Decyzja 2022/1242 w sprawie zmiany regulaminu wewnętrznego Rady

DECYZJA RADY (UE) 2022/1242
z dnia 18 lipca 2022 r.
w sprawie zmiany regulaminu wewnętrznego Rady

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 240 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 12 ust. 1 akapit pierwszy regulaminu wewnętrznego Rady 1  stanowi, że akty Rady w sprawach pilnych mogą być przyjmowane w głosowaniu pisemnym, jeżeli Rada lub Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich (Coreper) jednomyślnie zadecydują o zastosowaniu tej procedury.

(2) Z myślą o zapewnieniu ciągłości w procesie decyzyjnym Rady w wyjątkowych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, gdy posiedzenia Rady nie mogły odbywać się regularnie, Rada przyjęła decyzję (UE) 2020/430 2 , która wprowadziła tymczasowe, możliwe do przedłużenia, odstępstwo od art. 12 ust. 1 akapit pierwszy regulaminu wewnętrznego Rady w odniesieniu do decyzji o zastosowaniu zwykłej procedury pisemnej, gdy są one podejmowane przez Coreper. W okresie stosowania decyzji (UE) 2020/430 Coreper miał podejmować decyzję o zastosowaniu zwykłej procedury pisemnej zgodnie z zasadą głosowania mającą zastosowanie do przyjęcia danego aktu Rady. Odstępstwo to zostało przedłużone przez Radę dwanaście razy, co było uzasadnione utrzymującymi się wyjątkowymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Najnowsze przedłużenie wprowadzone decyzją Rady (UE) 2022/321 3  wygasło w dniu 30 czerwca 2022 r.

(3) Niezależnie od poprawy ogólnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, wykorzystanie odstępstwa od art. 12 ust. 1 akapit pierwszy regulaminu wewnętrznego Rady w ostatnich dwóch latach oraz niedawne wydarzenia międzynarodowe, które wymagały podjęcia pilnych działań, pokazują, że ważne jest, aby Rada mogła nadal korzystać z takiego narzędzia w przyszłości.

(4) Dlatego też, opierając się na zgromadzonych doświadczeniach w udanym i sprawnym zapewnianiu ciągłości procesu decyzyjnego Rady podczas pandemii COVID-19, uwzględniając wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości sytuacji wymagających szybkich działań, a przy tym stosownie do roli Coreperu w przygotowywaniu prac Rady oraz w zapewnianiu spójności polityk i działań Unii, należy zapewnić, by decyzje o zastosowaniu procedury pisemnej, w przypadku gdy są one podejmowane przez Coreper, były podejmowane zgodnie z zasadą głosowania mającą zastosowanie do przyjęcia danego aktu Rady.

(5) Zwykła procedura pisemna, o której decyduje Coreper, powinna być stosowana wyłącznie w okolicznościach wymagających pilnego działania i powinna być zawsze poprzedzona dokładnym przygotowaniem na forum Coreperu, tak aby w jak największym stopniu zapewnić m.in. koordynację krajową, przejrzystość publiczną oraz zaangażowanie parlamentów narodowych zgodnie z praktykami państw członkowskich.

(6) Należy zatem zmienić regulamin wewnętrzny Rady, zgodnie z art. 240 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

(7) Zgodnie z art. 106a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej art. 240 TFUE ma zastosowanie do Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 12 ust. 1 regulaminu wewnętrznego Rady akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"W pilnych sprawach akty Rady mogą być przyjmowane w głosowaniu pisemnym, jeżeli Rada jednomyślnie zadecyduje o zastosowaniu tej procedury lub jeżeli Komitet Stałych Przedstawicieli zadecyduje o zastosowaniu tej procedury zgodnie z zasadą głosowania mającą zastosowanie do przyjęcia danego aktu Rady. W wyjątkowych okolicznościach zastosowanie tej procedury może zaproponować również przewodniczący; w takim przypadku można przeprowadzić głosowanie pisemne, jeżeli wszyscy członkowie Rady wyrażą na to zgodę.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J. BORRELL FONTELLES
1 Decyzja Rady 2009/937/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. dotycząca przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady (Dz.U. L 325 z 11.12.2009, s. 35).
2 Decyzja Rady (UE) 2020/430 z dnia 23 marca 2020 r. w sprawie tymczasowego odstępstwa od regulaminu wewnętrznego Rady w związku z utrudnieniami w podróżowaniu spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w Unii (Dz.U. L 88 I z 24.3.2020, s. 1).
3 Decyzja Rady (UE) 2022/321 z dnia 24 lutego 2022 r. ponownie przedłużająca obowiązywanie tymczasowego odstępstwa od regulaminu wewnętrznego Rady, wprowadzonego decyzją (UE) 2020/430 w związku z utrudnieniami w podróżowaniu spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w Unii (Dz.U. L 55 z 28.2.2022, s. 45).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024