Decyzja wykonawcza 2022/1377 zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Francji

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/1377
z dnia 4 sierpnia 2022 r.
zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Francji

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 5507)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 8 sierpnia 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że państwa członkowskie, państwa trzecie lub ich regiony ("państwa lub regiony") kwalifikuje się zgodnie z ich statusem gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) do jednej z trzech kategorii: znikome ryzyko występowania BSE, kontrolowane ryzyko występowania BSE oraz nieokreślone ryzyko występowania BSE.

(2) Art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 stanowi, że jeśli Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) umieściła państwo ubiegające się o członkostwo w jednej z trzech kategorii BSE, można podjąć decyzję o ponownej ocenie kwalifikacji na poziomie Unii.

(3) W decyzji Komisji 2007/453/WE 2  wymieniono status BSE państw lub regionów zgodnie z ich ryzykiem BSE w części A, B lub C załącznika do tego aktu. Państwa lub regiony wymienione w części A tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o znikomym ryzyku BSE, państwa i regiony wymienione w części B tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE, a część C tego załącznika stanowi, że państwa lub regiony niewymienione w części A ani B mają być uznane za państwa o nieokreślonym ryzyku BSE.

(4) Francja jest obecnie wymieniona w części B załącznika do decyzji 2007/453/WE obejmującej państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE.

(5) W dniu 24 maja 2022 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło rezolucję nr 15 dotyczącą uznawania statusu członków w odniesieniu do ryzyka gąbczastej encefalopatii bydła 3 , która to rezolucja miała wejść w życie 27 maja 2022 r. W rezolucji tej uznano Francję za państwo o znikomym ryzyku BSE, zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji nr 15 OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE Francji według OIE powinien zostać odzwierciedlony w załączniku do decyzji 2007/453/WE.

(6) Wykaz państw lub regionów w załączniku do decyzji 2007/453/WE powinien zatem zostać zmieniony, tak aby Francja została wymieniona w części A tego załącznika obejmującej państwa lub regiony o znikomym ryzyku BSE.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji 2007/453/WE.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2007/453/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 sierpnia 2022 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Załącznik do decyzji 2007/453/WE otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PAŃSTW LUB REGIONÓW

A.
Państwa lub regiony o znikomym ryzyku BSE
Państwa członkowskie
Belgia
Bułgaria
Czechy
Dania
Niemcy
Estonia
Irlandia
Hiszpania
Francja
Chorwacja
Włochy
Cypr
Łotwa
Litwa
Luksemburg
Węgry
Malta
Niderlandy
Austria
Polska
Portugalia
Rumunia
Słowenia
Słowacja
Finlandia
Szwecja

Regiony państw członkowskich *

Irlandia Północna

Państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu

Islandia
Liechtenstein
Norwegia
Szwajcaria

Państwa trzecie

Argentyna
Australia
Brazylia
Kanada
Chile
Kolumbia
Kostaryka
Indie
Izrael
Japonia
Jersey
Namibia
Nowa Zelandia
Panama
Paragwaj
Peru
Serbia *
Singapur
Stany Zjednoczone
Urugwaj
B.
Państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE

Państwa członkowskie

Grecja

Państwa trzecie

Meksyk
Nikaragua
Korea Południowa
Tajwan
Zjednoczone Królestwo z wyjątkiem Irlandii Północnej
C.
Państwa lub regiony o nieokreślonym ryzyku BSE
Państwa lub regiony niewymienione w pkt A ani B.
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2007/453/WE z dnia 29 czerwca 2007 r. ustanawiająca status BSE państw członkowskich i krajów trzecich lub ich regionów zgodnie z ryzykiem wystąpienia BSE (Dz.U. L 172 z 30.6.2007, s. 84).
* Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
**) Zgodnie z art. 135 Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony. (Dz.U. L 278 z 18.10.2013, s. 16)."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024