Rozporządzenie 1185/2009 w sprawie statystyk dotyczących pestycydów

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1185/2009
z dnia 25 listopada 2009 r.
w sprawie statystyk dotyczących pestycydów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu, w świetle tekstu wspólnego przyjętego przez komitet pojednawczy w dniu 10 listopada 2009 r. 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji nr 1600/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 lipca 2002 r. ustanawiającej szósty wspólnotowy program działań w zakresie środowiska naturalnego 3  uznano, że należy nadal dążyć do zmniejszenia wpływu pestycydów, a w szczególności pestycydów stosowanych w rolnictwie, na zdrowie ludzkie i środowisko. Podkreślono potrzebę bardziej zrównoważonego stosowania pestycydów i wezwano do znacznego ogólnego zmniejszenia ryzyka oraz do stosowania pestycydów w zakresie niezbędnym do ochrony upraw.

(2) W komunikacie do Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zatytułowanym "Ku strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów" Komisja uznała potrzebę istnienia szczegółowych, zharmonizowanych i aktualnych statystyk dotyczących sprzedaży i stosowania pestycydów na poziomie wspólnotowym. Takie statystyki są konieczne do oceny polityki Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju i do obliczenia odnośnych wskaźników ryzyka, jakie dla zdrowia i środowiska stwarza stosowanie pestycydów.

(3) Zharmonizowane i porównywalne statystyki wspólnotowe dotyczące sprzedaży i stosowania pestycydów są niezbędne dla rozwoju i monitorowania prawodawstwa i polityk Wspólnoty w kontekście strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów.

(4) Ponieważ skutki dyrektywy 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r. dotyczącej wprowadzania do obrotu produktów biobójczych 4  będą widoczne dopiero wraz z ukończeniem pierwszej oceny substancji czynnych przeznaczonych do wykorzystania w produktach biobójczych, na obecnym etapie ani Komisja, ani większość państw członkowskich nie mają wystarczającej wiedzy ani doświadczenia, by zaproponować kolejne środki w odniesieniu do produktów biobójczych. Zakres stosowania niniejszego rozporządzenia powinien zatem być ograniczony do pestycydów, które są środkami ochrony roślin objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin 5 , w przypadku których uzyskano już duże doświadczenie w zakresie gromadzenia danych.

(5) Jednakże biorąc pod uwagę wyniki oceny dyrektywy 98/8/WE oraz na podstawie oceny wpływu, przewiduje się, że zakres stosowania niniejszego rozporządzenia zostanie rozszerzony w celu uwzględnienia produktów biobójczych.

(6) Wieloletnie doświadczenie Komisji w zakresie gromadzenia danych dotyczących sprzedaży i stosowania pestycydów wykazało potrzebę istnienia zharmonizowanych metod pozyskiwania danych statystycznych na poziomie wspólnotowym, zarówno w odniesieniu do statystyk dotyczących etapu wprowadzania środków do obrotu, jak i statystyk pochodzących od użytkowników. Ponadto w celu obliczenia dokładnych wskaźników ryzyka zgodnie z celami strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, statystyki powinny być szczegółowe aż do poziomu substancji czynnych.

(7) Spośród różnych opcji gromadzenia danych, jakie rozpatrzono w ocenie skutków strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, za najlepszą uznano obowiązkowe gromadzenie danych, ponieważ pozwoliłoby ono na szybkie opracowanie dokładnych i rzetelnych danych dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania pestycydów, przy zachowaniu efektywności pod względem kosztów.

(8) Ramy odniesienia dla przepisów niniejszego rozporządzenia stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyk europejskich 6 , wymagając w szczególności zgodności z zasadami niezależności zawodowej, bezstronności, obiektywizmu, rzetelności, efektywności pod względem kosztów i poufności informacji statystycznych.

(9) Przekazywanie danych podlegających zasadzie poufności informacji statystycznych regulują przepisy rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Środki przyjęte zgodnie z tym rozporządzeniem zapewniają fizyczną i logiczną ochronę poufnych danych oraz zapobiegają przypadkom bezprawnego ujawnienia i wykorzystania danych do celów innych niż statystyczne podczas tworzenia i rozpowszechniania statystyk wspólnotowych.

(10) Podawanie do wiadomości publicznej i rozpowszechnianie danych zgromadzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem podlega zasadom określonym w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009. Środki przyjęte zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 223/2009 zapewniają fizyczną i logiczną ochronę poufnych danych i gwarantują, że podczas tworzenia i rozpowszechniania statystyk wspólnotowych nie dochodzi do bezprawnego ujawniania danych i wykorzystywania ich do celów innych niż statystyczne.

(11) Dane dotyczące wprowadzania do obrotu i stosowania pestycydów, które należy przedłożyć zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów 7  i rozporządzeniem (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009 powinny być oceniane zgodnie z odpowiednimi przepisami tej dyrektywy i tego rozporządzenia.

(12) Niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane bez uszczerbku dla dyrektywy 2003/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska 8  oraz dla rozporządzenia (WE) nr 1367/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie zastosowania postanowień Konwencji z Aarhus o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska do instytucji i organów Wspólnoty 9 .

(13) Aby zapewnić porównywalność wyników badań statystycznych dotyczących pestycydów, statystyki powinny być tworzone w podziale na określone grupy, w odpowiedniej formie i w ustalonym terminie od końca roku odniesienia, jak określono w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

(14) Środki niezbędne do wdrożenia niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 10 .

(15) W szczególności Komisja powinna być uprawniona do określania wielkości obszarów poddanych działaniu substancji oraz do dostosowywania załącznika III. Ponieważ środki te mają zasięg ogólny i mają na celu zmianę innych niż istotne elementów niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez uzupełnienie go nowymi elementami innymi niż istotne, muszą one być przyjmowane zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą określoną w art. 5a decyzji 1999/468/WE.

(16) Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, a mianowicie ustanowienie wspólnych ram systematycznego tworzenia statystyk wspólnotowych dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania pestycydów, nie może być w wystarczającym stopniu osiągnięty przez państwa członkowskie, a zatem możliwe jest jego lepsze osiągnięcie na poziomie Wspólnoty, Wspólnota może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

(17) Przeprowadzono konsultacje z Komitetem ds. Programu Statystycznego ustanowionym decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom 11 ,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot, zakres stosowania i cele

1. 
Niniejsze rozporządzenie ustanawia wspólne ramy systematycznego tworzenia statystyk wspólnotowych dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania pestycydów, które są środkami ochrony roślin, jak określono w art. 2 lit. a) pkt (i).
2. 
Statystyki te odnoszą się do:
rocznych ilości pestycydów wprowadzanych do obrotu - zgodnie z załącznikiem I;
rocznych ilości stosowanych pestycydów- zgodnie z załącznikiem II.
3. 
Statystyki te, wraz z innymi odpowiednimi danymi, służą w szczególności do celów art. 4 i 15 dyrektywy 2009/128/WE.
Artykuł  2

Definicje

Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a)
"pestycydy" oznaczają:
(i)
produkt ochrony roślin zdefiniowany w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
(ii)
produkt biobójczy zdefiniowany w art. 2 ust. 1 dyrektywy 98/8/WE;
b)
"substancje" oznaczają substancje zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 2) rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, w tym substancje czynne, sejfnery i synergetyki;
c)
"substancje czynne" oznaczają substancje czynne, o których mowa w art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
d)
"sejfnery" oznaczają sejfnery, o których mowa w art. 2 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
e)
"synergetyki" oznaczają synergetyki, o których mowa w art. 2 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
f)
"wprowadzenie do obrotu" oznacza wprowadzenie do obrotu zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 9) rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
g)
"posiadacz zezwolenia" oznacza posiadacza zezwolenia zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 24) rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
h)
"stosowanie w rolnictwie" oznacza każdy rodzaj zastosowania środka ochrony roślin związany bezpośrednio lub pośrednio z produkcją produktów roślinnych w ramach działalności gospodarczej jakiegokolwiek gospodarstwa rolnego;
i)
"użytkownik profesjonalny" oznacza użytkownika profesjonalnego zgodnie z definicją zawartą art. 3 pkt 1) dyrektywy 2009/128/WE;
j)
"gospodarstwo rolne" oznacza gospodarstwo rolne zgodnie z definicją w rozporządzeniu (WE) nr 1166/2008 z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i badania metod produkcji rolnej 12 .
Artykuł  3

Gromadzenie, przekazywanie i przetwarzanie danych

1. 
Państwa członkowskie gromadzą dane, które są niezbędne do określenia charakterystyk wymienionych w załączniku I co roku, a do określenia charakterystyk wymienionych w załączniku II co pięć lat, na podstawie:
badań;
informacji dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania pestycydów, uwzględniając w szczególności obowiązki wynikające z art. 67 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009;
informacji ze źródeł administracyjnych; lub
połączenia tych środków, w tym procedury szacowania statystycznego na podstawie opinii ekspertów lub modeli.
2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wyniki badań statystycznych, w tym poufne dane, zgodnie z harmonogramami i z częstotliwością określonymi w załącznikach I i II. Dane przedstawiane są zgodnie z klasyfikacją podaną w załączniku III.
3. 
Państwa członkowskie przekazują dane w formie elektronicznej, we właściwym formacie technicznym, który zostanie przyjęty przez Komisję (Eurostat) zgodnie z procedurą regulacyjną, o której mowa w art. 6 ust. 2.
4. 
Aby zachować poufność Komisja (Eurostat) przed publikacją danych łączy je według klas chemicznych lub kategorii produktów zgodnie ze wskazaniami załącznika III, z należytym uwzględnieniem ochrony danych poufnych na szczeblu poszczególnych państw członkowskich. Dane poufne wykorzystywane są przez organy krajowe i organy Wspólnoty wyłącznie do celów statystycznych zgodnie z art. 20 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.
Artykuł  4

Ocena jakości

1. 
Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się kryteria jakości określone w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.
2. 
Państwa członkowskie przedstawiają Komisji (Eurostatowi) sprawozdania na temat jakości przekazanych danych, o których mowa w załącznikach I i II. Komisja (Eurostat) ocenia jakość przekazanych danych.
Artykuł  5

Środki wykonawcze

1. 
Właściwy techniczny formaty przesyłu danych przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną, o której mowa w art. 6 ust. 2.

W razie potrzeby Komisja może zmienić wymogi w zakresie dostarczania sprawozdań dotyczących jakości opisanych w sekcji 6 załącznika I i II. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmowane są zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 6 ust. 3.

2. 
Komisja przyjmuje definicję "wielkości obszarów poddanych działaniu substancji", o której mowa w sekcji 2 załącznika II. Środek ten, mający na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia przez jego uzupełnienie, przyjmowany jest zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 6 ust. 3.
3. 
Komisja dostosowuje regularnie i przynajmniej co pięć lat wykaz substancji, które powinny zostać uwzględnione, i ich klasyfikację według kategorii produktów i klas chemicznych zgodnie z załącznikiem III. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, przyjmowane są zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 6 ust. 3.
Artykuł  6

Procedura komitetowa

1. 
Komisję wspiera Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowiony w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.
2. 
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu zastosowanie mają art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE z uwzględnieniem jej art. 8.

Termin przewidziany w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. 
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu zastosowanie ma art. 5a ust. 1-4 i art. 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem jej art. 8.
Artykuł  7

Sprawozdanie

Komisja co pięć lat przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wykonania niniejszego rozporządzenia. Sprawozdanie to zawiera, w szczególności, ocenę jakości przekazywanych danych, o której mowa w art. 4, sposoby gromadzenia danych, obciążenia przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych i administracji krajowych oraz przydatności tych statystyk w kontekście strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, w szczególności w odniesieniu do celów określonych w art. 1. W stosownych przypadkach zawiera ono propozycje dotyczące dalszej poprawy jakości danych oraz sposobów gromadzenia danych w celu poprawy zakresu i porównywalności danych i zmniejszenia obciążeń przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych i administracji krajowych.

Pierwsze sprawozdanie jest przedkładane w terminie do 31 grudnia 2016 r.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Strasburgu, 25 listopada 2009.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
J. BUZEK Å. TORSTENSSON
Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 

STATYSTYKI DOTYCZĄCE WPROWADZANIA DO OBROTU PESTYCYDÓW

Sekcja  1

Zakres

Statystyki obejmują substancje wymienione w załączniku III zawarte w pestycydach wprowadzanych do obrotu w każdym z państw członkowskich. Szczególną uwagę zwraca się na to, aby uniknąć podwójnego liczenia danych w przypadku udoskonalenia produktu lub wzajemnego przekazywania zezwoleń między posiadaczami zezwoleń.

Sekcja  2

Zmienne

W każdym państwie członkowskim zestawia się dane dotyczące ilości każdej substancji wymienionej w załączniku III zawartej we wprowadzonych do obrotu pestycydach.

Sekcja  3

Jednostka miary Dane wyrażane są w kilogramach substancji.

Sekcja  4

Okres odniesienia

Okresem odniesienia jest rok kalendarzowy.

Sekcja  5

Pierwszy okres odniesienia, częstotliwość i przekazywanie wyników

1. 
Pierwszym okresem odniesienia jest drugi rok kalendarzowy, licząc od 30 grudnia 2009.
2. 
Państwa członkowskie dostarczają dane dotyczące każdego roku kalendarzowego następującego po pierwszym okresie odniesienia. Publikują one te dane, w szczególności w Internecie zgodnie z wymogami dotyczącymi ochrony poufnych danych statystycznych, jak określono w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009, w celu poinformowania opinii publicznej.
3. 
Dane są przekazywane Komisji (Eurostatowi) w ciągu 12 miesięcy od zakończenia roku odniesienia.

Sekcja  6

Sprawozdanie na temat jakości danych

Państwa członkowskie przedkładają Komisji (Eurostatowi) sprawozdanie na temat jakości danych, o którym mowa w art. 4, podając:
metody wykorzystywane do gromadzenia danych;
istotne aspekty jakościowe zgodne z metodami wykorzystywanymi do gromadzenia danych;
opis szacunków, łączenia danych i stosowanych metod wyłączania.

Sprawozdanie to jest przekazywane Komisji (Eurostatowi) w ciągu 15 miesięcy od końca roku odniesienia.

ZAŁĄCZNIK  II 

STATYSTYKI DOTYCZĄCE STOSOWANIA PESTYCYDÓW W ROLNICTWIE

Sekcja  1

Zakres

1. 
Statystyki obejmują substancje wymienione w załączniku III zawarte w pestycydach w przypadku każdej z wybranych roślin uprawnych w każdym z państw członkowskich.
2. 
Państwa członkowskie dokonują wyboru grupy roślin uprawnych, których dotyczyć będą dane podczas okresu pięciu lat określonego w sekcji 5. Kryterium wyboru jest reprezentatywność wybranej grupy roślin dla upraw w danym państwie członkowskim oraz dla stosowanych substancji.

Wybór roślin uprawnych uwzględnia rośliny najistotniejsze z punktu widzenia krajowych programów działań, o których mowa w art. 4 dyrektywy 2009/128/WE.

Sekcja  2

Zmienne

Dla każdej z wybranych roślin uprawnych zestawia się następujące zmienne:
a)
ilość każdej substancji wymienionej w załączniku III zawartej w pestycydach stosowanych na tej roślinie uprawnej oraz
b)
wielkość obszarów poddanych działaniu każdej z substancji.

Sekcja  3

Jednostki miary

1. 
Ilości stosowanych substancji wyrażone są w kilogramach.
2. 
Wielkość obszarów poddanych działaniu substancji wyrażana jest w hektarach.

Sekcja  4

Okres odniesienia

1. 
Okresem odniesienia jest zasadniczo okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, w którym daną roślinę uprawną poddano działaniu wszystkich środków ochrony roślin stosowanych bezpośrednio lub pośrednio na tej roślinie.
2. 
W sprawozdaniu okres odniesienia określa się jako rok, w którym rozpoczęto zbiory.

Sekcja  5

Pierwszy okres odniesienia, częstotliwość i przekazywanie wyników

1. 
Dla każdego okresu pięciu lat państwa członkowskie zestawiają statystyki dotyczące stosowania pestycydów na każdej z wybranych roślin uprawnych w okresie odniesienia zdefiniowanym w sekcji 4.
2. 
Państwa członkowskie mogą wybrać okres odniesienia w dowolnym terminie w ciągu danego okresu pięciu lat. Wyboru można dokonywać niezależnie dla każdej z wybranych roślin uprawnych.
3. 
Pierwszy okres pięciu lat zaczyna się w pierwszym roku kalendarzowym, licząc od 30 grudnia 2009.
4. 
Państwa członkowskie dostarczają dane dla każdego z okresów pięciu lat.
5. 
Dane są przekazywane Komisji (Eurostatowi) w ciągu 12 miesięcy od zakończenia każdego okresu pięciu lat i publikowane, w szczególności w Internecie, zgodnie z wymogami dotyczącymi ochrony poufnych danych statystycznych, jak określono w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009, w celu poinformowania opinii publicznej.

Sekcja  6

Sprawozdanie na temat jakości

Przy przekazywaniu wyników państwa członkowskie przedkładają Komisji (Eurostatowi) sprawozdanie na temat jakości, o którym mowa w art. 4, podając:
opis metody doboru próby;
metody wykorzystywane do gromadzenia danych;
oszacowanie względnego znaczenia roślin uprawnych, których dotyczą dane, pod względem ilości stosowanych na nich pestycydów w stosunku do łącznej ilości stosowanych pestycydów;
istotne aspekty jakościowe zgodne z metodami wykorzystywanymi do gromadzenia danych;
porównanie danych dotyczących pestycydów zastosowanych w danym okresie pięciu lat i pestycydów wprowadzonych do obrotu podczas odpowiadających im pięciu lat;
zwięzły opis zastosowań pestycydów w handlowej działalności pozarolniczej uzyskanych w ramach badań pilotażowych przeprowadzonych przez Komisję (Eurostat).

ZAŁĄCZNIK  III 

( 13 )

ZHARMONIZOWANA KLASYFIKACJA SUBSTANCJI
Główne grupy Kategorie produktów Kod Klasa chemiczna Nazwy zwyczajowe substancji Nomenklatura scalona Nr CAS (1) Nr

CIPAC (2)

Pestycydy wprowadzone do obrotu, łącznie PPM_TOT
Pestycydy wprowadzone do obrotu przeznaczone dla użytkowników zawodowych (3) PPM_PU
- Z czego przeznaczone do stosowania w rolnictwie (4) PPM_AGRI
- Z czego przeznaczone do stosowania w leśnictwie (5) PPM_FORE
- Z czego przeznaczone do innych zastosowań profesjonalnych (6) PPM_AMU
- Z czego stosowane wyłącznie podczas przechowywania (6) PPM_STOR
Pestycydy wprowadzone do obrotu zgodnie z art. 22 i 24 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 (7)
Grupa 1 - substancje czynne niskiego ryzyka zgodnie z art. 22 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 (8) GRP1
Grupa 3 - substancje kwalifikujące się do zastąpienia zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 (9) GRP3
Pestycydy wprowadzone do obrotu, grupy i kategorie określone w załączniku IV do dyrektywy 2009/128/WE
Grupa 2 - substancje czynne zatwierdzone lub uznane za zatwierdzone na mocy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, które nie należą do innych kategorii i które są wymienione w częściach A i B załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 (10) GRP2
Grupa 4 - substancje czynne, które nie są zatwierdzone na mocy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 i w związku z tym nie są wymienione w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 GRP4
Kategoria A i C: Niechemiczne substancje czynne CAT_A_C
Kategoria B, D, E, F: Chemiczne substancje czynne CAT_B_D-F
Fungicydy i bakteriocydy PES_F
Fungicydy nieorganiczne F01
F01_01 ZWIĄZKI MIEDZI
F01_01_01 CIECZ BORDOSKA 8011-63-0 44.604
F01_01_02 WODOROTLENEK MIEDZI 20427-59-2 44.305
F01_01_03 TLENEK MIEDZI(I) 1317-39-1 44.603
F01_01_04 TLENOCHLOREK MIEDZI 1332-65-6

1332-40-7

44.602
F01_01_05 TRÓJZASADOWY SIARCZAN

MIEDZI

12527-76-3 44.306
F01_01_06 POZOSTAŁE SOLE MIEDZI GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
F01_02 SIARKA NIEORGANICZNA
F01_02_01 SIARKA 7704-34-9 18
F01_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NIEORGANICZNE
F01_99_01 SIARCZAN WAPNIA (WIELOSIARCZEK WAPNIA) 1344-81-6 17
F01_99_02 JODEK POTASU 7681-11-0 773
F01_99_03 FOSFONIANY POTASU (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: FOSFORAN(III) POTASU) 13977-65-6

13492-26-7

756
F01_99_04 TIOCYJANIAN POTASU 333-20-0 772
F01_99_06 FOSFONIAN DISODU 13708-85-5 808
F01_99_07 WODOROWĘGLAN POTASU 298-14-6 853
F01_99_08 WODOROWĘGLAN SODU 144-55-8
F01_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY

NIEORGANICZNE GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Fungicydy na bazie karbaminianów i ditiokarbaminianów F02
F02_01 FUNGICYDY Z GRUPY KARBANILANÓW
F02_01_01 DIETOFENKARB 87130-20-9 513
F02_02 FUNGICYDY

KARBAMINIANOWE

F02_02_01 BENTIOWALIKARB 413615-35-7 744
F02_02_02 IPROWALIKARB 140923-17-7 620
F02_02_03 PROPAMOKARB 24579-73-5 399
F02_03 FUNGICYDY

DITIOKARBAMINIANOWE

F02_03_01 MANKOZEB 8018-01-7 34
F02_03_02 MANEB 12427-38-2 61
F02_03_03 METIRAM 9006-42-2 478
F02_03_04 PROPINEB 12071-83-9 177
F02_03_05 TIURAM 137-26-8 24
F02_03_06 ZIRAM 137-30-4 31
F02_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW I DITIOKARBAMINIANÓW
F02_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW I DITIOKARBAMINIANÓW GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Fungicydy na bazie benzimidazoli F03
F03_01 FUNGICYDY

BENZIMIDAZOLOWE

F03_01_01 KARBENDAZYM 10605-21-7 263
F03_01_02 FUBERIDAZOL 3878-19-1 525
F03_01_03 TIABENDAZOL 148-79-8 323
F03_01_04 TIOFANAT METYLU 23564-05-8 262
F03_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE BENZIMIDAZOLI
F03_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE BENZIMIDAZOLI GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Fungicydy na bazie imidazoli i triazoli F04
F04_01 FUNGICYDY KONAZOLOWE
F04_01_01 BITERTANOL 55179-31-2 386
F04_01_02 BROMUKONAZOL 116255-48-2 680
F04_01_03 CYPROKONAZOL 94361-06-5 600
F04_01_04 DIFENOKONAZOL 119446-68-3 687
F04_01_05 EPOKSYKONAZOL 106325-08-0 609
F04_01_06 ETRIDIAZOL 2593-15-9 518
F04_01_07 FENBUKONAZOL 114369-43-6 694
F04_01_08 FLUCHINKONAZOL 136426-54-5 474
F04_01_09 FLUSILAZOL 85509-19-9 435
F04_01_10 FLUTRIAFOL 76674-21-0 436
F04_01_11 IMAZALIL (ENILKONAZOL) 35554-44-0 335
F04_01_12 IPKONAZOL 125225-28-7

115850-69-6

115937-89-8

798
F04_01_13 METKONAZOL 125116-23-6 706
F04_01_14 MYKLOBUTANIL 88671-89-0 442
F04_01_15 PENKONAZOL 66246-88-6 446
F04_01_16 PROPIKONAZOL 60207-90-1 408
F04_01_17 PROTIOKONAZOL 178928-70-6 745
F04_01_18 TEBUKONAZOL 107534-96-3 494
F04_01_19 TETRAKONAZOL 112281-77-3 726
F04_01_20 TRIADIMENOL 55219-65-3 398
F04_01_21 TRIFLUMIZOL 99387-89-0 730
F04_01_22 TRITIKONAZOL 131983-72-7 652
F04_01_23 MEFENTRIFLUKONAZOL 1417782-03-6 1004
F04_02 FUNGICYDY IMIDAZOLOWE
F04_02_01 CYJAZOFAMID 120116-88-3 653
F04_02_02 FENAMIDON 161326-34-7 650
F04_02_03 TRIAZOKSYD 72459-58-6 729
F04_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE IMIDAZOLI I TRIAZOLI
F04_99_01 AMETOKTRADYNA 865318-97-4 818
F04_99_02 AMISULBROM 348635-87-0 789
F04_99_03 TRICYKLAZOL 41814-78-2 547
F04_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE IMIDAZOLI I TRIAZOLI GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Fungicydy na bazie morfolin F05
F05_01 FUNGICYDY NA BAZIE MORFOLIN
F05_01_01 DIMETOMORF 110488-70-5 483
F05_01_02 DODEMORF 1593-77-7 300
F05_01_03 FENPROPIMORF 67564-91-4 427
F05_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE MORFOLIN
F05_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY NA BAZIE MORFOLIN GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Fungicydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego F06
F06_01 FUNGICYDY

MIKROBIOLOGICZNE

F06_01_01 AMPELOMYCES QUISQUALIS SZCZEP AQ10 589
F06_01_021 AUREOBASIDIUM PULLULANS SZCZEP DSM 14940 809
F06_01_022 AUREOBASIDIUM PULLULANS SZCZEP DSM 14941 810
F06_01_03 BACILLUS AMYLOLIQUEFACIENS

(WCZEŚNIEJSZA NAZWA:

SUBTILIS QST 713) SZCZEP AQ 713

661
F06_01_04 CONIOTHYRIUM MINITANS SZCZEP CON/M/91-08 614
F06_01_05 CLONOSTACHYS ROSEA (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: GLIOCLADIUM CATENULATUM) SZCZEPJ1446 624
F06_01_08 PSEUDOMONAS CHLORORAPHIS SZCZEP MA342 574
F06_01_09 PSEUDOZYMA FLOCCULOSA 669
F06_01_111 TRICHODERMA HARZIANUM SZCZEP T-22 1007
F06_01_112 TRICHODERMA HARZIANUM

SZCZEP ITEM 908

1008
F06_01_12 CANDIDA OLEOPHILA SZCZEP O 947
F06_01_141 PHLEBIOPSIS GIGANTEA SZCZEP FOC PG 410.3 930
F06_01_142 PHLEBIOPSIS GIGANTEA SZCZEP VRA 1835 921
F06_01_143 PHLEBIOPSIS GIGANTEA SZCZEP VRA 1984 922
F06_01_15 PSEUDOMONAS SP. SZCZEP DSMZ 13134 935
F06_01_16 PYTHIUM OLIGANDRUM SZCZEP

M1

936
F06_01_17 STREPTOMYCES (WCZEŚNIEJSZA

NAZWA: STREPTOMYCES

GRISEOVIRIDIS) SZCZEP K61

937
F06_01_181 TRICHODERMA ASPERELLUM (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: T. HARZIANUM), SZCZEP ICC012 938
F06_01_182 TRICHODERMA ASPERELLUM (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: T.

VIRIDE), SZCZEP T25

1010
F06_01_183 TRICHODERMA ASPERELLUM (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: T.

VIRIDE), SZCZEP TV1

940
F06_01_19 TRICHODERMA ASPERELLUM (SZCZEP T34) 941
F06_01_201 TRICHODERMA ATROVIRIDE (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: T. HARZIANUM), SZCZEP IMI 206040 942
F06_01_202 TRICHODERMA ATROVIRIDE (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: T. HARZIANUM), SZCZEP T11 943
F06_01_21 TRICHODERMA ATROVIRIDE SZCZEP I-1237 944
F06_01_22 TRICHODERMA GAMSII (WCZEŚNIEJSZA NAZWA T. VIRIDE) SZCZEP ICC080 945
F06_01_23 TRICHODERMA POLYSPORUM (IMI 206039) 946
F06_01_24 VERTICILLIUM ALBO-ATRUM (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: VERTICILLIUM DAHLIAE), SZCZEP WCS850 948
F06_01_25 BACILLUS AMYLOLIQUEFACIENS

SZCZEP MBI 600

1011
F06_01_26 BACILLUS AMYLOLIQUEFACIENS SZCZEP FZB24 1012
F06_01_27 SACCHAROMYCES CEREVISIAE SZCZEP LAS02 1016
F06_01_28 TRICHODERMA ATROVIRIDE SZCZEP SCI 988
F06_01_29 BACILLUS AMYLOLIQUEFACIENS

SUBSP. PLANTARUM SZCZEP D747

1013
F06_01_30 BACILLUS PUMILUS QST SZCZEP 2808 1014
F06_01_31 METSCHNIKOWIA FRUCTICOLA

SZCZEP NRRL Y-27328

F06_01_32 STREPTOMYCES LYDICUS WYEC 108
F06_01_33 ABE-IT 56
F06_01_34 BACILLUS SUBTILIS SZCZEP IAB/BS03
F06_01_35 ASPERGILLUS FLAVUS SZCZEP MUCL 54911
F06_01_36 VERTICILLIUM NONALFAFAE
F06_02 FUNGICYDY BIOLOGICZNE
F06_02_01 EUGENOL 97-53-0 967
F06_02_02 GERANIOL 106-24-1 968
F06_02_03 TYMOL 89-83-8 969
F06_02_04 WYCIĄG Z KRZEWU HERBACIANEGO 68647-73-4 914
F06_02_05 LAMINARYNA 9008-22-4 671
F06_02_06 FEN 560 (SPROSZKOWANE NASIONA KOZIERADKI POSPOLITEJ) 858
F06_02_07 WYCIĄG Z RDESTOWCA SACHALIŃSKIEGO (REYNOUTRIA SACCHALINENSIS)
F06_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY POCHODZENIA MIKROBIOLOGICZNEGO LUB BOTANICZNEGO
F06_99_01 CEREWISAN 980
F06_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY POCHODZENIA MIKROBIOLOGICZNEGO LUB BOTANICZNEGO GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
F07 BAKTERIOCYDY
F07_01 NIEORGANICZNE

BAKTERIOCYDY

F07_01_01 PODCHLORYN SODU 7681-52-9 848
F07_01_02 SIARCZAN GLINU 10043-01-3 849
F07_99 POZOSTAŁE BAKTERIOCYDY
F07_99_01 KASUGAMYCYNA 6980-18-3

19408-46-9

703
F07_99_02 STREPTOMYCYNA 57-92-1 312
F07_99_03 SIARCZAN GLINOWO-

POTASOWY, DODEKAWODZIAN

7784-24-9
Pozostałe fungicydy i bakteriocydy F99
F99_01 FUNGICYDY NA BAZIE

ALIFATYCZNYCH ZWIĄZKÓW

AZOTU

F99_01_01 CYMOKSANIL 57966-95-7 419
F99_01_02 DODYNA 2439-10-3 101
F99_01_03 GUAZATYNA 108173-90-6 361
F99_02 FUNGICYDY AMIDOWE
F99_02_01 CYFLUFENAMID 180409-60-3 759
F99_02_02 FLUOPIKOLID 239110-15-7 787
F99_02_03 PROCHLORAZ 67747-09-5 407
F99_02_04 SILTIOFAM 175217-20-6 635
F99_02_05 ZOKSAMID 156052-68-5 640
F99_02_06 MANDIPROPAMID 374726-62-2 783
F99_02_07 PENTIOPIRAD 183675-82-3 824
F99_02_08 BENZOWYNDIFLUPYR 1072957-71-1 981
F99_02_09 IZOFETAMID 875915-78-9 972
F99_02_10 MANDESTROBINA 173662-97-0
F99_02_11 FLUOPYRAM 658066-35-4 807
F99_03 FUNGICYDY ANILIDOWE
F99_03_01 BENALAKSYL 71626-11-4 416
F99_03_02 BOSKALID 188425-85-6 673
F99_03_03 KARBOKSYNA 5234-68-4 273
F99_03_04 FENHEKSAMID 126833-17-8 603
F99_03_05 FLUTOLANIL 66332-96-5 524
F99_03_06 METALAKSYL-M 70630-17-0 580
F99_03_07 METALAKSYL 57837-19-1 365
F99_03_08 BENALAKSYL-M 98243-83-5 766
F99_03_09 BIKSAFEN 581809-46-3 819
F99_03_12 IZOPYRAZAM 881685-58-1 683777-13 683777-14-2 963
F99_03_13 FLUKSAPYROKSAD 907204-31-3 828
F99_03_14 PENFLUFEN 494793-67-8 826
F99_03_15 SEDAKSAN 874967-67-6

599197-38-3

599194-51-1

833
F99_05 FUNGICYDY AROMATYCZNE
F99_05_01 CHLOROTALONIL 1897-45-6 288
F99_05_02 DIKLORAN 99-30-9 150
F99_05_03 METYLOESTER KWASU

2,5-DICHLOROBENZOESOWEGO

2905-69-3 686
F99_06 FUNGICYDY

DIKARBOKSYIMIDOWE

F99_06_01 IPRODION 36734-19-7 278
F99_07 FUNGICYDY

DINITROANILINOWE

F99_07_01 FLUAZYNAM 79622-59-6 521
F99_08 FUNGICYDY

DINITROFENOLOWE

F99_08_01 DINOKAP 39300-45-3 98
F99_08_02 MEPTYLDINOKAP 6119-92-2 811
F99_09 FUNGICYDY

FOSFOROORGANICZNE

F99_09_01 FOSETYL 15845-66-6 384
F99_09_02 TOLKLOFOS METYLU 57018-04-9 479
F99_10 FUNGICYDY OKSAZOLOWE
F99_10_01 FAMOKSADON 131807-57-3 594
F99_10_02 HYMEKSAZOL 10004-44-1 528
F99_10_03 OKSATIAPIPROLINA 1003318-67-9 985
F99_11 FUNGICYDY NA BAZIE FENYLOPIROLU
F99_11_01 FLUDIOKSONIL 131341-86-1 522
F99_12 FUNGICYDY NA BAZIE FTALMIDÓW
F99_12_01 KAPTAN 133-06-2 40
F99_12_02 FOLPET 133-07-3 75
F99_13 FUNGICYDY PIRYMIDYNOWE
F99_13_01 BUPIRYMAT 41483-43-6 261
F99_13_02 CYPRODYNIL 121552-61-2 511
F99_13_03 MEPANIPIRYM 110235-47-7 611
F99_13_04 PIRYMETANIL 53112-28-0 714
F99_14 FUNGICYDY CHINOLINOWE
F99_14_01 8-HYDROKSYKWINOLIN 148-24-3 677
F99_14_02 CHINOKSYFEN 124495-18-7 566
F99_15 FUNGICYDY CHINONOWE
F99_15_01 DITIANON 3347-22-6 153
F99_16 FUNGICYDY

STROBILURYNOWE

F99_16_01 AZOKSYSTROBINA 131860-33-8 571
F99_16_02 DIMOKSYSTROBINA 149961-52-4 739
F99_16_03 FLUOKSASTROBINA 361377-29-9 746
F99_16_04 KREZOKSYM METYLU 143390-89-0 568
F99_16_05 PIKOKSYSTROBINA 117428-22-5 628
F99_16_06 PIRAKLOSTROBINA 175013-18-0 657
F99_16_07 TRIFLOKSYSTROBINA 141517-21-7 617
F99_16_08 FENPIKOKSAMID (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: LIZERFENWALPIR) 517875-34-2 991
F99_17 FUNGICYDY MOCZNIKOWE
F99_17_01 PENCYKURON 66063-05-6 402
F99_17_02 MOCZNIK 57-13-6 913
F99_99 FUNGICYDY

NIESKLASYFIKOWANE

F99_99_01 2-FENYLOFENOL (W TYM SOLE TAKIE JAK SÓL SODOWA) 90-43-7 246
F99_99_02 ACIBENZOLAR-S-METYLU 135158-54-2 597
F99_99_04 KWAS L-ASKORBINOWY 50-81-7 774
F99_99_05 KWAS BENZOESOWY 65-85-0 622
F99_99_06 FENPROPIDYNA 67306-00-7 520
F99_99_08 METRAFENON 220899-03-6 752
F99_99_09 PYRIOFENON 688046-61-9 827
F99_99_10 SPIROKSAMINA 118134-30-8 572
F99_99_11 CHLOREK

DIDECYLODIMETYLOAMONU

859
F99_99_12 PROCHINAZYD 189278-12-4 764
F99_99_13 WALIFENALAT (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: WALIFENAL) 283159-90-0 857
F99_99_14 DISIARCZEK DIMETYLU 624-92-0
F99_99_15 COS-OGA 979
F99_99_16 FLUTIANIL 958647-10-4 835
F99_99_17 FENPYRAZAMINA 473798-59-3 832
F99_99_99 POZOSTAŁE FUNGICYDY

I BAKTERIOCYDY GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Herbicydy, środki hamujące wzrost pędów i środki mchobójcze PES_H
Herbicydy na bazie fenoksyfitohormonów H01
H01_01 HERBICYDY - POCHODNE KWASÓW

FENOKSYALKANOKARBOKSY-

LOWYCH

H01_01_01 2,4-D 94-75-7 1
H01_01_02 2,4-DB 94-82-6 83
H01_01_03 DICHLORPROP-P 15165-67-0 476
H01_01_04 MCPA 94-74-6 2
H01_01_05 MCPB 94-81-5 50
H01_01_06 MEKOPROP 7085-19-0 51
H01_01_07 MEKOPROP-P 16484-77-8 475
H01_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA

BAZIE

FENOKSYFITOHORMONÓW

H01_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA

BAZIE

FENOKSYFITOHORMONÓW

GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Herbicydy na bazie triazyn i triazynonów H02
H02_02 HERBICYDY NA BAZIE TRIAZYN
H02_02_01 TERBUTYLOAZYNA 5915-41-3 234
H02_02_02 HEKSAZYNON 51235-04-2 374
H02_03 HERBICYDY NA BAZIE TRIAZYNONÓW
H02_03_01 METAMITRON 41394-05-2 381
H02_03_02 METRYBUZYNA 21087-64-9 283
H02_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA

BAZIE TRIAZYN

I TRIAZYNONÓW

H02_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE TRIAZYN I TRIAZYNONÓW GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Herbicydy na bazie amidów i anilidów H03
H03_01 HERBICYDY NA BAZIE AMIDÓW
H03_01_01 BEFLUBUTAMID 113614-08-7 662
H03_01_02 DIMETENAMID-P 163515-14-8 638
H03_01_03 IZOKSABEN 82558-50-7 701
H03_01_04 NAPROPAMID 15299-99-7 271
H03_01_05 PENOKSULAM 219714-96-2 758
H03_01_06 PETOKSAMID 106700-29-2 665
H03_01_07 PROPYZAMID 23950-58-5 315
H03_01_08 PIROKSULAM 422556-08-9 793
H03_02 HERBICYDY NA BAZIE ANILIDÓW
H03_02_01 DIFLUFENIKAN 83164-33-4 462
H03_02_02 FLORASULAM 145701-23-1 616
H03_02_03 FLUFENACET 142459-58-3 588
H03_02_04 METAZACHLOR 67129-08-2 411
H03_02_05 METOSULAM 139528-85-1 707
H03_02_06 PROPANIL 709-98-8 205
H03_03 HERBICYDY NA BAZIE

CHLOROACETANILIDÓW

H03_03_01 ACETOCHLOR 34256-82-1 496
H03_03_02 DIMETACHLOR 50563-36-5 688
H03_03_03 PROPIZOCHLOR 86763-47-5 836
H03_03_04 S-METOLACHLOR 87392-12-9

178961-20-1

607
H03_03_05 PRETILACHLOR 51218-49-6 711
H03_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE AMIDÓW I ANILIDÓW
H03_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE AMIDÓW I ANILIDÓW GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Herbicydy na bazie karbaminianów i bis- karbaminianów H04
H04_01 HERBICYDY NA BAZIE BIS- KARBAMINIANÓW
H04_01_01 CHLOROPROFAM 101-21-3 43
H04_01_02 DESMEDIFAM 13684-56-5 477
H04_01_03 FENMEDIFAM 13684-63-4 77
H04_02 HERBICYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW
H04_02_01 ASULAM 3337-71-1 240
H04_02_02 KARBETAMID 16118-49-3 95
H04_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW I BIS- KARBAMINIANÓW
H04_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW I BIS- KARBAMINIANÓW GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Herbicydy na bazie pochodnych dinitroaniliny H05
H05_01 HERBICYDY NA BAZIE DINITROANILINY
H05_01_01 BENFLURALIN 1861-40-1 285
H05_01_02 PENDIMETALIN 40487-42-1 357
H05_01_03 ORYZALIN 19044-88-3 537
H05_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE POCHODNYCH DINITROANILINY
H05_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE POCHODNYCH DINITROANILINY GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Herbicydy na bazie pochodnych mocznika, uracylu lub sulfonylomocznika H06
H06_01 HERBICYDY

SULFONYLOMOCZNIKOWE

H06_01_01 AMIDOSULFURON 120923-37-7 515
H06_01_02 AZYMSULFURON 120162-55-2 584
H06_01_03 BENSULFURON METYLU 83055-99-6 502.201
H06_01_04 CHLORSULFURON 64902-72-3 391
H06_01_05 ETOKSYSULFURON 126801-58-9 591
H06_01_06 FLAZASULFURON 104040-78-0 595
H06_01_07 FLUPYRSULFURON METYLU 150315-10-9

1447440-54-5

577
H06_01_08 FORAMSULFURON 173159-57-4 659
H06_01_09 IMAZOSULFURON 122548-33-8 590
H06_01_10 SÓL SODOWA JODOSULFURONU METYLOWEGO 185119-76-0

144550-36-7

634

634.501

H06_01_11 MEZOSULFURON

(MEZOSULFURON METYLOWY)

400852-66-6

208465-21-8

663

663.201

H06_01_12 METSULFURON METYLOWY 74223-64-6 441.201
H06_01_13 NIKOSULFURON 111991-09-4 709
H06_01_14 OKSASULFURON 144651-06-9 626
H06_01_15 PROSULFURON 94125-34-5 579
H06_01_16 RIMSULFURON 122931-48-0 716
H06_01_17 SULFOSULFURON 141776-32-1 601
H06_01_18 TIFENSULFURON METYLU 79277-27-3 452
H06_01_19 TRIASULFURON 82097-50-5 480
H06_01_20 TRIBENURON (ZWIĄZEK MACIERZYSTY) 106040-48-6 546
H06_01_21 TRIFLUSULFURON 126535-15-7 731
H06_01_22 TRITOSULFURON 142469-14-5 735
H06_01_23 ORTOSULFAMURON 213464-77-8 781
H06_01_24 ETAMETSULFURON METYLU 97780-06-8 834.201
H06_01_25 HALOSULFURON METYLU 100784-20-1 785.201
H06_01_26 TRIFLOKSYSULFURON 145099-21-4 617
H06_02 HERBICYDY NA BAZIE URACYLU
H06_02_01 LENACYL 2164-08-1 163
H06_02_02 TERBACYL 5902-51-2 272
H06_03 HERBICYDY MOCZNIKOWE
H06_03_01 CHLOROTOLURON 15545-48-9 217
H06_03_02 DIURON 330-54-1 100
H06_03_03 FLUOMETURON 2164-17-2 159
H06_03_04 IZOPROTURON 34123-59-6 336
H06_03_05 LINURON 330-55-2 76
H06_03_06 METOBROMURON 3060-89-7 168
H06_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE POCHODNYCH MOCZNIKA, URACYLU LUB SULFONYLOMOCZNIKA
H06_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NA BAZIE POCHODNYCH MOCZNIKA, URACYLU LUB SULFONYLOMOCZNIKA GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Pozostałe herbicydy H99
H99_01 HERBICYDY

ARYLOKSYFENOKSYPROPIO- NOWE

H99_01_01 KLODINAFOP 114420-56-3 683
H99_01_02 CYHALOFOP BUTYLU 122008-85-9 596
H99_01_03 DIKLOFOP (DIKLOFOP METYLU) 40843-25-2

257-141-8

358

358.201

H99_01_04 FENOKSAPROP-P 113158-40-0 484
H99_01_05 FLUAZIFOP-P 83066-88-0 467
H99_01_06 HALOKSYFOP-P (ESTER HALOKSYFOP-P-METYLU) 95977-29-0

72619-32-0

526

526.201

H99_01_07 PROPACHIZAFOP 111479-05-1 713
H99_01_08 CHIZALOFOP-P 94051-08-8 641
H99_01_09 CHIZALOFOP-P-ETYLU 100646-51-3 641.202
H99_01_10 CHIZALOFOP-P-TEFURYLU 119738-06-6 641.226
H99_02 HERBICYDY NA BAZIE BENZOFURANU
H99_02_01 ETOFUMESAT 26225-79-6 233
H99_03 HERBICYDY NA BAZIE KWASU BENZOESOWEGO
H99_03_01 DIKAMBA 1918-00-9 85
H99_03_02 PYRITIOBAK SODOWY 123343-16-8
H99_04 HERBICYDY BIPIRYDYLOWE
H99_04_01 DIKWAT 85-00-7 55
H99_05 HERBICYDY

CYKLOHEKSANODIONOWE

H99_05_01 KLETODYM 99129-21-2 508
H99_05_02 CYKLOKSYDYM 101205-02-1 510
H99_05_03 PROFOKSYDYM 139001-49-3 621
H99_05_04 TEPRALOKSYDYM 149979-41-9 608
H99_05_05 TRALKOKSYDYM 87820-88-0 544
H99_06 HERBICYDY NA BAZIE DIAZYNY
H99_06_01 PIRYDAT 55512-33-9 447
H99_07 HERBICYDY

DIKARBOKSYIMIDOWE

H99_07_01 CYNIDON ETYLU 142891-20-1 598
H99_07_02 FLUMIOKSAZYNA 103361-09-7 578
H99_08 HERBICYDY NA BAZIE ETERU DIFENYLOWEGO
H99_08_01 AKLONIFEN 74070-46-5 498
H99_08_02 BIFENOKS 42576-02-3 413
H99_08_03 OKSYFLUOROFEN 42874-03-3 538
H99_09 HERBICYDY IMIDAZOLINOWE
H99_09_01 IMAZAMOKS 114311-32-9 619
H99_10 HERBICYDY NIEORGANICZNE
H99_10_01 SIARCZAN ŻELAZA 7720-78-7 17375-41-6 7782-63-0 837
H99_11 HERBICYDY IZOKSAZOLOWE
H99_11_01 IZOKSAFLUTOL 141112-29-0 575
H99_11_02 TOPRAMEZON 210631-68-8 800
H99_13 HERBICYDY NITRYLOWE
H99_13_01 BROMOKSYNIL 1689-84-5 87
H99_13_02 DICHLOBENIL 1194-65-6 73
H99_13_03 JOKSYNIL 1689-83-4

3861-47-0

86
H99_14 HERBICYDY

FOSFOROORGANICZNE

H99_14_01 GLUFOSYNAT AMONOWY 51276-47-2

77182-82-2

437
H99_14_02 GLIFOSAT 1071-83-6 284
H99_15 HERBICYDY

FENYLOPIRAZOLOWE

H99_15_01 PINOKSADEN 243973-20-8 776
H99_15_02 PIRAFLUFEN ETYLU 129630-19-9 605.202
H99_16 HERBICYDY

PIRYDAZYNONOWE

H99_16_01 CHLORYDAZON 1698-60-8 111
H99_16_02 FLURTAMON 96525-23-4 569
H99_17 HERBICYDY

PIRYDYNOKARBOKSYAMI-

DOWE

H99_17_01 PIKOLINAFEN 137641-05-5 639
H99_18 HERBICYDY POCHODNE

KWASU

PIRYDYNOKARBOKSYLOWEGO

H99_18_01 KLOPYRALID 1702-17-6 455
H99_18_02 PIKLORAM 1918-02-1 174
H99_18_03 HALAUKSYFEN METYLU 943831-98-9 970.201
H99_18_04 AMINOPYRALID 150114-71-9 771
H99_18_05 FLORPIROKSYFEN BENZYLU 1390661-72-9 990.227
H99_19 HERBICYDY POCHODNE

KWASU

PIRYDYLOOKSYOCTOWEGO

H99_19_02 FLUROKSYPYR 69377-81-7 431
H99_19_03 TRIKLOPYR 55335-06-3 376
H99_20 HERBICYDY CHINOLINOWE
H99_20_01 CHINOMERAK 90717-03-6 563
H99_20_02 KWINKLORAK 84087-01-4 493
H99_21 HERBICYDY TIADIAZYNOWE
H99_21_01 BENTAZON 25057-89-0 366
H99_22 HERBICYDY

TIOKARBAMINIANOWE

H99_22_01 MOLINAT 2212-67-1 235
H99_22_02 PROSULFOKARB 52888-80-9 539
H99_22_03 TRIALAT 2303-17-5 97
H99_23 HERBICYDY TRIAZOLOWE
H99_23_01 AMITROL 61-82-5 90
H99_24 HERBICYDY

TRIAZOLINONOWE

H99_24_01 KARFENTRAZON ETYLU 128639-02-1 587.202
H99_25 HERBICYDY TRIAZOLONOWE
H99_25_01 PROPOKSYKARBAZON

(PROPOKSYKARBAZON SODU)

145026-81-9

181274-15-7

655

655.011

H99_25_02 TIENKARBAZON 317815-83-1 797
H99_26 HERBICYDY TRIKETONOWE
H99_26_01 MEZOTRION 104206-82-8 625
H99_26_02 SULKOTRION 99105-77-8 723
H99_26_03 TEMBOTRION 335104-84-2 790
H99_99 HERBICYDY

NIESKLASYFIKOWANE

H99_99_01 KWAS OCTOWY 64-19-7 838
H99_99_02 BISPIRYBAK 125401-75-4 748
H99_99_03 CHLOMAZON 81777-89-1 509
H99_99_04 FLUROCHLORIDON 61213-25-0 430
H99_99_05 OKSADIARGIL 39807-15-3 604
H99_99_06 OKSADIAZON 19666-30-9 213
H99_99_07 KWAS PELARGONOWY 112-05-0 888
H99_99_08 CHINOKLAMINA 2797-51-5 648
H99_99_99 POZOSTAŁE HERBICYDY NIESKLASYFIKOWANE, ŚRODKI HAMUJĄCE WZROST PĘDÓW I ŚRODKI MCHOBÓJCZE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Insektycydy i akarycydy PES_I
Insektycydy na bazie pyretroidów I01
I01_01 INSEKTYCYDY PYRETROIDOWE
I01_01_01 AKRYNATRYNA 101007-06-1 678
I01_01_02 ALFA-CYPERMETRYNA 67375-30-8 454
I01_01_03 BETA-CYFLUTRYNA 68359-37-5 482
I01_01_04 BIFENTRYNA 82657-04-3 415
I01_01_05 CYFLUTRYNA 68359-37-5 385
I01_01_06 CYPERMETRYNA 52315-07-8 332
I01_01_07 DELTAMETRYNA 52918-63-5 333
I01_01_08 ESFENWALERAT 66230-04-4 481
I01_01_09 ETOFENPROKS 80844-07-1 471
I01_01_10 GAMMA-CYHALOTRYNA 76703-62-3 768
I01_01_11 LAMBDA-CYHALOTRYNA 91465-08-6 463
I01_01_12 TAU-FLUWALINAT 102851-06-9 786
I01_01_13 TEFLUTRYNA 79538-32-2 451
I01_01_14 ZETA-CYPERMETRYNA 52315-07-8 733
I01_01_15 BETA-CYPERMETRYNA 65731-84-2 72204-43-4

65732-07-2

83860-31-5

632
I01_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE PYRETROIDÓW
I01_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE PYRETROIDÓW GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Insektycydy na bazie węglowodorów chlorowanych I02
I02_01 INSEKTYCYDY Z GRUPY

DIAMIDÓW ANTRANILOWYCH

I02_01_01 CYJANOTRANILIPROL 736994-63-1 998
I02_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA

BAZIE WĘGLOWODORÓW

CHLOROWANYCH

I02_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE WĘGLOWODORÓW CHLOROWANYCH GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Insektycydy na bazie karbaminianów i oksymokarbaminianu I03
I03_01 INSEKTYCYDY

OKSYMOKARBAMINIANOWE

I03_01_01 METOMYL 16752-77-5 264
I03_01_02 OKSAMYL 23135-22-0 342
I03_02 INSEKTYCYDY

KARBAMINIANOWE

I03_02_01 FENOKSYKARB 79127-80-3 425
I03_02_02 FORMETANAT 23422-53-9 697
I03_02_03 METIOKARB 2032-65-7 165
I03_02_04 PIRYMIKARB 23103-98-2 231
I03_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE KARBAMINIANÓW

I OKSYMOKARBAMINIANU

I03_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA

BAZIE KARBAMINIANÓW

I OKSYMOKARBAMINIANU GDZIE

INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE

Insektycydy na bazie fosforanów organicznych I04
I04_01 INSEKTYCYDY

FOSFOROORGANICZNE

I04_01_01 CHLOROPIRYFOS 2921-88-2 221
I04_01_02 CHLOROPIRYFOS METYLU 5589-13-0 486
I04_01_03 DIMETOAT 60-51-5 59
I04_01_04 ETOPROFOS 13194-48-4 218
I04_01_07 MALATION 121-75-5 12
I04_01_08 FOSMET 732-11-6 318
I04_01_09 PIRYMIFOS METYLU 29232-93-7 239
I04_01_10 DICHLORFOS 62-73-7 11
I04_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE FOSFORANÓW ORGANICZNYCH
I04_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY NA BAZIE FOSFORANÓW ORGANICZNYCH GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Insektycydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego I05
I05_01 INSEKTYCYDY

MIKROBIOLOGICZNE

I05_01_01 ADOXOPHYES ORANA

GRANULOVIRUS SZCZEP BV-0001

782
I05_01_03 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

ISRAELIENSIS (SEROTYP H-14) SZCZEP AM65-52

770
I05_01_04 METARHIZIUM ANISOPLIAE VAR. ANISOPLIAE SZCZEP BIPESCO 5/F52 1020
I05_01_05 PAECILOMYCES FUMOSOROSEUS SZCZEP FE 9901 778
I05_01_081 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

AIZAWAI SZCZEP ABTS-1857

949
I05_01_082 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

AIZAWAI SZCZEP GC-91

950
I05_01_091 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

KURSTAKI SZCZEP ABTS 351

951
I05_01_092 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

KURSTAKI SZCZEP PB 54

952
I05_01_093 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

KURSTAKI SZCZEP SA 11

953
I05_01_094 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

KURSTAKI SZCZEP SA 12

954
I05_01_095 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP.

KURSTAKI SZCZEP EG 2348

955
I05_01_10 BACILLUS THURINGIENSIS SUBSP. TENEBRIONIS SZCZEP NB 176 (TM 141) 956
I05_01_111 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP ATCC 74040 957
I05_01_112 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP GHA 958
I05_01_12 GRANULOWIRUS CYDIA

POMONELLA (CPGV)

959
I05_01_13 WIRUS POLIHEDROZY JĄDROWEJ HELICOVERPA ARMIGERA (HEARNPV) 960
I05_01_14 LECANICILLIUM MUSCARIUM

(WCZEŚNIEJSZA NAZWA: VERTICILLIUM LECANII), SZCZEP

VE6

961
I05_01_15 WIRUS POLIHEDROZY JĄDROWEJ SPODOPTERA LITTORALIS 962
I05_01_16 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP 147 1017
I05_01_17 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP NPP111B005 1018
I05_01_18 ISARIA FUMOSOROSEA SZCZEP APOPKA 97 (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: PAECILOMYCES FUMOSOROSEUS) 573
I05_01_19 WIRUS POLIHEDROZY JĄDROWEJ SPODOPTERA EXIGUA 592
I05_01_20 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP IMI389521
I05_01_21 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP PPRI 5339
I05_01_22 BAKULOWIRUS GV
I05_01_23 BEAUVERIA BASSIANA SZCZEP BB1
I05_01_24 BEAUVERIA BRONGNIARTII
I05_01_25 GRANULOWIRUS PHTHORIMAEA

OPERCULELLA (PHOPGV)

I05_01_26 WIRUS POLIHEDROZY JĄDROWEJ SPODOPTERA EXIGUA MULTICAPSID (SEMNPV)
I05_01_27 BEAUVERIA BASSIANA 203
I05_01_28 METARHIZIUM BRUNNEUM

SZCZEP CB15-III

I05_02 INSEKTYCYDY BOTANICZNE
I05_02_01 OLEJEK POMARAŃCZOWY 8028-48-6

5989-27-5

902
I05_02_02 OLEJEK AKSAMITKOWY 903
I05_02_03 AZADYRACHTYNA 11141-17-6 627
I05_02_04 PYRETRYNY 8003-34-7 32
I05_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY POCHODZENIA

MIKROBIOLOGICZNEGO LUB BOTANICZNEGO

I05_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY POCHODZENIA MIKROBIOLOGICZNEGO LUB BOTANICZNEGO GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Akarycydy I06
I06_01 AKARYCYDY PIRAZOLOWE
I06_01_01 FENPIROKSYMAT 134098-61-6 695
I06_02 AKARYCYDY TETRAZYNOWE
I06_02_01 KLOFENTEZYNA 74115-24-5 418
I06_02_02 FLUFENZYNA 162320-67-4 734
I06_99 POZOSTAŁE AKARYCYDY
I06_99_01 ACEKWINOCYL 57960-19-7 760
I06_99_02 CYFLUMETOFEN 400882-07-7 821
I06_99_99 POZOSTAŁE AKARYCYDY GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Pozostałe insektycydy I99
I99_01 INSEKTYCYDY OTRZYMANE W WYNIKU FERMENTACJI
I99_01_01 ABAMEKTYNA, AWERMEKTYNA B1 A, AWERMEKTYNA B1B (WYRAŻONA JAKO ABAMEKTYNA) 71751-41-2

65195-55-3

65195-56-4

495
I99_01_02 MILBEMEKTYNA 51596-10-2

51596-11-3

660
I99_01_03 SPINOSAD 168316-95-8

131929-60-7

131929-63-0

636
I99_01_04 EMAMEKTYNA 119791-41-2

155569-91-8

791
I99_01_05 SPINETORAM 935545-74-7 802
I99_03 INSEKTYCYDY

BENZOILOMOCZNIKOWE

I99_03_01 DIFLUBENZURON 35367-38-5 339
I99_03_02 FLUFENOKSURON 01463-69-8 470
I99_03_03 LUFENURON 103055-07-8 704
I99_03_04 NOWALURON 116714-46-6 672
I99_03_05 TEFLUBENZURON 83121-18-0 450
I99_03_06 TRIFLUMURON 64628-44-0 548
I99_04 INSEKTYCYDY KARBAZANOWE
I99_04_01 BIFENAZAT 149877-41-8 736
I99_05 INSEKTYCYDY

DIAZYLOHYDRAZYNOWE

I99_05_01 METOKSYFENOZYD 161050-58-4 656
I99_05_02 TEBUFENOZYD 112410-23-8 724
I99_05_03 CHROMAFENOZYD 143807-66-3 775
I99_06 REGULATORY WZROSTU OWADÓW
I99_06_01 CYROMAZYNA 66215-27-8 420
I99_06_02 BUPROFEZYNA 953030-84-7 681
I99_06_03 HEKSYTIAZOKS 78587-05-0 439
I99_08 INSEKTYCYDY

NITROGUANIDYNOWE

I99_08_01 KLOTIANIDYNA 210880-92-5 738
I99_08_02 TIAMETOKSAM 153719-23-4 637
I99_09 INSEKTYCYDY

CYNOORGANICZNE

I99_09_01 TLENEK FENBUTACYNY 13356-08-6 359
I99_10 INSEKTYCYDY

OKSADIAZYNOWE

I99_10_01 INDOKSAKARB 173584-44-6 612
I99_11 INSEKTYCYDY NA BAZIE ETERU FENYLOWEGO
I99_11_01 PIRYPROKSYFEN 95737-68-1 715
I99_12 INSEKTYCYDY (FENYLO) PIRAZOLOWE
I99_12_02 FIPRONIL 120068-37-3 581
I99_12_03 TEBUFENPIRAD 119168-77-3 725
I99_12_04 CHLORANTRANILIPROL 500008-45-7 794
I99_13 INSEKTYCYDY PIRYDYNOWE
I99_13_01 PIMETROZYNA 123312-89-0 593
I99_13_02 FLONIKAMID (IKI-220) 158062-67-0 763
I99_13_03 SULFOKSAFLOR 946578-00-3 820
I99_14 INSEKTYCYDY

PIRYDYLOMETYLOAMINOWE

I99_14_01 ACETAMIPRYD 135410-20-7 649
I99_14_02 IMIDAKLOPRYD 138261-41-3 582
I99_14_03 TIAKLOPRYD 111988-49-9 631
I99_14_04 FLUPIRADIFURON 951659-40-8 987
I99_15 INSEKTYCYDY NA BAZIE

ESTRÓW SIARCZYNOWYCH

I99_15_01 PROPARGIT 2312-35-8 216
I99_17 INSEKTYCYDY Z GRUPY

KWASÓW TETRONOWYCH

I99_17_01 SPIRODIKLOFEN 148477-71-8 737
I99_17_02 SPIROMESIFEN 283594-90-1 747
I99_18 ŚRODKI WABIĄCE OWADY (ATRAKTANTY) FEROMONY ŁUSKOSKRZYDŁYCH (LEPIDOPTERA) O PROSTYM ŁAŃCUCHU (SCLPS)
I99_18_01 (E,E)-8,10-DODECADIEN-1-OL 33956-49-9 860
I99_18_02 OCTAN (Z)-9-DODECEN-1-YLU 16974-11-1

112-66-3

422
I99_18_03 OCTAN (Z)-8-DODECEN-1-YLU 28079-04-1 861
I99_18_04 OCTAN (2E,13Z)-

OKTADEKADIEN-1-YLU

86252-65-5 862
I99_18_05 OCTAN (7E,9E)-DODEKADIEN-

1-YLU

54364-63-5 863
I99_18_06 OCTAN (7E,9Z)-DODEKADIEN-

1-YLU

55774-32-8 864
I99_18_07 OCTAN (7Z,11E)-

HEKSADEKADIEN-1-YLU

51606-94-4 865
I99_18_08 OCTAN (7Z,11Z)-

HEKSADEKADIEN-1-YLU

53042-79-8

52207-99-5

866
I99_18_09 OCTAN (9Z,12E)-

TETRADEKADIEN-1-YLU

31654-77-0 867
I99_18_10 OCTAN (E)-11-TETRADECEN-

1-YLU

33189-72-9 868
I99_18_11 (E)-5-DECEN-1-OL 56578-18-8 869
I99_18_12 OCTAN (E)-5-DECEN-1-YLU 38421-90-8 870
I99_18_13 OCTAN (E)-8-DODECEN-1-YLU 38363-29-0 871
I99_18_14 OCTAN (E/Z)-8-DODECEN-1-YLU 38363-29-0

28079-04-1

872
I99_18_15 (Z)-11-HEKSADECEN-1-OL 56683-54-6 873
I99_18_16 OCTAN (Z)-11-HEKSADECEN-

1-YLU

34010-21-4 874
I99_18_17 (Z)-11-HEKSADECENAL 53939-28-9 875
I99_18_18 OCTAN (Z)-11-TETRADECEN-

1-YLU

20711-10-8 876
I99_18_19 (Z)-13-OKTADECENAL 58594-45-9 878
I99_18_20 (Z)-7-TETRADECENAL 65128-96-3 879
I99_18_21 (Z)-8-DODECEN-1-OL 40642-40-8 880
I99_18_22 (Z)-9-HEKSADECENAL 56219-04-6 881
I99_18_23 OCTAN (Z)-9-TETRADECEN-1-YLU 16725-53-4 882
I99_18_24 OCTAN DODECYLU 112-66-3 884
I99_18_25 TETRADECAN-1-OL 112-72-1 856
I99_18_26 DODECAN-1-OL 112-53-8
I99_18_27 OCTAN (E/Z)-9-DODECEN-1-YLU 16974-34-8
I99_18_28 OCTAN (E,Z, Z)-3,8,11-TETRADEKATRIEN- 1-YLU 163041-94-9
I99_18_29 OCTAN (E,Z)-3,8-

TETRADEKADIEN-1-YLU

I99_18_30 OCTAN N-TETRADECYLU 638-59-5
I99_18_31 OCTAN (Z, E)-9,11-TETRADEKADIEN-1-YLU 50767-79-8
I99_18_32 OCTAN (E, Z)-3,13-OKTADEKADIENYLU 53120-26-6
I99_18_33 OCTAN (Z, Z)-3,13-OKTADEKADIENYLU 53120-26-7
I99_18_34 OCTAN N-HEKSADEKANYLU 629-70-9
I99_18_35 (Z)-8-TETRADECEN-1-OL 64470-32-2
I99_18_36 OCTAN (Z)-8-TETRADECEN-1-YLU 35835-80-4
I99_18_37 OCTAN (E,E)-8,10-DODEKADIEN-

1-YLU

53880-51-6
I99_19 POZOSTAŁE ŚRODKI WABIĄCE OWADY (ATRAKTANTY)
I99_19_01 OCTAN AMONU 631-61-8
I99_19_02 PUTRESCYNA

(1,4-DIAMINOBUTAN)

110-60-1 842
I99_19_03 CHLOROWODOREK

TRIETYLOAMINY

593-81-7 848
I99_19_04 OCTAN (Z)-13-HEKSADECEN- 11-YN-1-YLU 78617-58-0
I99_19_05 IZOMAŚLAN (Z,Z,Z, Z)-7,13,16,19-DOKOZA-

TETRAEN-1-YLU

135459-81-3 883
I99_19_06 RESKALUR 67601-06-3
I99_19_07 HYDROLIZATY BIAŁKOWE 901
I99_19_08 SENECIAN LAWANDULILU 23960-07-8
I99_19_09 OCTAN (Z)-3-METYLO-

6-IZOPROPENYLO-9-DECEN-

1-YLU

67601-06-3
I99_19_10 2,6,6-TRIMETYLOBICYKLO[3.1.1]

HEPTO-2-EN (ALFA-PINEN)

7785-70-8
I99_19_11 2-ETYLO-1,6-DIOKSASPIRO (4,4)

NONAN (CHALKOGRAN)

38401-84-2
I99_19_12 2-METYLO-3-BUTEN-2-OL 115-18-4
I99_19_13 2-METYLO-

6-METYLENO-2,7-OKTADIEN-

4-OL (IPSDIENOL)

14434-41-4
I99_19_14 4,6,6-TRIMETYLO-BICYKLO[3.1.1]

HEPTO-3-EN-OL,((S)-CIS- WERBENOL)

1845-30-3
I99_19_15 PROPIONIAN 8-METYLO- 2-DEKANOLU 81931-28-4
I99_99 NIESKLASYFIKOWANE

INSEKTYCYDY-AKARYCYDY

I99_99_03 ETOKSAZOL 153233-91-1 623
I99_99_04 KWASY TŁUSZCZOWE C7-C18 ORAZ NIENASYCONE SOLE POTASU C18 67701-09-1 889
I99_99_05 ESTRY METYLOWE KWASÓW

TŁUSZCZOWYCH C8-C10

85566-26-3 890
I99_99_06 FENAZACHINA 120928-09-8 693
I99_99_07 DIATOMIT (ZIEMIA OKRZEMKOWA) 61790-53-2 647
I99_99_08 KWAS LAURYNOWY 143-07-7 885
I99_99_09 METAFLUMIZON 139968-49-3 779
I99_99_10 DEKANIAN METYLU 110-42-9 892
I99_99_11 OKTANIAN METYLU 111-11-5 893
I99_99_12 KWAS OLEINOWY 112-80-1 894
I99_99_13 OLEJ PARAFINOWY (CAS 64742-46-7) 64742-46-7 896
I99_99_14 OLEJ PARAFINOWY (CAS 72623-86-0) 72623-86-0 897
I99_99_15 OLEJ PARAFINOWY (CAS 8042-47-5) 8042-47-5 898
I99_99_16 OLEJ PARAFINOWY (CAS 97862-82-3) 97862-82-3 899
I99_99_17 FOSFOROWODÓR 7803-51-2 127
I99_99_18 PIRYDABEN 96489-71-3 583
I99_99_19 PIRYDALIL 179101-81-6 792
I99_99_20 SPIROTETRAMAT 203313-25-1 795
I99_99_21 FLUOREK SULFURYLU 2699-79-8 757
I99_99_27 FOSFOREK GLINU 20859-73-8 227
I99_99_28 FOSFOREK MAGNEZU 12057-74-8 228
I99_99_29 DWUTLENEK WĘGLA 124-38-9 844
I99_99_30 MALTODEKSTRYNA 9050-36-6 801
I99_99_31 MIESZANKA TERPENOIDÓW QRD 460 982
I99_99_32 FLUBENDIAMID 272451-65-7 788
I99_99_33 ETANODINITRYL 460-19-5
I99_99_99 POZOSTAŁE INSEKTYCYDY- AKARYCYDY GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Moluskocydy PES_M
Moluskocydy M01
M01_01 MOLUSKOCYDY
M01_01_01 FOSFORAN ŻELAZA 10045-86-0 629
M01_01_03 METALDEHYD 108-62-3

9002-91-9

62
M01_01_04 PIROFOSFORAN ŻELAZA 10058-44-3
M01_01_99 POZOSTAŁE MOLUSKOCYDY

GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Regulatory wzrostu roślin PES_PGR
Fizjologiczne regulatory wzrostu roślin PGR01
PGR01_01 FIZJOLOGICZNE REGULATORY WZROSTU ROŚLIN
PGR01_01_01 1-METYLOCYKLOPROPEN 3100-04-7 767
PGR01_01_02 CHLOROMEKWAT I CHLOREK CHLORMEKWATU (WYRAŻONY JAKO CHLOROMEKWAT) 7003-89-6

999-81-5

143

143.302

PGR01_01_03 CYKLANILID 113136-77-9 586
PGR01_01_04 DAMINOZYD 1596-84-5 330
PGR01_01_05 ETEFON 16672-87-0 373
PGR01_01_06 ETOKSYCHINA 91-53-2 517
PGR01_01_07 ETYLEN 74-85-1 839
PGR01_01_08 FORCHLORFENURON 68157-60-8 633
PGR01_01_09 KWAS GIBERELINOWY 77-06-5 307
PGR01_01_10 GIBERELINY 468-44-0

510-75-8

8030-53-3

904
PGR01_01_11 IMAZACHIN 81335-37-7 699
PGR01_01_12 HYDRAZYD KWASU MALEINOWEGO 123-33-1 310
PGR01_01_13 MEPIKWAT 15302-91-7 440
PGR01_01_14 PAKLOBUTRAZOL 76738-62-0 445
PGR01_01_15 PROHEKSADION WAPNIA 127277-53-6 567

567.020

PGR01_01_16 5-NITROGWAJAKOLAN SODU 67233-85-6 718
PGR01_01_17 O-NITROFENOLAN SODU 824-39-5 720
PGR01_01_18 P-NITROFENOLAN SODU 824-78-2 721
PGR01_01_19 TRINEKSAPAK 104273-73-6 732
PGR01_01_20 DIFENYLOAMINA 122-39-4 460
PGR01_01_21 FLURPRIMIDOL 56425-91-3 696
PGR01_01_22 FLUMETRALINA 62924-70-3 971
PGR01_01_23 TIDIAZURON 51707-55-2 727
PGR01_99 POZOSTAŁE FIZJOLOGICZNE REGULATORY WZROSTU ROŚLIN
PGR01_99_01 KWAS 1-NAFTYLOOCTOWY

(1-NAA)

86-87-3 313
PGR01_99_02 1-DECANOL 112-30-1 831
PGR01_99_03 1-NAFTYLOACETAMID (1-NAD) 86-86-2 282
PGR01_99_04 KWAS 2-NAFTYLOOKSYOCTOWY

(2-NOA)

120-23-0 664
PGR01_99_05 6-BENZYLOADENINA 1214-39-7 829
PGR01_99_06 CYJANAMID 420-04-2 685
PGR01_99_07 KWAS INDOLILO-3-MASŁOWY 133-32-4 830
PGR01_99_08 SINTOFEN 130561-48-7 717
PGR01_99_09 1,4-DIMETYLONAFTALEN 571-58-4 822
PGR01_99_10 SODOWY TIOSIARCZAN SREBRA 762
PGR01_99_11 KWAS S-ABSCYSYNOWY 21293-29-8
PGR01_99_99 POZOSTAŁE FIZJOLOGICZNE REGULATORY WZROSTU ROŚLIN

GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Środki hamujące kiełkowanie PGR02
PGR02_02 ŚRODKI HAMUJĄCE KIEŁKOWANIE
PGR02_02_01 KARWON 2244-16-8 602
PGR02_99 POZOSTAŁE ŚRODKI

HAMUJĄCE KIEŁKOWANIE

PGR02_99_99 POZOSTAŁE ŚRODKI HAMUJĄCE KIEŁKOWANIE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Pozostałe regulatory wzrostu roślin PGR03
PGR03_99 POZOSTAŁE REGULATORY

WZROSTU ROŚLIN

PGR03_99_01 WYCIĄG Z ALG MORSKICH (WCZEŚNIEJSZA NAZWA: WYCIĄG Z ALG MORSKICH

I WODOROSTÓW)

920
PGR03_99_99 POZOSTAŁE REGULATORY

WZROSTU ROŚLIN GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Pozostałe środki ochrony roślin PES_ZR
Oleje roślinne ZR02
ZR02_01 OLEJE ROŚLINNE
ZR02_01_01 OLEJE ROŚLINNE/OLEJEK

CYTRONELOWY

8000-29-1 905
ZR02_01_02 OLEJE ROŚLINNE/OLEJEK GOŹDZIKOWY 84961-50-2

97-53-0

906
ZR02_01_03 OLEJE ROŚLINNE/OLEJ RZEPAKOWY 8002-13-9 907
ZR02_01_04 OLEJE ROŚLINNE/OLEJEK Z MIĘTY ZIELONEJ 8008-79-5 908
ZR02_01_99 POZOSTAŁE OLEJE ROŚLINNE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Preparaty do sterylizacji gleby (w tym nematocydy) ZR03
ZR03_01 BROMEK METYLU
ZR03_01_01 BROMEK METYLU 74-83-9 128
ZR03_02 NEMATOCYDY BIOLOGICZNE
ZR03_02_01 PAECILOMYCES LILACINUS SZCZEP 251 753
ZR03_02_02 BACILLUS FIRMUS SZCZEP I-1582 1015
ZR03_02_03 PASTEURIA NISHIZAWAE PN1
ZR03_02_99 POZOSTAŁE NEMATOCYDY BIOLOGICZNE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
ZR03_03 NEMATOCYDY

FOSFOROORGANICZNE

ZR03_03_01 FENAMIFOS 22224-92-6 692
ZR03_03_02 FOSTIAZAT 98886-44-3 585
ZR03_03_99 POZOSTAŁE NEMATOCYDY FOSFOROORGANICZNE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
ZR03_99 POZOSTAŁE PREPARATY DO STERYLIZACJI GLEBY
ZR03_99_01 1,3-DICHLOROPROPEN 542-75-6 675
ZR03_99_02 CHLOROPIKRYNA 76-06-2 298
ZR03_99_03 DAZOMET 533-74-4 146
ZR03_99_04 METAM 144-54-7 20
ZR03_99_99 POZOSTAŁE PREPARATY DO STERYLIZACJI GLEBY GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
Rodentycydy ZR04
ZR04_01 RODENTYCYDY
ZR04_01_01 FOSFOREK WAPNIA 1305-99-3 505
ZR04_01_02 DIFENAKUM 56073-07-5 514
ZR04_01_03 WARFARYNA 81-81-2 70
ZR04_01_04 FOSFOREK CYNKU 1314-84-7 69
ZR04_01_05 BROMADIOLON 28772-56-7 371
ZR04_01_06 CHLOROFACYNON 3691-35-8 208
ZR04_01_99 POZOSTAŁE RODENTYCYDY

GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE

Wszystkie pozostałe środki ochrony roślin ZR99
ZR99_01 ŚRODKI ODKAŻAJĄCE
ZR99_01_99 POZOSTAŁE ŚRODKI ODKAŻAJĄCE GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
ZR99_02 ŚRODKI ODSTRASZAJĄCE (REPELENTY)
ZR99_02_01 SIARCZAN AMONOWO- GLINOWY 7784-26-1

7784-25-0

840
ZR99_02_02 KRZEMIAN GLINU (INNA NAZWA: KAOLIN) 1332-58-7 841
ZR99_02_03 MĄCZKA Z KRWI 90989-74-5 909
ZR99_02_04 WĘGLIK WAPNIA 75-20-7 910
ZR99_02_05 WĘGLAN WAPNIA 471-34-1 843
ZR99_02_06 BENZOESAN DENATONIUM 3734-33-6 845
ZR99_02_07 WAPIEŃ 1317-65-3 852
ZR99_02_08 KETON METYLOWO-NONYLOWY 112-12-9 846
ZR99_02_09 PIASEK KWARCOWY 14808-60-7

7637-86-9

855
ZR99_02_10 REPELENTY ZAPACHOWE/OLEJ

TALOWY SUROWY

8002-26-4 911
ZR99_02_11 REPELENTY ZAPACHOWE/SMOŁA OLEJU TALOWEGO 8016-81-7 912
ZR99_02_12 SÓL SODOWA KRZEMIANU GLINU 1344-00-9 850
ZR99_02_13 POZOSTAŁOŚCI DESTYLACJI

TŁUSZCZU

915
ZR99_02_14 REPELENTY ZAPACHOWE/OLEJ

Z RYB

100085-40-3 918
ZR99_02_15 REPELENTY ZAPACHOWE/

TŁUSZCZ OWCZY

98999-15-6 919
ZR99_02_16 WYCIĄG Z CZOSNKU 8008-99-9 916
ZR99_02_17 PIEPRZ 917
ZR99_02_99 POZOSTAŁE REPELENTY GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
ZR99_99 POZOSTAŁE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
ZR99_99_07 KWAS N-DEKANOWY 334-48-5 886
ZR99_99_08 KWAS KAPRYLOWY 124-07-2 887
ZR99_99_12 HEPTAMALOKSYLOGLUKAN 870721-81-6 851
ZR99_99_24 WIRUS ŻÓŁTEJ MOZAIKI CUKINII (SZCZEP NIEZŁOŚLIWY) 618
ZR99_99_34 WIRUS MOZAIKI PEPINO, SZCZEP CH2, IZOLAT 1906 1019
ZR99_99_35 ŁAGODNY IZOLAT VC1 WIRUSA MOZAIKI PEPINO
ZR99_99_36 ŁAGODNY IZOLAT VX1 WIRUSA MOZAIKI PEPINO
ZR99_99_37 WIRUS MOZAIKI PEPINO (PEPMV) SZCZEP EUROPEJSKI (UE), ŁAGODNY IZOLAT ABP1 (PEPMVO)
ZR99_99_38 WIRUS MOZAIKI PEPINO (PEPMV) SZCZEP CHILIJSKI (CH2), ŁAGODNY IZOLAT ABP2 (PEPMVO)
ZR99_99_39 NATURALNY WYCIĄG Z NASION CAMELLIA SP.
ZR99_99_40 GORZKNIA WŁAŚCIWA
ZR99_99_99 POZOSTAŁE ŚRODKI OCHRONY

ROŚLIN GDZIE INDZIEJ

NIESKLASYFIKOWANE"

__________________

(1) Numery w Chemical Abstracts Service Registry (bazie danych serwisu dokumentacji chemicznej).

(2) Międzynarodowa Rada Współpracy w dziedzinie Analizy Pestycydów.

(3) Dane zagregowane nieobowiązkowe.

(4) Dane zagregowane nieobowiązkowe. Uwzględnia się choinki sadzone na wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych (pozostałe uprawy trwałe): https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index. php?title=Glossary:Utilised_agricultural_area_(UAA) (dostępne w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim).

(5) Dane zagregowane nieobowiązkowe. Leśnictwo nie uwzględnia choinek sadzonych na wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych (pozostałe uprawy trwałe): https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explai ned/index.php?title=Glossary:Utilised_agricultural_area_(UAA) (dostępne w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim).

(6) Dane zagregowane nieobowiązkowe.

(7)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1).

(8) Odpowiada grupie 1 klasyfikacji zharmonizowanych wskaźników ryzyka określonej w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów (Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 71).

(9) Odpowiada grupie 3 klasyfikacji zharmonizowanych wskaźników ryzyka określonej w dyrektywie 2009/128/WE.

(10) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).

1 Dz.U. C 256 z 27.10.2007, s. 86.
2 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2008 r. (Dz-.U. C 66 E z 20.3.2009, s. 98), wspólne stanowisko Rady z dnia 20 listopada 2008 r. (Dz.U. C 38 E z 17.2.2009, s. 1), stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 24 kwietnia 2009 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym), decyzja Rady z dnia 16 listopada 2009 r. oraz rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2009 r.
3 Dz.U. L 242 z 10.9.2002, s. 1.
4 Dz.U. L 123 z 24.4.1998, s. 1.
5 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
6 Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164.
7 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 71.
8 Dz.U. L 41 z 14.2.2003, s. 26.
9 Dz.U. L 264 z 25.9.2006, s. 13.
10 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
11 Dz.U. L 181 z 28.6.1989, s. 47.
12 Dz.U. L 321 z 1.12.2008, s. 14.
13 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia Komisji nr 656/2011 z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1185/2009 w sprawie statystyk dotyczących pestycydów, w zakresie definicji i wykazu substancji czynnych (Dz.U.UE.L.11.180.3) z dniem 28 lipca 2011 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/269 z dnia 16 lutego 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.40.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 marca 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/2010 z dnia 17 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.410.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 grudnia 2021 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024