Decyzja wykonawcza 2018/1020 w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/1020
z dnia 18 lipca 2018 r.
w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/589 z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie europejskiej sieci służb zatrudnienia (EURES), dostępu pracowników do usług w zakresie mobilności i dalszej integracji rynków pracy oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 492/2011 i (UE) nr 1296/2013 1 , w szczególności jego art. 19 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2016/589 ustanowiono wspólną platformę informatyczną, aby gromadzić i udostępniać w portalu EURES oferty zatrudnienia, wnioski o zatrudnienie i życiorysy (profile osób poszukujących pracy) w Unii Europejskiej.

(2) Aby umożliwić dopasowywanie ofert zatrudnienia oraz profili osób poszukujących pracy, informacje muszą być przekazywane zgodnie z jednolitym systemem w rozumieniu art. 17 rozporządzenia (UE) 2016/589, w oparciu o wspólne techniczne normy i formaty.

(3) W celu ułatwienia wymiany ofert zatrudnienia i profili osób poszukujących pracy oraz zapewnienia wysokiej jakości dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy w różnych językach i kontekstach krajowych konieczne jest zastosowanie szczegółowej wielojęzycznej terminologii do opisywania umiejętności, kompetencji i zawodów. Taka terminologia będzie stanowić wspólny punkt odniesienia przy wymianie informacji na temat kandydatów lub wolnych miejsc pracy w międzynarodowym dopasowywaniu ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy oraz zapewni zachowanie właściwego znaczenia informacji.

(4) Art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589 przewiduje zatem wykorzystanie klasyfikacji europejskiej w celu osiągnięcia poziomu interoperacyjności niezbędnego do wysokiej jakości dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej.

(5) W tym celu Komisja ściśle współpracowała z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami, aby opracować europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów (klasyfikacja ESCO). W celu zapewnienia ścisłej współpracy z państwami członkowskimi Komisja ustanowiła grupę roboczą państw członkowskich ds. klasyfikacji ESCO. Ustanowiła również Komitet Techniczny ESCO, który zapewnia doradztwo techniczne w zakresie zarządzania, aktualizacji, wdrażania i zapewnienia jakości ESCO. Zainteresowane strony również przyczyniły się do rozwoju ESCO za pośrednictwem grup odniesienia i konsultacji online.

(6) Komisja konsultowała się z grupą roboczą państw członkowskich w sprawie klasyfikacji ESCO oraz jej tłumaczenia przed podjęciem decyzji o publikacji pierwszej wersji ESCO we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej w dniu 28 lipca 2017 r.

(7) Należy zatem przyjąć pierwszą wersję listy wielojęzycznych wykazów umiejętności, kompetencji i zawodów ESCO jako klasyfikację europejską w rozumieniu art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589.

(8) Listy te powinny zawierać, jako minimalny wymóg, dla każdego zawodu, umiejętności lub kompetencji, co najmniej jedno pojęcie w każdym języku urzędowym Unii Europejskiej, niepowtarzalny identyfikator (URI) i opis, a w odniesieniu do zawodów - powiązanie z najnowszą wersją międzynarodowej standardowej klasyfikacji zawodów (ISCO).

(9) Biorąc pod uwagę zmiany na rynku pracy, zmiany w terminologii oraz w technologiach dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy, jeśli klasyfikacja europejska ma stanowić stały punkt odniesienia do celów wielojęzycznego dopasowania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy na platformie EURES i ewentualnie innych platformach, konieczna będzie jej regularna aktualizacja Procedura przyjęcia zaktualizowanej wersji klasyfikacji europejskiej będzie się opierać na dobrej współpracy między Komisją a państwami członkowskimi.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. EURES,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot, zakres stosowania i definicje

1. 
Niniejszą decyzją ustanawia się listę umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do wykorzystania do celów funkcjonowania wspólnej platformy informatycznej EURES, jak przewidziano w art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589, oraz określa się procedury aktualizacji i przeglądu tej listy.
2. 
Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:
a)
"umiejętności i kompetencje" obejmują:
1)
"wiedzę", jako wynik przyswajania informacji poprzez uczenie się, czego skutkiem jest zbiór faktów, zasad, teorii i praktyk powiązanych z dziedziną pracy lub nauki;
2)
"umiejętności", jako zdolność do stosowania wiedzy i korzystania z wiedzy fachowej w celu wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;
3)
"kompetencje", jako udowodnioną zdolność stosowania wiedzy, umiejętności i zdolności osobistych, społecznych lub metodologicznych w pracy lub w nauce oraz w karierze zawodowej i rozwoju osobistym;
b)
"zawód" oznacza grupę stanowisk pracy, na których wykonuje się podobne zadania i które wymagają podobnego zestawu umiejętności, podczas gdy "praca" oznacza zbiór zadań i obowiązków wykonywanych przez jedną osobę w konkretnym kontekście pracy;
c)
"lista" oznacza wyliczenie niepowtarzalnych identyfikatorów, które reprezentują zawody lub umiejętności i kompetencje, opatrzone metadanymi;
d)
"drobne poprawki" oznaczają zmiany do przyjętych list umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej w celu skorygowania błędów w tłumaczeniu lub pisowni oraz innych oczywistych błędów, które nie powodują zmian struktury klasyfikacji ani znaczenia pojęcia lub innej treści;
e)
"platforma usług ESCO" oznacza ogólnodostępną stronę internetową, na której Komisja udostępnia europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów 2 .
Artykuł  2

Ustanowienie listy

Lista umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej, o której mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/589, obejmuje:

a)
zawody opublikowane w dniu 28 lipca 2017 r. na platformie usług ESCO w ramach europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów,
b)
umiejętności i kompetencje opublikowane w dniu 28 lipca 2017 r. na platformie usług ESCO w ramach europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów.
Artykuł  3

Aktualizacja listy

1. 
W celu uwzględnienia zmian na rynku pracy, w kształceniu i szkoleniu lub terminologii Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, regularnie ocenia konieczność aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej, która wykorzystywana jest do celów funkcjonowania portalu EURES.
2. 
Przed zaproponowaniem przyjęcia zaktualizowanej wersji listy zawodów oraz umiejętności i kompetencji w europejskiej klasyfikacji, o której mowa w art. 2, przez zmianę lub zastąpienie niniejszej decyzji, Komisja konsultuje się z grupą koordynacyjną EURES, o której mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) 2016/589, i grupą roboczą państw członkowskich ds. ESCO.
3. 
Drobne poprawki w listach nie są uznawane za przyjęcie nowych zaktualizowanych wersji klasyfikacji. Komisja z odpowiednim wyprzedzeniem, a co najmniej 30 dni przed dokonaniem jakichkolwiek drobnych poprawek informuje jednak państwa członkowskie za pośrednictwem grupy koordynacyjnej EURES i grupy roboczej państw członkowskich ds. ESCO.
Artykuł  4

Publikacja listy

1. 
Europejski Urząd Koordynacji w ramach EURES zapewnia udostępnienie listy zawodów, umiejętności i kompetencji w europejskiej klasyfikacji oraz jej uaktualnionych wersji na stronie internetowej platformy usług ESCO.
2. 
Europejski Urząd Koordynacji w ramach EURES udostępnia również tę listę państwom członkowskim w formacie ułatwiającym ustanowienie i uaktualnianie wstępnego wykazu przez państwa członkowskie zgodnie z art. 19 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/589.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 107 z 22.4.2016, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.183.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/1020 w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES
Data aktu: 18/07/2018
Data ogłoszenia: 19/07/2018
Data wejścia w życie: 08/08/2018