Rozporządzenie delegowane 2021/1334 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w zakresie odniesień do nazw prawnych napojów spirytusowych lub do oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych w opisie, prezentacji i etykietowaniu innych napojów spirytusowych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/1334
z dnia 27 maja 2021 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w zakresie odniesień do nazw prawnych napojów spirytusowych lub do oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych w opisie, prezentacji i etykietowaniu innych napojów spirytusowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 1 , w szczególności jego art. 50 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/787 ustanowiono przepisy dotyczące sposobu umieszczania odniesień do nazwy prawnej kategorii napojów spirytusowych lub oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu napojów alkoholowych.

(2) W art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/787 nie wymaga się umieszczania nazwy powstałego napoju alkoholowego w tym samym polu widzenia, w którym widnieje odniesienie. W przypadku gdy nazwa napoju alkoholowego pojawia się w innym polu widzenia niż odniesienie, konsumenci mogą uznać, że odniesienie jest częścią nazwy napoju alkoholowego, w szczególności gdy powstały napój alkoholowy jest napojem spirytusowym.

(3) Ponadto w niektórych przypadkach takie odniesienie może stanowić bezpodstawne nadużycie renomy kategorii napojów spirytusowych lub oznaczeń geograficznych, które w połączeniu z innymi środkami spożywczymi, niewymaganymi lub niedozwolonymi w ich produkcji, tracą swój charakter i nie mogą już być etykietowane jako takie. Umieszczanie tych nazw w sposób widoczny w prezentacji i etykietowaniu napoju spirytusowego opatrzonego odniesieniami do nich może zatem rzeczywiście prowadzić do przywłaszczenia ich reputacji.

(4) W art. 7 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 2  wymaga się, aby informacje na temat żywności nie wprowadzały w błąd, zwłaszcza co do charakteru i tożsamości żywności. Art. 9 tego rozporządzenia stanowi, że należy podać obowiązkowe informacje na temat żywności, w tym nazwę środka spożywczego, a art. 13 tego rozporządzenia wymaga umieszczania obowiązkowych informacji w widocznym miejscu w taki sposób, aby były dobrze widoczne, wyraźnie czytelne oraz, w stosownych przypadkach, nieusuwalne.

(5) Zgodnie z art. 9 rozporządzenia (UE) 2019/787 wymogi dotyczące opisu i etykietowania określone w rozporządzeniu (UE) nr 1169/2011 mają zastosowanie do napojów alkoholowych powstałych w wyniku połączenia napojów spirytusowych z innymi środkami spożywczymi. W celu zapewnienia jak najlepszego spełnienia tych wymogów, w szczególności w przypadku napojów spirytusowych opatrzonych odniesieniami do innych napojów spirytusowych, należy wprowadzić wymóg, aby nazwa prawna powstałego napoju spirytusowego widniała w tym samym polu widzenia co odniesienie do napoju spirytusowego. Zasadę tę należy stosować zawsze, gdy odniesienie jest wskazane w opisie, prezentacji lub etykietowaniu napoju spirytusowego. Zapobiegnie to wprowadzającym w błąd praktykom i zapewni konsumentom odpowiednie informacje o rzeczywistym charakterze napojów spirytusowych powstałych w wyniku połączenia napoju spirytusowego z innymi środkami spożywczymi.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/787.

(7) Należy przewidzieć okres przejściowy w odniesieniu do stosowania przepisów dotyczących etykietowania określonych w niniejszym rozporządzeniu, aby umożliwić dalsze wprowadzanie do obrotu napojów spirytusowych opatrzonych etykietą przed dniem 31 grudnia 2022 r. zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 3  bez konieczności wymiany etykiet tych napojów spirytusowych.

(8) Zgodnie z art. 51 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/787 oraz aby uniknąć próżni regulacyjnej niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane z mocą wsteczną od dnia 25 maja 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) 2019/787 art. 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Odniesienia, o których mowa w ust. 2 i 3:

a) nie mogą znajdować się w tym samym wierszu co nazwa napoju alkoholowego;

b) muszą być zapisane czcionką o rozmiarze nie większym niż połowa rozmiaru czcionki zastosowanej do nazwy napoju alkoholowego i, w przypadku gdy używane są wyrażenia złożone, czcionką o rozmiarze nie większym niż połowa rozmiaru czcionki zastosowanej w odniesieniu do takich wyrażeń złożonych, zgodnie z art. 11 ust. 3 lit. c); oraz

c) w przypadku odniesień w opisie, prezentacji i etykietowaniu napojów spirytusowych, zawsze występują razem z nazwą prawną napoju spirytusowego, która widnieje w tym samym polu widzenia co odniesienie.".

Artykuł  2

Napoje spirytusowe, które nie spełniają wymogów określonych w art. 12 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/787 zmienionego niniejszym rozporządzeniem, ale spełniają wymogi rozporządzenia (WE) nr 110/2008 i zostały opatrzone etykietą przed dniem 31 grudnia 2022 r., można nadal wprowadzać do obrotu aż do wyczerpania zapasów.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 25 maja 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 27 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 18).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89 (Dz.U. L 39 z 13.2.2008, s. 16).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.289.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/1334 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 w zakresie odniesień do nazw prawnych napojów spirytusowych lub do oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych w opisie, prezentacji i etykietowaniu innych napojów spirytusowych
Data aktu: 27/05/2021
Data ogłoszenia: 12/08/2021
Data wejścia w życie: 15/08/2021, 25/05/2021