Regulamin nr 99 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji gazowo-wyładowczych źródeł światła używanych w homologowanych gazowo-wyładowczych reflektorach pojazdów samochodowych.

Jedynie oryginalne teksty EKG ONZ mają skutek prawny w świetle międzynarodowego prawa publicznego. Status i datę wejścia w życie niniejszego regulaminu należy sprawdzać w najnowszej wersji dokumentu EKG ONZ dotyczącego statusu TRANS/WP.29/343/, dostępnej pod adresem:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Regulamin nr 99 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji gazowo-wyładowczych źródeł światła używanych w homologowanych gazowo-wyładowczych reflektorach pojazdów samochodowych

(Dz.U.UE L z dnia 30 czerwca 2010 r.)

Obejmujące wszystkie obowiązujące teksty, w tym:

Suplement nr 5 do pierwotnej wersji regulaminu - data wejścia w życie: 19 sierpnia 2010 r.

1. ZAKRES

Niniejszy regulamin stosuje się do gazowo-wyładowczych źródeł światła przedstawionych w załączniku 1 i przeznaczonych do stosowania w homologowanych gazowo-wyładowczych reflektorach pojazdów samochodowych.

2. PRZEPISY ADMINISTRACYJNE

2.1. Definicje

2.1.1. Termin "kategoria" stosowany jest w niniejszym regulaminie do różnych podstawowych konstrukcji znormalizowanych gazowo-wyładowczych źródeł światła. Każda kategoria ma specjalne oznaczenie, na przykład "D2S".

2.1.2. W obrębie tej samej kategorii do różnych "typów"(1) należą te gazowo-wyładowcze źródła światła, które różnią się tak istotnymi cechami, jak:

2.1.2.1. nazwa handlowa lub znak towarowy, tzn.:

a) gazowo-wyładowcze źródła światła opatrzone tą samą nazwą handlową lub znakiem towarowym, lecz wytwarzane przez różnych producentów, uważa się za gazowo-wyładowcze źródła światła różnych typów;

b) gazowo-wyładowcze źródła światła wyprodukowane przez tego samego producenta, różniące się jedynie nazwą handlową lub znakiem towarowym, można uważać za należące do tego samego typu;

2.1.2.2. konstrukcja bańki lub trzonka gwintowanego, o ile różnice te wpływają na parametry optyczne.

2.2. Wystąpienie o homologację

2.2.1. O udzielenie homologacji występuje właściciel nazwy handlowej lub znaku towarowego lub jego należycie upoważniony przedstawiciel.

2.2.2. Do każdego wystąpienia o homologację należy dołączyć (zob. także pkt 2.4.2):

2.2.2.1. rysunki w trzech egzemplarzach o dostatecznej szczegółowości, umożliwiające identyfikację typu;

2.2.2.2. opis techniczny zawierający identyfikację statecznika;

2.2.2.3. trzy próbki dla każdej barwy, której dotyczy wniosek;

2.2.2.4. jedną próbkę statecznika.

2.2.3. W przypadku typu gazowo-wyładowczego źródła światła różniącego się tylko nazwą handlową lub znakiem towarowym od typu, który był już homologowany, wystarczy przedstawić:

2.2.3.1. oświadczenie producenta, że przedkładany typ jest identyczny (z wyjątkiem nazwy handlowej lub znaku towarowego) i że jest wytwarzany przez tego samego producenta co już homologowany typ, który można zidentyfikować za pomocą przydzielonego kodu homologacji;

2.2.3.2. dwie próbki noszące nową nazwę handlową lub znak towarowy.

2.2.4. Właściwy organ weryfikuje istnienie odpowiednich środków zapewniających efektywną kontrolę zgodności produkcji przed udzieleniem homologacji typu.

2.3. Oznakowanie

2.3.1. Gazowo-wyładowcze źródła światła przedkładane do homologacji muszą nosić, na trzonku lub bańce, następujące oznakowanie:

2.3.1.1. nazwę handlową lub znak towarowy wnioskodawcy;

2.3.1.2. międzynarodowe oznaczenie odpowiedniej kategorii;

2.3.1.3. moc znamionową; nie trzeba jej wskazywać osobno, jeżeli jest częścią międzynarodowego oznaczenia odpowiedniej kategorii;

2.3.1.4. odpowiednich rozmiarów miejsce na umieszczenie znaku homologacji.

2.3.2. Miejsce, o którym mowa w pkt 2.3.1.4, zaznacza się na rysunkach przedstawianych razem z wnioskiem o homologację.

2.3.3. Napisy inne niż wskazane w pkt 2.3.1 i 2.4.4 mogą być umieszczane na trzonku.

2.3.4. Statecznik wykorzystywany przy homologacji typu źródła światła jest odpowiednio oznaczony identyfikacją typu i znaku towarowego oraz znamionowym napięciem i mocą, wskazanymi w odpowiednim arkuszu danych dotyczących lampy.

2.4. Homologacja

2.4.1. Homologację przyznaje się, jeżeli wszystkie próbki typu gazowo-wyładowczego źródła światła przedłożone zgodnie z powyższymi pkt 2.2.2.3 lub 2.2.3.2 spełniają wymagania niniejszego regulaminu w wyniku badania ze statecznikiem zgodnie z pkt 2.2.2.4.

2.4.2. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje kod homologacji. Pierwsza cyfra takiego kodu oznacza serię poprawek obejmujących ostatnie główne zmiany dostosowujące regulamin do postępu technicznego przed datą udzielenia homologacji.

Po znaku tym następuje kod identyfikacyjny złożony z nie więcej niż dwóch znaków. Należy używać wyłącznie cyfr arabskich i wielkich liter wymienionych w przypisie(2).

Ta sama Umawiająca się Strona nie może przyznać tego samego kodu innemu typowi gazowo-wyładowczego źródła światła. Jeżeli wnioskodawca sobie tego zażyczy, ten sam kod homologacji może zostać przypisany do gazowo-wyładowczych źródeł światła emitujących zarówno światło białe, jak i selektywnie żółte (zob. pkt 2.1.2).

2.4.3. Komunikat o przyznaniu lub przedłużeniu, odmowie bądź cofnięciu homologacji albo o ostatecznym zaniechaniu produkcji typu gazowo-wyładowczego źródła światła na mocy niniejszego regulaminu przedstawia się Stronom porozumienia stosującym niniejszy regulamin za pomocą formularza zgodnego ze wzorem zamieszczonym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu, dołączając rysunek w formacie nie większym niż A4 (210 × 297 mm) i w skali co najmniej 2:1, dostarczony przez wnioskodawcę.

2.4.4. Na każdym ze źródeł światła zgodnym z typem, który homologowano na podstawie niniejszego regulaminu, oprócz oznakowań wymaganych w pkt 2.3.1, nanosi się - w miejscu, o którym mowa w pkt 2.3.1.4 - znak homologacji międzynarodowej złożony z:

2.4.4.1. ściętego okręgu otaczającego literę "E" z następującym po niej charakterystycznym numerem kraju, który przyznał homologację(3);

2.4.4.2. kodu homologacji, umieszczonego blisko wspomnianego ściętego okręgu.

2.4.5. Jeżeli wnioskodawca otrzymał ten sam kod homologacji dla kilku nazw handlowych lub znaków towarowych, wówczas do spełnienia wymagań pkt 2.3.1.1 wystarczy umieszczenie jednej/jednego z nich.

2.4.6. Oznaczenia i napisy wymienione w pkt 2.3.1 oraz 2.4.3 muszą być wyraźnie czytelne i nieusuwalne.

2.4.7. Przykładowy znak homologacji podano w załączniku 3 do niniejszego regulaminu.

3. WYMAGANIA TECHNICZNE

3.1. Definicje

3.1.1. "Gazowo-wyładowcze źródło światła": źródło światła, w którym światło wytwarzane jest przez stabilny łuk elektryczny.

3.1.2. "Statecznik": specyficzny układ zasilania dla gazowo-wyładowczego źródła światła.

3.1.3. "Napięcie znamionowe": napięcie wejściowe oznakowane na stateczniku.

3.1.4. "Moc znamionowa": moc oznaczona na gazowo-wyładowczym źródle światła i stateczniku.

3.1.5. "Napięcie podczas badania": napięcie na zaciskach wejściowych statecznika, które jest właściwe dla gazowo-wyładowczego źródła światła i przy którym należy badać jego właściwości elektryczne i fotometryczne.

3.1.6. "Wartość obiektywna": wartość konstrukcyjna właściwości elektrycznej lub fotometrycznej. Należy ją osiągnąć, w ramach określonej tolerancji, gdy gazowo-wyładowcze źródło światła jest zasilane przez statecznik pracujący przy napięciu stosowanym w badaniu.

3.1.7. "Wzorcowe gazowo-wyładowcze źródło światła": specjalne gazowo-wyładowcze źródło światła stosowane w badaniu reflektorów, o ograniczonych wymiarach i właściwościach elektrycznych i fotometrycznych, określonych w odpowiednim arkuszu danych.

3.1.8. "Oś odniesienia": oś określona w odniesieniu do trzonka, w odniesieniu do której sprawdzane są pewne wymiary gazowo-wyładowczego źródła światła.

3.1.9. "Płaszczyzna odniesienia": płaszczyzna określona w odniesieniu do trzonka, w stosunku do której sprawdzane są pewne wymiary gazowo-wyładowczego źródła światła.

3.2. Specyfikacje ogólne

3.2.1. Każda przedłożona próbka musi odpowiadać odnośnym specyfikacjom zawartym w niniejszym regulaminie w przypadku badania ze statecznikiem wymienionym w pkt 2.2.2.4.

3.2.2. Gazowo-wyładowcze źródła światła powinny być skonstruowane tak, aby w warunkach normalnej eksploatacji miały i zachowywały pełną zdolność do pracy. Ponadto nie powinny wykazywać błędów konstrukcyjnych ani produkcyjnych.

3.3. Produkcja

3.3.1. Bańka gazowo-wyładowczego źródła światła nie może mieć żadnych rys lub skaz, które zmniejszałyby jego wydajność i parametry optyczne.

3.3.2. W przypadku bańki barwionej (zewnętrznie) po 15 godzinach pracy ze statecznikiem przy napięciu stosowanym w badaniu powierzchnię bańki należy delikatnie przetrzeć bawełnianą tkaniną nasączoną mieszaniną złożoną w 70 % objętości z n-heptanu i w 30 % objętości z toluenu. Po około 5 minutach powierzchnia jest poddawana oględzinom. Nie powinna ona wykazywać żadnych widocznych zmian.

3.3.3. Gazowo-wyładowcze źródła światła powinny być zaopatrzone w znormalizowane trzonki wyszczególnione w poszczególnych arkuszach danych w załączniku 1 i zgodne z arkuszami danych dla trzonków zamieszczonych w publikacji IEC nr 60061, wydanie trzecie.

3.3.4. Trzonek powinien być wytrzymały i mocno przymocowany do bańki.

3.3.5. W celu upewnienia się, że gazowo-wyładowcze źródła światła spełniają wymagania pkt 3.3.3 i 3.3.4, przeprowadza się oględziny, dokonuje kontroli wymiarów oraz - w sytuacjach, gdy jest to niezbędne - próbnego zamocowania.

3.4. Badania

3.4.1. Gazowo-wyładowcze źródła światła należy sezonować w sposób podany w załączniku 4.

3.4.2. Wszystkie próbki należy badać ze statecznikiem wymienionym w pkt 2.2.2.4.

3.4.3. Pomiarów elektrycznych dokonuje się za pomocą przyrządów klasy co najmniej 0,2. (0,2 % dokładności pełnego zakresu)

3.5. Położenie i wymiary elektrod, łuku i pasków

3.5.1. Położenie geometryczne elektrod powinno odpowiadać położeniu określonemu w odpowiednim arkuszu danych. Przykład metody pomiaru położenia łuku i elektrod podano w załączniku 5. Dopuszcza się również stosowanie innych metod.

3.5.1.1. Pomiaru położenia i wymiarów elektrod źródła światła należy dokonać przed okresem sezonowania, dla nieświecącego gazowo-wyładowczego źródła światła, z zastosowaniem metod optycznych umożliwiających pomiar przez szklaną bańkę.

3.5.2. Kształt i przemieszczenie łuku powinny spełniać wymagania podane w odpowiednim arkuszu danych.

3.5.2.1. Pomiar należy wykonać po sezonowaniu ze źródłem światła zasilanym przez statecznik przy napięciu stosowanym w badaniu.

3.5.3. Położenie, rozmiary i przepuszczalność pasków powinny spełniać wymagania podane w odpowiednim arkuszu danych.

3.5.3.1. Pomiar należy wykonać po sezonowaniu ze źródłem światła zasilanym przez statecznik przy napięciu stosowanym w badaniu.

3.6. Charakterystyki zapłonu, rozruchu i ponownego zapłonu w stanie ciepłym

3.6.1. Zapłon

Przy badaniu zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 gazowo-wyładowcze źródło światła należy zapalić bezpośrednio i pozostawić w tym stanie.

3.6.2. Rozruch

Przy pomiarze zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 gazowo-wyładowcze źródło światła powinno emitować co najmniej:

po 1 sekundzie: 25 % obiektywnego strumienia świetlnego,

po 4 sekundach: 80 % obiektywnego strumienia świetlnego.

Wartość obiektywnego strumienia świetlnego podano we właściwym arkuszu danych.

3.6.3. Ponowny zapłon w stanie ciepłym

Przy badaniu zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 gazowo-wyładowcze źródło światła powinno zapalać się ponownie bezpośrednio po wyłączeniu w czasie określonym w arkuszu danych. Po jednej sekundzie źródło światła musi emitować co najmniej 80 % obiektywnego strumienia świetlnego.

3.7. Właściwości elektryczne

Przy pomiarze zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 wartość napięcia i mocy źródła światła powinna mieścić się w granicach podanych we właściwym arkuszu danych.

3.8. Strumień świetlny

Przy pomiarze zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 wartość strumienia światła powinna mieścić się w granicach podanych we właściwym arkuszu danych. W przypadku gdy dla tego samego typu przewidziano barwę białą i żółtą, wartość obiektywną stosuje się do źródeł światła emitujących światło białe, podczas gdy strumień świetlny źródła światła emitującego światło żółte powinien wynosić co najmniej 68 % tej wartości.

3.9. Barwa

3.9.1. Barwa emitowanego światła musi być biała albo selektywnie żółta. Ponadto właściwości kolorymetryczne, wyrażone przez współrzędne chromatyczności CIE, powinny mieścić się w granicach określonych we właściwym arkuszu danych.

3.9.2. Definicje barwy emitowanego światła podane w regulaminie nr 48 oraz serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w momencie składania wniosków o udzielenie homologacji typu mają zastosowanie w odniesieniu do niniejszego regulaminu.

3.9.3. Pomiaru barwy dokonuje się zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 4 pkt 10.

3.9.4. Minimalna zawartość czerwieni w gazowo-wyładowczym źródle światła powinna być taka, aby

gdzie

Ee (λ) [W/nm] oznacza rozkład widmowy strumienia promieniowania;

V (λ) [1] oznacza wydajność świetlną widmową;

λ [nm] oznacza długość fali.

Powyższą wartość należy obliczyć z dokładnością do jednego nanometra.

3.10. Promieniowanie UV

Promieniowanie UV gazowo-wyładowczego źródła światła musi być takie, by:

gdzie

V (λ) [1] oznacza względny rozkład widmowy promieniowania;

km= 683 [lm/W] oznacza fotometryczny równoważnik promieniowania;

(Definicje pozostałych symboli zawarto w powyższym pkt 3.9.4).

Powyższą wartość należy obliczyć z dokładnością do jednego nanometra.

Promieniowanie UV należy skorygować zgodnie z wartościami podanymi w poniższej tabeli.

λ S(λ) λ S(λ) λ S(λ)
250 0,430 305 0,060 355 0,00016
255 0,520 310 0,015 360 0,00013
260 0,650 315 0,003 365 0,00011
265 0,810 320 0,001 370 0,000090
270 1,000 325 0,00050 375 0,000077
275 0,960 330 0,00041 380 0,000064
280 0,880 335 0,00034 385 0,000053
285 0,770 340 0,00028 390 0,000044
290 0,640 345 0,00024 395 0,000036
295 0,540 350 0,00020 400 0,000030
300 0,300

Wybrane długości fal są reprezentatywne; inne wartości powinny być interpolowane.

Wartości zgodne z "Wytycznymi IRPA/INIRC dot. limitów narażenia na promieniowanie ultrafioletowe".

3.11. Wzorcowe gazowo-wyładowcze źródła światła

Wzorcowe gazowo-wyładowcze źródła światła powinny być spełniać wymagania stosowane w homologacji źródeł światła oraz wymagania szczególne określone we właściwym arkuszu danych. W przypadku typu emitującego światło białe i światło selektywnie żółte wzorcowe źródło światła powinno emitować światło białe.

4. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI

4.1. Gazowo-wyładowcze źródła światła homologowane zgodnie z niniejszym regulaminem muszą być wyprodukowane w taki sposób, aby były zgodne z homologowanym typem, poprzez spełnienie wymagań dotyczących oznakowania oraz wymagań technicznych zawartych w powyższym pkt 3 i w załącznikach 1 i 3 do niniejszego regulaminu.

4.2. W celu sprawdzenia, czy spełnione są wymagania pkt 4.1, należy przeprowadzać odpowiednie kontrole produkcji.

4.3. Posiadacz homologacji jest zobowiązany w szczególności:

4.3.1. zapewnić istnienie procedur skutecznej kontroli jakości wyrobów;

4.3.2. posiadać dostęp do aparatury kontrolnej niezbędnej do sprawdzania zgodności każdego homologowanego typu;

4.3.3. zapewnić rejestrację wyników badań i dostępność załączonych dokumentów przez czas określony w porozumieniu z organem administracji;

4.3.4. prowadzić analizę wyników każdego rodzaju badań, stosując kryteria podane w załączniku 7, w celu sprawdzenia i zapewnienia stabilności charakterystyk wyrobów, określając przy tym margines na zmiany procesu produkcyjnego;

4.3.5. zapewnić przeprowadzanie dla każdego typu gazowo-wyładowczego źródła światła przynajmniej tych badań, których przeprowadzanie nakazano w załączniku 6 do niniejszego regulaminu;

4.3.6. dopilnować, aby każdy zestaw próbek będący dowodem niezgodności w świetle danego typu badania powodował pobranie następnej próbki i ponowne przeprowadzenie badania. Należy podejmować wszelkie niezbędne kroki w celu przywrócenia zgodności przedmiotowej produkcji.

4.4. Właściwy organ, który udzielił homologacji typu, może w dowolnej chwili sprawdzić metody kontroli zgodności stosowane w każdym zakładzie wytwórczym.

4.4.1. Podczas każdej kontroli wyniki badań oraz zapis z oceny produkcji należy udostępnić osobie przeprowadzającej kontrolę.

4.4.2. Kontroler może pobrać wyrywkowo próbki, które zostaną zbadane w laboratorium producenta. Minimalna liczba próbek może być określana według wyników kontroli prowadzonej samodzielnie przez producenta.

4.4.3. Jeżeli poziom jakości wydaje się niezadowalający lub jeżeli wydaje się konieczna weryfikacja ważności badań przeprowadzonych zgodnie z powyższym pkt 4.4.2, kontroler jest zobowiązany wybrać próbki i przesłać je do placówki technicznej, która przeprowadziła badania homologacyjne typu.

4.4.4. Właściwy organ może przeprowadzić dowolne badania przewidziane w niniejszym regulaminie. Badania te należy przeprowadzić na wybranych losowo próbkach, nie powodując przy tym zakłóceń realizacji zobowiązań wytwórcy oraz zgodnie z kryteriami załącznika 8.

4.4.5. Właściwy organ powinien dążyć do prowadzenia kontroli z częstotliwością raz na dwa lata. Kwestię tę pozostawia się jednak do uznania właściwego organu zgodnie z jego wiedzą w zakresie organizacji skutecznej kontroli zgodności produkcji. W przypadku stwierdzenia negatywnych wyników właściwy organ zobowiązany jest zapewnić podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu niezwłocznego przywrócenia zgodności produkcji.

5. SANKCJE Z TYTUŁU NIEZGODNOŚCI PRODUKCJI

5.1. Homologacja udzielona dla gazowo-wyładowczego źródła światła zgodnie z niniejszym regulaminem może zostać cofnięta w razie niespełnienia określonych wymagań zgodności produkcji.

5.2. Jeżeli Umawiająca się Strona porozumienia stosująca niniejszy regulamin cofnie uprzednio udzieloną homologację, niezwłocznie powiadamia o tym inne Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin za pomocą formularza komunikatu zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.

6. OSTATECZNE ZANIECHANIE PRODUKCJI

Jeżeli posiadacz homologacji całkowicie zaprzestanie produkcji typu gazowo-wyładowczego źródła światła homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem, jest zobowiązany poinformować o tym organ, który udzielił homologacji. Po otrzymaniu właściwego komunikatu organ ten informuje o tym pozostałe Strony porozumienia stosujące niniejszy regulamin za pomocą formularza komunikatu zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.

7. NAZWY I ADRESY PLACÓWEK TECHNICZNYCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZEPROWADZANIE BADAŃ HOMOLOGACYJNYCH ORAZ SŁUŻB ADMINISTRACYJNYCH

Strony porozumienia stosujące niniejszy regulamin przekazują sekretariatowi Organizacji Narodów Zjednoczonych nazwy i adresy placówek technicznych upoważnionych do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz służb administracyjnych udzielających homologacji, do których należy przesyłać wydane w innych krajach poświadczenia udzielenia, rozszerzenia, odmowy udzielenia lub cofnięcia homologacji bądź ostatecznego zaniechania produkcji.

______

(1) Bańka selektywnie żółta lub dodatkowa selektywnie żółta bańka zewnętrzna, zastosowana wyłącznie w celu zmiany barwy, a nie zmiany jakiejkolwiek innej właściwości gazowo-wyładowczego źródła światła emitującego światło białe, nie stanowi podstawy do zmiany typu gazowo-wyładowczego źródła światła.

(2) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z

(3) 1 - Niemcy, 2 - Francja, 3 - Włochy, 4 - Niderlandy, 5 - Szwecja, 6 - Belgia, 7 - Węgry, 8 - Republika Czeska, 9 -Hiszpania, 10 - Serbia, 11 - Zjednoczone Królestwo, 12 - Austria, 13 - Luksemburg, 14 - Szwajcaria, 15 (numer wolny), 16 - Norwegia, 17 - Finlandia, 18 - Dania, 19 - Rumunia, 20 - Polska, 21 - Portugalia, 22 - Federacja Rosyjska, 23 - Grecja, 24 - Irlandia, 25 - Chorwacja, 26 - Słowenia, 27 - Słowacja, 28 - Białoruś, 29 - Estonia, 30 (numer wolny), 31 - Bośnia i Hercegowina, 32 - Łotwa, 33 (numer wolny), 34 - Bułgaria, 35 (numer wolny), 36 -Litwa, 37 - Turcja, 38 (numer wolny), 39 - Azerbejdżan, 40 - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, 41 (numer wolny), 42 - Wspólnota Europejska (homologacje udzielane są przez jej państwa członkowskie z użyciem właściwych im symboli EKG), 43 - Japonia, 44 (numer wolny), 45- Australia, 46 - Ukraina, 47 - Republika Południowej Afryki, 48 - Nowa Zelandia, 49 - Cypr, 50 - Malta, 51 - Republika Korei, 52 - Malezja, 53 - Tajlandia, 54 i 55 (numery wolne), 56 - Czarnogóra, 57 (numer wolny) oraz 58 - Tunezja. Kolejne numery przydzielane są pozostałym krajom w porządku chronologicznym, zgodnie z ratyfikacją lub przystąpieniem do Porozumienia dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach, oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań, a o przydzielonych w ten sposób numerach powiadamia Umawiające się Strony Porozumienia Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

ARKUSZE DOTYCZĄCE GAZOWO-WYŁADOWCZYCH ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA

Wykaz kategorii gazowo-wyładowczych źródeł światła oraz odpowiadające im numery arkuszy

Kategoria źródła światła Numer arkusza

D1R DxR/1 do 7

D1S DxS/1 do 6

D2R DxR/1 do 7

D2S DxS/1 do 6

D3R DxR/1 do 7

D3S DxS/1 do 6

D4R DxR/1 do 7

D4S DxS/1 do 6

Wykaz arkuszy dotyczących gazowo-wyładowczych źródeł światła oraz ich kolejność w niniejszym załączniku

Numer arkusza

DxR/1 do 7

DxS/1 do 6

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/1

Rysunki te służą jedynie przedstawieniu głównych wymiarów (w mm) gazowo-wyładowczego źródła światła.

Rysunek 1

Kategoria D1R - Typ z przewodami - Trzonek PK32d-3

grafika

Rysunek 2

Kategoria D2R - Typ ze złączką- Trzonek PK32d-3

grafika

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/2

Rysunki te służą jedynie przedstawieniu (w mm) głównych wymiarów gazowo-wyładowczego źródła światła.

Rysunek 3

Kategoria D3R - Typ z zapłonnikiem- Trzonek PK32d-6

grafika

Rysunek 4

Kategoria D4R - Typ ze złączką- Trzonek PK32d-6

grafika

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/3

grafika

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/4

Rozmiary Konstrukcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
Położenie elektrod Arkusz DxR/5
Położenie i kształt łuku Arkusz DxR/6
Położenie czarnych pasków Arkusz DxR/7
α 1(1) 45° ± 5°
α2(2) 45° min.
D1R: Trzonek PK32d-3 zgodny z publikacją IEC 60061 (arkusz 7004-111-3)

D2R: Trzonek P32d-3

D3R: Trzonek PK32d-6

D4R: Trzonek P32d-6

WŁAŚCIWOŚĆI ELEKTRYCZNE I FOTOMETRYCZNE
D1R/D2R D3R/D4R D1R/D2R D3R/D4R
Znamionowe napięcie statecznika V 12(2) 12
Moc znamionowa W 35 35
Napięcie podczas badania V 13,5 13,5
Napięcie lampy Obiektywne V 85 42 85 42
Tolerancja ± 17 ± 9 ± 8 ± 4
Moc lampy Obiektywna W 35 35
Tolerancja ± 3 ± 0,5
Strumień świetlny Obiektywny Lm 2 800 2 800
Tolerancja ± 450 ± 150
Współrzędne chromatyczności w przypadku światła białego Obiektywne x = 0,375 y = 0,375
Tolerancja(3) Zakresy x = 0,345 y = 0,150 + 0,640 x
x = 0,405 y = 0,050 + 0,750 x
Punkty przecięcia x = 0,345 y = 0,371
x = 0,405 y = 0,409
x = 0,405 y = 0,354
x = 0,345 y = 0,309
Czas wyłączenia przed ponownym zapłonem w stanie ciepłym s 10 10
(1) Część bańki mieszcząca się w obrębie kątów ± 1i ± 2 powinna być elementem emitującym światło. Jej kształt powinien być możliwie najbardziej jednorodny i powinna ona być pozbawiona odkształceń optycznych. Wymóg ten stosuje się do całego obwodu bańki w obrębie kątów γ 1 i γ2 z wyjątkiem czarnych pasków.

(2) Stosowane wartości napięcia stateczników mogą różnić się od 12 V.

(3) Zob. załącznik 4.

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/5

Położenie elektrod

Badanie to ma celu stwierdzenie, czy położenie elektrod względem osi odniesienia i płaszczyzny odniesienia jest prawidłowe.

grafika

Kierunek pomiaru: widok źródła światła z boku i z góry

Wymiary (w milimetrach) Produkcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
a1 d + 0,5 d + 0,2
a2 d + 0,7 d + 0,35
b1 0,4 0,15
b2 0,8 0,3
c 4,2 4,2
d = średnica elektrody

d < 0,3 dla D1R i D2R

d < 0,4 dla D3R i D4R

Wierzchołek elektrody znajdujący się najbliżej płaszczyzny odniesienia powinien znajdować się na obszarze określonym przez a1 i b1. Wierzchołek elektrody znajdujący się najdalej od płaszczyzny odniesienia powinien znajdować się na obszarze określonym przez a2 i b2.

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/6

Położenie i kształt łuku

Badanie to ma celu określenie kształtu i ostrości łuku oraz jego położenia względem osi i płaszczyzny odniesienia poprzez pomiar jego wygięcia i rozproszenia w środkowym przekroju D oraz pomiar intensywności światła rozproszonego w strefie A i przy liniach B i C.

grafika

Przy pomiarze względnego rozkładu luminancji w środkowym przekroju D, jak pokazano na powyższym rysunku, maksymalna wartość Lmax powinna znajdować się w odległości r od osi odniesienia. Odcinek łączący punkty wyznaczające 20 % Lmax ma długość s.

(Wymiary w mm) Produkcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
D1R/D2R D3R/D4R
r 0,50 ± 0,25 0,50 ± 0,25 0,50 ± 0,20
s 1,10 ± 0,25 1,10 + 0,25/- 0,40 1,10 ± 0,25

grafika

Przy pomiarze luminancji z kierunku pomiaru B, jak określono w arkuszu DxR/7, w układzie przedstawionym w załączniku 5, jednak z okrągłym polem o średnicy 0,2M mm, względna luminancja wyrażona jako wartość procentowa Lmax (w przekroju D) powinna wynosić:

Strefa A ≤ 4,5 % Linia B ≤ 15 % Linia C ≤ 5,0 %

Obszar strefy A określony jest przez czarną powłokę, zewnętrzną powierzchnię banki oraz płaszczyznę znajdującą się 24,5 mm od płaszczyzny odniesienia.

Kategorie D1R, D2R, D3R i D4R Arkusz DxR/7

Położenie czarnych pasków

Badanie to ma celu stwierdzenie, czy położenie czarnych pasków względem osi odniesienia i płaszczyzny odniesienia jest prawidłowe.

grafika

Przy pomiarze rozmieszczenia luminancji łuku, jak określono w arkuszu DxR/6, po skierowaniu źródła światła w taki sposób, że czarny pasek pokrywa łuk, luminancja powinna wynosić ≤ 0,5 % Lmax.

Na obszarze określonym przez α 1 i α3 czarną powłokę można zastąpić innym środkiem uniemożliwiającym przepuszczanie światła przez ten obszar.

Rozmiary Produkcyjne źródła światła Standardowe źródła światła
α 1 45° ± 5°
α3 70° min.
α4 65° min.
β1/24, β1/30, β2/24, β2/30 25° ± 5°
f1/24, f2/24(1) 0,15 ± 0,25 0,15 ± 0,20
f1/30 f1/24 mv ± 0,15(2) f1/24 mv ± 0,1
f2/30 f2/24 mv ± 0,15(2) f2/24 mv ± 0,1
f1/24 mv - f2/24 mv ± 0,3 maks. ± 0,2 maks.
d 9 ± 1
(1) "f1/.." oznacza wymiar fl mierzony w takiej odległości w mm od płaszczyzny odniesienia, jak liczba stojąca po ukośniku.

(2) "../24 mv" oznacza wartość zmierzoną w odległości 24 mm od płaszczyzny odniesienia.

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/1

Rysunki te służą jedynie przedstawieniu głównych wymiarów (w mm) gazowo-wyładowczego źródła światła.

Rysunek 1

Kategoria D1S - Typ z przewodami - Trzonek PK32d-2

grafika

Rysunek 2

Kategoria D2S - Typ ze złączką - Trzonek PK32d-2

grafika

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/2

Rysunki te służą jedynie przedstawieniu głównych wymiarów gazowo-wyładowczego źródła światła.

Rysunek 3

Kategoria D3S - Typ z zapłonnikiem - Trzonek PK32d-5

grafika

Rysunek 4

Kategoria D2R - Typ ze złączką - Trzonek PK32d-5

grafika

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/3

grafika

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/4

Rozmiary Produkcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
Położenie elektrod Arkusz DxS/5
Położenie i kształt łuku Arkusz DxS/6
α1, α2(1) 55° min. 55° min.
D1S: Trzonek PK32d-2 zgodny z publikacją IEC 60061 (arkusz 7004-111-3)

D2S: Trzonek P32d-2

D3S: Trzonek PK32d-5

D4S: Trzonek P32d-5

PARAMETRY ELEKTRYCZNE I FOTOMETRYCZNE
D1S/D2S D3S/D4S D1S/D2S D3S/D4S
Znamionowe napięcie statecznika V 12(2) 12
Moc znamionowa W 35 35
Napięcie podczas badania V 13,5 13,5
Napięcie lampy Obiektywne V 85 42 85 42
Tolerancja ± 17 ± 9 ± 8 ± 4
Moc lampy Obiektywna W 35 35
Tolerancja ± 3 ± 0,5
Strumień świetlny Obiektywny lm 3 200 3 200
Tolerancja ± 450 ± 150
Współrzędne chromatyczności w przypadku światła białego Obiektywne x = 0,375 y = 0,375
Tolerancja(3) Zakresy x = 0,345 y = 0,150 + 0,640 x
x = 0,405 y = 0,050 + 0,750 x
Punkty przecięcia x = 0,345 y = 0,371
x = 0,405 y = 0,409
x = 0,405 y = 0,354
x = 0,345 y = 0,309
Czas wyłączenia przed ponownym zapłonem w stanie ciepłym s 10 10
(1) Część bańki mieszcząca się w kątach ± 1 i ± 2 powinna być elementem emitującym światło. Jej kształt powinien być możliwie najbardziej jednorodny i powinna ona być pozbawiona odkształceń optycznych. Wymaganie to stosuje się do całego obwodu bańki w obrębie kątów ± 1 i ± 2.

(2) Stosowane wartości napięcia stateczników mogą różnić się od 12 V.

(3) Zob. załącznik 4.

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/5

Położenie elektrod

Badanie to ma celu stwierdzenie, czy położenie elektrod względem osi odniesienia i płaszczyzny odniesienia jest prawidłowe.

grafika

Kierunek pomiaru: widok źródła światła z boku i z góry

Wymiary (w milimetrach) Produkcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
a1 d + 0,2 d + 0,1
a2 d + 0,5 d + 0,25
b1 0,3 0,15
b2 0,6 0,3
c 4,2 4,2
d = średnica elektrody

d < 0,3 dla D1S i D2S

d < 0,4 dla D3S i D4S

Wierzchołek elektrody znajdujący się najbliżej płaszczyzny odniesienia powinien znajdować się na obszarze określonym przez a1 i b1. Wierzchołek elektrody znajdujący się najdalej od płaszczyzny odniesienia powinien znajdować się na obszarze określonym przez a2 i b2.

Kategorie D1S, D2S, D3S i D4S Arkusz DxS/6

Położenie i kształt łuku

Badanie to ma na celu określenie kształtu łuku i jego położenia względem osi odniesienia i płaszczyzny poprzez pomiar jego wygięcia i rozproszenia w środkowym przekroju w odległości 27,1 mm od płaszczyzny odniesienia.

Kształt łuku podano jedynie w celach poglądowych.

Kierunek pomiaru: widok źródła światła z boku

grafika

Przy pomiarze względnego rozkładu luminancji w środkowym przekroju, jak wskazano na powyższym rysunku, maksymalna wartość Lmax powinna znajdować się w odległości r od osi odniesienia. Odcinek łączący punkty wyznaczające 20 % maksymalnej wartości ma długość s.

(Wymiary w mm) Produkcyjne źródła światła Wzorcowe źródła światła
r 0,50 ± 0,40 0,50 ± 0,20
s 1,10 ± 0,40 1,10 ± 0,25

grafika

ZAŁĄCZNIK  2

ZAWIADOMIENIE

(maksymalny format: A4 (210 × 297 mm))

grafika

ZAŁĄCZNIK  3

PRZYKŁADOWY ZNAK HOMOLOGACJI

(zob. pkt 2.4.3)

grafika

Powyższy znak homologacji umieszczony na gazowo-wyładowczym źródle światła oznacza, że źródło światła zostało homologowane w Zjednoczonym Królestwie (E11) z kodem homologacji 0A1. Pierwsza cyfra numeru homologacji oznacza, że homologacji udzielono zgodnie z wymogami regulaminu nr 99 w jego oryginalnej wersji.

ZAŁĄCZNIK  4

METODA POMIARU WŁAŚCIWOŚCI ELEKTRYCZNYCH I FOTOMETRYCZNYCH

1. Część ogólna

W trakcie badania zapłonu, rozruchu i ponownego zapłonu w stanie ciepłym oraz przy pomiarach właściwości elektrycznych i fotometrycznych gazowo-wyładowcze źródło światła powinno pracować w otwartej przestrzeni, w temperaturze otoczenia 25 ° ± 5 °C.

2. Statecznik

Wszystkie badania i pomiary należy przeprowadzić przy użyciu statecznika zgodnie z pkt 2.2.2.4 niniejszego regulaminu. Zasilanie używane w badaniach zapłonu i rozruchu musi być wystarczające do zapewnienia szybkiego wzrostu impulsu wysokoprądowego.

3. Położenie, w którym urządzenia funkcjonują

Położenie, w którym urządzenia funkcjonują, powinno być poziome z tolerancją ± 10 °, z przewodami zasilającymi skierowanymi do dołu. Położenia podczas sezonowania i badania muszą być identyczne. Jeśli lampa przez pomyłkę będzie pracować w niewłaściwym kierunku, należy ją poddać ponownie sezonowaniu przed rozpoczęciem pomiarów. Podczas sezonowania i dokonywania pomiarów wewnątrz walca o średnicy 32 mm i długości 60 mm, współosiowego z osią odniesienia i symetrycznego względem łuku, nie powinny znajdować się żadne przewodzące prąd urządzenia elektryczne. Należy ponadto unikać magnetycznych pól rozproszenia.

4. Sezonowanie

Wszystkie badania należy przeprowadzać przy użyciu źródeł światła, które były sezonowane przez co najmniej 15 cykli według następującego cyklu przełączania: 45 minut włączone, 15 sekund wyłączone, 5 minut włączone, 10 minut wyłączone.

5. Napięcie zasilania

Wszystkie badania przeprowadza się przy takim napięciu stosowanym w badaniu, jakie podano w odnośnym arkuszu danych.

6. Badanie uruchamiania

Badanie uruchamiania stosuje się wobec źródeł światła, które nie zostały poddane sezonowaniu i nie były używane przez okres co najmniej 24 godzin przed badaniem.

7. Badanie rozruchu

Badanie rozruchu stosuje się wobec źródeł światła, które nie były używane przez okres co najmniej jednej godziny przed badaniem.

8. Badanie ponownego zapłonu w stanie ciepłym

Źródło światła należy uruchomić i pozostawić, by pracowało ze statecznikiem pod napięciem stosowanym w badaniu przez okres 15 minut. Następnie należy odłączyć napięcie zasilania statecznika na czas określony we właściwym arkuszu danych i ponownie je włączyć.

9. Badanie elektryczne i fotometryczne

Przed dokonaniem pomiaru źródło światła należy ustabilizować na okres 15 minut.

10. Barwa

Pomiaru barwy źródła światła należy dokonać w kuli całkującej przy użyciu systemu pomiarowego pokazującego współrzędne chromatyczności CIE światła odbieranego z dokładnością ± 0,002. Poniższy rysunek pokazuje obszar tolerancji dla barwy białej i obszar ograniczonej tolerancji dla gazowo-wyładowczych źródeł światła D1R, D1S, D2R, D2S, D3R, D3S, D4R i D4S.

grafika

ZAŁĄCZNIK  5

Układ optyczny do określania położenia i kształtu łuku oraz położenia elektrod(1)

Położenie gazowo-wyładowczego źródła światła powinno być następujące:

na rysunku 1 lub rysunku 2 w arkuszu DxR/1 lub DxS/1;

na rysunku 3 lub rysunku 4 w arkuszu DxR/2 lub DxS/2.

grafika

Układ optyczny powinien rzutować na ekran obraz A' łuku A z zalecanym powiększeniem M = s'/s = 20. Układ optyczny powinien być aplanatyczny i achromatyczny. Przysłona d powinna powodować rzut łuku z niemal równoległych kierunków obserwacji w odległości ogniskowej f układu optycznego. Aby uzyskać kąt połówkowy rozproszenia nie większy niż μ = 0,5°, średnica przysłony ogniskowej w stosunku do odległości ogniskowej układu optycznego nie powinna przekraczać d = 2f tan(μ). Czynna średnica układu optycznego nie powinna przekraczać:

D = (1 + 1/M)d + c + (b1 + b2)/2 (c, b1 i b2 podane są odpowiednio w arkuszu DxS/5 lub DxR/5).

Za pomocą skali na ekranie należy określić położenie elektrod. Kalibracja zestawu może być wykonana za pomocą oddzielnego rzutnika z wiązką równoległą w połączeniu ze sprawdzianem, którego cień jest rzutowany na ekran. Sprawdzian powinien pokazać oś odniesienia i płaszczyznę równoległą do płaszczyzny odniesienia i w odległości "e" mm (e = 27,1 dla D1R, D1S, D2R, D2S, D3R, D3S, D4R oraz D4S).

W płaszczyźnie ekranu należy zamontować odbiornik ruchomo w pionie na linii odpowiadającej płaszczyźnie oddalonej o "e" od płaszczyzny odniesienia gazowo-wyładowczego źródła światła.

Odbiornik powinien mieć względną wrażliwość spektralną ludzkiego oka. Rozmiary odbiornika nie powinny przekraczać 0,2 M mm w poziomie i 0,025 M mm w pionie (M - powiększenie). Zakres mierzonych przemieszczeń powinien umożliwić pomiar ugięcia łuku r i rozproszenia łuku s.

______

(1) Jest to przykład jednej z metod pomiarowych. W badaniu tym można zastosować każdą metodę o równoważnej dokładności pomiaru.

ZAŁĄCZNIK  6

Minimalne warunki dla procedur kontroli jakości stosowanych przez producenta

1. WYMAGANIA OGÓLNE

Wymagania dotyczące zgodności uważa się za spełnione pod względem fotometrycznym (w tym pod względem promieniowania ultrafioletowego), geometrycznym, wizualnym i elektrycznym, jeżeli odstępstwa dla gazowo-wyładowczych źródeł światła z normalnej produkcji nie są większe niż te określone w odpowiednich arkuszach danych zawartych w załączniku 1 oraz w odpowiednich arkuszach danych dla trzonków.

2. MINIMALNE WYMOGI DLA SPRAWDZANIA ZGODNOŚCI PRZEZ PRODUCENTA

Dla każdego typu gazowo-wyładowczego źródła światła producent albo posiadacz znaku homologacji powinien w odpowiednich odstępach czasu przeprowadzać badania zgodnie z przepisami niniejszego regulaminu.

2.1. Charakter badań

Badania zgodności ze specyfikacjami muszą obejmować właściwości fotometryczne, geometryczne i optyczne.

2.2. Metody stosowane w badaniach

2.2.1. Badania należy w zasadzie przeprowadzać zgodnie z metodami określonymi w niniejszym regulaminie.

2.2.2. Stosowanie pkt 2.2.1 wymaga regularnej kalibracji aparatury do badań oraz korelowania jej z pomiarami przeprowadzanymi przez właściwy organ.

2.3. Charakter pobierania próbek

Próbki gazowo-wyładowczych źródeł światła wybiera się losowo z jednorodnej partii produkcji. Jednorodna partia oznacza zestaw gazowo-wyładowczych źródeł światła tego samego typu, określony zgodnie ze stosowanymi przez producenta metodami produkcji.

2.4. Skontrolowane i zarejestrowane właściwości

Gazowo-wyładowcze źródła światła należy kontrolować, a wyniki badań zapisywać według grup właściwości zgodnie z wykazem w załączniku 7, tabela 1.

2.5. Kryteria uznawania

Producent lub posiadacz homologacji jest zobowiązany do przeprowadzenia analizy statystycznej wyników badań w celu spełnienia wymogów przepisów ustanowionych do celów weryfikacji zgodności produkcji w pkt 4.1 niniejszego regulaminu.

Zgodność jest zapewniona, jeżeli nie przekroczono poziomu dopuszczalnej niezgodności na grupę właściwości podanego w tabeli 1 załącznika 7. Oznacza to, że liczba gazowo-wyładowczych źródeł światła niespełniających wymagań dla dowolnej grupy właściwości dowolnego typu gazowo-wyładowczego źródła światła nie przekracza dopuszczalnych wartości granicznych zawartych w odnośnych tabelach 2, 3 lub 4 załącznika 7.

Uwaga: Każdy z wymogów dotyczących gazowo-wyładowczego źródła światła należy uznawać za jedną z właściwości.

ZAŁĄCZNIK  7

Pobieranie próbek i poziomy zgodności z wymaganiami do celów protokołowania badań producenta

Tabela 1

właściwości

Grupa właściwości Grupowanie(*) protokołów z badań typów gazowo-wyładowczych źródeł światła Najmniejsza próbka 12-miesięczna na grupę(*) Dopuszczalny poziom niezgodności na każdą grupę właściwości (%)
Oznakowanie, czytelność i trwałość Wszystkie typy o tych samych wymiarach zewnętrznych 315 1
Jakość bańki Wszystkie typy z jednakowymi bańkami 315 1
Zewnętrzne wymiary (bez trzonka) Wszystkie typy tej samej kategorii 315 1
Położenie i wymiary łuku i pasków Wszystkie typy tej samej kategorii 200 6,5
Zapłon, rozruch i ponowny zapłon w stanie ciepłym Wszystkie typy tej samej kategorii 200 1
Napięcie i moc lampy Wszystkie typy tej samej kategorii 200 1
Strumień świetlny, barwa i promieniowanie ultrafioletowe Wszystkie typy tej samej kategorii 200 1
(*) Zasadniczo ocena musi obejmować osobno gazowo-wyładowcze źródła światła produkowane seryjnie w poszczególnych fabrykach. Producent może grupować protokoły z kilku fabryk dotyczące tego samego typu pod warunkiem, że obowiązuje w nich ten sam program zapewnienia jakości i takie samo zarządzanie jakością.

W tabeli 2 przedstawiono dopuszczalne wartości graniczne jako maksymalną liczbę stwierdzonych niezgodności odpowiadającą różnym liczbom wyników badań każdej grupy właściwości. Te wartości graniczne oparto na dopuszczalnym poziomie niezgodności 1 %, przy założeniu prawdopodobieństwa dopuszczenia równego co najmniej 0,95.

Tabela 2

Liczba wyników badań każdej właściwości Dopuszczalne wartości graniczne
-200 5
201-260 6
261-315 7
316-370 8
371-435 9
436-500 10
501-570 11
571-645 12
646-720 13
721-800 14
801-860 15
861-920 16
921-990 17
991-1 060 18
1 061-1 125 19
1 126-1 190 20
1 191-1 249 21

W tabeli 3 przedstawiono dopuszczalne wartości graniczne jako maksymalną liczbę stwierdzonych niezgodności odpowiadającą różnym liczbom wyników badań każdej grupy właściwości. Te wartości graniczne oparto na dopuszczalnym poziomie niezgodności 6,5 %, przy założeniu prawdopodobieństwa dopuszczenia równego co najmniej 0,95.

Tabela 3

Liczba lamp w protokołach Wartość graniczna Liczba lamp w protokołach Wartość graniczna Liczba lamp w protokołach Wartość graniczna
-200 21 541-553 47 894-907 73
201-213 22 554-567 48 908-920 74
214-227 23 568-580 49 921-934 75
228-240 24 581-594 50 935-948 76
241-254 25 595-608 51 949-961 77
255-268 26 609-621 52 962-975 78
269-281 27 622-635 53 976-988 79
282-295 28 636-648 54 989-1 002 80
296-308 29 649-662 55 1 003-1 016 81
309-322 30 663-676 56 1 017-1 029 82
323-336 31 677-689 57 1 030-1 043 83
337-349 32 690-703 58 1 044-1 056 84
350-363 33 704-716 59 1 057-1 070 85
364-376 34 717-730 60 1 071-1 084 86
377-390 35 731-744 61 1 085-1 097 87
391-404 36 745-757 62 1 098-1 111 88
405-417 37 758-771 63 1 112-1 124 89
418-431 38 772-784 64 1 125-1 138 90
432-444 39 785-798 65 1 139-1 152 91
445-458 40 799-812 66 1 153-1 165 92
459-472 41 813-825 67 1 166-1 179 93
473-485 42 826-839 68 1 180-1 192 94
486-499 43 840-852 69 1 193-1 206 95
500-512 44 853-866 70 1 207-1 220 96
513-526 45 867-880 71 1 221-1 233 97
527-540 46 881-893 72 1 234-1 249 98

W tabeli 4 przedstawiono dopuszczalne wartości graniczne jako procent wyników odpowiadający różnym liczbom wyników badań każdej grupy właściwości, przy założeniu prawdopodobieństwa dopuszczenia równego co najmniej 0,95.

Tabela 4

Liczba wyników badań każdej właściwości Wartość graniczna jako procent wyników z protokołów. Dopuszczalny poziom niezgodności 1 % Wartość graniczna jako procent wyników z protokołów. Dopuszczalny poziom niezgodności 6,5 %
1 250 1,68 7,91
2 000 1,52 7,61
4 000 1,37 7,29
6 000 1,30 7,15
8 000 1,26 7,06
10 000 1,23 7,00
20 000 1,16 6,85
40 000 1,12 6,75
80 000 1,09 6,68
100 000 1,08 6,65
1 000 000 1,02 6,55

ZAŁĄCZNIK  8

MINIMALNE WYMOGI DOTYCZĄCE POBIERANIA PRÓBEK PRZEZ KONTROLERA

1. Uznaje się, że wymagania dotyczące zgodności są spełnione z punktu widzenia fotometrycznego, geometrycznego, wizualnego i elektrycznego, jeżeli odstępstwa dla gazowo-wyładowczych źródeł światła z normalnej produkcji nie są większe niż określone w odpowiednich arkuszach danych zawartych w załączniku 1 oraz w odpowiednich arkuszach danych dla trzonków.

2. Zgodność gazowo-wyładowczych źródeł światła produkowanych na wielką skalę nie jest kwestionowana, jeśli wyniki są zgodne z załącznikiem 5 do niniejszego regulaminu.

3. Jeżeli wyniki nie są zgodne z wymaganiami pkt 5 niniejszego załącznika, zgodność zostaje zakwestionowana, a od producenta żąda się doprowadzenia produkcji do zgodności z wymaganiami.

4. Jeżeli dojdzie do zastosowania pkt 3 niniejszego załącznika, w ciągu dwóch miesięcy należy pobrać próbkę liczącą 250 gazowo-wyładowczych źródeł światła wybranych wyrywkowo z najnowszej partii produkcji.

5. O zatwierdzeniu lub niezatwierdzeniu zgodności decyduje się zgodnie z wartościami w tabeli 1. Gazowo-wyładowcze źródła światła przyjmuje się lub odrzuca według każdej grupy właściwości, zgodnie z wartościami w tabeli 1(1).

Tabela 1

Próba 1 % (*) 6,5 % (*)
Przyjęcie Odrzucenie Przyjęcie Odrzucenie
Liczność pierwszej próbki: 125 2 5 11 16
Jeżeli liczba sztuk niezgodnych wynosi więcej niż 2 (11), a mniej niż 5 (16), należy pobrać drugą próbkę liczącą 125 sztuk i dokonać oceny 250 sztuk. 6 7 26 27
(*) Gazowo-wyładowcze źródła światła należy kontrolować, a wyniki badań zapisywać według grup właściwości zgodnie z wykazem w tabeli 1 załącznika 7.

______

(1) Proponowany schemat został opracowany do stosowania przy ocenie zgodności gazowo-wyładowczych źródeł światła z dopuszczalnym poziomem niezgodności wynoszącym odpowiednio 1 % i 6,5 % i jest oparty na planie podwójnego pobierania próbek do celów kontroli normalnej, wg publikacji IEC nr 60410 "Sampling Plans and Procedures for Inspection by Attributes".

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.164.151

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Regulamin nr 99 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji gazowo-wyładowczych źródeł światła używanych w homologowanych gazowo-wyładowczych reflektorach pojazdów samochodowych.
Data aktu: 30/06/2010
Data ogłoszenia: 30/06/2010
Data wejścia w życie: 24/03/1998