uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 91,
(1) W części I pkt A.3 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 przewidziano, że w latach, w których warunki klimatyczne były wyjątkowo niekorzystne, państwa członkowskie mogą zwrócić się o podwyższenie limitów zwiększenia zawartości objętościowej alkoholu w winie (wzbogacania) o 0,5 %.
(2) Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Niemcy, Francja, Chorwacja, Włochy, Węgry, Austria, Rumunia, Słowenia i Słowacja zwróciły się o zwiększenie limitów wzbogacania wina produkowanego z wykorzystaniem winogron zebranych w 2014 r., ponieważ warunki klimatyczne podczas całego sezonu wegetacyjnego były wyjątkowo niekorzystne. Wnioski złożone przez Bułgarię, Republikę Czeską, Chorwację, Węgry, Austrię, Rumunię, Słowenię i Słowację dotyczyły wszystkich regionów uprawy winorośli w tych państwach. Belgia złożyła wniosek w odniesieniu do jednego regionu, Niemcy w odniesieniu do kilku regionów i części regionów Mozeli i Saale-Unstrut, Francja w odniesieniu do niektórych gmin departamentów Aude i Hérault, a Włochy w odniesieniu do niektórych regionów w północnych i w środkowych Włoszech oraz obszarów produkcji win objętych chronionymi nazwami pochodzenia w regionach Umbrii i Lacjum. Belgia, Francja i Włochy zwróciły się z wnioskiem o zwiększenie limitów wzbogacania wina dla wina produkowanego ze wszystkich odmian winorośli uprawianych na obszarach, które ucierpiały z powodu wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych. Niemcy zwróciły się o zwiększenie limitów wzbogacenia wyłącznie w odniesieniu do wina z określonych dotkniętych odmian winorośli w regionach Badenii, Wirtembergii i Mecklenburger Landwein oraz dotkniętej części regionu Saale-Unstrut.
(3) Z powodu wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych w 2014 r. limity zwiększenia naturalnej zawartości alkoholu określone w części I pkt A.2 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 nie umożliwiają produkcji wina o odpowiedniej całkowitej zawartości alkoholu, na które normalnie istniałby popyt na rynku ze wszystkich lub niektórych odmian winorośli w niektórych regionach uprawy winorośli lub ich częściach.
(4) Uwzględniając cel części I załącznika VIII do rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, a mianowicie zmniejszanie zachęt do wzbogacania wina i ograniczanie takiego działania, oraz z uwagi na wyjątkowy charakter odstępstwa w pkt A.3 tej części, zezwolenia na zwiększenie limitów wzbogacania wina należy przyznawać wyłącznie w odniesieniu do regionów uprawy winorośli lub ich części, w których wystąpiły wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, oraz dotkniętych nimi odmian winorośli. W związku z tym w Belgii zezwolenie należy przyznać jedynie w odniesieniu do regionu Walonii, gdzie takie warunki pogodowe wystąpiły. W Niemczech zezwolenie należy przyznać jedynie w odniesieniu do wina z odmian winorośli Blauer Spätburgunder, Schwarzriesling, Blauer Gutedel, Weißer Gutedel i Blauer Trollinger, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych w regionie Badenii; wina czerwonego ze wszystkich odmian winorośli, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych w regionach Hessische Bergstraße i Rheingau; wina czerwonego ze wszystkich odmian winorośli i wina białego z odmian winorośli Bacchus, Blauer Silvaner, Cabernet Blanc, Grüner Silvaner, Johanniter, Müller-Thurgau, Ruländer, Sauvignon Blanc, Scheurebe, Weißer Elbling, Weißer Gutedel, Weißer Riesling i Weißer Burgunder, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych w części regionu Saale-Unstrut; wina z odmiany winorośli Blauer Trollinger, która ucierpiała wskutek tych warunków pogodowych w regionie Wirtembergii; wina z odmian winorośli Phoenix, Müller-Thurgau, Elbling i Regent, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych w regionie Mecklenburger Landwein; oraz wina ze wszystkich odmian winorośli w regionach Ahr, Mittelrhein, Nahe, Pala-tynat, Rheinhessen i w części regionu Mozeli, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych. We Francji zezwolenie należy przyznać jedynie w odniesieniu do ograniczonej liczby gmin w departamentach Aude i Hérault, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych. We Włoszech zezwolenie należy przyznać jedynie w odniesieniu do regionów Veneto, Friuli-Wenecja Julijska, prowincja autonomiczna Trydent, prowincja autonomiczna Bolzano, Lombardia, Piemont, Emilia-Romania, Toskania, Abruzja i Apulia i na obszarze chronionej nazwy pochodzenia "Orvieto" w regionach Umbria i Lacjum, które ucierpiały wskutek tych warunków pogodowych.
(5) Należy zatem zezwolić na zwiększenie limitów wzbogacania wina produkowanego z niektórych lub wszystkich odmian winorośli zebranych w 2014 r. w regionach uprawy winorośli w Belgii, Bułgarii, Republice Czeskiej, Niemczech, Francji, Chorwacji, Włoszech, na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Słowenii i Słowacji lub na części ich terytoriów.
(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 28 listopada 2014 r.
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2014.344.10 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 1271/2014 zezwalające na zwiększenie limitów wzbogacania wina produkowanego z wykorzystaniem winogron niektórych odmian winorośli zebranych w 2014 r. w niektórych regionach uprawy winorośli lub ich częściach |
Data aktu: | 28/11/2014 |
Data ogłoszenia: | 29/11/2014 |
Data wejścia w życie: | 02/12/2014 |