Decyzja 2009/986/UE ustanawiająca grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego dla programu "Owoce w szkole"

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 grudnia 2009 r.
ustanawiająca grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego dla programu "Owoce w szkole"

(2009/986/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 grudnia 2009 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia skutecznej realizacji programu "owoce w szkole", ustanowionego na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku")(1) zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 13/2009(2), zwanego dalej programem "Owoce w szkole", Komisja powinna mieć możliwość korzystania z doradztwa technicznego ze strony forum ekspertów posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie odżywiania, epidemiologii, zdrowia publicznego i promocji zdrowia, nauk behawioralnych i społecznych oraz oceny.

(2) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy niezależnych ekspertów i określenie jej zadań oraz struktury.

(3) Grupa ekspertów powinna zapewniać Komisji dostęp do wiedzy specjalistycznej w wielu dziedzinach związanych z wdrażaniem, monitorowaniem i oceną programu "Owoce w szkole". Grupa ekspertów powinna również pomagać Komisji przy sporządzaniu sprawozdania, o którym mowa w art. 184 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(4) Członkowie grupy ekspertów powinni być powoływani jako osoby prywatne i zapewniać Komisji niezależne doradztwo. Członkowie grupy ekspertów powinni reprezentować uzupełniające się dziedziny oraz posiadać zarówno wiedzę naukową, jak i praktyczną. Skład grupy ekspertów powinien odzwierciedlać odpowiednią równowagę geograficzną wewnątrz Unii Europejskiej.

(5) Przedstawiciel Komisji Europejskiej w grupie ekspertów powinien mieć prawo do zapraszania ekspertów lub obserwatorów posiadających doświadczenie w danej dziedzinie do uczestnictwa w pracach grupy.

(6) Zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy ekspertów należy określić bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa zapisanych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(3).

(7) Dane osobowe członków grupy ekspertów powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(4),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Grupa ekspertów ds. doradztwa technicznego dla programu "Owoce w szkole"

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego dla programu "Owoce w szkole", zwaną dalej "grupą ekspertów".

Artykuł  2

Zadania

Zadaniem grupy ekspertów jest wspomaganie Komisji:

a) w realizacji, monitorowaniu i ocenie programu "Owoce w szkole", ustanowionego na mocy rozporządzenia (WE) nr 1234/2007, zwanego dalej programem "Owoce w szkole", poprzez zapewnianie jej specjalistycznego doradztwa;

b) przy sporządzaniu sprawozdania, o którym mowa w art. 184 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

Artykuł  3

Konsultacje

1.
Komisja może zasięgać opinii grupy ekspertów we wszelkich kwestiach związanych z realizacją programu "Owoce w szkole".
2.
Przewodniczący grupy ekspertów może zasugerować Komisji, że powinna ona skonsultować się z grupą ekspertów w sprawie określonego zagadnienia.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy ekspertów wchodzi dziesięciu członków. Skład grupy ekspertów odzwierciedla odpowiednią równowagę geograficzną wewnątrz Unii Europejskiej.
2.
Członkowie grupy ekspertów są powoływani przez Komisję spośród specjalistów:

a) posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie odżywiania, epidemiologii, zdrowia publicznego i promocji zdrowia, nauk behawioralnych i społecznych oraz oceny;

b) z odpowiednim doświadczeniem, aby doradzać Komisji w sprawie wdrażania, monitorowania i oceny programu "Owoce w szkole"; oraz

c) którzy odpowiedzieli na publiczne wezwanie do składania wniosków.

3.
Komisja może również ustanowić listę kandydatów, w których przypadku powołanie na członka stałego okazało się niemożliwe, mimo że w toku procedury selekcji uznano, że spełniają oni warunki powołania do grupy ekspertów. Wspomniana lista może być wykorzystywana w celu powołania zastępców dla członków grupy ekspertów.
4.
Członkowie grupy ekspertów są powoływani jako osoby prywatne i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.
5.
Członków grupy ekspertów powołuje się na trzyletnie odnawialne kadencje, przy czym maksymalny okres pełnienia funkcji to trzy kolejne kadencje. Członkowie grupy ekspertów pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia zgodnie z ust. 6 lub do czasu wygaśnięcia swoich kadencji.
6.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy ekspertów, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 4 niniejszego artykułu lub w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.
7.
Członkowie składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów zagrażającego ich bezstronności. Podczas każdego posiedzenia członkowie informują o wszelkich konkretnych interesach, które można by uznać za naruszające ich niezależność w stosunku do tematów będących przedmiotem obrad.
8.
Nazwiska członków oraz osób znajdujących się na liście, o której mowa w ust. 3, są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz w rejestrze grup ekspertów. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Działanie

1.
Grupa ekspertów wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków zwykłą większością głosów.
2.
W posiedzeniach grupy ekspertów może uczestniczyć przedstawiciel Komisji. Może on zaprosić do udziału w pracach grupy ekspertów bądź obserwatorów posiadających szczególne kompetencje w zakresie tematu będącego przedmiotem obrad.
3.
Jeśli Komisja uzna, iż informacje uzyskane w drodze uczestnictwa w obradach grupy ekspertów dotyczą spraw poufnych, wówczas nie są one ujawniane.
4.
Posiedzenia grupy ekspertów odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z procedurami i harmonogramem określonym przez Komisję. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy ekspertów mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
5.
Grupa ekspertów przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję(5) zwykłą większością głosów.
6.
Komisja może publikować w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, porządek obrad, protokół z obrad, wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze grupy ekspertów.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu, ponoszone przez członków i ekspertów w związku z działalnością grupy, są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów ponoszonych przez ekspertów zewnętrznych.
2.
Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez siebie usługi.
3.
Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2009 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2) Dz.U. L 5 z 9.1.2009, s. 1.

(3) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(4) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(5) Załącznik do dokumentu SEC(2005) 1004 z 27.7.2005.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024