united kingdom
ukraine

Rozporządzenie 834/2009 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 834/2009
z dnia 11 września 2009 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych(1), w szczególności jego art. 6 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 716/2007 ustanowiono wspólne ramy systematycznego tworzenia statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych.

(2) Istnieje potrzeba przyjęcia środków wykonawczych dotyczących definicji wspólnych norm jakości oraz treści i częstotliwości składania sprawozdań dotyczących jakości.

(3) Konieczne jest określenie kryteriów jakości mających zastosowanie do sprawozdań dotyczących jakości.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Sprawozdania dotyczące jakości, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 716/2007, są sporządzane przez państwa członkowskie zgodnie z zasadami ustanowionymi w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Pierwsze sprawozdanie dotyczące jakości jest sporządzane dla danych dotyczących roku odniesienia 2007 i jest przekazywane do dnia 28 lutego 2010 r.

Państwa członkowskie dostarczają sprawozdania dotyczące jakości dla każdego kolejnego roku odniesienia w terminie 26 miesięcy po zakończeniu roku odniesienia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 września 2009 r.

W imieniu Komisji
Joaquín ALMUNIA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 17.

ZAŁĄCZNIK 

WYMOGI ODNOSZĄCE SIĘ DO SPRAWOZDAŃ DOTYCZĄCYCH JAKOŚCI

1. WPROWADZENIE

Sprawozdanie dotyczące jakości zawiera zarówno ilościowe, jak i jakościowe wskaźniki jakości danych. Komisja (Eurostat) przedstawia wyniki tych wskaźników ilościowych, które mogą być obliczone na podstawie danych dostarczonych przez państwa członkowskie. Państwa członkowskie interpretują i komentują te wyniki w świetle ich metody gromadzenia danych oraz dostarczają pozostałe wskaźniki ilościowe, jak i informacje dotyczące jakości.

2. RAMY CZASOWE

Każdego roku Komisja (Eurostat) dostarcza państwom członkowskim w terminie 24 miesięcy po zakończeniu roku odniesienia (do końca grudnia) projekty dokumentów odnoszących się do sprawozdań dotyczących jakości, częściowo wypełnione, zawierające większość wskaźników ilościowych oraz inne informacje dostępne Komisji (Eurostatowi).

Każdego roku państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) w terminie 26 miesięcy od zakończenia roku odniesienia (do końca lutego) kompletne sprawozdania dotyczące jakości.

3. KRYTERIA JAKOŚCI

Dane przekazane przez państwa członkowskie są oceniane przy zastosowaniu następujących kryteriów jakości:

3.1. Przydatność: dotyczy stopnia spełnienia przez statystykę aktualnych i potencjalnych potrzeb użytkowników.

3.2. Dokładność: dotyczy stopnia zbieżności danych szacunkowych i nieznanych wartości faktycznych.

3.3. Spójność: dotyczy możliwości łączenia danych na różne sposoby i do różnych celów, przy zachowaniu ich wiarygodności.

3.4. Porównywalność: dotyczy pomiaru wpływu różnic w stosowanych koncepcjach statystycznych, narzędziach pomiarowych i procedurach w przypadku porównania statystyk dotyczących różnych obszarów geograficznych, branży lub okresów badań.

3.5. Aktualność: dotyczy okresu pomiędzy dostępnością informacji a opisywanym wydarzeniem lub zjawiskiem.

3.6. Terminowość: dotyczy opóźnienia dzielącego moment udostępnienia danych i datę docelową (datę, do której dane powinny były zostać udostępnione).

3.7. Dostępność i przejrzystość: dotyczą warunków i zasad, zgodnie z którymi użytkownicy mogą uzyskać, wykorzystywać i interpretować dane.

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.241.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 834/2009 w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych w zakresie sprawozdań dotyczących jakości
Data aktu: 11/09/2009
Data ogłoszenia: 12/09/2009
Data wejścia w życie: 02/10/2009