Rozporządzenie 33/2010 zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 33/2010
z dnia 12 stycznia 2010 r.
zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na potrzeby klasyfikacji obuwia z cholewkami składającymi się z dwóch lub większej ilości materiałów, w zastosowaniu uwagi 4 a) wraz z uwagą dodatkową 1 do działu 64 Nomenklatury scalonej załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, zdanie drugie uwagi dodatkowej 1 do działu 64 powinno zostać doprecyzowane poprzez określenie sposobu weryfikacji, czy dane materiały mają cechy charakterystyczne cholewki.

(2) W wyroku w sprawie C-165/07, Skatteministeriet przeciwko Ecco Sko A/S(2), Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprowadził "test chodzenia" w celu tej weryfikacji. Test polega na weryfikacji, czy materiały cholewki zapewniają wystarczające podtrzymanie stopy, by umożliwić użytkownikowi chodzenie w tym obuwiu.

(3) W uwadze dodatkowej 1 do działu 64 należy zatem określić, że aby dane materiały miały cechy charakterystyczne cholewki, muszą one zapewniać wystarczające podtrzymanie stopy, by umożliwić użytkownikowi chodzenie w danym obuwiu.

(4) W swoim wyroku Trybunał nie określił, czy "test chodzenia" ma zostać przeprowadzony z paskami mocującymi czy też bez nich. Dokonanie koniecznych ustaleń Trybunał pozostawił krajowemu sądowi przekazującemu sprawę. Fakt, że pozostanie pasków mocujących na miejscu zależy od sposobu usunięcia skóry, może prowadzić do rozbieżnych interpretacji tego wyroku.

(5) W celu zapewnienia jednolitej interpretacji w odniesieniu do systemów mocujących, konieczne jest określenie w uwadze dodatkowej 1 do działu 64, że systemy mocujące muszą pozostać na miejscu podczas tego testu. W przeciwnym razie w przypadku obuwia, które - by możliwe było chodzenie w nim - wymaga systemu mocującego, np. sznurowadeł, "test chodzenia" nie zostałby zaliczony bez względu na materiał, ponieważ użytkownik nigdy nie mógłby chodzić w obuwiu pozbawionym systemu mocującego.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2658/87.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W uwadze dodatkowej 1 do działu 64 Nomenklatury Scalonej załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, zdanie drugie akapitu pierwszego otrzymuje brzmienie:

"Po usunięciu wzmocnień widoczny materiał musi mieć cechy charakterystyczne cholewki, a nie podszewki, zapewniając wystarczające podtrzymanie stopy, by umożliwić użytkownikowi chodzenie w tym obuwiu, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego systemu mocującego na miejscu.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2010 r.

W imieniu Komisji,
za Przcewodniczącego,
László KOVÁCS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Zb.Orz. 2008, s. I-04037.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.10.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 33/2010 zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej
Data aktu: 12/01/2010
Data ogłoszenia: 15/01/2010
Data wejścia w życie: 04/02/2010