Decyzja 2009/851/WE ustanawiająca kwestionariusz sprawozdania państw członkowskich z wykonania dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 listopada 2009 r.
ustanawiająca kwestionariusz sprawozdania państw członkowskich z wykonania dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 9105)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/851/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 27 listopada 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylającą dyrektywę 91/157/EWG(1), a w szczególności jej art. 22 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 22 ust. 1 dyrektywy 2006/66/WE państwa członkowskie zobowiązane są do przesyłania Komisji sprawozdań dotyczących wykonania tej dyrektywy, które sporządza się na podstawie kwestionariusza.

(2) W celu ograniczenia obciążenia administracyjnego związanego ze sporządzaniem przedmiotowych sprawozdań, wykaz wymaganych informacji należy ograniczyć do informacji najbardziej przydatnych Komisji w kontekście oceny potrzeby udoskonaleń we wdrażaniu dyrektywy 2006/66/WE.

(3) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 18 ust. 1 dyrektywy 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie sporządzają swoje sprawozdania z wykonania dyrektywy 2006/66/WE w oparciu o kwestionariusz zawarty w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 listopada 2009 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 266 z 26.9.2006, s. 1.

(2) Dz.U. L 114 z 27.4.2006, s. 9.

ZAŁĄCZNIK 

KWESTIONARIUSZ SPRAWOZDANIA PAŃSTW CZŁONKOWSKICH Z WYKONANIA DYREKTYWY 2006/66/WE

1. Transpozycja do krajowego porządku prawnego

Informacje dostarczane przez państwa członkowskie w pierwszym sprawozdaniu:

a) Proszę podać odniesienie oraz - gdy to możliwe - odnośniki internetowe do odpowiednich aktów prawa krajowego transponujących przepisy dyrektywy, wraz z wszelkimi ewentualnymi zmianami.

b) Czy którykolwiek z przepisów ustanowionych w art. 8, 15 i 20 został transponowany na mocy porozumień zawieranych pomiędzy właściwymi organami a zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi?

2. Ekologiczność

Jakie kroki, włącznie z instrumentami ekonomicznymi, o których mowa w art. 9, zostały podjęte w celu zwiększenia ekologiczności baterii i akumulatorów zgodnie z art. 5 dyrektywy?

3. Systemy zbierania

Proszę krótko opisać (do 100 słów) sposób wykonania w praktyce przepisów art. 8.

4. Docelowe poziomy zbierania

Proszę wyszczególnić proporcje zbiórki osiągnięte w każdym roku kalendarzowym objętym niniejszym sprawozdaniem, z uwzględnieniem baterii i akumulatorów wbudowanych w urządzenia. Pierwsze sprawozdanie obejmuje wyłącznie 2011 r.

5. Przetwarzanie i recykling

a) Jakie środki zostały podjęte w celu zagwarantowania, że wszystkie zbierane zużyte baterie i akumulatory zostały poddane odpowiedniemu przetworzeniu i recyklingowi zgodnie z art. 12 ust. 1 dyrektywy 2006/66/WE?

b) Czy skorzystano z możliwości unieszkodliwienia zebranych niebezpiecznych przenośnych baterii lub akumulatorów w sposób opisany w art. 12 ust. 1 akapit drugi? Jeśli tak, proszę podać odniesienie do wszelkich projektów środków prawnych zgłoszonych Komisji zgodnie z art. 12 ust. 1 akapit trzeci.

c) Jaki poziom recyklingu został osiągnięty w każdym omawianym roku kalendarzowym? Czy wszystkie zebrane baterie i akumulatory zostały przesłane do przetwarzania i recyklingu, zgodnie z art. 12 ust. 1?

d) Jakie były poziomy wydajności recyklingu osiągnięte w każdym roku kalendarzowym, począwszy od dnia 26 września 2011 r., a jeśli dostępne - również w roku poprzednim?

6. Usuwanie

a) Jakie środki zostały podjęte dla zagwarantowania, że zużyte baterie i akumulatory przemysłowe i samochodowe nie są usuwane poprzez składowanie ich na składowiskach odpadów?

b) Czy podjęte zostały jakiekolwiek środki wykraczające poza przepisy art. 14, zmierzające do minimalizacji praktyki składowania baterii i akumulatorów jako niesegregowanych odpadów komunalnych?

7. Wywóz

Ile zebranych zużytych baterii i akumulatorów zostało wywiezionych do krajów trzecich? Proszę podać nazwy krajów docelowych wywozu. Dla jakiej liczby spośród tych wywiezionych zużytych baterii i akumulatorów istnieją niepodważalne dowody, że recykling został przeprowadzony zgodnie z warunkami odpowiadającymi wymogom wynikającym z niniejszej dyrektywy, wymagane zgodnie z art. 15?

8. Finansowanie

a) Jakie kroki podjęto w celu zapewnienia finansowania zbiórki, przetwarzania oraz recyklingu wszelkich zużytych baterii i akumulatorów przez producentów lub strony trzecie działające w ich imieniu?

b) Jakie środki zostały podjęte dla zapobieżenia przypadkom podwójnego obciążenia producentów w przypadku baterii lub akumulatorów zebranych w ramach systemów utworzonych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE(1) lub dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/96/WE(2)?

9. Krajowe sprawozdania z wykonania

Proszę wskazać wszelkie środki podjęte zgodnie z przepisami art. 22 ust. 3 lit. a), b), i c) dyrektywy 2006/66/WE (do 50 słów na każdy środek).

10. Inspekcje i egzekwowanie

a) Proszę podać szczegóły dotyczące przeprowadzonych inspekcji i prowadzonego monitoringu w danym państwie członkowskim, które miały na celu zapewnienie przestrzegania przepisów dyrektywy 2006/66/WE, ze szczególnym uwzględnieniem jej art. 4 i 21.

b) Ile wykryto przypadków nieprzestrzegania przepisów dyrektywy 2006/66/WE? Czy z obrotu na rynku krajowym wycofano jakiekolwiek niedozwolone baterie i akumulatory? Proszę wskazać główne przyczyny nieprzestrzegania przepisów dyrektywy i działania podjęte w celu zapewnienia ich przestrzegania.

11. Inne informacje

a) W pierwszym sprawozdaniu proszę streścić główne trudności, które wystąpiły podczas wdrażania wymienionej dyrektywy. W jaki sposób trudności te zostały lub mogą zostać rozwiązane?

b) Proszę wskazać organ administracyjny (nazwa, adres, adres e-mail i inne dane kontaktowe) odpowiedzialny za koordynację odpowiedzi zawartych w niniejszym kwestionariuszu.

______

(1) Dz.U. L 269 z 21.10.2000, s. 34.

(2) Dz.U. L 37 z 13.2.2003, s. 24.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.312.56

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/851/WE ustanawiająca kwestionariusz sprawozdania państw członkowskich z wykonania dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów
Data aktu: 25/11/2009
Data ogłoszenia: 27/11/2009
Data wejścia w życie: 01/01/1970