Decyzja 166/08/COL w sprawie domniemanej pomocy państwa na rzecz norweskiej branży uboju reniferów (Norwegia)

DECYZJA URZĘDU NADZORU EFTA NR 166/08/COL
z dnia 12 marca 2008 r.
w sprawie domniemanej pomocy państwa na rzecz norweskiej branży uboju reniferów (Norwegia)

URZĄD NADZORU EFTA(1),

UWZGLĘDNIAJĄC Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym(2), w szczególności jego art. 8 i art. 61-63 oraz protokoły 3 i 26,

UWZGLĘDNIAJĄC Porozumienie pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości(3), w szczególności jego art. 5 i 24,

UWZGLĘDNIAJĄC art. 1 ust. 3 w części I oraz art. 4 ust. 2 w części II Protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Stan faktyczny

W dniu 11 października 2007 r. Urząd otrzymał skargę (zdarzenie nr 446496) dotyczącą podejrzenia udzielenia pomocy państwa na rzecz norweskiej branży uboju reniferów. W skardze podniesiono, że przedsiębiorstwu uboju reniferów Boalvvir BA udzielono między lipcem 2004 r. a listopadem 2006 r. pomocy państwa w wysokości ok. 7,2 mln NOK (ok. 910.000 EUR) ze środków "Reindriftens Utviklingsfond"(4). Dotacje zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Żywności. Skarżący nie przestawił informacji, z których wynikałoby, że Boalvvir BA prowadzi inną działalność poza ubojem reniferów.

W piśmie z dnia 16 października 2007 r. (zdarzenie nr 447285) Urząd potwierdził przyjęcie skargi.

Pismem z dnia 6 grudnia 2007 r. (zdarzenie nr 456147) Urząd poinformował skarżącego, że Dyrekcja ds. Konkurencji i Pomocy Państwa(5) w Urzędzie wstępnie stwierdziła, iż skarga dotyczy produktów niewchodzących w zakres zastosowania Porozumienia EOG, a tym samym uznała, że Urząd nie jest właściwy do rozpatrzenia tej sprawy. Skarżącego poinformowano, że o ile nie przedłoży w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania pisma dodatkowych informacji, które przekonają Dyrekcję, iż środek stanowiący przedmiot skargi wchodzi w zakres zastosowania Porozumienia EOG, Dyrekcja zaproponuje Kolegium Urzędu zamknięcie sprawy bez podejmowania dalszych działań.

Skarżący nie odpowiedział na pismo Urzędu z dnia 6 grudnia 2007 r.

2. Ocena

Urząd zwraca uwagę, że, aby postanowienia art. 61-63 Porozumienia EOG dotyczące pomocy państwa mogły mieć zastosowanie, pomoc państwa musiałaby zostać udzielona przedsiębiorstwom zaangażowanym w wytwarzanie produktów objętych zakresem przedmiotowym Porozumienia EOG.

Artykuł 8 ust. 3 Porozumienia EOG stanowi:

"Postanowienia niniejszego Porozumienia stosują się, chyba że ustalono inaczej, tylko do:

a) produktów objętych rozdziałami 25-97 Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów, z wyłączeniem produktów wymienionych w Protokole 2;

b) produktów wyszczególnionych w Protokole 3, podlegających szczególnym uzgodnieniom określonym w tym Protokole".

Artykuł 8 ust. 3 Porozumienia EOG ogranicza przedmiotowy zakres zastosowania Porozumienia EOG do wskazanych powyżej produktów, chyba że ustalono inaczej w Porozumieniu. Renifery i produkty wytwarzane z reniferów nie wchodzą w zakres zastosowania Porozumienia, ponieważ nie zostały objęte rozdziałami 25-97 Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (SZ) ani wyszczególnione w Protokole 3 do Porozumienia EOG.

Odbiorca domniemanej pomocy w omawianej sprawie to przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie uboju reniferów. Produkty wytwarzane przez ubojnie reniferów objęte są rozdziałami 02, 05, 15, 16 i 23 Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (SZ), dlatego nie wchodzą w przedmiotowy zakres zastosowania Porozumienia EOG. Produktów tych nie objęto także Protokołem 3 do Porozumienia EOG.

Skarga dotyczy więc domniemanej pomocy państwa na rzecz przedsiębiorstw zaangażowanych w wytwarzanie produktów niewchodzących w zakres przedmiotowy Porozumienia EOG, zdefiniowany w art. 8 ust. 3 Porozumienia EOG.

W oparciu o powyższe przesłanki Urząd doszedł do wniosku, że przedmiot skargi znajduje się poza zakresem zastosowania Porozumienia EOG, a co za tym idzie, Urząd nie jest właściwym organem do oceny ewentualnej pomocy państwa opisanej w skardze(6).

3. Wniosek

Ze wskazanych wyżej powodów Urząd uznał, że wyraźnie brak podstaw do dalszego prowadzenia sprawy i w związku z tym zdecydował się ją zamknąć,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Urząd Nadzoru EFTA uznaje, że dotacje przyznane norweskiej branży uboju reniferów nie stanowią pomocy państwa w rozumieniu art. 61 Porozumienia EOG.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Norwegii.

Artykuł  3

Jedynie wersja w języku angielskim jest autentyczna.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 marca 2008 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA
Per SANDERUD Kurt JAEGER
Przewodniczący Członek Kolegium

______

(1) Zwany dalej "Urzędem".

(2) Zwane dalej "Porozumieniem EOG".

(3) Zwane dalej "Porozumieniem o Nadzorze i Trybunale".

(4) "Fundusz rozwoju hodowli reniferów".

(5) Zwana dalej "Dyrekcją".

(6) Zob. decyzja Urzędu 176/05/COL z dnia 15 lipca 2005 r. dotycząca domniemanej pomocy państwa w sektorze gospodarki rybnej.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024