Decyzja 2021/1055 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Umawiających się Stron Konwencji o zbieraniu, składowaniu i odbiorze odpadów wytwarzanych w trakcie żeglugi po Renie i innych śródlądowych drogach wodnych (CDNI) w odniesieniu do przyjęcia rezolucji, której celem jest rozszerzenie zakazu zrzutu ścieków bytowo-gospodarczych i objęcie nim statków żeglugi śródlądowej przewożących 12-50 pasażerów

DECYZJA RADY (UE) 2021/1055
z dnia 21 czerwca 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Umawiających się Stron Konwencji o zbieraniu, składowaniu i odbiorze odpadów wytwarzanych w trakcie żeglugi po Renie i innych śródlądowych drogach wodnych (CDNI) w odniesieniu do przyjęcia rezolucji, której celem jest rozszerzenie zakazu zrzutu ścieków bytowo-gospodarczych i objęcie nim statków żeglugi śródlądowej przewożących 12-50 pasażerów

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 ust. 1, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja o zbieraniu, składowaniu i odbiorze odpadów wytwarzanych w trakcie żeglugi po Renie i innych śródlądowych drogach wodnych (CDNI) z dnia 9 września 1996 r. weszła w życie w dniu 1 listopada 2009 r.

(2) Zgodnie z art. 19 CDNI Konferencja Umawiających się Stron może zmienić postanowienia CDNI i załączniki do niej.

(3) Działania Unii w sektorze żeglugi śródlądowej powinny zmierzać do zapewnienia jednolitości wymogów technicznych stosowanych w Unii w odniesieniu do statków żeglugi śródlądowej w Unii.

(4) Konferencja Umawiających się Stron CDNI ma przyjąć na swoim posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2021 r. rezolucję, ltórej celem jest rozszerzenie zakazu zrzutu ścieków bytowo-gospodarczych i objęcie nim statków żeglugi śródlądowej przewożących więcej niż 12 pasażerów i pasażerskich statków kabinowych liczących więcej niż 12 koi. Postanowienia tej rezolucji będą wymagać instalacji odpowiednich urządzeń na pokładzie statków objętych zakresem jej stosowania.

(5) W normie technicznej dotyczącej statków żeglugi śródlądowej (ES-TRIN 2019/1) przyjętej przez Europejski Komitet ds. Opracowywania Norm w Żegludze Śródlądowej (CESNI) w dniu 8 listopada 2018 r. określono jednolite wymogi techniczne niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa statków żeglugi śródlądowej. Norma ta zawiera przepisy szczególne dotyczące konkretnych kategorii statków, takich jak statki pasażerskie, przepisy dotyczące instalacji i urządzeń na statkach, w tym urządzeń do odbioru i odprowadzania ścieków, a także instrukcje dotyczące stosowania tej normy technicznej.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Umawiających się Stron CDNI, ponieważ przepisy rezolucji będą mogły w sposób decydujący wywrzeć wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1629 1 .

(7) Dzięki rezolucji powinna zwiększyć się spójność z wymogami określonymi w prawie Unii, głównie w zakresie dat rozpoczęcia stosowania w odniesieniu do wyposażenia statków żeglugi śródlądowej w odpowiednie urządzenia do odbioru ścieków. Ponadto rezolucja wspiera inicjatywy i cele z zakresu ochrony środowiska.

(8) Unia nie jest Umawiającą się Stroną CDNI. Stanowisko Unii ma zostać wyrażone przez państwa członkowskie Unii będące Umawiającymi się Stronami, działające wspólnie w interesie Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na w ramach Konferencji Umawiających się Stron Konwencji o zbieraniu, składowaniu i odbiorze odpadów wytwarzanych w trakcie żeglugi po Renie i innych śródlądowych drogach wodnych (CDNI), na jej posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2021 r., polega na wyrażeniu zgody na przyjęcie rezolucji, której celem jest rozszerzenie zakazu zrzutu ścieków bytowo-gospodarczych i objęcie nim statków żeglugi śródlądowej przewożących 12-50 pasażerów.

Artykuł  2

Stanowisko, o którym mowa w art. 1, wyrażają państwa członkowskie Unii, które są członkami Konferencji Umawiających się Stron CDNI, działające wspólnie w interesie Unii.

Artykuł  3

Niewielkie zmiany stanowiska ustalonego w art. 1 mogą zostać uzgodnione bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 21 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1629 z dnia 14 września 2016 r. ustanawiająca wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej, zmieniająca dyrektywę 2009/100/WE i uchylająca dyrektywę 2006/87/WE (Dz.U. L 252 z 16.9.2016, s. 118).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.227.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/1055 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Umawiających się Stron Konwencji o zbieraniu, składowaniu i odbiorze odpadów wytwarzanych w trakcie żeglugi po Renie i innych śródlądowych drogach wodnych (CDNI) w odniesieniu do przyjęcia rezolucji, której celem jest rozszerzenie zakazu zrzutu ścieków bytowo-gospodarczych i objęcie nim statków żeglugi śródlądowej przewożących 12-50 pasażerów
Data aktu: 21/06/2021
Data ogłoszenia: 28/06/2021