uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
(1) Unia przystąpiła do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami z dnia 9 maja 1980 r., zmienionej protokołem wileńskim z dnia 3 czerwca 1999 r. ("COTIF"), zgodnie z decyzją Rady 2013/103/UE 1 .
(2) Wszystkie państwa członkowskie, z wyjątkiem Cypru i Malty, są stronami COTIF.
(3) Na mocy art. 13 § 1 lit. f) COTIF ustanowiono Komisję Ekspertów Technicznych ("CTE") Międzyrządowej Organizacji Międzynarodowych Przewozów Kolejami (OTIF).
(4) Na podstawie art. 20 § 1 lit. b) COTIF i zgodnie z art. 6 załącznika F (APTU) CTE podejmuje decyzje o przyjęciu lub zmianie m.in. ujednoliconych przepisów technicznych (UTP) dotyczących lokomotyw i taboru pasażerskiego ("UTP LOC PAS"), UTP dotyczących wagonów towarowych ("UTP WAG"), UTP dotyczących dostępności systemu kolejowego dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się ("UTP PRM"), dokumentów technicznych dotyczących technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu aplikacji tele- matycznych dla przewozów towarowych ("TAF TSI"), o których mowa w załączniku I do UTP dotyczących aplikacji telematycznych dla przewozów towarowych, UTP mających zastosowanie do kontroli składu pociągu i zgodności z trasą ("UTP TCRC") oraz UTP mających zastosowanie do podsystemu "Infrastruktura" ("UTP INF").
(5) Ostatecznie zgodnie z art. 15 § 2 załącznika G ("ATMF"), CTE jest uprawniona do proponowania przeglądu ATMF w odniesieniu do podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie (ECM).
(6) W porządku obrad 13. posiedzenia, które odbędzie się w dniu 22 czerwca 2021 r., CTE umieściła wnioski o podjęcie decyzji w sprawie zmiany UTP LOC PAS, UTP WAG oraz UTP PRM przyjęcia UTP TCRC, UTP INF, aktualizacji odniesień do dokumentów technicznych TSI TAF wymienionych w załączniku I do UTP dotyczących aplikacji tele- matycznych dla przewozów towarowych oraz przeglądu ATMF w odniesieniu do ECM.
(7) Należy określić stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii na posiedzeniu CTE oraz - w odniesieniu do przeglądu ATMF - komisji ds. przeglądu OTIF, gdyż proponowane decyzje będą wiążące dla Unii.
(8) Do celów tych proponowanych decyzji należy dostosowanie UTP LOC PAS, UTP WAG oraz UTP PRM odpowiednio do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/387 2 i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/772 3 ; przyjęcie nowych UTP TCRC oraz nowych UTP INF zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/773 4 i rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1299/2014 5 zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/776 6 ; zaproponowanie komisji ds. przeglądu OTIF dokonanie przeglądu ATMF w odniesieniu do ECM w celu dostosowania do dyrektywy (UE) 2016/798 7 .
(9) Proponowane decyzje są zgodne z prawem i celami strategicznymi Unii i jednocześnie przyczyniają się do dostosowania przepisów OTIF do odpowiadających im przepisów prawa Unii i w związku z tym powinny zostać poparte przez Unię,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Rady | |
P.N. SANTOS | |
Przewodniczący |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2021.204.39 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2021/935 w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na 13. posiedzeniu Komisji Ekspertów Technicznych Międzyrządowej Organizacji Międzynarodowych Przewozów Kolejami, dotyczącego przyjęcia zmian ujednoliconych przepisów technicznych dotyczących lokomotyw i taboru pasażerskiego, wagonów towarowych, dostępności systemu kolejowego dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz przyjęcia ujednoliconych przepisów technicznych mających zastosowanie do kontroli składu pociągu i zgodności z trasą, podsystemu Infrastruktura, aktualizacji odniesień do dokumentów technicznych, o których mowa w załączniku I do ujednoliconych przepisów technicznych dotyczących aplikacji telematycznych dla przewozów towarowych, oraz przeglądu ATMF w odniesieniu do podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie |
Data aktu: | 03/06/2021 |
Data ogłoszenia: | 10/06/2021 |