Decyzja EBC/2010/15 (2010/574/UE) w sprawie zarządzania pożyczkami udzielanymi w ramach europejskiego instrumentu stabilności finansowej państwom członkowskim, których walutą jest euro

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 21 września 2010 r.
w sprawie zarządzania pożyczkami udzielanymi w ramach europejskiego instrumentu stabilności finansowej państwom członkowskim, których walutą jest euro

(EBC/2010/15)

(2010/574/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 września 2010 r.)

ZARZĄD EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności jego art. 17 i 21,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 17 Statutu ESBC w celu przeprowadzania swoich operacji Europejski Bank Centralny (EBC) może otwierać rachunki bankowe instytucjom kredytowym, organom publicznym i innym uczestnikom rynku.

(2) Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 Statutu ESBC EBC może działać jako agent skarbowy na rzecz instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii, rządów centralnych, władz regionalnych, lokalnych lub innych władz publicznych, innych instytucji lub przedsiębiorstw publicznych państw członkowskich.

(3) Niniejsza decyzja nawiązuje do umowy ramowej EFSF (EFSF Framework Agrement) pomiędzy państwami członkowskimi, których walutą jest euro, a European Financial Stability Facility, Société Anonyme (EFSF), spółką akcyjną z siedzibą w Luksemburgu, której akcjonariuszami są państwa członkowskie, których walutą jest euro. Umowa ramowa EFSF weszła w życie i nabrała mocy wiążącej w dniu 4 sierpnia 2010 r.

(4) Zgodnie z umową ramową EFSF oraz przepisami wewnętrznymi EFSF spółka ta zapewnia finansowanie w formie umów pożyczki (zwanych dalej "umowami pożyczki") na rzecz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej państw członkowskich, których walutą jest euro i które przystąpiły do protokołu ustaleń (memorandum of understanding) z Komisją Europejską, zawierającego warunki udzielania pożyczek.

(5) Artykuł 3 ust. 5 umowy ramowej EFSF stanowi, iż wypłata środków z pożyczki udzielonej przez EFSF państwu członkowskiemu, którego walutą jest euro, następuje za pośrednictwem rachunków EFSF oraz danego państwa członkowskiego będącego pożyczkobiorcą, które zostały otwarte w EBC w celach związanych z umową pożyczki. Zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy ramowej EFSF może zawrzeć z EBC umowę, na podstawie której EBC będzie występował jako jego agent płatności oraz może wyznaczyć EBC do prowadzenia jego rachunków bankowych i rachunków papierów wartościowych.

(6) Niezbędne jest określenie zasad dotyczących rachunku pieniężnego EFSF, który ma zostać otwarty w EBC w związku z obsługą umowy pożyczki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Otwarcie rachunku pieniężnego

Zgodnie z postanowieniami umowy ramowej EFSF oraz w związku z umowami pożyczki EBC otwiera dla EFSF rachunek pieniężny.

Artykuł  2 1

Przyjmowanie płatności na rachunku pieniężnym

EBC przyjmuje do realizacji na rachunku pieniężnym otwartym na rzecz EFSF wyłącznie płatności przychodzące lub wychodzące związane z umowami pożyczki lub umowami pomocy finansowej.

Artykuł  3

Przyjmowanie instrukcji oraz zarządzanie rachunkiem pieniężnym

W odniesieniu do rachunku pieniężnego otwartego na rzecz EFSF EBC przyjmuje i realizuje wyłącznie instrukcje składane przez EFSF lub przez agentów ustanowionych przez EFSF na podstawie umowy ramowej EFSF i upoważnionych do występowania w imieniu tej spółki. Agent wyznaczony przez EFSF, o którego zatwierdzenie EFSF zwróciło się do EBC, działa w następujących obszarach: a) składanie instrukcji dotyczących rachunku pieniężnego otwartego na rzecz EFSF, oraz b) zarządzanie rachunkiem pieniężnym - bezterminowo i na zasadzie wyłączności.

Artykuł  4 2

Saldo rachunku pieniężnego

Po zrealizowaniu płatności związanych z daną umową pożyczki lub umową pomocy finansowej na rachunku pieniężnym otwartym na rzecz EFSF nie powinno występować saldo dodatnie; na rachunek ten nie przekazuje się również środków przed dniem realizacji płatności dotyczących danej umowy pożyczki lub umowy pomocy finansowej. Na rachunku pieniężnym otwartym na rzecz EFSF nie powinno w żadnym momencie występować saldo ujemne. Z rachunku pieniężnego otwartego na rzecz EFSF nie realizuje się zatem płatności na kwoty wyższe niż ilość środków dostępnych na tym rachunku.

Artykuł  5

Oprocentowanie

Jeżeli wbrew powyższemu art. 4 na rachunku pieniężnym otwartym na rzecz EFSF pozostanie do następnego dnia roboczego saldo dodatnie, od takiego salda EBC wypłaca odsetki w wysokości odpowiadającej mającej zastosowanie stopie depozytu w banku centralnym na koniec dnia, przy użyciu metody naliczania przyjmującej, że rok wynosi 360 dni (actual/360 basis). Na kwotę odsetek wpłacanych przez EBC na rachunek pieniężny nie ma wpływu art. 2.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 21 września 2010 r.

Jean-Claude TRICHET

Prezes EBC

1 Art. 2 zmieniony przez art 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2011/16 (2011/728/UE) z dnia 31 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.289.35) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 listopada 2011 r.
2 Art. 4 zmieniony przez art 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2011/16 (2011/728/UE) z dnia 31 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.289.35) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 listopada 2011 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.253.58

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2010/15 (2010/574/UE) w sprawie zarządzania pożyczkami udzielanymi w ramach europejskiego instrumentu stabilności finansowej państwom członkowskim, których walutą jest euro
Data aktu: 21/09/2010
Data ogłoszenia: 28/09/2010
Data wejścia w życie: 29/09/2010