Decyzja 2009/488/WE dotycząca zawarcia Protokołu ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 czerwca 2009 r.
dotycząca zawarcia Protokołu ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/488/WE, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 24 czerwca 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską oraz Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 10 października 1994 r. podpisano porozumienie administracyjne między Wspólnotą Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN).

(2) W trakcie rozmów wyjaśniających podkreślano stosowność wzmocnienia i ulepszenia współpracy Komisji z CERN-em w świetle rozwoju sytuacji w zakresie europejskiej przestrzeni badawczej (EPB).

(3) W związku z powyższym zostało sporządzone nowe porozumienie w formie protokołu ustaleń, obejmujące takie kwestie, jak ściślejsza współpraca poprzez wspólne działania na rzecz konsolidacji i dalszego rozwoju EPB oraz wdrożenia i monitorowania europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych, jak również konsultacje i wymianę informacji na temat kwestii będących przed-miotem wspólnego zainteresowania, w szczególności w odniesieniu do konsolidacji i dalszego rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej oraz w odniesieniu do europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych, łącznie ze stosownymi kontaktami z państwami nienależącymi do CERN-u w przypadku europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych.

(4) Komisja posiada stałe upoważnienie do uczestnictwa w sesjach Rady CERN-u dotyczących strategii europejskiej oraz do zabierania głosu przy utrzymaniu statusu obserwatora przyznanego Wspólnotom Europejskim w 1985 r. podczas posiedzenia Rady CERN-u(1).

(5) Z niniejszego protokołu ustaleń nie wynikają żadne następstwa finansowe lub zobowiązania prawne,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zatwierdza się Protokół ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) znajdujący się w załączniku. Protokół zastępuje odpowiednio porozumienie administracyjne z dnia 10 października 1994 r.

Artykuł  2

Komisarz ds. nauki i badań Janez Potočnik podpisuje w imieniu Komisji Protokół ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 czerwca 2009 r.

W imieniu Komisji
Janez POTOČNIK
Członek Komisji

______

(1) Decyzja Rady CERN z dnia 27/28 czerwca 1985 r.

ZAŁĄCZNIK  1

PROTOKÓŁ USTALEŃ

między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych

Komisja Europejska, zwana dalej "Komisją", oraz Europejska Organizacja Badań Jądrowych, międzyrządowa organizacja z siedzibą w Genewie, Szwajcaria, zwana dalej "CERN" (zwane dalej łącznie "Stronami"),

UWZGLĘDNIAJĄC

Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską oraz Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, promujące współpracę z krajami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi w dziedzinie badań, rozwoju techno-logicznego i demonstracji,

– Konwencję o utworzeniu Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych z dnia 1 lipca 1953 r., zmienioną dnia 18 stycznia 1971 r., zwaną dalej "Konwencją", w szczególności jej art. II, na mocy którego sygnatariusze Konwencji powierzają CERN-owi współpracę między państwami europejskimi, w tym współpracę międzynarodową, w zakresie podstawowych badań w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, stanowiącej gałąź nauki zajmującą się podstawowymi elementami materii i siłami, które na nie oddziaływają,

– programy ramowe Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,

– zieloną księgę z 2007 r. "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy"(1), w której wzywa się do ściślejszej współpracy i partnerstwa z międzyrządowymi organizacjami badawczymi, takimi jak CERN(2), w szczególności w odniesieniu do programowania badań, szkolenia i mobilności naukowców, insfrastruktury badawczej, własności intelektualnej i współpracy międzynarodowej,

– europejską strategię fizyki cząstek elementarnych przyjętą jednogłośnie dnia 14 lipca 2006 r.,

– na podstawie której Rada CERN-u(3) określa, uaktualnia i monitoruje europejską strategię badawczą dotyczącą fizyki cząstek elementarnych, zarówno w odniesieniu do akceleratorów cząstek, jak i bez takiego odniesienia, obejmującą reprezentację państw członkowskich CERN-u w rozmowach z innymi krajami i regionami świata, między innymi w odniesieniu do infrastruktury badawczej dla fizyki cząstek elementarnych,

– oraz która uznaje konieczność wzmocnienia stosunków między CERN-em a Unią Europejską w odniesieniu do kwestii związanych z wyżej wymienioną strategią,

– nową strukturę organizacyjną zatwierdzoną przez Radę CERN-u we wrześniu 2007 r. i marcu 2008 r. dla celów określania, uaktualniania i monitorowania europejskiej strategii badawczej (CERN/2732/rev i CERN/2779), obejmującą specjalne "sesje strategii europejskiej" Rady CERN-u,

UZNAJĄC

Odpowiednie obowiązki Stron w wyżej wymienionych dziedzinach, które wzmacniają się wzajemnie,

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

1. Strony zamierzają współpracować, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, w zakresie konsolidacji i dalszego rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej, w szczególności w odniesieniu do programowania badań, szkolenia i mobilności naukowców, insfrastruktury badawczej, zarządzania własnością intelektualną i współpracy międzynarodowej. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.

2. Strony zamierzają współpracować, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, w zakresie monitorowania i realizacji europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.

3. Przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji oraz ram instytucjonalnych i operacyjnych Strony informują się wzajemnie, w stosownych przypadkach, o kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności w odniesieniu do konsolidacji i dalszego rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej i w odniesieniu do europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych, łącznie ze stosownymi kontaktami z państwami nienależącymi do CERN-u w przypadku europejskiej strategii fizyki cząstek elementarnych.

4. Uwzględniając własne procedury, Rada CERN-u udzieli Komisji stałego upoważnienia do uczestnictwa w sesjach dotyczących strategii europejskiej oraz do zabierania głosu podczas tych sesji.

5. Utrzymuje się status obserwatora przyznany Wspólnotom Europejskim przez Radę CERN-u w 1985 r.(4).

6. Komisja udzieli CERN-owi prawa do proponowania kandydatów do członkostwa w stosownych grupach eksperckich i doradczych. Eksperci będą wyznaczani przez Komisję na podstawie jej przepisów i procedur.

7. Strony tworzą punkty kontaktowe i mechanizmy komunikacji dla osiągnięcia celu przewidzianego w niniejszym protokole ustaleń.

8. Strony spotykają się co roku w celu analizy dokonanych postępów oraz ewentualnego omówienia wzmocnienia wzajemnej współpracy, w tym również wspólnych działań, lub analizy potencjalnych synergii.

9. Strony osiągną porozumienie w odniesieniu do kwestii związanych z interpretacją i realizacją niniejszego protokołu ustaleń.

10. Porozumienie administracyjne z dnia 10 października 1994 r. zastępuje się obecnym protokołem ustaleń.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w ... dnia ...

W imieniu Komisji Europejskiej W imieniu CERN-u
... ...

______

(1) Zielona księga Komisji "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy", przyjęta w dniu 4 kwietnia 2007 r. (COM(2007) 161 wersja ostateczna).

(2) Dnia 10 października 1994 r. podpisano porozumienie administracyjne między Komisją a CERN.

(3) Rada CERN-u jest organem decyzyjnym CERN-u ustalającym politykę organizacji w kwestiach naukowych, technicznych i administracyjnych (art. V Konwencji).

(4) Rada CERN-u przyznała Wspólnotom Europejskim status obserwatora decyzją z dnia 27/28 czerwca 1985 r.

1 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 10 kwietnia 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.90.27).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.161.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/488/WE dotycząca zawarcia Protokołu ustaleń między Komisją Europejską a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN)
Data aktu: 11/06/2009
Data ogłoszenia: 24/06/2009
Data wejścia w życie: 11/06/2009