Decyzja 2022/832 w sprawie mianowania członków i zastępców członków zarządu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn

DECYZJA RADY (UE) 2022/832
z dnia 24 maja 2022 r.
w sprawie mianowania członków i zastępców członków zarządu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1922/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn 1 , w szczególności jego art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1922/2006 przewiduje, że Rada ma mianować na okres trzech lat 18 członków oraz zastępców członków zarządu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn. W każdej kadencji członkowie i zastępcy członków mianowani przez Radę mają reprezentować osiemnaście państw członkowskich w porządku zgodnym z rotacją prezydencji, przy czym każde zainteresowane państwo członkowskie nominuje jednego członka i jednego zastępcę członka.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1922/2006 przewiduje także, że członkowie i zastępcy członków zarządu mają być mianowani w taki sposób, aby zapewnić najwyższe standardy poziomu kompetencji oraz szeroki zakres odpowiedniej transdyscyplinarnej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie równości kobiet i mężczyzn; dąży się także do osiągnięcia zrównoważonego udziału mężczyzn i kobiet w zarządzie.

(3) Rządy Węgier, Polski, Danii, Cypru, Irlandii, Litwy, Grecji, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Niderlandów, Słowacji, Malty, Estonii, Bułgarii, Austrii, Rumunii i Finlandii przekazały Radzie nominacje członków i zastępców członków, którzy mają być mianowani do zarządu na okres od dnia 1 czerwca 2022 r. do dnia 31 maja 2025 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym mianuje się następujące osoby do zarządu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn jako członków i zastępców członków na okres od dnia 1 czerwca 2022 r. do dnia 31 maja 2025 r. w celu reprezentowania zainteresowanych państw członkowskich:

PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW

Państwo

Członkowie

Zastępcy członków

Węgry

Brigitta GYEBNAR

Rita NAGYLAKI

Polska

Paweł KOSMULSKI

Karolina MICHALCZYK

Dania

Kira UITTERDIJK APPEL

Jeppe HOLM NIELSEN

Cypr

Stavros CHRISTOFI

Alexandros ALEXANDROU

Irlandia

Jane Ann DUFFY

Deirdre NÍ NÉILL

Litwa

Jolanta SAKALAUSKIENĖ

Greta TUMĖNIENĖ

Grecja

Eleni NTALAKA

Sophia NIKOLAOU

Włochy

Laura MENICUCCI

Stefano PIZZICANNELLA

Łotwa

Ieva JUH^EVICA

Agnese GAILE

Luksemburg

Maryse FISCH

Valérie DÉBOUCHÉ

Niderlandy

Esther VAN DIJK

Michael NINABER VAN EIJBEN

Słowacja

Zuzana BRIXOVA

Ján TOMAŠTÍK

Malta

Annalise DESIRA

Sasha Na Jeong FARRUGIA

Estonia

Lee MARIPUU

Eva Liina KLIIMAN

Bułgaria

Irina IVANOVA

Mila NIKOLOVA

Austria

Jacqueline NIAVARANI

Katja GERSTMANN

Rumunia

Dan MOLDOVAN

Maria ULICAN

Finlandia

Tanja AUVINEN

Eeva RAEVAARA

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 maja 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
M. FESNEAU
1 Dz.U. L 403 z 30.12.2006, s. 9.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024