Rozporządzenie wykonawcze 2022/1619 zmieniające załącznik XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wpisu dotyczącego Botswany w wykazie państw trzecich, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1619
z dnia 19 września 2022 r.
zmieniające załącznik XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wpisu dotyczącego Botswany w wykazie państw trzecich, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429, które stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub też ich kompartmentów, w przypadku zwierząt akwakultury. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt określonymi w tym rozporządzeniu delegowanym.

(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3  ustanawia się wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii tych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.

(4) W szczególności w załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych.

(5) W dniu 30 sierpnia 2022 r. Botswana powiadomiła Komisję o wystąpieniu ogniska pryszczycy. Ognisko to znajduje się na obszarze Butale, w północnowschodnim regionie tego państwa trzeciego oraz w strefie 6b zwalczania chorób wyznaczonej przez właściwe organy Botswany i zostało potwierdzone w dniu 27 sierpnia 2022 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).

(6) W wykazie państw trzecich, terytoriów lub ich stref zawartym w załączniku XIII do rozporządzenia (UE) 2021/404 określono, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych ze strefy BW-5, składającej się ze stref 6a i 6b zwalczania chorób w Botswanie.

(7) Ze względu na ryzyko wprowadzenia pryszczycy do Unii związane z wprowadzaniem do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych ze strefy 6b zwalczania chorób w Botswanie, wprowadzanie takich przesyłek do Unii nie powinno już być dozwolone.

(8) Należy zatem zmienić wpis dotyczący Botswany w wykazie państw trzecich, terytoriów lub ich stref zawartym w załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, aby uwzględnić obecną sytuację epidemiologiczną w tym państwie trzecim.

(9) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić załącznik XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(10) Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Botswanie w odniesieniu do pryszczycy, zmiany, które należy wprowadzić w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/404 niniejszym rozporządzeniem, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 września 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w części 1 między pozycją dotyczącą strefy BW-5 w Botswanie a pozycją dotyczącą strefy BZ-0 w Belize dodaje się pozycję dotyczącą strefy BW-6 w Botswanie w brzmieniu:
"BW-6 Bydło BOV Dojrzewanie i odkostnianie Brak podrobów 27.8.2022"
Owce i kozy OVI
Dzikie zwierzęta kopytne utrzymywane w warunkach fermowych RUF
Kopytne zwierzęta łowne RUW
2)
w części 2 w pozycji dotyczącej Botswany wprowadza się następujące zmiany:
a)
pozycja dotycząca strefy BW-5 w Botswanie otrzymuje brzmienie:
"Botswana BW-5 Strefa 6a weterynaryjnego zwalczania chorób"
b)
między pozycją dotyczącą strefy BW-5 w Botswanie a pozycją dotyczącą strefy NA-1 w Namibii dodaje się pozycję dotyczącą strefy BW-6 w Botswanie w brzmieniu:
"Botswana BW-6 Strefa 6b weterynaryjnego zwalczania chorób"
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których zezwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.243.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/1619 zmieniające załącznik XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wpisu dotyczącego Botswany w wykazie państw trzecich, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych
Data aktu: 19/09/2022
Data ogłoszenia: 20/09/2022
Data wejścia w życie: 21/09/2022