Decyzja wykonawcza 2022/899 w sprawie równoważności ram regulacyjnych dotyczących kontrahentów centralnych w Indonezji z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do kontrahentów centralnych podlegających nadzorowi indonezyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Otoritas Jasa Keuangan)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/899
z dnia 8 czerwca 2022 r.
w sprawie równoważności ram regulacyjnych dotyczących kontrahentów centralnych w Indonezji z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do kontrahentów centralnych podlegających nadzorowi indonezyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Otoritas Jasa Keuangan)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Procedura uznawania kontrahentów centralnych ("CCP") z siedzibą w państwach trzecich określona w art. 25 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 ma umożliwić CCP mającym siedzibę i posiadającym zezwolenie w państwach trzecich, których standardy regulacyjne są równoważne standardom ustanowionym w tymże rozporządzeniu, świadczenie usług rozliczeniowych na rzecz członków rozliczających lub systemów obrotu mających siedzibę w Unii. Przewidziana w tym rozporządzeniu procedura uznawania kontrahentów oraz decyzja o równoważności przyczyniają się do osiągnięcia nadrzędnego celu rozporządzenia (UE) nr 648/2012, jakim jest zmniejszenie ryzyka systemowego poprzez rozszerzenie zakresu wykorzystania bezpiecznych i solidnych CCP do rozliczania kontraktów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym również wówczas, gdy dani CCP mają swoją siedzibę i uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności w państwie trzecim.

(2) Aby system prawny państwa trzeciego mógł zostać uznany za równoważny systemowi prawnemu Unii w odniesieniu do CCP, istotne skutki obowiązujących rozwiązań prawnych i nadzorczych powinny być równoważne z wymogami Unii pod względem osiąganych celów regulacyjnych. Celem takiej oceny równoważności jest zatem sprawdzenie, czy rozwiązania prawne i nadzorcze w danym państwie trzecim gwarantują, że CCP mający siedzibę i posiadający zezwolenie w tym państwie trzecim nie narażają członków rozliczających oraz systemów obrotu mających siedzibę w Unii na wyższy poziom ryzyka niż ten, na jaki ci członkowie rozliczający i systemy obrotu mogliby być narażeni w przypadku korzystania z usług CCP posiadających zezwolenie w Unii, a co za tym idzie, że nie powodują niedopuszczalnego poziomu ryzyka systemowego w Unii. Należy zatem wziąć pod uwagę znacznie niższy poziom ryzyka związanego z działalnością rozliczeniową prowadzoną na rynkach finansowych, które są mniejsze od rynku finansowego Unii.

(3) Ocena, czy rozwiązania prawne i nadzorcze Indonezji są równoważne rozwiązaniom unijnym, powinna opierać się nie tylko na analizie porównawczej prawnie wiążących wymogów mających zastosowanie do CCP w Indonezji, podlegających nadzorowi indonezyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Otoritas Jasa Keuangan ("OJK")), ale również na ocenie skutków tych wymogów. Komisja powinna również ocenić adekwatność tych wymogów w stosunku do celu, jakim jest ograniczenie ryzyka, na które mogą być narażeni członkowie rozliczający i systemy obrotu z siedzibą w Unii, biorąc pod uwagę wielkość rynku finansowego, na którym działają CCP w Indonezji. Aby zapewnić równoważne skutki w zakresie ograniczania ryzyka, wymogi w tym zakresie w odniesieniu do CCP prowadzących działalność na większych rynkach finansowych, gdzie poziom ryzyka jest wyższy, muszą być bardziej surowe niż wymogi w odniesieniu do CCP prowadzących działalność na mniejszych rynkach finansowych, gdzie poziom ryzyka jest niższy.

(4) Niniejsza decyzja odnosi się wyłącznie do równoważności rozwiązań prawnych i nadzorczych dotyczących CCP podlegających nadzorowi OJK, a nie do rozwiązań prawnych i nadzorczych dotyczących CCP, którzy świadczą usługi rozliczeniowe na rynku towarowym i są regulowani i nadzorowani przez Agencję Regulacyjną ds. Obrotu Towarowymi Kontraktami Terminowymi Typu Future (Badan Pengawas Perdagangan Berjangka Komoditi (Bap- pebti)) podlegającą Ministerstwu Handlu Republiki Indonezji (Kementerian Perdagangan Republik Indonesia) lub CCP prowadzonych i nadzorowanych przez Bank Indonesia.

(5) W art. 25 ust. 6 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 określono trzy warunki, które muszą być spełnione, aby stwierdzić, że funkcjonujące w państwie trzecim rozwiązania prawne i nadzorcze dotyczące CCP, którzy uzyskali zezwolenie w tym państwie, są równoważne z rozwiązaniami ustanowionymi w tym rozporządzeniu.

(6) Zgodnie z art. 25 ust. 6 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 CCP, którzy uzyskali zezwolenie w państwie trzecim, muszą spełniać prawnie wiążące wymogi równoważne wymogom określonym w tytule IV tego rozporządzenia.

(7) Prawnie wiążące wymogi mające zastosowanie do CCP, którzy uzyskali zezwolenie w Indonezji i podlegają nadzorowi OJK, określono w ustawie Republiki Indonezji nr 8 z roku 1995 dotyczącej rynku kapitałowego ("ustawa o rynku kapitałowym") (Undang-Undang Republik Indonesia Nomor 8 Tahun 1995 tentang Pasar Modal) 2 , rozporządzeniu OJK nr 3/POJK.04/2021 w sprawie organizacji działalności na rynku kapitałowym (Peraturan OJK Nomor 3/POJK.04/2021 tentang Penyelenggaraan Kegiatan di Bidang Pasar Modal) 3  oraz rozporządzeniu OJK nr 22/ POJK.04/2019 w sprawie transakcji na papierach wartościowych (Peraturan OJK Nomor 22/POJK.04/2019 tentang Transaksi Efek) 4  (zwanych dalej łącznie "zasadami naczelnymi"). Rozporządzenie OJK nr 22/POJK.04/2019 wdraża międzynarodowe standardy określone w zasadach dotyczących infrastruktury rynku finansowego ("PFMI") wydanych w kwietniu 2012 r. przez Komitet ds. Systemów Płatności i Rozrachunku oraz Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych 5 .

(8) CCP muszą uzyskać zezwolenie OJK. Aby uzyskać zezwolenie na świadczenie usług rozliczeniowych, CCP muszą spełniać wymogi określone w zasadach naczelnych. Wymogi te uzupełniają wewnętrzne przepisy i procedury CCP, zapewniające zgodność ze wszystkimi odpowiednimi standardami PFMI.

(9) Struktura prawnie wiążących wymogów mających zastosowanie do CCP, którzy uzyskali zezwolenie w Indonezji i którzy podlegają nadzorowi OJK, jest zatem dwupoziomowa. Pierwszy poziom składa się z zasad naczelnych określających podstawowe obowiązki, które CCP muszą spełnić, aby uzyskać zezwolenie na świadczenie usług rozliczeniowych w Indonezji. Na drugi poziom składają się wewnętrzne przepisy i procedury CCP, które muszą zostać przyjęte w postaci regulaminu CCP jako organizacji samoregulacyjnej.

(10) Indonezyjski rynek finansowy jest znacznie mniejszy niż rynek finansowy Unii. W związku z tym dla członków rozliczających i systemów obrotu z siedzibą w Unii udział w CCP posiadających zezwolenie w Indonezji wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem niż w przypadku ich udziału w CCP posiadających zezwolenie w Unii. Zasady naczelne mające zastosowanie do CCP posiadających zezwolenie w Indonezji, których uzupełnienie stanowią obowiązujące w tych CCP wewnętrzne przepisy i procedury, przewidujące wymóg zapewnienia zgodności z PFMI, odpowiednio ograniczają niższy poziom ryzyka, na które mogą być narażeni członkowie rozliczający i systemy obrotu mający siedzibę w Unii, a tym samym mogą być uznane za zapewniające skutki w zakresie ograniczania ryzyka równoważne skutkom przewidzianym w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012.

(11) Komisja stwierdza, że rozwiązania prawne i nadzorcze Indonezji gwarantują, że CCP, którzy uzyskali zezwolenie w Indonezji i podlegają nadzorowi OJK, spełniają prawnie wiążące wymogi równoważne wymogom ustanowionym w tytule IV rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

(12) Art. 25 ust. 6 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 zawiera wymóg, aby rozwiązania prawne i nadzorcze dotyczące CCP posiadających zezwolenie w państwie trzecim zapewniały skuteczny nadzór i skuteczne egzekwowanie prawa, prowadzone na bieżąco wobec CCP.

(13) OJK, jako organ nadzoru nad CCP, na bieżąco monitoruje CCP w Indonezji w celu zapewnienia przestrzegania zasad naczelnych oraz wewnętrznych przepisów i procedur CCP. OJK regularnie sprawuje bieżący nadzór zgodnie z ustawą Republiki Indonezji nr 21 z roku 2011 w sprawie Urzędu Nadzoru Finansowego ("ustawa o OJK") (Undang-Undang Republik Indonesia Nomor 21 Tahun 2011 tentang Otoritas Jasa Keuangan) 6  w celu identyfikacji, oceny i ograniczania ryzyka oraz wyznaczania związanych z tym ryzykiem priorytetów. OJK może prowadzić dochodzenia w sprawie podejrzeń naruszenia, o których mowa w rozdziale XI ustawy o OJK. OJK posiada kompleksowe uprawnienia do zapewnienia zgodności i może cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności oraz zatwierdzenie wewnętrznych przepisów i procedur, a także określać warunki, wymogi lub wytyczne oraz nakładać sankcje na CCP.

(14) Komisja stwierdza, że rozwiązania prawne i nadzorcze Indonezji dotyczące CCP posiadających zezwolenie w tym kraju przewidują skuteczny bieżący nadzór i egzekwowanie prawa.

(15) Zgodnie z art. 25 ust. 6 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 ramy prawne państwa trzeciego muszą przewidywać skuteczny równoważny system uznawania CCP, którzy uzyskali zezwolenie na mocy systemów prawnych państw trzecich ("CCP z państw trzecich").

(16) CCP z państw trzecich, którzy chcą oferować centralne usługi rozliczeniowe w Indonezji, muszą złożyć do OJK wniosek o zezwolenie na prowadzenie działalności jako CCP zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o rynku kapitałowym. CCP z Indonezji i spoza tego państwa mogą zatem świadczyć usługi rozliczeniowe na indonezyjskim rynku kapitałowym w sposób niedyskryminacyjny. Muszą oni spełniać te same wymogi co indonezyjscy CCP, a także przestrzegać zasad PFMI. Zawieranie porozumień o współpracy między OJK a właściwymi organami państw trzecich odpowiedzialnymi za nadzór nad CCP spoza Indonezji jest przewidziane w art. 47 i 48 ustawy o OJK.

(17) Komisja stwierdza, że ramy prawne Indonezji przewidują skuteczny równoważny system uznawania CCP z państw trzecich.

(18) Komisja uważa zatem, że rozwiązania prawne i nadzorcze mające zastosowanie wobec CCP podlegających nadzorowi OJK spełniają warunki określone w art. 25 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 648/2012. W związku z tym te rozwiązania prawne i nadzorcze należy uznać za równoważne z wymogami określonymi w tym rozporządzeniu.

(19) Podstawę niniejszej decyzji stanowią prawnie wiążące wymogi mające zastosowanie do CCP podlegających nadzorowi OJK w dniu jej przyjęcia. Między innymi na podstawie informacji uzyskanych od Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i zgodnie z wymogami art. 25 ust. 6b rozporządzenia (UE) nr 648/2012 Komisja będzie nadal regularnie monitorować zmiany ram prawnych i nadzorczych mających zastosowanie do CCP w Indonezji oraz spełnianie warunków, na podstawie których przyjęto niniejszą decyzję.

(20) Na podstawie ustaleń wynikających z regularnego lub szczegółowego przeglądu Komisja może podjąć decyzję o zmianie lub uchyleniu niniejszej decyzji w dowolnym momencie, w szczególności w przypadku gdy zmiany sytuacji wpływają na warunki, na podstawie których przyjęto niniejszą decyzję.

(21) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów art. 25 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 następujące rozwiązania prawne i nadzorcze Indonezji mające zastosowanie do kontrahentów centralnych podlegających nadzorowi indonezyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Oto- ritas Jasa Keuangan) uznaje się za równoważne wymogom określonym w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012:

a)
ustawa Republiki Indonezji nr 8 z roku 1995 dotycząca rynku kapitałowego;
b)
ustawa Republiki Indonezji nr 21 z roku 2011 dotycząca Urzędu Nadzoru Finansowego;
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 czerwca 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
1 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
2 Dziennik Urzędowy Republiki Indonezji z roku 1995 nr 64, suplement do Dziennika Urzędowego Republiki Indonezji nr 3608.
3 Dziennik Urzędowy Republiki Indonezji z roku 2021 nr 71, suplement do Dziennika Urzędowego Republiki Indonezji nr 6663.
4 Dziennik Urzędowy Republiki Indonezji z roku 2019 nr 168, suplement do Dziennika Urzędowego Republiki Indonezji nr 6387.
5 Komitet ds. Systemów Płatności i Rozrachunku, dokument nr 101 z dnia 16 kwietnia 2012 r.
6 Dziennik Urzędowy Republiki Indonezji z roku 2011 nr 111, suplement do Dziennika Urzędowego Republiki Indonezji nr 5253. c) rozporządzenie OJK nr 22/POJK.04/2019 w sprawie transakcji na papierach wartościowych; d) rozporządzenie OJK nr 3/POJK.04/2021 w sprawie organizacji działalności na rynku kapitałowym.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.156.53

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/899 w sprawie równoważności ram regulacyjnych dotyczących kontrahentów centralnych w Indonezji z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do kontrahentów centralnych podlegających nadzorowi indonezyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Otoritas Jasa Keuangan)
Data aktu: 08/06/2022
Data ogłoszenia: 09/06/2022
Data wejścia w życie: 29/06/2022