Decyzja 2009/410/Euratom w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

DECYZJA RADY
z dnia 25 maja 2009 r.
w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

(2009/410/Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 29 maja 2009 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

uwzględniając wniosek Komisji, przedstawiony po konsultacji z Komitetem Naukowo-Technicznym,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W ramach europejskiej przestrzeni badawczej reaktor wysokostrumieniowy w Petten (zwany dalej "HFR") był i nadal będzie przez pewien czas ważnym dostępnym dla Wspólnoty narzędziem mającym na celu przyczynianie się do rozwoju materiałoznawstwa i badań w tym zakresie, medycyny nuklearnej i badań nad bezpieczeństwem w dziedzinie energii jądrowej.

(2) Eksploatacja HFR była wspierana przez serię dodatkowych programów badawczych, z których ostatni - decyzja Rady 2007/773/Euratom z dnia 26 listopada 2007 r. w sprawie rocznego przedłużenia okresu realizacji dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej(1) - zakończył się dnia 31 grudnia 2007 r.

(3) HFR był eksploatowany przez cały 2008 r. bez dodatkowego programu badawczego; w tym czasie dokładano wszelkich starań, aby eksploatacja i wykorzystanie reaktora zostały uregulowane w ramach niezależnego i bardziej trwałego systemu prawnego. Ponieważ te starania nie odniosły skutku, konieczne jest zapewnienie dalszego wsparcia finansowego na mocy nowego dodatkowego programu badawczego.

(4) Z uwagi na stałe zapotrzebowanie na HFR jako niezastąpioną infrastrukturę dla badań wspólnotowych w dziedzinach zwiększania bezpieczeństwa istniejących reaktorów jądrowych, zdrowia, w tym rozwoju izotopów medycznych w celu odpowiedzi na pytania związane z badaniami medycznymi, syntezy jądrowej, badań podstawowych i szkoleń oraz gospodarki odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla nowej generacji systemów reaktorów, należy kontynuować eksploatację HFR do roku 2011 w ramach niniejszego dodatkowego programu badawczego.

(5) Z uwagi na ich szczególne zainteresowanie kwestią dalszej eksploatacji HFR, Belgia, Francja i Niderlandy powinny, zgodnie z własnymi wskazaniami, finansować ten program z wkładów finansowych wniesionych do budżetu ogólnego Unii Europejskiej w ramach dochodów przeznaczonych na określony cel.

(6) Z części wkładów wniesionych na mocy niniejszego programu dodatkowego należy pokryć również wydatki poniesione w roku 2008,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się na okres trzech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r., dodatkowy program badawczy dotyczący funkcjonowania reaktora wysokostrumieniowego w Petten (HFR), (zwany dalej "programem"), którego cele określone są w załączniku I.

Artykuł  2

Wkład finansowy oszacowany jako niezbędny dla wykonania programu wynosi 34,992 mln EUR. Podział tej kwoty przedstawiono w załączniku II. Wkład ten uważa się za dochody przeznaczone na określony cel zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002(2).

Artykuł  3
1.
Za zarządzanie programem odpowiada Komisja. W tym celu Komisja korzysta z usług Wspólnego Centrum Badawczego.
2.
Rada Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego jest regularnie informowana o wdrażaniu programu.
Artykuł  4

Komisja co roku, przed dniem 15 września, przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrażania niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 maja 2009 r.

W imieniu Rady
J. ŠEBESTA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 312 z 30.11.2007, s. 29.

(2)Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CELE NAUKOWE I TECHNICZNE

Główne cele programu są następujące:

1) Zapewnienie bezpiecznej i pewnej eksploatacji reaktora wysokostrumieniowego w Petten (HFR), aby zagwarantować dostępność strumieni neutronów do celów eksperymentalnych.

2) Umożliwienie efektywnego wykorzystania HFR przez instytucje badawcze w wielu dziedzinach: zwiększenie bezpieczeństwa istniejących reaktorów jądrowych, zdrowie, w tym rozwój izotopów medycznych w celu odpowiedzi na pytania związane z badaniami medycznymi, synteza jądrowa, podstawowe badania i szkolenia oraz gospodarka odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla nowej generacji systemów reaktorów.

ZAŁĄCZNIK  II

PODZIAŁ WKŁADÓW

Wkłady na rzecz programu pochodzą z Belgii, Francji i Niderlandów.

Podział tych wkładów jest następujący:

Belgia: 1,2 mln EUR

Francja: 0,9 mln EUR

Niderlandy: 32,892 mln EUR

Ogółem: 34,992 mln EUR

Wkłady te zostają wniesione do budżetu ogólnego Unii Europejskiej i przeznacza się je na niniejszy program. Z części wkładów na mocy niniejszego programu dodatkowego można również pokrywać wydatki poniesione w wyniku eksploatacji HFR w roku 2008, zgodnie z programem prac, który ma zostać uzgodniony przez państwa wnoszące wkład oraz przez Komisję.

Wkłady te są stałe i nie podlegają zmianom w związku z modyfikacją kosztów działania i utrzymania.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.132.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/410/Euratom w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej
Data aktu: 25/05/2009
Data ogłoszenia: 29/05/2009
Data wejścia w życie: 01/01/2009, 29/05/2009