united kingdom
ukraine

Rozporządzenie wykonawcze 2022/557 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/557
z dnia 1 kwietnia 2022 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 1 kwietnia 2022 r.
W imieniu Komisji
Gerassimos THOMAS
Dyrektor generalna

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1) Frakcja bogata w białko uzyskana w wyniku rozdzielenia mąki grochowej na frakcję bogatą w białko i frakcję bogatą w skrobię, przedstawiana w postaci beżowego, drobnego proszku albo w postaci granulek, w małych workach (15-20 kg) albo w workach typu "big bag" (500-1 000 kg).

Produkt posiada następujące cechy analityczne (zawartość w suchej masie):

- 7,4 % skrobi, - 54 % białka.

Produkt wytwarzany jest z suszonego grochu (Pisum sativum), który jest myty, łuskany i mielony w celu uzyskania mąki grochowej. Mąka ta jest następnie rozdzielana w separatorze odśrodkowym na frakcję bogatą w białko i frakcję bogatą w skrobię. Po tym procesie frakcja bogata w białko jest zachowana w postaci proszku albo aglomerowana do postaci granulek.

Produkt jest rozpoznawalny jako pasza dla zwierząt i wykorzystywany wyłącznie w tym celu.

2309 90 31 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 1 do działu 23 oraz brzmienie kodów CN 2309, 2309 90 i 2309 90 31.

Produkt utracił zasadniczy charakter wyjściowego materiału w wyniku frakcjonowania w separatorze odśrodkowym. Wyklucza się zatem klasyfikację do pozycji 1106 jako mąkę z suszonych warzyw strączkowych, jak również klasyfikację jako dalejprzetworzony produkt warzywny objęty pozycją 2005.

Wyklucza się również klasyfikację do pozycji 2302, ponieważ produkt nie jest pozostałością odsiewu, przemiału lub innej obróbki roślin strączkowych (zob. Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 2302, pkt (C)). Produkt został wytworzony celowo z mąki grochowej. Jest on dalejprzetworzony i wykorzystywany wyłącznie jako pasza dla zwierząt (zob. również uwagi ogólne Not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do działu 23).

W związku z tym produkt należy klasyfikować do kodu CN 2309 90 31 jako pozostały preparat, w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt, zawierający mniej niż 10 % masy skrobi.

2) Frakcja bogata w skrobię uzyskana w wyniku rozdzielenia mąki grochowej na frakcję bogatą w białko i frakcję bogatą w skrobię, przedstawiana w postaci jasnożółtego proszku albo w postaci granulek, luzem albo w workach typu "big bag" (25-1 000 kg).

Produkt posiada następujące cechy analityczne (zawartość w suchej masie):

- 73 % skrobi, - 13 % białka.

Produkt wytwarzany jest z suszonego grochu (Pisum sativum), który jest myty, łuskany i mielony w celu uzyskania mąki grochowej. Mąka ta jest następnie rozdzielana w separatorze odśrodkowym na frakcję bogatą w białko i frakcję bogatą w skrobię. Po tym procesie frakcja bogata w skrobię jest zachowana w postaci proszku albo aglomerowana do postaci granulek. Produkt jest rozpoznawalny jako pasza dla zwierząt i wykorzystywany wyłącznie w tym celu.

2309 90 51 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 1 do działu 23 oraz brzmienie kodów CN 2309, 2309 90 i 2309 90 51.

Produkt utracił zasadniczy charakter wyjściowego materiału w wyniku frakcjonowania w separatorze odśrodkowym. Wyklucza się zatem klasyfikację do pozycji 1106 jako mąkę z suszonych warzyw strączkowych, jak również klasyfikację jako dalej przetworzony produkt warzywny objęty pozycją 2005.

Wyklucza się również klasyfikację do pozycji 2302, ponieważ produkt nie jest pozostałością odsiewu, przemiału lub innej obróbki roślin strączkowych (zob. Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 2302, pkt (C)). Produkt został wytworzony celowo z mąki grochowej. Jest on dalej przetworzony i wykorzystywany wyłącznie jako pasza dla zwierząt (zob. również uwagi ogólne Not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do działu 23).

W związku z tym produkt należy klasyfikować do kodu CN 2309 90 51 jako pozostały preparat, w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt, zawierający więcej niż 30 % masy skrobi.

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.108.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/557 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 01/04/2022
Data ogłoszenia: 07/04/2022
Data wejścia w życie: 27/04/2022