uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,
(1) W art. 329 Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony 2 ("umowa") podpisanej w dniu 26 czerwca 2012 r. przewidziano możliwość przystąpienia do umowy innych państw członkowskich Wspólnoty Andyjskiej.
(2) W odpowiedzi na wniosek Ekwadoru o ponowne podjęcie negocjacji z Unią, mających na celu przystąpienie Ekwadoru do umowy, w 2014 r. przeprowadzono negocjacje między Unią a Ekwadorem. W wyniku tych negocjacji w dniu 12 grudnia 2014 r. parafowano protokół przystąpienia przez Ekwador do umowy ("protokół przystąpienia").
(3) Po parafowaniu protokołu przystąpienia niezbędne jest tymczasowe wzajemne uzgodnienie służące utworzeniu obszaru wolnego handlu z Ekwadorem, w celu uniknięcia niepotrzebnych zakłóceń w handlu. Dlatego też od dnia 1 stycznia 2015 r. cła mające zastosowanie w dniu parafowania protokołu przystąpienia nie powinny być podwyższane ani nie powinny być nakładane nowe cła na towary pochodzące z Ekwadoru.
(4) W niniejszym rozporządzeniu przewidziano zatem utrzymanie od dnia 1 stycznia 2015 r. poziomu stawek celnych w odniesieniu do towarów pochodzących z Ekwadoru obowiązujących w dniu 12 grudnia 2014 r.
(5) Traktowanie taryfowe przewidziane w niniejszym rozporządzeniu pozostaje bez uszczerbku dla środków podjętych na mocy rozporządzeń Rady (WE) nr 260/2009 3 , (WE) nr 597/2009 4 lub (WE) nr 1225/2009 5 .
(6) Warunkiem stosowania traktowania taryfowego przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu jest powstrzymanie się przez Ekwador od wprowadzania nowych ceł lub opłat o skutku równoważnym oraz nowych ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym w odniesieniu do przywozu z Unii bądź podnoszenia obecnych poziomów ceł lub opłat lub wprowadzania wszelkich innych ograniczeń od dnia 12 grudnia 2014 r.
(7) W celu zapewnienia, aby Ekwador w dalszym ciągu przestrzegał swoich zobowiązań w ramach najważniejszych międzynarodowych konwencji dotyczących praw człowieka i praw pracowniczych, ochrony środowiska oraz zasad dobrych rządów, stosowanie niniejszego rozporządzenia powinno być uzależnione od nieprzerwanego i skutecznego wdrażania tych konwencji przez Ekwador.
(8) Aby zapobiec wszelkiemu ryzyku nadużyć finansowych, uprawnienie do korzystania z traktowania taryfowego przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu powinno być uwarunkowane przestrzeganiem przez Ekwador odpowiednich reguł pochodzenia towarów i związanych z nimi procedur.
(9) Należy przewidzieć stosowania ceł wspólnej taryfy celnej w odniesieniu do wszelkich towarów pochodzących z Ekwadoru, które powodują poważne trudności lub grożą powstaniem poważnych trudności dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących, z zastrzeżeniem przeprowadzenia dochodzenia przez Komisję.
(10) W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze do czasowego zawieszania, w całości lub w części, przewidzianego w nim traktowania taryfowego. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 6 .
(11) Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do upływu sześciu miesięcy po wejściu w życie bądź dniu rozpoczęcia tymczasowego stosowania protokołu przystąpienia, jednakże najpóźniej do dnia 31 grudnia 2016 r.,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2014 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego | W imieniu Rady |
M. SCHULZ | S. GOZI |
Przewodniczący | Przewodniczący |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2014.372.5 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie 1384/2014 w sprawie traktowania taryfowego towarów pochodzących z Ekwadoru |
Data aktu: | 18/12/2014 |
Data ogłoszenia: | 30/12/2014 |
Data wejścia w życie: | 31/12/2014, 01/01/2015 |