Rozporządzenie wykonawcze 2022/1444 w sprawie niezatwierdzenia czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1444
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w sprawie niezatwierdzenia czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 2 w związku z art. 23 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 lutego 2020 r. Komisja otrzymała od Institut Technique de l'Agriculture Biologique ("wnioskodawca") wniosek o zatwierdzenie czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej do stosowania w ochronie roślin jako środek owadobójczy w odniesieniu do roślin uprawnych, rabat z kwiatami ozdobnymi, roślin domowych, drzew, ozdobnych roślin drzewiastych, upraw ozdobnych, warzyw, owoców jagodowych, owoców ziarnkowych, owoców pestkowych i drzew oliwnych; oraz jako fungicyd na warzywach i roślinach ozdobnych. We wrześniu 2020 r. i lutym 2021 r. Komisja otrzymała zmienione wnioski, do których dołączono informacje wymagane na podstawie art. 23 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(2) Dostępne były dwie odpowiednie oceny przeprowadzone zgodnie z innymi przepisami unijnymi, o których mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a mianowicie ocena dokonana przez panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") 2  oraz wniosek Urzędu z wzajemnej oceny 3 . Wyniki tych ocen zostały uwzględnione zarówno przez Urząd, jak i przez Komisję.

(3) Komisja zwróciła się do Urzędu o pomoc naukową. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Urząd przedstawił Komisji sprawozdanie techniczne dotyczące czarnego mydła E470a 4 . Urząd stwierdził, że mimo braku zharmonizowanej unijnej klasyfikacji w wykazie klasyfikacji i oznakowania 5  na stronie internetowej Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), głównym zagrożeniem związanym z czarnym mydłem E470a jest jego właściwości drażniące/żrące.

(4) Urząd zauważył również, że wnioskodawca nie przedstawił dowodów na to, że substancja, której dotyczy wniosek o zatwierdzenie, jest wprowadzana do obrotu w produktach spełniających specyfikacje dodatku do żywności E470a.

(5) Ponadto ze względu na brak danych Urząd nie mógł zakończyć oceny ryzyka niezwiązanego z dietą dla operatorów, pracowników, osób postronnych i mieszkańców. Nie udało się także sfinalizować ilościowej oceny ryzyka dla konsumentów związanego z pobraniem z dietą i wodą pitną.

(6) 30 marca 2022 r. Komisja przedstawiła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie

z przeglądu, w którym stwierdziła, że w przypadku czarnego mydła E470a nie są spełnione kryteria zatwierdzenia substancji podstawowych i że w związku z tym nie należy go zatwierdzać jako substancji podstawowej, a 18 maja 2022 r. przedstawiła komitetowi projekt niniejszego rozporządzenia wykonawczego.

(7) Komisja zwróciła się do wnioskodawcy o przedstawienie uwag do sprawozdania technicznego Urzędu i do projektu sprawozdania z przeglądu sporządzonego przez Komisję. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane.

(8) Argumenty przedstawione przez wnioskodawcę nie pozwoliły jednak wyeliminować obaw związanych z bezpieczeństwem stosowania przedmiotowej substancji w odniesieniu do ochrony zdrowia ludzkiego.

(9) W związku z tym nie stwierdzono, że warunki określone w art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 zostały spełnione. Nie należy zatem zatwierdzić czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej.

(10) Niniejsze rozporządzenie nie wyklucza możliwości złożenia nowego wniosku o zatwierdzenie czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej zgodnie z art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nie zatwierdza się substancji czarne mydło E470a jako substancji podstawowej.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 sierpnia 2022 r.

1 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
2 Panel ANS EFSA (panel EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących), Younes M, Aggett P, Aguilar F, Crebelli R, Duse- mund B, Filipic M, Frutos MJ, Galtier P, Gott D,Gundert-Remy U, Kuhnle GG, Leblanc J-C, Lillegaard IT, Moldeus P, Mortensen A, Oskarsson A,Stankovic I, Waalkens-Berendsen I, Woutersen RA, Wright M, Boon P, Chrysafidis D, Gürtler R, Mosesso P, Parent-Massin D, Tobback P, Cascio C, Rincon AM i Lambré C, 2018 r. "Scientific Opinion on the re-evaluation of sodium, potassium and calcium salts of fatty acids (E 470a) and magnesium salts of fatty acids (E 470b) as food additives" (Opinia naukowa dotycząca ponownej oceny soli sodowych, potasowych i wapniowych kwasów tłuszczowych (E 470a) i soli magnezowych kwasów tłuszczowych (E 470b) jako dodatków do żywności). Dziennik EFSA 2018;16(3):5180, 34 s. doi: https://doi.org/10.2903/j.efsa.2018.5180.
3 EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), 2013 r. "Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance Fatty acids C7 to C18 (approved under Regulation (EC) No 1107/2009 as Fatty acids C7 to C20)" (Wniosek z wzajemnej oceny dotyczącej oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy w odniesieniu do substancji czynnej kwasy tłuszczowe C7-C18 (zatwierdzonych rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 jako kwasy tłuszczowe C7-C20)). Dziennik EFSA 2013;11(1):3023. [62 s.] doi:10.2903/j.efsa.2013.3023.
4 EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), 2021 r. "Technical report on the outcome of the consultation with Member States and EFSA on the basic substance application for approval of black soap E470a to be used in plant protection as an insecticide on arable crops, ornamental flower beds, house plants, plant trees, ornamental woody plants, ornamental crops, vegetables crops, berry fruit crops, pome fruit crops, stone fruit and olive tree crops; and as a fungicide on vegetables and ornamental plant crops" (Sprawozdanie techniczne na temat wyniku konsultacji z państwami członkowskimi i EFSA w sprawie wniosku o zatwierdzenie czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej do stosowania w ochronie roślin jako środek owadobójczy w odniesieniu do roślin uprawnych, rabat z kwiatami ozdobnymi, roślin domowych, drzew, ozdobnych roślin drzewiastych, upraw ozdobnych, warzyw, owoców jagodowych, owoców ziarnkowych, owoców pestkowych i drzew oliwnych; oraz jako fungicyd na warzywach i roślinach ozdobnych). Publikacja dodatkowa EFSA 2021:EN-6834. 87 s. doi: 10.2903/sp.efsa.2021.EN-6834.
5 Wykaz klasyfikacji i oznakowania (europa.eu).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.227.125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/1444 w sprawie niezatwierdzenia czarnego mydła E470a jako substancji podstawowej zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin
Data aktu: 31/08/2022
Data ogłoszenia: 01/09/2022
Data wejścia w życie: 21/09/2022