Rozporządzenie wykonawcze 166/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 166/2014
z dnia 17 lutego 2014 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 zdanie wprowadzające, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 3 i 4 oraz art. 9 ust. 2 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 2  stanowi, że przywóz do Unii i tranzyt przez jej terytorium niektórych towarów jest dozwolony jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup znajdujących się w wykazie w tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia. Rozporządzenie to określa również wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych obowiązujące w odniesieniu do tych towarów. W wymogach tych uwzględniono, czy mają zastosowanie szczególne warunki i czy wymagane są dodatkowe gwarancje w związku ze statusem tych państw trzecich, terytoriów, stref lub grup w odniesieniu do chorób. Szczególne warunki i dodatkowe gwarancje obowiązujące w odniesieniu do tych towarów zostały określone w części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(2) W rozdziale III rozporządzenia (WE) nr 798/2008 określono warunki uznania państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i wymagania dotyczące świadectw weterynaryjnych w tym zakresie dla towarów przeznaczonych do przywozu do Unii.

(3) W Republice Południowej Afryki ogniska HPAI podtypu H5N2 występowały w gospodarstwach prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych i na obszarze o dużej liczbie takich gospodarstw w latach 2004 i 2006 oraz występują tam od kwietnia 2011 r. W związku z powyższym przywóz niektórych towarów z ptaków bezgrzebieniowych, w tym mięsa takich ptaków, jest obecnie ograniczony rozporządzeniem (WE) nr 798/2008 zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 536/2011 3 . Republika Południowej Afryki nie może obecnie twierdzić, że posiada status państwa wolnego od HPAI.

(4) Chów ptaków bezgrzebieniowych na wolnym wybiegu jest szczególnym wyzwaniem, jeśli chodzi o zapobieżenie ewentualnemu przedostaniu się wirusów grypy ptaków do stad takich ptaków, w szczególności z populacji ptactwa dzikiego. Właściwy organ Republiki Południowej Afryki opracował we współpracy z sektorem chowu ptaków bezgrzebieniowych specjalny system produkcji mięsa uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych chowanych w zarejestrowanych zamkniętych gospodarstwach zatwierdzonych przez wspomniany właściwy organ.

(5) Gospodarstwa te podlegają urzędowej kontroli i stosowane są wobec nich rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego, kontrole przemieszczania oraz badania laboratoryjne. Ponadto w odniesieniu do grypy ptaków prowadzony jest nadzór nad gospodarstwami prowadzącymi chów ptaków bezgrzebieniowych i drobiu położonymi w określonym promieniu wokół zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych i na całym terytorium Republiki Południowej Afryki. Przy określaniu wspomnianych wymogów uwzględniono zalecenia Interwencyjnego Zespołu Weterynaryjnego Wspólnoty (CVET), który w 2011 r. przeprowadził w Republice Południowej Afryki wizytę kontrolną.

(6) W dniu 5 maja 2013 r. Republika Południowej Afryki, w oczekiwaniu na ogłoszenie statusu państwa wolnego od HPAI oraz w celu zapewnienia lepszych gwarancji bezpieczeństwa mięsa ptaków bezgrzebieniowych przeznaczonego na przywóz do Unii, przedłożyła zmieniony wniosek dotyczący systemu zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych, wnosząc o pozwolenie na przywóz do Unii mięsa z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w takich gospodarstwach.

(7) Eksperci Komisji i państw członkowskich ocenili wspomniany wniosek i uznali, że system ustanowiony przez Republikę Południowej Afryki powinien przewidywać zadowalające gwarancje dla przywozu do Unii mięsa uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w takich gospodarstwach w odniesieniu do ewentualnego ryzyka stwarzanego przez wirus HPAI.

(8) W części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 należy ustanowić nowy szczególny warunek "H" przewidujący szczególne gwarancje bezpieczeństwa mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych pochodzących z zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych, w tym gwarancje dotyczące ewentualnych przyszłych ognisk HPAI; warunek ten powinien mieć zastosowanie do całego terytorium Republiki Południowej Afryki. Wspomniany szczególny warunek należy również włączyć do wzoru świadectwa weterynaryjnego dla mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi.

(9) Wpis dotyczący Izraela w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 zawiera obecnie pięć różnych kodów: od IL-0 do IL-4, które odpowiadają częściom terytorium podzielonego na regiony w wyniku wcześniejszego wystąpienia ognisk HPAI w tym państwie. W związku z wnioskiem Izraela oraz biorąc pod uwagę, że mięso drobiu, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego (POU, RAT i WGM) wyprodukowane w okresach obowiązywania ograniczeń nie znajduje się już na rynku, należy połączyć te strefy i odpowiednio zmienić wpis dotyczący Izraela. W celu zapewnienia przejrzystości rynku i zgodnie z międzynarodowym prawem publicznym należy wyjaśnić, że zakres terytorialny tych świadectw ograniczony jest do terytorium Państwa Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., a mianowicie Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 798/2008.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2014 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
pozycja "IL - Izrael" otrzymuje brzmienie:
"IL - Izrael(6) IL - 0 Cały kraj SPF
BPR, BBP, DOR,

DOC,

HER,

HEP, SRP

N A S5, ST1
POU,

RAT

WGM VIII
EP, E S4"
b)
pozycja "ZA - Republika Południowej Afryki" otrzymuje brzmienie:
"ZA - Republika Południowej Afryki ZA - 0 Cały kraj SPF
EP, E S4"
BPR I P2 9.4.2011 A
DOR II
HER III
RAT VII P2

H

9.4.2011 A
c)
dodaje się przypis w brzmieniu:

"(6) Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.";

2)
w części 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w sekcji "Szczególne warunki" po szczególnym warunku "L" dodaje się, co następuje:

"»H«: Przedstawiono gwarancje, że mięso ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczone do spożycia przez ludzi (RAT) uzyskano z ptaków bezgrzebieniowych pochodzących z zarejestrowanego zamkniętego gospodarstwa prowadzącego chów ptaków bezgrzebieniowych zatwierdzonego przez właściwy organ danego państwa trzeciego. W przypadku wystąpienia ogniska HPAI na przywóz takiego mięsa można zezwolić, jeżeli uzyskano je z ptaków bezgrzebieniowych pochodzących z zarejestrowanego zamkniętego gospodarstwa prowadzącego chów ptaków bezgrzebieniowych wolnego od HPAI i jeżeli w promieniu 100 km wokół tego gospodarstwa, w tym w odpowiednich przypadkach na terytorium sąsiedniego państwa, od co najmniej 30 dni nie wystąpiło ognisko HPAI oraz jeżeli nie istnieje powiązanie epidemiologiczne z gospodarstwem prowadzącym chów ptaków bezgrzebieniowych lub drobiu, w którym w ciągu minionych 30 dni wykryto obecność HPAI.";

b)
wzór świadectwa weterynaryjnego dla mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi otrzymuje brzmienie:

grafika

1 Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 536/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. zmieniające załącznik II do decyzji 2007/777/WE i załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 odnośnie do wpisów dotyczących Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich i ich części (Dz.U. L 147 z 2.6.2011, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.54.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 166/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów
Data aktu: 17/02/2014
Data ogłoszenia: 22/02/2014
Data wejścia w życie: 14/03/2014