Rozporządzenie delegowane 2022/1622 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wschodzących gospodarek rynkowych i gospodarek zaawansowanych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/1622
z dnia 17 maja 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wschodzących gospodarek rynkowych i gospodarek zaawansowanych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 325ap ust. 3 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wymogi w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego obowiązujące w ramach alternatywnej metody standardowej określonej w art. 325c-325ay rozporządzenia (UE) nr 575/2013 stanowią, że do celów obliczania wymogu w zakresie funduszy własnych według metody opartej na wskaźnikach wrażliwości określonej w art. 325d-325k należy stosować wagi ryzyka dla ryzyka cen akcji określone w tabeli 8 w art. 325ap tego rozporządzenia zgodnie z aktem delegowanym, o którym mowa w art. 461a. Ponieważ rynki stanowiące gospodarki zaawansowane i rynki stanowiące wschodzące gospodarki rynkowe są kategoriami wzajemnie się wykluczającymi, należy wyjaśnić, że wszystkie rynki, które nie stanowią gospodarek zaawansowanych, należy uznać za wschodzące gospodarki rynkowe.

(2) Przy ustalaniu, które rynki stanowią gospodarki zaawansowane, a które stanowią wschodzące gospodarki rynkowe, konieczne jest z jednej strony zapewnienie równych warunków działania, a z drugiej strony ustanowienie podejścia opartego na analizie ryzyka. W związku z tym za najwłaściwsze rozwiązanie uznaje się określenie wykazu państw stanowiących gospodarki zaawansowane w świetle podejścia przyjętego przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ("komitet bazylejski") oraz mając na względzie potrzebę zapewnienia jednolitego wdrożenia metodyki obliczania powiązanych wymogów dotyczących ryzyka rynkowego we wszystkich państwach członkowskich. Należy uwzględnić standardy międzynarodowe komitetu bazylejskiego, przy czym jednak należy doprecyzować, że rynki państw członkowskich, które charakteryzują się są mniejszą zmiennością niż rynki uznane za gospodarki zaawansowane zgodnie z tymi standardami międzynarodowymi, uznaje się za gospodarki zaawansowane, a nie za wschodzące gospodarki rynkowe. Ponadto przy określaniu gospodarek zaawansowanych i wschodzących gospodarek rynkowych należy odpowiednio uwzględnić ustanowienie rynku wewnętrznego w Unii, obecność Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz specyfikę krajów i terytoriów zamorskich niektórych państw członkowskich.

(3) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(4) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Gospodarki zaawansowane i wschodzące gospodarki rynkowe

1.  3
 Do celów określenia wag ryzyka w odniesieniu do wskaźników wrażliwości na czynniki ryzyka dotyczące akcji i stopy repo akcji zgodnie z art. 325ap rozporządzenia (UE) nr 575/2013 za gospodarki zaawansowane uznaje się następujące państwa:
a)
państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
b)
kraje i terytoria zamorskie, które utrzymują szczególne stosunki z Danią, Francją lub Niderlandami, w tym Wyspy Owcze oraz kraje i terytoria zamorskie wymienione w załączniku II do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;
c)
następujące państwa trzecie:
(i)
Australia;
(ii)
Kanada;
(iii)
Hongkong;
(iv)
Japonia;
(v)
Meksyk;
(vi)
Nowa Zelandia;
(vii)
Singapur;
(viii)
Szwajcaria;
(ix)
Zjednoczone Królestwo;
(x)
Stany Zjednoczone.
2. 
Do celów określenia wag ryzyka w odniesieniu do wskaźników wrażliwości na czynniki ryzyka dotyczące akcji i stopy repo akcji zgodnie z art. 325ap rozporządzenia (UE) nr 575/2013 państwa niewymienione w ust. 1 niniejszego artykułu uznaje się za wschodzące gospodarki rynkowe.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2022 r.

1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
3 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 6 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.171.41) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2022 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.244.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/1622 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wschodzących gospodarek rynkowych i gospodarek zaawansowanych
Data aktu: 17/05/2022
Data ogłoszenia: 21/09/2022
Data wejścia w życie: 11/10/2022