaczonych
Data aktu: 21/09/2022
Data ogłoszenia: 22/09/2022
Data wejścia w życie: 12/10/2022