Rozporządzenie delegowane 2022/1456 ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/1456
z dnia 10 czerwca 2022 r.
ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2015/179 2  upoważniono państwa członkowskie do ustanowienia czasowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE 3  w odniesieniu do warunków szczególnych dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych z drzew iglastych (Pinopsida) w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ponieważ wspomniana decyzja przestała obowiązywać w dniu 31 grudnia 2020 r., należy przyjąć nowe przepisy, aby również w przyszłości umożliwić wprowadzanie skrzyń na amunicję pod pewnymi warunkami.

(2) W art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 określono szczególne wymogi dotyczące wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych, które powinny być zgodne z Międzynarodowym Standardem dla Środków Fitosanitarnych nr 15 - przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w handlu międzynarodowym (ISPM 15) 4 , gwarantujące, że drewniany materiał opakowaniowy został poddany zatwierdzonemu zabiegowi fitosanitarnemu.

(3) Niektóre drewniane materiały opakowaniowe z drzew iglastych (Pinopsida) w postaci skrzyń używanych do transportu amunicji i wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki przed dniem 1 września 2007 r. zostały poddane zabiegom niezgodnym z mającymi zastosowanie wymogami określonymi w załączniku I do ISPM 15 i w związku z tym nie spełniają warunków określonych w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

(4) W dniu 7 września 2018 r. Stany Zjednoczone Ameryki zwróciły się o przedłużenie odstępstwa na mocy decyzji wykonawczej (UE) 2015/179 w odniesieniu do drewnianych materiałów opakowaniowych wykonanych z drewna drzew iglastych oraz o rozszerzenie zakresu odstępstwa na drewniane materiały opakowaniowe wykonane z drewna drzew liściastych. Do wyżej wymienionego wniosku Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły dokumentację, która stanowi kontynuację wcześniejszej analizy dróg przenikania agrofagów przeprowadzonej przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do skrzyń na amunicję z drewna drzew iglastych, uzupełniając ją analizą dróg przenikania agrofagów dla skrzyń na amunicję z drewna drzew liściastych.

(5) Na podstawie informacji dostarczonych przez Stany Zjednoczone Ameryki i w następstwie dyskusji z odpowiednią grupą ekspertów na temat odstępstwa dotyczącego wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Komisja stwierdziła, że skrzynie, o których mowa w motywie 3, używane do transportu amunicji, zarówno z drewna drzew iglastych, jak i drzew liściastych, nie stwarzają żadnego ryzyka rozprzestrzeniania się agrofagów roślin, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków. Warunki te dotyczą daty produkcji tych skrzyń na amunicję, braku lub ograniczonej obecności kory, obróbki i naprawy takich skrzyń, a także ich przechowywania i transportu.

(6) Odstępstwo to powinno mieć zastosowanie wyłącznie do drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, które zostały wyprodukowane przed dniem 1 września 2007 r., ponieważ skrzynie wyprodukowane po tej dacie są poddawane obróbce zgodnie z ISPM 15.

(7) Należy zatem zezwolić na wprowadzanie na terytorium Unii takich drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, zarówno z drewna drzew iglastych, jak i drzew liściastych, jak również na ich przechowywanie i przemieszczanie na terytorium Unii, o ile spełniają one warunki określone w niniejszym rozporządzeniu.

(8) W celu zapewnienia skutecznych kontroli i przeglądu potencjalnych zagrożeń fitosanitarnych każdy podmiot, który przemieszcza lub przechowuje drewniane materiały opakowaniowe w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, po odpowiednich kontrolach, powinien powiadomić odpowiedni właściwy organ o przemieszczaniu lub przechowywaniu przedmiotowych skrzyń.

(9) Aby zapewnić szybką reakcję na wszelkie potencjalne zagrożenie fitosanitarne związane z drewnianymi materiałami opakowaniowymi w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, państwa członkowskie powinny niezwłocznie informować siebie nawzajem i Komisję, kiedy dowiedzą się, że przesyłka nie spełnia wymogów dotyczących warunków wprowadzania do Unii określonych w niniejszym rozporządzeniu. Ponadto, aby ocenić stosowanie niniejszego rozporządzenia, państwa członkowskie powinny corocznie przekazywać Komisji oraz pozostałym państwom członkowskim informacje dotyczące dokonanego przywozu.

(10) Warunki odstępstwa wprowadzone niniejszym rozporządzeniem powinny mieć zastosowanie do dnia 31 lipca 2025 r., aby umożliwić przegląd wdrażania jego środków oraz zbadanie, czy skutecznie przeciwdziałają one zagrożeniu fitosanitarnemu związanemu z przywozem przedmiotowego drewnianego materiału opakowaniowego.

(11) Ponieważ decyzja wykonawcza (UE) 2015/179 wygasła już w dniu 31 grudnia 2020 r., niniejsze rozporządzenie wykonawcze powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, aby zapewnić jak najszybsze wprowadzanie tego drewnianego materiału opakowaniowego do Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Upoważnienie do ustanowienia odstępstwa i warunki dotyczące skrzyń na amunicję

Drewniane materiały opakowaniowe w postaci skrzyń na amunicję faktycznie używanych do transportu amunicji wyprodukowane przed dniem 1 września 2007 r. i pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych ("skrzynie"), są zwolnione z wymogów określonych w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031, jeżeli:

a)
skrzynie te spełniają warunki określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia; oraz
b)
spełnione są wymogi określone w art. 2, 3 i 4.
Artykuł  2

Obowiązek powiadomienia

1. 
Co najmniej pięć dni roboczych przed planowanym wprowadzeniem przesyłki, o której mowa w art. 1, importer powiadamia właściwe organy państwa członkowskiego o miejscu wprowadzenia i o zamiarze wprowadzenia przesyłki. W tym samym terminie importer przekazuje również takie samo powiadomienie właściwym organom państwa członkowskiego pierwszego miejsca składowania, jeżeli miejsce to różni się od miejsca wprowadzenia.
2. 
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje następujące elementy:
a)
datę planowanego wprowadzenia;
b)
spis danej przesyłki ze wskazaniem skrzyń wchodzących w jej skład;
c)
imię i nazwisko/nazwę i adres importera;
d)
adres planowanego miejsca wprowadzenia;
e)
adres pierwszego miejsca składowania, jeżeli jest on inny niż miejsce wprowadzenia.
Artykuł  3

Kontrole przeprowadzane przez właściwe organy

1. 
Właściwe organy państwa członkowskiego miejsca wprowadzenia sprawdzają obecność i kompletność dokumentu opisanego w pkt 7 załącznika. Ponadto sprawdzają zgodność reprezentatywnej próbki każdej przesyłki z następującymi punktami załącznika:
a)
pkt 1 i 2 w zakresie umieszczania odpowiedniego oznakowania;
b)
pkt 3 dotyczącego naprawionych skrzyń;
c)
pkt 4 dotyczącego nieobecności kory;
d)
pkt 5 dotyczącego poziomu zawartości wilgoci;
2. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1, w przypadku gdy pierwsze miejsce składowania różni się od miejsca wprowadzenia, kontrolę opisaną we wspomnianym ustępie przeprowadzają właściwe organy państwa członkowskiego pierwszego miejsca składowania.
Artykuł  4

Przechowywanie i przemieszczanie skrzyń

1. 
Przed przeprowadzeniem kontroli, o których mowa w art. 3, oraz po ich przeprowadzeniu skrzynie są składowane w zamkniętych budynkach.
2. 
Każde przemieszczanie skrzyń odbywa się wyłącznie w zamkniętych kontenerach lub pod pełną osłoną ochronną.
Artykuł  5

Powiadamianie o niezgodności

Państwa członkowskie powiadamiają Komisję i pozostałe państwa członkowskie o każdej przesyłce niespełniającej warunków określonych w załączniku.

Powiadomienia dokonuje się nie później niż trzy dni robocze po dacie, kiedy właściwy organ dowiedział się o takiej przesyłce.

Artykuł  6

Sprawozdania dotyczące przywozu

Do dnia 31 stycznia każdego roku państwo członkowskiego pierwszego miejsca składowania przekazuje Komisji i pozostałym państwom członkowskim informacje na temat liczby przesyłek wprowadzonych na jego terytorium oraz sprawozdanie z kontroli, o których mowa w art. 3, przeprowadzonych w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia poprzedniego roku.

Artykuł  7

Data wygaśnięcia

Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 31 lipca 2025 r.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 czerwca 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Warunki dotyczące skrzyń na amunicję, o których mowa w art. 1

Skrzynie, o których mowa w art. 1, muszą spełniać następujące warunki:
1)
posiadają oznakowanie potwierdzające, że zostały wyprodukowane przed dniem 31 sierpnia 2007 r.;
2)
posiadają oznakowanie wskazujące, że zostały poddane działaniu środka do konserwacji drewna zatwierdzonego przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych Ameryki.
3)
jeżeli od czasu wyprodukowania skrzynie zostały poddane naprawie, użyte w tym celu drewno musi spełniać warunki określone w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031;
4)
skrzynie są wykonane z drewna. Drewno to musi być całkowicie okorowane albo może zawierać jedynie wizualnie oddzielne i wyraźnie odrębne małe części kory. Takie części kory muszą spełniać jeden z następujących wymogów:
a)
mają mniej niż 3 cm szerokości (niezależnie od długości);
b)
jeżeli mają więcej niż 3 cm szerokości, całkowita powierzchnia każdej z poszczególnych części kory ma mniej niż 50 cm2;
5)
ich poziom zawartości wilgoci nie przekracza 20 %;
6)
skrzynie te były składowane w zamkniętych budynkach i transportowane w zamkniętych kontenerach lub pod pełną osłoną ochronną;
7)
do skrzyń dołączony jest dokument wydany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdzający zgodność z warunkami określonymi w pkt 4, 5 i 6.
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/179 z dnia 4 lutego 2015 r. upoważniająca państwa członkowskie do ustanowienia odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do drewnianych materiałów opakowaniowych z drzew iglastych (Coniferales) w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (Dz.U. L 30 z 6.2.2015, s. 38).
3 Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1).
4 Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych nr 15 (ISPM 15): przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w handlu międzynarodowym. https://www.ippc.int/en/core-activities/standards-setting/ispms/#614.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.229.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/1456 ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.
Data aktu: 10/06/2022
Data ogłoszenia: 05/09/2022
Data wejścia w życie: 08/09/2022