Rozporządzenie wykonawcze 2019/2128 ustanawiające wzór świadectwa urzędowego oraz zasady wydawania świadectw urzędowych dla towarów dostarczanych na statki opuszczające Unię i przeznaczonych na zaopatrzenie statku lub do spożycia przez załogę i pasażerów lub dostarczanych do bazy wojskowej NATO lub bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/2128
z dnia 12 listopada 2019 r.
ustanawiające wzór świadectwa urzędowego oraz zasady wydawania świadectw urzędowych dla towarów dostarczanych na statki opuszczające Unię i przeznaczonych na zaopatrzenie statku lub do spożycia przez załogę i pasażerów lub dostarczanych do bazy wojskowej NATO lub bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) 1 , w szczególności jego art. 77 ust. 3 lit. a) oraz art. 90 lit. a) i f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2017/625 ustanowiono zasady, których właściwe organy państw członkowskich muszą przestrzegać w trakcie kontroli urzędowych dotyczących zwierząt i towarów wprowadzanych na terytorium Unii, które to kontrole przeprowadza się w celu zweryfikowania zgodności z prawodawstwem Unii dotyczącym łańcucha rolno-spożywczego.

(2) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/2124 2  ustanowiono przepisy dotyczące kontroli urzędowych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych pochodzących z państw trzecich, które to przesyłki są przechowywane w składach położonych na terytorium Unii i które mają zostać dostarczone albo do bazy wojskowej NATO lub Stanów Zjednoczonych położonej na terytorium Unii lub w państwie trzecim, albo na statek opuszczający Unię, z przeznaczeniem na zaopatrzenie statku lub do spożycia przez załogę i pasażerów.

(3) W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2124 przewidziano w szczególności, że do przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych w momencie opuszczania składu musi być dołączone świadectwo urzędowe.

(4) W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2124 przewidziano również, że do przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych z państw trzecich i przeznaczonych na statek opuszczający Unię musi być dołączone świadectwo urzędowe w momencie transportu z punktu kontroli granicznej na statek.

(5) Ze względu na przejrzystość i spójność należy ustanowić jednolity wzór świadectwa urzędowego dla przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych z państw trzecich, przeznaczonych do dostawy na statki opuszczające Unię i przeznaczonych na zaopatrzenie statków lub do spożycia przez załogę i pasażerów, lub dostarczanych do baz wojskowych NATO lub Stanów Zjednoczonych położonych na terytorium Unii lub w państwie trzecim.

(6) Zawartość przesyłek często tworzona jest w składach. Takie przesyłki mogą składać się z towarów, które pochodzą z kilku przesyłek różnego pochodzenia lub różnych kategorii produktów. Aby zmniejszyć obciążenia administracyjne, w odniesieniu do towarów w nowo utworzonych przesyłkach należy stosować jedno świadectwo urzędowe. Identyfikowalność towarów należy zapewnić poprzez wskazanie w świadectwie urzędowym numeru wspólnego zdrowotnego dokumentu wejścia (dokument CHED) towarzyszącego pierwotnym przesyłkom, z których pochodzą towary.

(7) Właściwe organy mogą wydać świadectwo urzędowe albo w formie papierowej, albo elektronicznej. W związku z tym należy ustanowić wymogi dotyczące wydawania świadectwa urzędowego w obu przypadkach.

(8) Do celów spójności przepisy mające zastosowanie do wydawania świadectw elektronicznych i stosowania podpisu elektronicznego w odniesieniu do świadectw urzędowych, określone w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/1715 3 , powinny również mieć zastosowanie do wzoru świadectwa urzędowego ustanowionego w niniejszym rozporządzeniu.

(9) Wzory świadectw są zawarte w elektronicznym systemie TRACES, ustanowionym decyzją Komisji 2003/623/WE 4  i decyzją Komisji 2004/292/WE 5  w celu ułatwienia i przyspieszenia procedur administracyjnych na granicach Unii i w składach celnych oraz w celu umożliwienia komunikacji elektronicznej między zaangażowanymi stronami. W związku z tym format wzoru świadectwa urzędowego określony w niniejszym rozporządzeniu i uwagi dotyczące jego wypełniania należy dostosować do systemu TRACES.

(10) Zgodnie z art. 133 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/625 system TRACES ma być zintegrowany z systemem zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych (system IMSOC). Wzór świadectwa urzędowego określony w niniejszym rozporządzeniu należy zatem dostosować do systemu IMSOC.

(11) Rozporządzenie (UE) 2017/625 stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r. W związku z tym przepisy określone w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć również zastosowanie od tego dnia.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Definicja

Do celów niniejszego rozporządzenia ma zastosowanie definicja "składu" określona w art. 2 pkt 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2124.

Artykuł  2

Wzór świadectwa urzędowego

1. 
Na potrzeby art. 21 ust. 1 i art. 29 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2124 wzór świadectwa urzędowego określony w części I załącznika do niniejszego rozporządzenia stosuje się do celów urzędowej certyfikacji przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych, które są dostarczane:
a)
na statki opuszczające terytorium Unii, z przeznaczeniem na zaopatrzenie statków lub do spożycia przez załogę i pasażerów, lub
b)
ze składu położonego na terytorium Unii do baz wojskowych NATO lub Stanów Zjednoczonych położonych na terytorium Unii lub w państwie trzecim.

Świadectwo urzędowe może zostać wydane w formie papierowej lub elektronicznej w systemie IMSOC.

2. 
Jeżeli zawartość przesyłek tworzona jest w składzie i obejmuje produkty różnego pochodzenia lub z różnych kategorii produktów, można wydać jedno świadectwo urzędowe, które ma towarzyszyć takiej przesyłce.
Artykuł  3

Wymogi dotyczące świadectw urzędowych, które nie są przedkładane w systemie IMSOC

Świadectwa urzędowe, które nie są przedkładane w systemie IMSOC, muszą spełniać następujące wymogi:

1)
oprócz podpisu urzędnika certyfikującego, świadectwo urzędowe jest opatrzone pieczęcią urzędową. Kolor podpisu i pieczęci musi różnić się od koloru druku;
2)
jeżeli świadectwo urzędowe zawiera oświadczenia, te oświadczenia, które nie są potrzebne, zostają przekreślone, parafowane i opatrzone pieczęcią przez urzędnika certyfikującego lub całkowicie usunięte ze świadectwa;
3)
świadectwo urzędowe składa się:
a)
z pojedynczego arkusza papieru; lub
b)
z kilku arkuszy papieru, przy czym wszystkie arkusze są niepodzielne i stanowią integralną całość; lub
c)
z zestawu stron kolejno ponumerowanych w sposób wskazujący, iż stanowią one część skończonego ciągu;
4)
jeżeli świadectwo urzędowe składa się z zestawu stron, na każdej stronie znajduje się niepowtarzalny kod, o którym mowa w art. 89 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2017/625, oraz podpis urzędnika certyfikującego i pieczęć urzędowa;
5)
świadectwo urzędowe wydaje się, zanim przesyłki, których ono dotyczy, znajdą się poza kontrolą właściwych organów w punkcie kontroli granicznej lub poza kontrolą właściwych organów w składzie.
Artykuł  4

Wymogi dotyczące świadectw urzędowych, które są przedkładane w systemie IMSOC, oraz dotyczące stosowania podpisu elektronicznego

1. 
Świadectwa urzędowe przedkładane w systemie IMSOC opierają się na wzorze świadectwa urzędowego ustanowionym w części 1 załącznika do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Świadectwo urzędowe przedkłada się w systemie IMSOC, zanim przesyłki, których ono dotyczy, znajdą się poza kontrolą właściwych organów w punkcie kontroli granicznej lub poza kontrolą właściwych organów w składzie.
3. 
Świadectwa urzędowe przedkładane w systemie IMSOC spełniają wymogi dotyczące wydawania elektronicznych świadectw urzędowych i stosowania podpisu elektronicznego, o których mowa w art. 39 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1715.
Artykuł  5

Uwagi dotyczące wypełniania świadectw urzędowych

Świadectwo urzędowe wypełnia się z uwzględnieniem uwag określonych w części 2 załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 12 listopada 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

CZĘŚĆ  1

Wzór świadectwa urzędowego towarzyszącego pochodzącym z państw trzecich przesyłkom produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produktów pochodnych, siana i słomy oraz produktów złożonych, które są dostarczane na statki opuszczające Unię lub do baz wojskowych NATO lub baz wojskowych Stanów Zjednoczonych

CZĘŚĆ  2

Uwagi dotyczące wypełniania wzoru świadectwa urzędowego

Ogólne

Aby wybrać określony wariant, proszę zaznaczyć odpowiednią rubrykę, wpisując "V" lub "X".

"Kod ISO" oznacza międzynarodowy standardowy kod dwuliterowy stosowany do oznaczenia danego państwa, zgodny z normą międzynarodową ISO 3166 alpha-2 6 .

Jeżeli rubryka umożliwia wybór jednej lub większej liczby wariantów, w wersji elektronicznej świadectwa urzędowego wyświetlą się tylko te warianty.

Część I: Dane przesyłki

Rubryka I.1. Punkt kontroli granicznej/Właściwy organ: w zależności od przypadku należy podać nazwę punktu kontroli granicznej (PKG) lub nazwę właściwego organu wydającego świadectwo urzędowe oraz jego numer referencyjny w TRACES.
Rubryka I.2. Numer referencyjny świadectwa: niepowtarzalny obowiązkowy kod przypisany przez właściwy organ wydający świadectwo urzędowe zgodnie z jego własną klasyfikacją. Ta rubryka jest obowiązkowa dla wszystkich świadectw, które nie są przedkładane w systemie IMSOC.
Rubryka I.2.a Numer referencyjny świadectwa w systemie IMSOC: niepowtarzalny kod referencyjny przypisywany automatycznie przez system IMSOC, jeżeli świadectwo jest zarejestrowane w tym systemie. Rubryki tej nie należy wypełniać, jeżeli świadectwo nie jest przedkładane w systemie IMSOC.
Rubryka I.3. Nadawca: w przypadku wysyłki z magazynu należy podać nazwę i adres magazynu, z którego przesyłka jest wysyłana (ulica, miejscowość i region, prowincja lub stan, numer rejestracji/zatwierdzenia - w zależności od przypadku). Rubryki tej nie należy wypełniać, jeżeli przesyłka jest wysyłana bezpośrednio z punktu kontroli granicznej.
Rubryka I.4. Podmiot odpowiedzialny za przesyłkę: imię i nazwisko lub nazwa i adres osoby fizycznej lub prawnej odpowiedzialnej w Unii za dostarczenie przesyłki do miejsca przeznaczenia (ulica, miejscowość i region, prowincja lub stan, numer rejestracji/zatwierdzenia - w zależności od przypadku).
Rubryka I.5. Miejsce przeznaczenia (statek): należy podać nazwę statku, dla którego przeznaczona jest przesyłka, numer statku wg Międzynarodowej Organizacji Morskiej (numer IMO), nazwę portu, nazwę i kod ISO państwa członkowskiego przeznaczenia towarów. Rubryki tej nie należy wypełniać, jeżeli świadectwo urzędowe wydaje się w celu dostarczenia przesyłki do bazy wojskowej NATO lub Stanów Zjednoczonych położonej na terytorium Unii lub w państwie trzecim.
Rubryka I.6. Miejsce przeznaczenia (baza wojskowa NATO/Stanów Zjednoczonych): należy podać nazwę bazy wojskowej NATO/Stanów Zjednoczonych położonej na terytorium Unii i stanowiącej miejsce przeznaczenia, nazwę i kod ISO państwa członkowskiego, w którym znajduje się baza wojskowa NATO lub Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli miejsce przeznaczenia to baza wojskowa NATO/Stanów Zjednoczonych położona w państwie trzecim, w tej rubryce należy wskazać wyłącznie punkt kontroli granicznej wywozu z Unii. Rubryki tej nie należy wypełniać, jeżeli świadectwo urzędowe wydaje się w celu dostarczenia przesyłki na statki opuszczające Unię.

Rubryka I.7. Środek transportu:

Numer(y) identyfikacyjny(-e): w przypadku samolotu - numer lotu, w przypadku statku - nazwa

(-y) statku, w przypadku kolei - numer identyfikacyjny pociągu i numer wagonu, w przypadku

transportu drogowego - numer tablicy rejestracyjnej i w stosownych przypadkach numer tablicy

rejestracyjnej przyczepy. W przypadku przesyłek kontenerowych numer tablicy rejestracyjnej

przyczepy nie jest obowiązkowy, jeżeli podano numer kontenera.

W przypadku przewozu promem należy podać dane identyfikacyjne pojazdu drogowego, numer

tablicy rejestracyjnej i w stosownych przypadkach numer tablicy rejestracyjnej przyczepy oraz

nazwę planowanego promu.

Nr kontenera lub pojemnika: w stosownych przypadkach odpowiednie numery. Jeżeli towary są przewożone w zamkniętych kontenerach/pojemnikach, należy podać numer kontenera/pojemnika.
Nr plomby: należy podać tylko numer plomby urzędowej. Plomba urzędowa oznacza, że plomba jest przymocowana do kontenera, pojazdu ciężarowego lub wagonu kolejowego pod nadzorem właściwego organu wydającego świadectwo.
Rubryka I.8. Opis towarów:

Opis towarów i rodzaju produktu: należy podać odpowiedni kod Nomenklatury scalonej (CN) oraz tytuł zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1). Państwo pochodzenia: należy podać państwo pochodzenia towarów.

Odniesienie do dokumentu CHED pochodzenia: należy wskazać odniesienie do dokumentu CHED dotyczącego przesyłki, z której pochodzi odpowiednia liczba kartonów produktu. Informacje w tej rubryce można również podać w dokumencie potwierdzającym dołączonym do świadectwa urzędowego. W takim przypadku należy wypełnić rubrykę "Dokument potwierdzający", gdzie należy podać numer dokumentów potwierdzających.

Rubryka I.9. Łączna liczba opakowań: należy podać liczbę kartonów lub opakowań. W przypadku przesyłek luzem rubryka ta jest nieobowiązkowa.
Rubryka I.10. Całkowita masa netto (kg): jest ona zdefiniowana jako masa samego produktu bez bezpośrednich pojemników i opakowań.
Rubryka I.11. Data i godzina wyjazdu: należy podać datę i godzinę planowanego wyjazdu środka transportu z punktu kontroli granicznej lub magazynu.
(1)Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

Część II: Oświadczenie

Tę część musi wypełnić urzędowy lekarz weterynarii lub urzędowy inspektor właściwego organu w punkcie kontroli granicznej lub w magazynie.

Część III: Potwierdzenie przybycia przesyłki

Tę część musi wypełnić:

-
jeżeli miejsce przeznaczenia to statek opuszczający Unię: właściwy organ w porcie przeznaczenia lub oficjalny przedstawiciel kapitana statku,
-
jeżeli miejsce przeznaczenia to baza wojskowa NATO/Stanów Zjednoczonych położona na terytorium Unii: właściwy organ odpowiedzialny za kontrole w bazie wojskowej NATO/Stanów Zjednoczonych,
-
jeżeli miejsce przeznaczenia to baza wojskowa NATO/Stanów Zjednoczonych położona w państwie trzecim: właściwy organ w punkcie kontroli granicznej wywozu.
1 Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2124 z dnia 10 października 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących kontroli urzędowych przesyłek zwierząt i towarów w tranzycie, przeładunku i w trakcie dalszego transportu przez terytorium Unii oraz zmieniające rozporządzenia Komisji (WE) nr 798/2008, (WE) nr 1251/2008, (WE) nr 119/2009, (UE) nr 206/2010, (UE) nr 605/2010, (UE) nr 142/2011, (UE) nr 28/2012, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/759 i decyzję Komisji 2007/777/WE (zob. s. 73 niniejszego Dziennika Urzędowego).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1715 z dnia 30 września 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące funkcjonowania systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych oraz jego składników systemowych ("rozporządzenie w sprawie systemu IMSOC") (Dz.U. L 261 z 14.10.2019, s. 37).
4 Decyzja Komisji 2003/623/WE z dnia 19 sierpnia 2003 r. dotycząca opracowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego pod nazwą Traces (Dz.U. L 216 z 28.8.2003, s. 58).
5 Decyzja Komisji 2004/292/WE z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia systemu TRACES i zmieniająca decyzję 92/486/ EWG (Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 63).
6 Wykaz nazw państw i przypisanych im kodów znajduje się pod adresem: http://www.iso.org/iso/country_codes/iso-3166-1_deco-ding_table.htm.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.321.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/2128 ustanawiające wzór świadectwa urzędowego oraz zasady wydawania świadectw urzędowych dla towarów dostarczanych na statki opuszczające Unię i przeznaczonych na zaopatrzenie statku lub do spożycia przez załogę i pasażerów lub dostarczanych do bazy wojskowej NATO lub bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych
Data aktu: 12/11/2019
Data ogłoszenia: 12/12/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2020, 14/12/2019