Decyzja EBC/2021/40 (2021/1443) w sprawie wyznaczenia kierowników jednostek organizacyjnych przyjmujących delegowane modele wewnętrzne oraz decyzje dotyczące przedłużenia terminów

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2021/1443
z dnia 26 sierpnia 2021 r.
w sprawie wyznaczenia kierowników jednostek organizacyjnych przyjmujących delegowane modele wewnętrzne oraz decyzje dotyczące przedłużenia terminów (EBC/2021/40)

ZARZĄD EUROPEJSKIEGO BANKU CANTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 11 ust. 6,

uwzględniając decyzję Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/933 z dnia 16 listopada 2016 r. w sprawie ogólnych warunków ramowych przekazywania uprawnień decyzyjnych w odniesieniu do instrumentów prawnych związanych z zadaniami nadzorczymi (EBC/2016/40) 1 , w szczególności art. 4 i 5,

uwzględniając decyzję Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/1442 z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie przekazania uprawnień do przyjmowania decyzji dotyczących modeli wewnętrznych i decyzji dotyczących przedłużenia terminów (EBC/2021/38) 2 , w szczególności art. 3,

uwzględniając decyzję Europejskiego Banku Centralnego EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmującą Regulamin

Europejskiego Banku Centralnego 3 , w szczególności art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu umożliwienia przyjmowania przez Europejski Bank Centralny (EBC) znacznej liczby decyzji w ramach wykonywania przez EBC zadań nadzorczych ustanowiono procedurę przyjmowania szczególnych decyzji delegowanych.

(2) Decyzja delegująca nabiera skuteczności po przyjęciu przez Zarząd decyzji dokonującej wyznaczenia jednego lub większej liczby kierowników jednostek organizacyjnych, którzy będą podejmowali decyzje delegowane na podstawie decyzji delegującej.

(3) Dokonując wyznaczenia kierowników jednostek organizacyjnych, Zarząd powinien uwzględnić wagę decyzji delegującej oraz liczbę adresatów, do których kierowane są decyzje delegowane.

(4) Artykuł 10 ust. 1 decyzji Europejskiego Banku Centralnego EBC/2004/2 stanowi, że Zarząd podejmuje decyzje w kwestii liczby, nazwy i odpowiednich kompetencji każdej z jednostek organizacyjnych EBC.

(5) Przewodniczący Rady ds. Nadzoru otrzymał wniosek o wydanie opinii w sprawie kierowników jednostek organizacyjnych, na których delegowane powinno zostać uprawnienie do przyjmowania modeli wewnętrznych oraz decyzji dotyczących przedłużenia terminów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Na potrzeby niniejszej decyzji stosuje się definicje określone w art. 1 decyzji (UE) 2021/1442 (EBC/2021/38).

Artykuł  2

Delegowane modele wewnętrzne i decyzje dotyczące przedłużenia terminów

1. 
Decyzje delegowane zgodnie z art. 3 decyzji (UE) 2021/1442 (EBC/2021/38), z wyjątkiem decyzji w sprawie przedłużenia maksymalnego terminu na sfinalizowanie planowanego nabycia określonych w decyzji w przedmiocie znacznych pakietów akcji w rozumieniu art. 1 pkt. 3) decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/1376 (EBC/2019/23) 4 , są przyjmowane przez jednego z następujących kierowników jednostek organizacyjnych:
a)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków o Znaczeniu Systemowym i Międzynarodowych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków o Znaczeniu Systemowym i Międzynarodowych;
b)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków Uniwersalnych i Wielopro- filowych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków Uniwersalnych i Wieloprofilowych;
c)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków Specjalistycznych i Mniej Istotnych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków Specjalistycznych i Mniej Istotnych.
2. 
Decyzje delegowane na podstawie art. 3 decyzji (UE) 2021/1442 (EBC/2021/38) w sprawie przedłużenia maksymalnego terminu na sfinalizowanie planowanego nabycia, które odnoszą się do istotnych nadzorowanych podmiotów w rozumieniu art. 2 pkt 16) rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 468/2014 (EBC/2014/17) 5  przyjmowane są przez Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania i Działalności Operacyjnej SSM lub - pod jego nieobecność - przez kierownika Działu Zezwoleń wraz z jednym z poniższych kierowników jednostek organizacyjnych:
a)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków o Znaczeniu Systemowym i Międzynarodowych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków o Znaczeniu Systemowym i Międzynarodowych;
b)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków Uniwersalnych i Wielopro- filowych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków Uniwersalnych i Wieloprofilowych;
c)
Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Banków Specjalistycznych i Mniej Istotnych - jeżeli nadzór nad właściwym nadzorowanym podmiotem lub grupą prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną ds. Banków Specjalistycznych i Mniej Istotnych.

Jeżeli decyzja delegowana zgodnie z art. 3 i art. 4 decyzji (UE) 2019/1376 (EBC/2019/23) odnosi się do więcej niż jednego istotnego nadzorowanego podmiotu, właściwym nadzorowanym podmiotem jest ten nadzorowany podmiot lub ta nadzorowana grupa, w których nabywany jest znaczny pakiet akcji.

3. 
Decyzje delegowane na podstawie art. 3 decyzji (UE) 2021/1442 (EBC/2021/38) w sprawie przedłużenia maksymalnego terminu na sfinalizowanie planowanego nabycia, które nie odnoszą się do istotnych nadzorowanych podmiotów przyjmowane są przez Dyrektora Generalnego lub zastępcę Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania i Działalności Operacyjnej SSM lub - pod jego nieobecność - przez kierownika Działu Zezwoleń.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 26 sierpnia 2021 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 Dz.U. L 141 z 1.6.2017, s. 14.
2 Zob. s. 22 niniejszego Dziennika Urzędowego.
3 Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33.
4 Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/1376 z dnia 23 lipca 2019 r. w sprawie przekazania uprawnień do przyjmowania decyzji dotyczących paszportowania, nabywania znacznych pakietów akcji oraz cofania zezwoleń instytucji kredytowych (EBC/2019/23) (Dz.U. L 224 z 28.8.2019, s. 1).
5 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 468/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające ramy współpracy pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym a właściwymi organami krajowymi oraz wyznaczonymi organami krajowymi w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (rozporządzenie ramowe w sprawie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego) (EBC/2014/17) (Dz.U. L 141 z 14.5.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.314.30

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2021/40 (2021/1443) w sprawie wyznaczenia kierowników jednostek organizacyjnych przyjmujących delegowane modele wewnętrzne oraz decyzje dotyczące przedłużenia terminów
Data aktu: 26/08/2021
Data ogłoszenia: 06/09/2021
Data wejścia w życie: 26/09/2021